Jump to content

Welcome, Guest!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.
Lonewolf

Ugradnja OBC-a BMW E36

Recommended Posts

Iako po netu ima dosta DIY-ova,malo koji je od nule,najcesce su sa OBC-a sa 7 tipki na OBC sa 18 tipki,pa sam se pomucio da nadjem sve

i na kraju sam morao kombinirat informacije iz 2-3 izvora da na kraju sve stopim u jedne normalne upute da si instaliram BC...

Takodjer,dosta informacija na koje sam naisao nema veze s mozgom,nedje pise jedno,negdje drugo,negdje je jedna lokacija negdje druga,tako i boje...

Pa rekao idem napravit jedan simple DIY for dummies,s dovoljno informacija,tako da svatko moze ugraditi 18 tipki OBC u svoju e36-icu

Za pocetak,trebate OBC sa 18 tipki,te pripadajuce konektore...

03022012045.jpg

Ukoliko ne mozete doci do bijelog konektora,jer je malo rijedji,nabavite dva crna,te jednome pobrusite ova dva kraja,tako da sjeda u slot predvidjen za bijeloga

03022012058.jpg

03022012055.jpg

03022012054.jpg

Od ostalih alata trebate dosta kabela(najbolje bi bilo razlicitih boja,ja nisam nasao pa sam koristio kabel od zvucnika tanki),odgovarajuce sarafcigere,klijesta za kablove,

lemilicu i termobuzir(tanji za jedan kabel,i deblji za dva),ili ako necete lemiti kupite ovakve konektore i samo spajate,jednostavnije je,ali puno je lijepse vidjeti zalemljeni spoj u termobuziru nego ovo...

04022012002.jpg

04022012007.jpg

PAR OSNOVA: Naici cete na 3 tipa konektora koje morate otvoriti da vidite raspored PIN-ova,ili da izvucete pin,otvaraju se pritiskom na mjesta oznacena strelicama,te se dio s kablovima isklize iz kucista

05022012025.jpg

03022012019.jpg

03022012033.jpg

03022012036.jpg

03022012037.jpg

03022012039.jpg

03022012043.jpg

Kablove spajate tako da presjecete originalni kabel,dodate novi s jedne strane i spojite na onaj koji ide na konektor s druge strane,tj zalemite lemilicom i zagrijate termobuzir ili povezete s ovim konektorom

04022012004.jpg

04022012006.jpg

04022012020.jpg

Ili ovako:

04022012016.jpg

04022012020.jpg

05022012026.jpg

05022012032.jpg

Trebat cete tri nova pina za staviti u plavi konektor gdje nema zice,njih izvadite iz konektora iz sata na nacin da otvorite konektor,zatim stisnete pin na mjesto oznaceno strelicom i povucete kabel vani

Takodjer trebate i jedan siri,ako cete spajati opciju CODE na EWS,ja sam doma imao jedan konektor pa sam izvukao pin,u protivnom treba naci pin u elektormaterijalu,ne znam dimenzije tocne nazalost ;(

03022012023.jpg

03022012024.jpg

05022012029.jpg

05022012031.jpg

Ako ste prije imali digitalni sat ili neki manji obc,izvlaci se vani da nacin da pristisnete prstom kopcu u ovoj rupi,te drugim prstom gurnete OBC vani,malo je nezgodno,ali moze se

05022012013.jpg

Klima se samo gurne vani sa straznje strane,da imamo vise mjesta za provlacenje kablova,ali nije potrebno

05022012014.jpg

Oplata ispod volana je na dva sarafa,zatim se keder od vrata lagano odvoji,te se plastika potegne prema sebi,odspojite kabel od lampe na dnu prije vadjenja iz auta

05022012015.jpg

05022012016.jpg

05022012017.jpg

Pretinac je na sarafe,oznacene strelicama,nakon toga ga jednostavno izvucete vani(slika je s neta,zaboravio sam slikat prije odvijanja)

gloveboxopened.jpg

05022012007.jpg

Tu nas zanimaju ove stvari---Zeleno EWS modul,ljubicasto je BKE modul,te njegov crni konektor ,oba se izvlace na nacin da se stisnu kopce ispod njih,i potegnu se vani

05022012009.jpg

05022012012.jpg

A instrument tabla je na ova dva sarafica,zatim se volan spusti na najnizi nivo,konektori se otkace,te se samo klizne prema suvozacu

Ako nemate podesavanje volana,trebat cete skinut volan,nazalost

05022012011.jpg

05022012018.jpg

05022012021.jpg

05022012023.jpg

Eto to su osnove,kad ovo sve znate,ostalo se svodi na spajanje i provlacenje kablova,te slike vise nisu potrebne,sve je objasnjeno(savjetujem jedan po jedan kabel,da ne dodje do greske)

Prije pocetka rada,obavezno treba skinut kleme s akumulatora,da ne bi bilo...

