Jump to content

Recommended Posts

19-29.06. idemo autom i zanima me šta vrijedi vidjeti, a da ne piše na vodičima, gdje je najbolje tražiti smještaj (Airbnb 100%, samo me zanima blizu čega/koje ulice tako da što manje koristimo javni prijevoz jer volim šetati), koja klopa je interesantna, gdje ima dobrih restorana...u samom Rimu smo sigurno 7 dana, ostalo sa autom jurimo po okolici (+/- 300km) pa slobodno predložite šta se isplati vidjeti a da također nije baš poznato po vodičima.

Uglavnom, ovo je ruta do Rima, a ovo u povratku. U međuvremenu bih još išao u Napulj/Pompeje.

Vatikan, Colloseum, Sikstinska kapela, bazilika Sv.Petra, kripte, itd se podrazumijevaju šta se tiče Rima.

Zahvaljujem. :thumbsup:

mislim da nakon rima neces vise volit setat :D preporucam ti da nadjes hotel sto dalje od centra ali da bude blizu podzemne (imas samo 2 linije i vrlo jednostavno dodjes bilo gdje, krizaju su na terminiju koji ti je ujedno i zeljeznicki i autobusni kolodvor i tamo je totalna ludnica) svi restorani blizu popularnih trgova i turistickih lokacija su brutalno skupi, cim odes malo dalje u neke zabacenije ulice odmah je normalnije (cca 10 eura po osobi). nemoj pusit fore lokalnih turistickih vodica da ti kupe kartu preko reda jer se ne isplati, jedino ako ih hoces slusat sta pricaju... kartu za koloseum mozes kupit na ulazu u vrtove preko puta gdje nije guzva jer vrijedi za oba objekta.

vatikan i sve oko toga 2 savjeta - isplati se vidjet koliko su pokrali kroz povijest i reci babi da uzme sa sobom neku maramu i da ne ide bas polu gola jer ce onda morat kupovat marame od crncuga ispred ulaza

imas jeben da vincijev muzej s interaktivnim eksponatima - mrak

vodu kupuj kod pakistanaca van centra inace moze bit i 500% skuplja

suvenire isto van centra kod kineza - npr. gipsani koloseum kod kineza 1€ a ispred koloseuma na kolicima od indijca 5€

kupi si onaj roma pass - ustedit ce ti vrijeme i novac

.. ak se sjetim jos kaj pametno, napisem ti

a sto se tice napulja i pompeja - u napulju nema bog zna sto pametno vidjet osim ako te impresioniraju brda smeca svakih 50 metara :D sto se tice cijena ne znam, jer nisam nista placao posto sam isao poslovno

zicao sam taksista da nas doveze do najpoznatije pizzerije i ono fakat jebeni toni soprano za kasom uzima pare :D i odlicna pizza

penjanje na vezuv i posjeta pompeja obavezno!

I pazi kod klope i pića,

Ako odeš u bar ili caffe, nemoj sjest :)

Kavu i ostalo piješ stojećki, ako sjedneš, cijena je bar dupla ako ne i više, naplačuju sjedenje.

Ako baš želiš - prije pogledaj na cjenik cijenu za "“Banco” i “Tavolo.” Jedna cjena je za stoječki, druga za sjedenje, a negdje zna sjedenje bit i 4-5 put skuplje.

Isto tak pazi kad ti daju račun, bilogdje, ili trazi prije da ti daju racun "il conto dettagliato" , jer npr. u Veneciji i Veroni npr su znali uvalit račun za "Tavolo", a nisi sjedio, ili naplatit nešto skuplje nego šta naručiš, samo tak. Čini mi se da kod njih više peru i varaju na tome nego igdje.

i btw. neki restorani uračunaju obaveznih 20% na račun za uslugu još, na račun :mad:

