Jump to content

Tlak ulja u motoru - Q&A


Recommended Posts

  • Replies 149
  • Created
  • Zadnji odgovor

Top Posters In This Topic

Dok se drugi raspravljaju, ja nesto lagnao radio. Prvo podignuo tlak ulja za 1.5bara da produljim vijek lezajevima na 8000+rpm.

Pa ugradio phantom grip od dex-a, da malo sprobam kako ce se to sada ponasati na ovoj setupu. Makar me dosta strah autoputa i zavoja, ali ima rezernih diferencijala kao gljiva.

 

mislim ova ideja za podignut tlak mi bas ne drzi vodu

ako si podikao tlak samo se pumpa vise muci i vece je opterecenje na njoj i prije ce krepat

treba ti bolja pumpa da bi spasio lezajeve ne vise tlaka

Edited by Raptor6767
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Treba i vise tlaka za vise okretaja. Cim veci okretaji, veca sila. Da bi ostao film ulja, treba imati tlak.

Cesto se u takvim motorima stavljaju lezajevi s vecim tolerancijama da bi imao deblji film ulja.

To se rijesava doradom radilice a ne dizanjem tlaka. Tebi je i dalje isti protok pumpe jer je on definiran fizickim karakteristikama pumpe. Dakle na niskim okretajima nisi nista dobio, a ako pomogne na visokima onda si napravio posao za nista para. Mozes izlogirat pritisak prije i poslije? Bilo bi to zanimljivo vidjeti!

Link to comment
Share on other sites

To se rijesava doradom radilice a ne dizanjem tlaka. Tebi je i dalje isti protok pumpe jer je on definiran fizickim karakteristikama pumpe. Dakle na niskim okretajima nisi nista dobio, a ako pomogne na visokima onda si napravio posao za nista para. Mozes izlogirat pritisak prije i poslije? Bilo bi to zanimljivo vidjeti!

 

Ne, to se ne reseva doradom radilice. Jer bitna je povrsina, a povrsinu nemogu menjati. Stvar je da vec na cca 2500rpm pumpa postize dovoljan protok za maks tlak(tlak odreden s tim vetilom). Znaci povrsina mi je fiksna, ono sto mogu menjati je viskozitet ulja, tlak ulja i debljinu filma ulja(povecanjem tolerancije na lezajevima). Posto vec vozim na uljima koji su vrh ponude, drzim temp ispod 100C, tu nesto bas i nemogu napraviti. Zato isao lagano dizati tlak.

A opterecenja radilice na niskim okretajima nisu problem(sila reaste s kvadratom okretaja).

Link to comment
Share on other sites

Ne, to se ne reseva doradom radilice. Jer bitna je povrsina, a povrsinu nemogu menjati. Stvar je da vec na cca 2500rpm pumpa postize dovoljan protok za maks tlak(tlak odreden s tim vetilom). Znaci povrsina mi je fiksna, ono sto mogu menjati je viskozitet ulja, tlak ulja i debljinu filma ulja(povecanjem tolerancije na lezajevima). Posto vec vozim na uljima koji su vrh ponude, drzim temp ispod 100C, tu nesto bas i nemogu napraviti. Zato isao lagano dizati tlak.

A opterecenja radilice na niskim okretajima nisu problem(sila reaste s kvadratom okretaja).

 

Da to se rijesava doradom radilice!

Link to comment
Share on other sites

Tako da se dorade neke druge stvari koje su manje ocigledna. Sigurno si vidio da je na nekom motoru samo jedan leteci promijenio boju jer nije imao dobro podmazivanje. Slazem se s tobom da je tu dijelom za kriviti i temperaturu ulja (pada tlak jer je ulje vrelo) a i okretaje na kojem se vrti motor jer pumpa nema dovoljno protoka da napoji motor.

Da bitno je poraditi na toleranciji lezaja ali djaba ti to ako nemas pumpu koja ce drugacijim fizickim karakteristimaka (dakle volumen komore same pumpe) moci taj lezaj napajati.

I moras misliti na to da si podlaganjem bypass ventila povecao protisak na kojem ce ventil ici u bypass. Samim time nisi povecao protok pumpe - on je konstantan i definiran dimenzijom pumpe.

A koliko ce s dignuti tlak i ne osjetit posljedice? Neces puno jer ako se tu malo previse zaletis ces pocet izbijat semeringe van. Mislim da je, kad vec imas toliko pumpi, bitnije malo usporediti fisine zubi i sirine zubi na tim pumpama pa vidjeti koja pumpa ima veci flow i koristiti tu pumpu.

Volvo (reno) je imao pumpe sa razlicitim brojevima zubi i onda si mogao lako pronaci pumpu koja ima veci flow. Nadam se da je i u opela tako.

Recimo u LOLva imas pumpu od T6 modela koja ima veci flow... Iako ta pumpa ima isto kuciste ona nije samo plug in jer treba neke druge dorade napraviti na motoru da nebi izbijala semeringe.

 

Nije motor slozit samo pobacati dijelove i stisnut sarafe.

Link to comment
Share on other sites

Pumpa ima puno previse protoka u okretajima. Flow uopce nije problem. Znaci probatu cu jos jednom ponoviti, nakon 2500rpm flow pumpe je veci nego sto motoru treba i zato se otvara ventil za visak ulja.

Koje semeringe poizbijati van? Samo jedan trpi tlak i taj trpi i 8 bara bez problema(probano vec).

 

imho pogledja si ovaj filmic, mislim da ne kuzis kako podmazivanje motora radi i zasto nastaje tlak ulja.

 

Link to comment
Share on other sites

Evo malo mjerenja, ali pitanje ako to priznas.

Znaci kao ler,

2j3jomu.jpg

crvena je tlak ulja, treba mnoziti s 2.55 da se dobije u barima.

Srednji okretaji

zss6cn.png

Vidi se da vec na 2500rpm se pocinje otvarati ventil za regulaciju tlaka ulja, tj. s oketajima vise ne raste tlak ulja.

 

A tu je onaj najbitniji dio, kada uljna pumpa pocinje zrak i ulje vuci.

28wos3r.png

Znaci okretaja ima dosta, protoka dosta, ali pumpa ne vuce samo ulje nego zrak i pocne tlak padati. I tu dolazi do ostecenja lezajeva i radilice. Resenje, suhi karte ili accu sump za smanjenje simptoma.

Link to comment
Share on other sites

veci protok, siri lezajevi, drugacije podesen ventil na pumpi i nije nuzno veci tlak na kraju price, samim time nemas ni pjenjenje ulja na usisu pumpe

 

Kako staviti sire lezajeve?

Sa sirim lezajevima ce se uz isti protok dobiti veci tlak, jer ce siri lezajevi stvarati vise restrikcije za izlaz ulja.

Link to comment
Share on other sites

Dajte se onda raspišite radi nas neukih barem pa da imamo konstruktivnu raspravu.

 

Zato poslao onaj filmic, di lik ljepo objasnjava kako nastaje tlak ulja i zasto nastaje. I sto naci veci protok ulja kroz motor. I poslao log gdje se vidi uzrok sjebanja lezajeva. Ali onda se ovi nasli uvredeni :).

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Announcements


×
×
  • Create New...