Jump to content

Podešavanje ovjesa


Recommended Posts

amatersko vidjenje ti je kao fizika, bez $$ nista :lol::lol:

 

Ko zna kaj Đi podrazumijeva pod "jači bump i rebump". Ako misli na kraći i brži hod opruge onda ok. S tim da se to amortizerima možda i ne svidi pa dobiješ jače oscilacije na višljoj frekvenciji, jer amortizer nikada ne priguši baš sve, a s većim preloadom će sigurno prigušiti manje.

 

Ali po meni, sve je to zafrkancija koja ima utjecaj samo na manjim brzinama (odaziv na step funkciju). Ponašanje amortizera na većim brzinama (kada to sličin izdazivu na Dirak funkciju) je sasvim nekaj drugo i iznenadio bi se da se to uopće da štelati, jer to je vjerojatno namješteno u tvornici..

Link to comment
Share on other sites

on i fire ne znaju rijesiti jednadzbu s 2 sile razlicitog iznosa i suprotne orijentacije a istog smjera, pa im se predspanavanjem mijenja k-karakteristika opruge, o cem vise s njima raspravljati

 

i to su mladi hr.inzenjeri :lol::lol::lol:, kukala nam majka :rofl::rofl:

Link to comment
Share on other sites

on i fire ne znaju rijesiti jednadzbu s 2 sile razlicitog iznosa i suprotne orijentacije a istog smjera, pa im se predspanavanjem mijenja k-karakteristika opruge, o cem vise s njima raspravljati

 

i to su mladi hr.inzenjeri :lol::lol::lol:, kukala nam majka :rofl::rofl:

 

Ja čak vjerujem da svi mislimo na istu stvar ali fali preciznosti u izražavanju, pa to radi zbrku i nesporazume.

 

Dominik, a kak je to kod KW-a riješeno, jel se s mijenjanjem preloada opruge mijenja visina ovjesa ili ne?

Link to comment
Share on other sites

e pa onda je netko tu od vas kontradiktoran jer eto potvrdio si ono što ja znam a u postovima prije se piše da preload nema utjecaja..

 

Ajmo još jednom: preload opruge nema utjecaja na karteristiku opruge, ali ima utjecaja na ponašanje sustava amortizer+ opruga kao cjeline.

 

Ako želiš otvrdnuti amortizer (tj. smanjiti hod sustava za istu veličinu pobude) onda staviš veći preload, ali moraš povećati i bump i rebump koeficijent prigušenja na amortizeru kako bi izbjegao oscilacije. Ali sve su to prilična pojednostavljenja, i ako se netko tko se stvarno kuži u to (a da budem iskren ne vidim na ovom forumu nikog osim Dominika koji bi po mom mišljenju spadao u tu kategoriju) raspriča o tome nitko od nas ne bu niš skužio, ali će mu dio svejedno reći da sere..

 

S tim da gume i ostale elemente ovjesa (razne štange i ukrućenja), položaj kotača (caster, camber, toe) i sve ono ostalo kaj isto spada u ovjes i određuje ponašanje auta neću ni spominjati.

Uostalom, jel bi se stvarno netko od nas usudio prčkati po ovjesu Čolakove natjecateljske pile? Mislim, ono, STVARNO prčkati? Ali prepucavati se s Dominikom preko foruma kao da si mu ravan u znanju o ovjesu, e to već može, jel?

 

Malo samokritike i objektivnosti fakat ne bi škodilo..

Edited by Kova
Link to comment
Share on other sites

Ja čak vjerujem da svi mislimo na istu stvar ali fali preciznosti u izražavanju, pa to radi zbrku i nesporazume.

 

Dominik, a kak je to kod KW-a riješeno, jel se s mijenjanjem preloada opruge mijenja visina ovjesa ili ne?

 

mijenja, tj. ne mozes spustiti auto i imati predspananu oprugu

Link to comment
Share on other sites

Ajmo još jednom: preload opruge nema utjecaja na karteristiku opruge, ali ima utjecaja na ponašanje sustava amortizer+ opruga kao cjeline.

točno to.

ziher nitko od svih koji smo pisali nije mislio samo na oprugu. ;)

Link to comment
Share on other sites

točno to.

ziher nitko od svih koji smo pisali nije mislio samo na oprugu. ;)

 

Već sam napisao što mislim o nepreciznom izražavanju. Ali nije li i to jedna od odlika nas amatera? ;)

 

Ali još jednom velim, zamislite se kako stojite pred WTCC zvijeri iz koje izlazi vozač s riječima: "gle stari, daj mi to malo pogledaj jer kad izlazim iz lijevih zavoja s punim gasom..". A ti veliš:" Ma nema frke, znam kaj treba" i počneš šarafiti po nečemu, ili se spojiš na forum i gadno nekom "odbrusiš" na topicu ovjesa. I tko se sad prepoznaje u kojoj kategoriji?