Takodjer provjerite da li kablovi odgovaraju uputama i po polozaju pinova,a ne samo po boji,jer nisu boje svugdje iste...drzite se uputa po broju pin-a

CRNI KONEKTOR

PIN 1 Smedje-sivi Spajate ako imate check control modul,na salter od stop svjetla,nalazi se ispod volana,povise papucice od kocnice,na smedje sivu zicu (SAMO 1997god modeli)

PIN 2 Plavo-crveni Isto kao pin 1,samo se odnosi na ostale godine proizvodnje,i ide na plavo crvenu zicu na stop salteru

PIN 3 Bijelo-plavi Spaja se na CCM(Check Control Module) nalazi se iza pretinca,pise ccm,istekate konektor iz modula i spajate na PIN 5 na tom konektoru

PIN 4 Bijelo-zeleni Na CCM konektor, PIN 7

PIN 5 Bijelo-sivi CCM konektor, PIN 3

PIN 6 Plavo-smedje-zuti Plavi konektor od instrument table,PIN 26 (treba staviti novi pin)

PIN 7 Nema kabela

PIN 8 Crno-zeleni Crni konektor sa 18 pinova iza pretinca,PIN 12 (vidi sliku)

PIN 9 Zeleno-plavi Plavi konektor od instrument table,PIN 4

PIN 10 Bijelo-plavi "Truba" kod vozacevih nogu,ono sto pisti kad ostavite svjetla upaljena,naci cete po zvuku,spajamo kabel na bijelo plavi kabel

PIN 11 Bijelo-crveni Isto kao PIN 10,samo na bijelo crveni kabel

PIN 12 Smedje-sivi Spaja se na senzor vanjske temperature,na smedje sivu zicu(Ako ste ga prije imali,imat cete kabel vec proveden u kabinu,a ako ne,treba ga ugraditi,i provuci kablove)

PIN 13 Crno-bijeli Plavi konektor od instrument table,PIN 2

PIN 14 Ljubicasto-bijeli Ovaj kabel se spaja na + koji je aktivan samo dok je kljuc u polozaju 1 ili 2,ja sam spojio na zeleni kabel od kontakt brave

PIN 15 Plavo-ljubicasto-bijeli Plavi konektor od instrument table,PIN 24(treba staviti novi pin)

PIN 16 Sivo-crveni Ovaj kabel imate na kablovima od analognog sata,digitalnog sata,manjeg obc-a... znaci morate ga imati,s cime god poceli

BIJELI KONEKTOR

PIN 1 Crno-zeleni Pin 15 od EWS modula iza pretinca(vidi sliku),treba staviti novi pin,a ukoliko nemate EWS,onda spajate na crno ljubicastu zicu iza pretinca

PIN 2,3 Nema kabela

PIN 4 Smedje-crveni Spaja se na smedje crveni kabel od OBC rucice,ako nemate rucicu,ovo ne spajate nigdje

PIN 5 Bijelo-ljubicasta Bijeli konektor od instrument table,PIN 12

PIN 6 Bijelo-crni Bijeli konektor od instrument table,PIN 21

PIN 7 Bijelo-zuti Bijeli konektor od instrument table,PIN 11

PIN 8 Crveno-zuti Kabel od sata,obc-a i sl...znaci tu je

PIN 9 Bijelo-sivi Plavi konektor od instrument table,PIN 10

PIN 13 Smedji Masa od sata,obc-a i sl...