Edited by Misek_Chipsy
mislim da nakon rima neces vise volit setat :D preporucam ti da nadjes hotel sto dalje od centra ali da bude blizu podzemne (imas samo 2 linije i vrlo jednostavno dodjes bilo gdje, krizaju su na terminiju koji ti je ujedno i zeljeznicki i autobusni kolodvor i tamo je totalna ludnica) svi restorani blizu popularnih trgova i turistickih lokacija su brutalno skupi, cim odes malo dalje u neke zabacenije ulice odmah je normalnije (cca 10 eura po osobi). nemoj pusit fore lokalnih turistickih vodica da ti kupe kartu preko reda jer se ne isplati, jedino ako ih hoces slusat sta pricaju... kartu za koloseum mozes kupit na ulazu u vrtove preko puta gdje nije guzva jer vrijedi za oba objekta.

vatikan i sve oko toga 2 savjeta - isplati se vidjet koliko su pokrali kroz povijest i reci babi da uzme sa sobom neku maramu i da ne ide bas polu gola jer ce onda morat kupovat marame od crncuga ispred ulaza

imas jeben da vincijev muzej s interaktivnim eksponatima - mrak

E, takve info tražim. :thumbsup:

Uglavnom, kad god idem tak negdje onda hodamo u prosjeku 10-12h dnevno tak da nije bad. Volim se više šetati gradom nego ići podzemnom. :cool:

vodu kupuj kod pakistanaca van centra inace moze bit i 500% skuplja

suvenire isto van centra kod kineza - npr. gipsani koloseum kod kineza 1€ a ispred koloseuma na kolicima od indijca 5€

kupi si onaj roma pass - ustedit ce ti vrijeme i novac

.. ak se sjetim jos kaj pametno, napisem ti

Znam za Roma pass samo ne kužim zašto budale nisu stavili da ima bar 5-6 dana kao što imaš u Parizu/Londonu, već su stavili samo 3 dana. I sve je tako nedorečeno. Uglavnom, sve karte ću kupiti unaprijed tako da ne čekamo u redovima za karte, a i kad se uzimaju ti "passevi" onda imaš i priority entrance pa ne moraš čekati tak dugo.

Kak je sa gužvama? Jel drama sredinom/krajem 6og mjeseca?

I ako odeš u bar ili caffe, nemoj sjest :)

Kavu i ostalo piješ stojećki, ako sjedneš, cijena je bar dupla ako ne i više, naplačuju sjedenje.

Ako baš želiš - prije pogledaj na cjenik cijenu za "“Banco” i “Tavolo.” Jedna cjena je za stoječki, druga za sjedenje, a negdje zna sjedenje bit i 4-5 put skuplje. Isto tak pazi kad ti daju račun,ili trazu "il conto dettagliato" , jer npr. u Veneciji i Veroni npr su znali uvalit račun za "Tavolo", a nisi sjedio, ili naplatit nešto skuplje nego šta naručiš, samo tak. Čini mi se da kod njih više peru i varaju na tome nego igdje.

Da, to je klasika samo tnx na info kak se to zove kod njih. :thumbsup:

Kad se vračate šteta da ne skreneš prema Arezzou prema Riminiju, sad već bude lijepo vriijeme bit će ljudi ... destak km ceste tik uz plažu ... ako vam se da šteta ne posjetit Rimini, a onda pravac Bologna i dalje planiranom rutom. Najviše me živcira točenje goriva u ITA, svaka pumpa ima svoju politiku mamu im hebem, plati pa toči, ili čekaj da dodje digič da ti natoči pa plati, ili plati karticom na pumpi pa toči pa po račun u kučicu, ili mi neda opće točit jer imam HR rege pa kao pobječiću mu ako mu platim 50 eur a natočim za 100, pa stoji kraj mene ja poludim koji su to likovi.

