Jump to content

Tlak ulja u motoru - Q&A


Recommended Posts

  • Replies 149
  • Created
  • Zadnji odgovor

Top Posters In This Topic

Zato poslao onaj filmic, di lik ljepo objasnjava kako nastaje tlak ulja i zasto nastaje. I sto naci veci protok ulja kroz motor. I poslao log gdje se vidi uzrok sjebanja lezajeva. Ali onda se ovi nasli uvredeni :).

 

Mislim da nisi razumio što je čovjek htio objasniti. Ti ne shvaćaš šta si napravio podlaganjem PR ventila.

Ali ti si pametan pa ga zatvori ako hoces.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da nisi razumio što je čovjek htio objasniti. Ti ne shvaćaš šta si napravio podlaganjem PR ventila.

Ali ti si pametan pa ga zatvori ako hoces.

 

Dignuo sam tlak i povecao protok ulja kroz motor. Semering ce izdrzati.

Isto tako imam jace opruge ventila(duple) pa nemam problema s "prenapumpanjem" hidropodizaca. To je zapravo razlog zasto to nisam vec napravio davno prije.

Link to comment
Share on other sites

Dignuo sam tlak i povecao protok ulja kroz motor. Semering ce izdrzati.

Isto tako imam jace opruge ventila(duple) pa nemam problema s "prenapumpanjem" hidropodizaca. To je zapravo razlog zasto to nisam vec napravio davno prije.

 

Profesore u filmiću koji si stavio je definirana karakteristika protoka pumpe ulja. Ali malo si selektivan.

Link to comment
Share on other sites

Profesore u filmiću koji si stavio je definirana karakteristika protoka pumpe ulja. Ali malo si selektivan.

 

Zato kazem kroz motor. Kroz uljnu pumpu mi je protok osta isti, ali manje ulja mi sada baca ventil za regulaciju tlaka van. I zato kroz motor sada ide nesto vise ulje i imam veci tlak ulja u motoru.

Link to comment
Share on other sites

Zato kazem kroz motor. Kroz uljnu pumpu mi je protok osta isti, ali manje ulja mi sada baca ventil za regulaciju tlaka van. I zato kroz motor sada ide nesto vise ulje i imam veci tlak ulja u motoru.

 

Inače, kad je motor istrošen i tolerancije na ležajevima izvan specifikacija, tlak ulja pada, ali zamisli, protok ulja na ležajevima je u tom trenutku na/blizu maksimuma...

Link to comment
Share on other sites

Inače, kad je motor istrošen i tolerancije na ležajevima izvan specifikacija, tlak ulja pada, ali zamisli, protok ulja na ležajevima je u tom trenutku na/blizu maksimuma...

 

Istina, i uopce se ne otvara bypass ventil.

Link to comment
Share on other sites

I kako bi ti onda vratio tlak na normalu?

 

Promjenom lezajeva, radilice. U tom slucaju je motor unisten.

 

Ali ja se borim da motor neide u tom smjeru. Radim preko 50 000km godisnje i nesmijem si dozvoliti takve greske koju ce sjebati radilicu i lezajeve.

Nazalost staru radilucu popusio na glupu foru(ulja pumpa pocela vuci zrak), ali sada je taj problem eliminiran do cca 5sekunde(5sekunde uljna pumpa smije vuci zrak bez posljedica).

Link to comment
Share on other sites

Poanta je bila drugačija, a to je da bi povećanjem protoka sa drugom pumpom podignuo tlak natrag....Ista stva kad stavljaš ležajeve većih tolerancija, moraš povećati protok da bi postigao isti tlak kao sa ležajevima manjih tolernacija, odnosno poanta je ta da je tlak posljedica protoka a ne obrnuto

Link to comment
Share on other sites

Poanta je bila drugačija, a to je da bi povećanjem protoka sa drugom pumpom podignuo tlak natrag....Ista stva kad stavljaš ležajeve većih tolerancija, moraš povećati protok da bi postigao isti tlak kao sa ležajevima manjih tolernacija, odnosno poanta je ta da je tlak posljedica protoka a ne obrnuto

 

Pa jasno, to tvrdim vec dugo. Zato i stavio filmic koji to objasnjava.

 

Ali isto tako nemozes ici preko tlaka regulatora. Ako ogranicis tlak ogranicis i kolicinu ulja u motor indirektno.