PIN 14 Crno-bijelo-zuti Ovo spajate samo ako imate digitalnu klimu,s park ventilationom(jako rijetki modeli) na PIN 20 od klime

E sad,ako vas E36 nema CCM,a 99% ga nema ako prije niste imali OBC,onda ne spajate kablove potrebne za CCM...A ako se odlucite za ugradnju CCM modula,imajte na umu da baca greske za xenone,Led-ice i slicno,znaci vise ce vas zivcirat nego bit koristan

Ako nemate CCM,spajate samo navedene PIN-ove

CRNI KONEKTOR,pinovi 6,8,9,12,13,14,15,16

BIJELI KONEKTOR,pinovi 1,5,6,7,8,9,13

Ako ste sve spojili kako treba,to bi trebalo izgledat ovako,te mozete gledat ove divne brojeve koji vam izvlace lovu iz novcanika dok se vozite :D

05022012045.jpg

05022012047.jpg

Nakon ugradnje OBC-a dobivate prikaz sljedecih valuta:

Vanjsku temperaturu

Prosjecnu brzinu trenutnog putovanja

Trenutnu brzinu kojom se krecete

Prosjecnu potrosnju(moze se i resetirati,pa mjeri prosjecnu od trena kad je resetirano,korisno za putovanja)

Trenutnu potrosnju na 100km

Trenutnu potrosnju po satu

Kolicina goriva u tanku u litrama

Domet koji mozete preci sa trenutnom kolicinom goriva,na temelju prosjecno izracunatog stila voznje

Volt-metar

Speed limit(unesete zeljeni limit brzine,ukoliko ga predjete svijetli lampica,i daje zvucni signal)

Zastita auta kodom (postavite kod,te nitko ne moze upalit auto bez da prvo unese kod)

Odbrojavanje kilometara do destinacije,uz prikaz predvidjenog vremena dolaska na destinaciju

Stopericu

Uz ugradnju OBC rucice zmigavaca,mozete se kretati kroz izbornike OBC-a preko nje

A uz CCM,dobivat cete,uz sve navedeno gore,informacije o greskama,tipa pregore zadnja lijeva zarulja,zarulja od tablice,pozicija i sl

Ukoliko nemate CCM,a ugradili ste OBC,sa svakim paljenjem ili gasenjem auta 30sec ce na displayu pisat "CHECK CONTROL INNACTIVE"

Da biste se toga rijesili,stisnite tipke 1000 i 10 skupa,te upisite broj 11,zatim pritisnite tipku SET

Pisat ce EINHEIT 1 XX,upamtite sto je pisalo umjesto XX,ako jednog dana budete ugradjivali CCM,trebat cete vratit postavke na original

Stisnite SET,te izmenite da pise EINHEIT 1 BC te pritisnite SET

Time se deaktivira Check Control na OBC-u

Ne citas kako treba...luster kleme sam naveo kao jedan od nacina spajanja,za one koji nisu vjesti s lemilicom i sl,ili im se jednostavno ne da,ili ih nije briga kako ce izgledat...jednostavnije je tako,ne mozes rec da nije :thumbsup::thumbsup:

Sve je odradjeno lemilicom i termobuzirom :thumbsup:

ja sam ljetos spajo 18 button obc umjesto 11 buttona, iz prve proradilo malo me mučilo jel u uputama piše da se spaja na ews2 a to ovaj 325i je bez ews stariji model valjda, jednostavno to nisam spojio al sve radi. Pošto ovi s manje gumbiju dođu bez crnog konektora dost sam se najebo dok nisam našo po otpadima konektor na kraju mi lik proda cijelu instalaciju za 200kn :) dobro da sam uzo jel sam iz nje vadio ove pinove šta se trebaju stavit.

ja sam ljetos spajo 18 button obc umjesto 11 buttona, iz prve proradilo malo me mučilo jel u uputama piše da se spaja na ews2 a to ovaj 325i je bez ews stariji model valjda, jednostavno to nisam spojio al sve radi. Pošto ovi s manje gumbiju dođu bez crnog konektora dost sam se najebo dok nisam našo po otpadima konektor na kraju mi lik proda cijelu instalaciju za 200kn :) dobro da sam uzo jel sam iz nje vadio ove pinove šta se trebaju stavit.

Da,to mi se svidja,sto mozes spojit samo ono sto zelis da radi,ne moras sve,i OBC opet radi,samo bez tih opcija :thumbsup:

A mnogi muku muce s nalaskom ovog bijelog kabela,jer je dolazio samo sa 18 button OBC-om,dok crnog dobijes uz sve,pa i uz digitalni sat :lol:

Zato sam naveo da se moze crni preradit u bijeloga,jer je njega lakse nac :thumbsup: