Jump to content

Tlak ulja u motoru - Q&A


Recommended Posts

Tko zapravo zna zašto ide bolje i što je sve drugo radio. Čisto sumnjam da takve informacije plasira van.

 

Tolerancije povećavaš (u odnosu na tvorničke) obzirom na promjer journal-a radilice i njegovog širenja uslijed zagrijavanja zbog povećanja opterećenja u motoru. Bilo da dižeš moment i snagu, okretaje, sve što uzrokuje dodatno zagrijavanje u odnosu na serijalu. A onda prema tim tolerancijama odabereš i adekvatnu gradaciju ulja. I voziš se, a ništa ne lupa.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 149
  • Created
  • Zadnji odgovor

Top Posters In This Topic

I kako sa užim ležajevima smanjuju trenje, kada ono ne ovisi direktno o površini? Svašta ljudi rade, no to ne znači da je to uvijek i dobro.

 

 

Nisam citao cijeli thread neda mi se, samo sam ovo vidio....

 

manje je trenje zbog viskoznosti ulja, al to su watti u pitanju ( znaci nesto vrlo sitno naspram motora koji proizvodi kW snage) a nosivost pada jako. opet druga strana problem je napravit radilicu koja ce bit kruta u sirokim lezajevima..

 

 

evo vam djecice pa se igrate , sto i kako s lezajevima

 

http://www.tribology-abc.com/calculators/c9_3.htm

Link to comment
Share on other sites

Pošto je odlična/interesantna rasprava, stavio je sticky i prebacio u zaseban thread. :thumbsup:

 

Dok se drugi raspravljaju, ja nesto lagnao radio.

 

Prvo podignuo tlak ulja za 1.5bara da produljim vijek lezajevima na 8000+rpm.

 

Bravo Rene!

Profesor je ionako zasluzio da mu se otvori tema.

Link to comment
Share on other sites

Nemoj prcat, budi konstruktivan. ;)

 

Yes Sir!

Moja prica sa tim glodarijama na motoru je pocela i zavrsila sa sljedecim?

Mr. X: A ne mislis da bi bilo dobro poraditi na podmazivanju motora malo?

ja: Da, razmisljao sam o tome, imas neki prijedlog?

Mr. X: Da, posaljemo radilicu na jednu finu obradu pa ce to biti to.

ja: Moze, super idea!

 

I to je to. Samo izgleda da neki clanovi foruma imaju alergiju na prijedloge i zapazanja drugih clanova foruma nizeg staleza (to je ovima u glavi, ne).

I star i nema Boga da nakon takvog nastupa napisem nesto konkretno ovdje. Zato sam pobrisao svoje slike i prodao auto: - Ja ne zasluzujem biti dio elite koja imaauto koji juri!

 

I to je to. Pokunjio sam se i sada malo pokusavan o nekoj temi porazgovarati, a jedan Profesor me cini budalom. Ok, hvala! Prihvacam da ja nisam iz staleza koji smije pisat ili jos bezobraznije - imati auto koji juri.

 

Naucio na svojoj kozi. Ispricavam se svima koji se osjecaju uvrijedjenima.

Link to comment
Share on other sites

Tko zapravo zna zašto ide bolje i što je sve drugo radio. Čisto sumnjam da takve informacije plasira van.

 

Tolerancije povećavaš (u odnosu na tvorničke) obzirom na promjer journal-a radilice i njegovog širenja uslijed zagrijavanja zbog povećanja opterećenja u motoru. Bilo da dižeš moment i snagu, okretaje, sve što uzrokuje dodatno zagrijavanje u odnosu na serijalu. A onda prema tim tolerancijama odabereš i adekvatnu gradaciju ulja. I voziš se, a ništa ne lupa.

 

doticni gospodin slaze sve i jedan motor za taj kup i to je jedina razlika

Link to comment
Share on other sites

Yes Sir!

Moja prica sa tim glodarijama na motoru je pocela i zavrsila sa sljedecim?

Mr. X: A ne mislis da bi bilo dobro poraditi na podmazivanju motora malo?

ja: Da, razmisljao sam o tome, imas neki prijedlog?

Mr. X: Da, posaljemo radilicu na jednu finu obradu pa ce to biti to.

ja: Moze, super idea!

 

I to je to. Samo izgleda da neki clanovi foruma imaju alergiju na prijedloge i zapazanja drugih clanova foruma nizeg staleza (to je ovima u glavi, ne).

I star i nema Boga da nakon takvog nastupa napisem nesto konkretno ovdje. Zato sam pobrisao svoje slike i prodao auto: - Ja ne zasluzujem biti dio elite koja imaauto koji juri!

 

I to je to. Pokunjio sam se i sada malo pokusavan o nekoj temi porazgovarati, a jedan Profesor me cini budalom. Ok, hvala! Prihvacam da ja nisam iz staleza koji smije pisat ili jos bezobraznije - imati auto koji juri.

 

Naucio na svojoj kozi. Ispricavam se svima koji se osjecaju uvrijedjenima.