Mi smo tamo iznajmili neke rage od bicikla za 10 eur / dan na ulici i tak smo uspjeli vidjet hrpu grada di ne znam kak bi drugačije došao. Imaju i neki fensy city bike rental, al nisam uspio skužit kak se koristi. Za usluge ne znam ništa osim da sam u svakom restoranu ostao jednako gladan kao i kad sam došao, samo s par desetaka eur manje. Sva mjesta i jela koje su nam talijani preporučili su bili neko skupo sranje za pit vino i grickat pancetu. U Rimu sam jeo najgoru pizzu u životu, najgori sladoled i pio najgoru kavu, a u Sienni pio najskuplje pivo ikad (7,5 eur za 0.25 dcl.) Njima je "GRANDE" birra 0.3, a u ducanima nikad ne drže pivo u frižideru (osim kod kineza).

Nadam se da ćeš imat lijepše iskustvo, ja od tih ogromnih gradova popizdim već drugi dan.

...da ali ne u grad, mislio sam da se skineš sa AC prema Arezzu i onda prema Riminiju nastaviš jer tud najprije budeš došao u Rimini, a iz Riminija pravac Bologna, ako nije uvjet proč Florence ... Rimini je lijep, njihovo mondeno ljetovalište.

Ah, da kad je već Bela spomenuo benzinske, pazi se ovih na kreditne kartice ili automata, a toga ima puno (više neg običnih) neki automati će ti uzet npr. 100 eur, ti natoćiš 60 eur, a ostatak ti ne vrati nego dobiš nekakvi kupon s kojim možeš refundirat ostatak (ALI samo radnim danom od do, samo na toj benzinskoj!) Isto ove na kreditne kartice, meni je u Francuskoj skinuo 130 eur s računa, a ja natočio 20 eur. Tek sam kasnije skužio da ti neki automati rezerviraju maksimalni mogući iznos za točenje na toj pumpi i onda ti tek kroz nekih tjedan dana refundiraju ostatak (sranje ak imaš ograničena sredstva na računu, a točiš par puta) - to je neka njihova glupa fora protiv krađe i to mislim radi samo sa stranim bankama.

Ah, da kad je već Bela spomenuo benzinske, pazi se ovih na kreditne kartice ili automata, a toga ima puno (više neg običnih) neki automati će ti uzet npr. 100 eur, ti natoćiš 60 eur, a ostatak ti ne vrati nego dobiš nekakvi kupon s kojim možeš refundirat ostatak (ALI samo radnim danom od do, samo na toj benzinskoj!) Isto ove na kreditne kartice, meni je u Francuskoj skinuo 130 eur s računa, a ja natočio 20 eur. Tek sam kasnije skužio da ti neki automati rezerviraju maksimalni mogući iznos za točenje na toj pumpi i onda ti tek kroz nekih tjedan dana refundiraju ostatak (sranje ak imaš ograničena sredstva na računu, a točiš par puta) - to je neka njihova glupa fora protiv krađe i to mislim radi samo sa stranim bankama.

Ovo ti je tocno za Fr, zapravo skine ti 120 eura i onda nakon tjedan dana stavi ok iznos

Nego kad sam se raspitivao vezano za onu kaznu koju sam dobio zbog navodnog ne placanja cestarina u Italiji (uzmi sve potvrde na autocesti da se tebi nebi tak nes dogodilo) naletio sam na hrpu slucajeva kad je ekipa uletjela u zonu u kojoj je zabranjen promet, a da to nije niti skuzila. Uglavnom te zone su navodno jako lose oznacene, nalaze se u centru grada i imaju neke kamere koje salju kazne, posebice je bilo rijeci vezano za Firencu i Pisu, a vidim da ides u oba grada ;)

...da ali ne u grad, mislio sam da se skineš sa AC prema Arezzu i onda prema Riminiju nastaviš jer tud najprije budeš došao u Rimini, a iz Riminija pravac Bologna, ako nije uvjet proč Florence ... Rimini je lijep, njihovo mondeno ljetovalište.