Link to comment
Share on other sites

i dobro, nakon toliko pametovanja, šta treba promjeniti na puntu koji skakuće? namojte mi samo reći "sve" :lol:

imao sam sličan problem na sunnyju, ali kad sam opteretio guzicu s 200 kg, problem je začudo nestao

 

Biraj jedno od:

 

- ako ima preload odstraniti ga aka dignut auto u zrak, da opruga nije napeta

- mekše opruge staviti

- "tvrđe" amortizere staviti

Link to comment
Share on other sites

Ajmo još jednom: preload opruge nema utjecaja na karteristiku opruge, ali ima utjecaja na ponašanje sustava amortizer+ opruga kao cjeline.

 

Ako želiš otvrdnuti amortizer (tj. smanjiti hod sustava za istu veličinu pobude) onda staviš veći preload, ali moraš povećati i bump i rebump koeficijent prigušenja na amortizeru kako bi izbjegao oscilacije. Ali sve su to prilična pojednostavljenja, i ako se netko tko se stvarno kuži u to (a da budem iskren ne vidim na ovom forumu nikog osim Dominika koji bi po mom mišljenju spadao u tu kategoriju) raspriča o tome nitko od nas ne bu niš skužio, ali će mu dio svejedno reći da sere..

 

S tim da gume i ostale elemente ovjesa (razne štange i ukrućenja), položaj kotača (caster, camber, toe) i sve ono ostalo kaj isto spada u ovjes i određuje ponašanje auta neću ni spominjati.

Uostalom, jel bi se stvarno netko od nas usudio prčkati po ovjesu Čolakove natjecateljske pile? Mislim, ono, STVARNO prčkati? Ali prepucavati se s Dominikom preko foruma kao da si mu ravan u znanju o ovjesu, e to već može, jel?

 

Malo samokritike i objektivnosti fakat ne bi škodilo..

 

Ja samo ne kuzim kako mozes raspravljati o ovjesu, a iz tvojih se postova vidi da ga ne razumijes (mada se vidi da si nabrzinu nesto procitao), ali bitno je da hvalis i kudis nekoga ko pise o onom sto ne razumijes?:huh:

NHF, ali meni je to smijesno.

Link to comment
Share on other sites

Ako želiš otvrdnuti amortizer (tj. smanjiti hod sustava za istu veličinu pobude) onda staviš veći preload, ali moraš povećati i bump i rebump koeficijent prigušenja na amortizeru kako bi izbjegao oscilacije.

 

Nije baš tako.... tvrdoća opruge određuje koliko mm će se pomaknuti ovjes opterećen određenom silom, a tvrdoća amortizera kako brzo će doći do te točke. Opet preload ne mjenja tvrdoću opruge odnosno njenu karakteristiku nego samo opruga ne stlači dok se ne pređe sila preloada.

Kod gewindi koje imaju pomoćnu oprugu u principu se radi preload male opruge koja je obično 5-10 puta mekše karakteristike od glavne opruge. I u radnom stanju je ona do kraja stlačena - zato i navoji na novijim i boljim pomočnim oprugama plosnati. Rasteže se jedino u slučaju skoka auta ili nekog hupsera kad se kotači zamalo ne nađu u zraku

Link to comment
Share on other sites

Nije baš tako.... tvrdoća opruge određuje koliko mm će se pomaknuti ovjes opterećen određenom silom, a tvrdoća amortizera kako brzo će doći do te točke. Opet preload ne mjenja tvrdoću opruge odnosno njenu karakteristiku nego samo opruga ne stlači dok se ne pređe sila preloada.

Kod gewindi koje imaju pomoćnu oprugu u principu se radi preload male opruge koja je obično 5-10 puta mekše karakteristike od glavne opruge. I u radnom stanju je ona do kraja stlačena - zato i navoji na novijim i boljim pomočnim oprugama plosnati. Rasteže se jedino u slučaju skoka auta ili nekog hupsera kad se kotači zamalo ne nađu u zraku

 

Kaj nema ta pomoćna opruga onda istu ulogu kao onih prvih par navoja na progresivnim oprugama?