 

S tobom bi se jako isplatilo igrati poker, jer jako lose blefiras.

 

btw st auti imaju dignut tlak ulja.

Link to comment
Share on other sites

Mene su učili da porastom tlaka fluida smanjuješ protok jerbo je tlak obrnuto proporcijalan protoku i tlak u cijevima, kanalima i ostalom diktiraju u prvom redu otpori u istima i sposobnost pumpe da ih savlada ali što više ona savladava, tlak je veći ali je protok manji. To bi reklo da porastom tlaka ulja u rukavce radilice stiže manja količina ulja.... laički :) e sad manja količina ulja bi značila lakše pregrijavanje istog ako se ne varam?

Link to comment
Share on other sites

Mene su učili da porastom tlaka fluida smanjuješ protok jerbo je tlak obrnuto proporcijalan protoku i tlak u cijevima, kanalima i ostalom diktiraju u prvom redu otpori u istima i sposobnost pumpe da ih savlada ali što više ona savladava, tlak je veći ali je protok manji. To bi reklo da porastom tlaka ulja u rukavce radilice stiže manja količina ulja.... laički :) e sad manja količina ulja bi značila lakše pregrijavanje istog ako se ne varam?

 

Znaci onda smanjivanjem tlaka se povecava protok? Znaci najbolje bi bilo voziti bez tlaka?

 

Veci tlak=veci flow. Pa dok oces vise benzina iz injektora dobiti, onda se dize tlak. Ne smanjuje.

Link to comment
Share on other sites

tu ima svako svoju pricu

 

sta se tice injektora opet ako dignes tlak desava se da se injektor teze otvara i opet neke stvari se desavaju u koje ne zelim ulazit preduboko

znaci jednostavan nacin

da dobijes vise goriva trebas vece injektore i tocka

opet stavis vecu pumpu i promjenis liniju stavis vece cijevi da bi imao konstantan tlak

 

 

 

sta se tice tlaka kolicine i svega vezano za ulje tu se samo sajbica na bypas stavi i to je savrseno nema boljega ????????

 

 

nakon ove price i svega odlucio sam se na ugradnju mazalica na sve lezajeve i samo hi torque mast i gas

koliko se ja vozim i koliko ks imam mogu i normalnu mast stavit

trebala bi se vidity razlika 5l ulja manje mogu skinut pumpu karter hladnjak ako nista bit cu brzi jer sam skinuo preko 10kg

Link to comment
Share on other sites

Moj se vrti 50rpm vise od st-ova.

 

Ali ST mora napraviti x trkacih kilometara pun gas i dati x konja iz 2.0 motora.

Kazu decki koju su ga otvarali da je slozen nevjerojatno i da nista nema veze sa serijskim niti sa logikom....jebi ga to je specijalna stvar

Link to comment
Share on other sites

Sajbica je dobro resenje ako ti pumpa moze dati potreban tlak. Normalno ako je pumpa slaba i nemoze dati zeljeni tlak sajbice pod feder nista nece napraviti.

Ako imas hidropodizace i neprejake opruge imas problema s otvaranjem ako podmetnes regulator.

Isto tako pumpa je vise opterecena.

Ali s 3bara tlaka(kolko danas neki auti imaju stock) na 8000rpm jako brzo otidu lezajevi i radilica.

 

Sve ima svoje za i protiv.

 

btw kod injektora se dead time jako malo povecava s tlakom. Npr na jednom autu dan prije utrke hjeli vise konja(sve ostale komponete su mogle to), samo su injektori bili mali(1000cc). Nabrzinu jos jedna pumpa goriva, dignut tlak na 6bara i tako je protok injektora narasao na 1410cc, veci boost i vise konja bilo.

Link to comment
Share on other sites

Ali ST mora napraviti x trkacih kilometara pun gas i dati x konja iz 2.0 motora.

Kazu decki koju su ga otvarali da je slozen nevjerojatno i da nista nema veze sa serijskim niti sa logikom....jebi ga to je specijalna stvar

 

Na srecu gledao jedan otvoren i rastavljen do kraja, nabavljao djelove za drugi koji se sastavio i danas vozi(audi st).

Link to comment
Share on other sites

S tobom bi se jako isplatilo igrati poker, jer jako lose blefiras.

 

btw st auti imaju dignut tlak ulja.

 

Profesore ja ne igram poker.

Ja za svoj život radim malo ozbiljniji posao od ovakvih natezanja kojima se ti baviš. Ali ti si world class kalibar pa ti pomoći nemože nitko. Sve znaš, nikom ne vjeruješ i ubijaš.

 

Profesore...

Link to comment
Share on other sites

Profesore ja ne igram poker.

Ja za svoj život radim malo ozbiljniji posao od ovakvih natezanja kojima se ti baviš. Ali ti si world class kalibar pa ti pomoći nemože nitko. Sve znaš, nikom ne vjeruješ i ubijaš.

 

Profesore...

 

Hehe, opet blefiranje.

 

BTW jel ti znas uopce s cime se ja bavim kada vec komentiras?

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Announcements


×
×
  • Create New...