Da, ne znam ni sam sad kad gledam...vidjeti Firencu i Bolonju ili Arezzu, Rimini i Ravennu pa onda natrag prema Bolonji. Nekak mi se čini da će biti prva opcija. Ovisno o tome kad u subotu krenemo prema doma.

Koristim cash većinom.

Pazi na tečaj u mjenjačnici mene oženili u Veneciji ko malog majmuna a sve legalno sreća nisam puno mijenjao :doh:

ima li u Rimu za iznajmiti Vespu?

Kn mijenjam u € u ZG.

Nemam pojma, nisam gledao.

Nisam znao ovo za te zone, budem pripazio na to. :thumbsup:

sve o talijanskim i ostalim LEZ zonama piše tu: http://www.lowemissionzones.eu/countries-mainmenu-147/italy-mainmenu-81

Jedino Milano u Italiji ima još dodatna ograničenja di svatko mora platiti 5 eur da uđe u grad, a meni je recimo s autom ispod eur1 norme potpuno zabranjen ulaz osim nedjeljom. :rolleyes: Ne znam za Rim jer tada to još nije postojalo, ali znam 100% sigurno da za Milano uredno šalju i strancima kazne (100 eur afaik)

Znaju i zatvorit dio grada za promet kad im co u zraku dosegne neku razinu i to oglase na onim digitalnim displejima po centru par dana unaprijed. U svakom slucaju, ne isplati se autom vozikat po Rimu ni Firenzi jer je promet ionako kaotičan.

Meni za Rim samo treba parking da ga parkiram i zaboravim jer nemam namjeru vozit se sa autom kroz grad.

Za ostale gradove mi je bitno jer kroz Milano, Pisu, Firenzu itd imam namjeru proći nabrzaka (cca 2-3h po gradu max).

Mislim da ne bi trebao imati problema sa LEZ zonama jer imam Euro5 auto.

Edited by Raptor6767

ja sam bio u rimu u 11. mjesecu . Nemas kaj radit 3 dana u rimu, osim ako nisi paraplegicar :D .

Imas dobrih hostela u centru rima , krevet(bracni il odvojeni),kupaona, tv, frizider,klima, cisto i uredno za cca 60 eura.

Hosteli ti imaju dogovoreno s garazama parking pa ostavis auto cijelo vrijeme, uzmes ga kad ti treba za otic negdje dalje vratis ga nazad itd... samo mi je malo retardirano sto smo morali ostavit kljuceve od auta jer je takva garaza, a opet s druge strane ljudi su ostavljali nove GL-ove, S klase, itd, nikakvih problema oko toga.

Benzin je skup , nema samoposluge, jednio mjesto di rade bjelci :D

U rimu od stvari za vidjet:

Koloseum i forumi, to ti je ista karta, odi na ulaz za forume prvo , to ti se nalazi sjeverozapadno od koloseuma, nastavis po ulici, svi se ko debili zalete na ulaz od koloseuma kupit kartu, red je za popizdit. Kupis kartu na ulazu od foruma i onda uđes u koloseum preko reda da nemoras cekat. Bit ce ti 100 nekih kurcevih vodica koji ce ti nudit karte za kupit.

Vatikan nemoj ic srijedom, odnosno kad je audijencija... imas vatikanske muzeje (to je fora za vidjet, stvari od egipta, mezopotamije, pa na novije, sikstinska kapela, razne odore o papa kroz godine(izlozeno ko u betmenovoj spilji :D) ....) ,sv petar.

Hrana ti je od 7-8-9-10 eura pa na vise jelo, sve je fino, normalni su racuni ko u hrvatskoj, ne placas vise sjedenje il stajanje, pise ti na svim ulazima da su racuni bez cijene stola, besteka, i slicnih davanja.... to su ukinuli prije 1-2 godine tak mi je nekaj komentirala neka baba.... Jugozapadno od centra Rima , preko rijeke, kak je zavoj u rijeci, imas kvart s restoranima di su normalnije cijene cca jedna cuga, predjelo, jelo od tjestenine, mesno jelo ,desert = 12 eura po osobi.