 

Točno da tvrdoća amortizera indirektno određuje brzinu dolaska do te točke, ali primarno određuje koef. gušenja oscilacija drugog reda, pa sam htio reći da ćeš, ako ne otvrdneš i amortizere imati manje gušenje tj. veće oscilacije opruge koja je sad tvrđa. To će se desiti na višljoj frekvenciji, ali svejedno..

Link to comment
Share on other sites

kod sistema s 3 opruge,3. ona ide u kuciste koje se prespanava i stavlja u seriju s glavnom, ta manja bude obicno tvrdja, ali u seriji su mekse, pa ona dodje do kraja i onda radi samo glavna pa imas progresivnu tj.2 linearne karakteristike jel ti to treba,tj. bolje je od amortiziranja bump stopa, a ne suprotno kad imas preload pa imas degresivnu

 

mada se i preload i kad imas samo glavnu oprugu koristi, pogotovo kod formula, gdje ti aerodinamika igra veliku ulogu

 

u tim frekvencijama se podesavaju amortizeri u high speed modovima,a na tuning varijantama je to sve predefinirano, ti kod podesavanja imas low speed ventile koji su odgovorni za transfer mase ovjesene

Edited by Dominik
Link to comment
Share on other sites

Ja samo ne kuzim kako mozes raspravljati o ovjesu, a iz tvojih se postova vidi da ga ne razumijes (mada se vidi da si nabrzinu nesto procitao), ali bitno je da hvalis i kudis nekoga ko pise o onom sto ne razumijes?:huh:

NHF, ali meni je to smijesno.

 

nisam ja bas shvatio da on ne kuzi, a on je covjek u godinama, pa zna pitati :thumbsup:

 

tko ce mi podestiti ovjes ako mu dam pomaka sva 4 kotaca na jednom krugu ?

 

i pod br.2 tko je to ikad napravio :cool::cool:

Link to comment
Share on other sites

nisam ja bas shvatio da on ne kuzi, a on je covjek u godinama, pa zna pitati :thumbsup:

 

tko ce mi podestiti ovjes ako mu dam pomaka sva 4 kotaca na jednom krugu ?

 

i pod br.2 tko je to ikad napravio :cool::cool:

 

Vidim da si i fiskal postal.:lol::lol:

Zar je moguce da ti nesto nisi shvatio, Chuck? Ali, procitaj sta je (na sta je) odgovorio Boris, pa ce ti biti jasnije.:)

 

Ja cu ti podesiti ovjes.

Samo reci,...... kad treba?

 

Kad je to neko napravio??

Vjerojatno,...sigurno, ..... jedino ti na cijelom svijetu:D

Link to comment
Share on other sites

nemam ja sta citati Borisa za razliku od tebe, ja njega jako dobro znam i znam sta misli :P:P:P kao i brojeve na lotu :P:P:P

 

a TIIIIII ces podesiti ????? hocemo javno ovdje da svi vide kako neznas nista ili ?

 

znaci ja ti ovdje postam 4 krivulje pomaka svakog kotaca u odnosu na vrijeme ili put, kako hoces, a ti ces nam reci sto nevalja ??? ili si ti Newey i Hamilton u jednom, pa moras provozati auto da to osjetis :rofl::rofl::lol::lol:

 

ako nije tocno, opet vecera i za Borisa i Kovu ili imas neke nove ideje ????

 

ajde dok sam dobre volje i dijelim stimanje ovjesa za jednu veceru :lol::lol::rofl::rofl:

Link to comment
Share on other sites

Ja samo ne kuzim kako mozes raspravljati o ovjesu, a iz tvojih se postova vidi da ga ne razumijes (mada se vidi da si nabrzinu nesto procitao), ali bitno je da hvalis i kudis nekoga ko pise o onom sto ne razumijes?:huh:

NHF, ali meni je to smijesno.

 

Pa dobro Kimi, kaj ti ne primjećuješ da praktički svaki put kad se netko upusti s tobom u raspravu u kojoj ima različito mišljenje od tebe ti nakon par postova skreneš iz davanja argumenata o temi u davanje osobnih kvalifikacija (ti si ovakav ili onakav) ili u vređanje (ti si glup, ..).