Link to comment
Share on other sites

Da, ali bitan je protok a ne tlak, to ti pokušavaju objasniti, prema tome bi mogli imati mikro pumpe na 100 bara i sve bi bilo super....Znači to što si ti dignuo tlak, ne znači da si napravio išta po pitanju protoka....

 

Povecao sam protok s povecanjem tlaka, jer vise ulja izlazi van jer je veci tlak. Veci tlak=veca sila=veca brzina=veca kolicina ulja curi van.

Ali bitnije je tlak, jer se tlak i viskozitet ulja suprostavlja silama i sprecava da se dodirne metal na metal. Ali da bi dobio veci tlak ti treba veci protok ulja kroz motor.

 

Stavljanjem pumpe se vecim protokom a ne diranjem tlaka na ispravan motor se nista ne dobiva u okretajima. Samo vise ulja ide kroz bypass, ista kolicina kroz motor.

Edited by fire
Link to comment
Share on other sites

ako pocne gubiti tlak iznad 6000 vjerojatno uopce nije problem u protoku pumpe a vjerojatno niti u lezajevima, iako se to moze potvrditi jedino kad sve izvadi van iz motora i izmjeri....

Dva su faktora... vecina pumpi uopce ne radi dobro na visokim oketajima jer su napravljene da dobro rade na nizim i zapravo bi ih trebalo usporiti...

Druga stvar i najvjerojatniji problem je da mu se ne vraca ulje u karter kako treba i da zapravo ima PREVELIK protok ulja kroz pumpu i da to ulje nepotrebno razbacuje okolo sto dodatno povecava mijesanje zraka i ulja i smanjuje dotok ulja u pumpu..

Link to comment
Share on other sites

ja sam probao dizat tlak imao sam dvije nuspojave

pukla je pumpa ali to je ono boljka kad na pumpi sa 200tkm dignes tlak

pa sam stavio novu pumpu sa 0km

kad sam zavrtio auto u 9000 okretaja pocelo je bacat ulje na iber i pao je tlak ulja

Zasto?

izbilo je cepove na radilici, ali rijesilo se to da su urezani navoji u sve moguce cepove koji su serijski samo nabijeni

i onda je pukao blok po duzini magistrale od ulja

 

pouka price nebi dizao tlak vise nikada

 

ova prica o debljem filmu ulja i sve to skupa stoji

preradis sve lezajeve i sve na drugu toleranciju ali za svaki dan da moras auto grijat do radne temp prije nego odes do kioska i onda da ga moras hladiti prije nego ga ugasis da ne zacvika to mi bas za svaki dan nije ekonomicno

 

 

Povecanjem tlaka si povecao protok? Kako? Zato jer manje ulja ide van na bypas?

po meni si samo povecao temp ulja jer se ulje muci za proc kroz te sitne rupice

Ako zelis dovest vecu kolicinu treba cepovat radilicu reborat kanale i sve i onda si napravio posao tlak ulja je ostao isti pumpa je lakse pumpala i povecao se protok

 

Eto ja sam i tako probao ali mi se desavalo kad dulje vrtim auto da imam previse ulja u glavi pa sam morao i povecati povratne kanale za ulje u karter da nebi ostao bez ulja u karteru

Link to comment
Share on other sites

pumpe za ulje imaju svoje radno podrucje... i zato kad krenes tjerat motor iznad predviđenih okretaja pocnu problemi s pumpama ulja i najbolje rjesenje ih je usporiti.. Sto se tice vecih tolerancija na radilici to je obicno 2.5 stotinki mm i onda usput vozis na gusce ulje. Opcenito govoreci odabir viskoziteta ulja ovisi primarno o tolerancijama koje se koriste na glavnim i letecim lezajevima...

Link to comment
Share on other sites

recite vi sta hocete ali on je postigao veci protok na izlazu iz pumpe sa drkanjem po baypass ventilu, sta se dalje desava u motoru u to ne ulazim jer to nije moje podrucje.. :)

 

Znači pumpa ulja uzima ulje iz kartera i tjera ulje u motor.....bypass ventil raterećuje sistem između pumpe ulja i motora i kad otvori to isto ulje koje pumpa gura u motor sad ide u karter..na koji način si ti sad povećao protok pumpe molim te?

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Announcements


×
×
  • Create New...