Hrana im je fakat super, paradajz ima okus po paradajzu, meso po mesu, itd....

Cuga ti je od 2-4 eura za 0.4 pivo...

imaju normalne supermarkete po gradu s cijenama ko u hr, tipa interspar...

Katakombe su ti malo izvan grada ,al imaju svoj parking, pa to mozes otic s autom.

Svi se normalno voze s autima, uspijes stic di hoces, cim upalis zmigavac ti odma netko ostavlja mjesto , jer im je inace zmigavac strani pojam kod skretanja i prestrojavanja, nemoj stajat il parkirat negdje di je zabranjeno ima murije na motorima ko u prici.

Ak idete par dana zast ne ostanete jedan dan u padovi, pa dan u firenci, itd, neki roadtrip, fakat nemas kaj radit 10 dana u rimu.

edit:

Ak neznas talijanski svi ti pricaju engleski osim kineza i dede od miljardu godina koji je radio u garazi.

Edited by Marko

Mislim da ne bi trebao imati problema sa LEZ zonama jer imam Euro5 auto.

Ako ideš kroz Milano, onda te i euro 5 zahvaća. Milano ima neovisnu ograničenu zonu koju oni zovu "Area C" koja je dodatna od one generalne lez zone. Moraš kupiti karticu na kiosku s brojem (€ 5 ) i taj broj sa svojom reg. tablicom poslati SMS-om. (mislim da se može i na bankomatu) Za razliku od ostalih gradova, u Milanu je dosta dobro označen ulazak u tu zonu, imaš velike svijetleće znakove s infom i piše Area C, svi to moraju kupiti (osim elektricnih auta, mopeda, hybrida i LPG) čak i stanari koji žive u toj zoni da se parkiraju ispred vlastite kuće moraju platiti, samo oni imaju povlaštenu cijenu od 2 eur.

kamere se gase iza pola 8 na večer i pale se opet u jutro u pola osam, dakle po noći se možeš slobodno kretati i nedjeljom i praznicima isto ne rade, ali zato često neke druge ceste zatvaraju nedjeljom.

Imam baku u Milanu i to baš u toj prokletoj zoni. uglavnom ostavi auto izvan te zone. karta za metro ti vrijedi i za tramvaj i bus 90 min.

Edited by Gear
Ako ideš kroz Milano, onda te i euro 5 zahvaća. Milano ima neovisnu ograničenu zonu koju oni zovu "Area C" koja je dodatna od one generalne lez zone. Moraš kupiti karticu na kiosku s brojem (€ 5 ) i taj broj sa svojom reg. tablicom poslati SMS-om. (mislim da se može i na bankomatu) Za razliku od ostalih gradova, u Milanu je dosta dobro označen ulazak u tu zonu, imaš velike svijetleće znakove s infom i piše Area C, svi to moraju kupiti (osim elektricnih auta, mopeda, hybrida i LPG) čak i stanari koji žive u toj zoni da se parkiraju ispred vlastite kuće moraju platiti, samo oni imaju povlaštenu cijenu od 2 eur.

kamere se gase iza pola 8 na večer i pale se opet u jutro u pola osam, dakle po noći se možeš slobodno kretati i nedjeljom i praznicima isto ne rade, ali zato često neke druge ceste zatvaraju nedjeljom.

Imam baku u Milanu i to baš u toj prokletoj zoni.

Moped je skuter do 50ccm? Dakle sa skuterom 250 - 500 moramo platiti?

Ako je auto LPG onda se ne plaća ulaz u tu zonu? Dal se treba prijaviti negdje, jer kak znaju da je auto LPG ako snimaju kamerama?

EDIT: Vidim da su svi četverotaktni motori izuzeti plaćanja :)

Edited by mAx
  • Pekx unpinned this topic

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...