 

Ti više nisi balavac, zar ne misliš da je možda došlo vrijeme da usvojiš određenu kulturu komunikacije primjeren tvojim godinama u kojoj se suprotstavljaju stavovi o temi o kojoj se priča, a ne izražavaju stavovi o osobnosti onih s kojima raspravljaš?

 

Ili jednostavno misliš da je ok da i ja dobijem svoj dio tvoje "jezikove juhe" budući sam u verbalnom sukobu kojeg si isprovocirao s Dominikom u tvojim očima stao na njegovu stranu, pa se čak i usudio pohvaliti njegovu stručnost? :D

Link to comment
Share on other sites

kod sistema s 3 opruge,3. ona ide u kuciste koje se prespanava i stavlja u seriju s glavnom, ta manja bude obicno tvrdja, ali u seriji su mekse, pa ona dodje do kraja i onda radi samo glavna pa imas progresivnu tj.2 linearne karakteristike jel ti to treba,tj. bolje je od amortiziranja bump stopa, a ne suprotno kad imas preload pa imas degresivnu

 

mada se i preload i kad imas samo glavnu oprugu koristi, pogotovo kod formula, gdje ti aerodinamika igra veliku ulogu

 

u tim frekvencijama se podesavaju amortizeri u high speed modovima,a na tuning varijantama je to sve predefinirano, ti kod podesavanja imas low speed ventile koji su odgovorni za transfer mase ovjesene

 

Mislim da sam shvatio kaj Boris i ti hoćete reći. S preloadom te male opruge se štela prag reakcije kod low-speed "udarca"?

 

Ali nisam skužio kam ide druga opruga? Umjesto bump stopa? :)

Link to comment
Share on other sites

Pa dobro Kimi, kaj ti ne primjećuješ da praktički svaki put kad se netko upusti s tobom u raspravu u kojoj ima različito mišljenje od tebe ti nakon par postova skreneš iz davanja argumenata o temi u davanje osobnih kvalifikacija (ti si ovakav ili onakav) ili u vređanje (ti si glup, ..).

 

 

a mislio sam da mi se pricinjava i da sam skrenuo :bag:

Link to comment
Share on other sites

Pa dobro Kimi, kaj ti ne primjećuješ da praktički svaki put kad se netko upusti s tobom u raspravu u kojoj ima različito mišljenje od tebe ti nakon par postova skreneš iz davanja argumenata o temi u davanje osobnih kvalifikacija (ti si ovakav ili onakav) ili u vređanje (ti si glup, ..).

 

Ti više nisi balavac, zar ne misliš da je možda došlo vrijeme da usvojiš određenu kulturu komunikacije primjeren tvojim godinama u kojoj se suprotstavljaju stavovi o temi o kojoj se priča, a ne izražavaju stavovi o osobnosti onih s kojima raspravljaš?

 

Ili jednostavno misliš da je ok da i ja dobijem svoj dio tvoje "jezikove juhe" budući sam u verbalnom sukobu kojeg si isprovocirao s Dominikom u tvojim očima stao na njegovu stranu, pa se čak i usudio pohvaliti njegovu stručnost? :D

 

Kad bi procitao sta sam ja napisao i u tome vidio nesto krivo te to obrazlozio, sigurno nebi napisao ovaj i onaj postpost.

Ako ti mislis da se ja ovdje prepucavam iz nekih drugih razloga osim sto branim svoje stavove onda si slijep.

Otidji na pocetak topica, pa ce ti sve biti jasno, ali citaj post po post.

A o ovjesu si napisao stvari iz kojih se vidi da ti nisu jasne.

Umjesto da prozoves Dominika zbog njegovog repliciranja na moj post i vrijedjanja bez razloga, ti prozivas sada mene???:doh:

Ili hoces i ti reci da u mom postu nesto nije bilo dobro napisano?

A glupost koju je napisao da "ne postoje pretvrde opruge" nisi vidio, ili se pravis corav??

Moji postovi su jednostavni i razumljivi svakom clanu, a vecina Dominikovih je najobicnije preseravanje i filozofiranje.

Gotovo niti jedan post nije napisao to je tako i tako zbog toga i toga. I to je i jednom prilikom obrazlozio "zasto bi nekome rekao nesto sto znam, imate knjige i internet, pa ucite."

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...