Jump to content

Zimske gume


Recommended Posts

A na temelju "placenih" testova, ljudi su izgradili misljenje i zato kupuju Continental/GY, a ne neki kineski brand, jer jbg. u "placenim" testovima je ocijenjen kao ne preporucljivo... i onda kaj je najbolje, posto nema komentara na kineze, moglo bi se zakljuciti da su ustvari ljudi jako zadovoljni :D

Svoje mišljenje o Conti/GYUG zasnivam isključivo na prijeđenim kilometrima a ne na temelju "plaćenih" testova.

Moj test su moji kilometri a ne preporuka nekog časopisa.

I vrijede koliko koštaju u odnosu na S3 koje je dobra guma ali "brzo" gubi svojstva kao što je netko spomenuo.

Sa Continentalom imaš istu gumu i svojstva u svim uvjetima(snijeg/mokro/suho).

Kakav je Conti prema S3 tako je S3 prema nekim kinezima.

Link to comment
Share on other sites

Prije sam imao na cliu ug7, pa ug8, i sad brijem da cu uzeti ove falken zimske, jer na drugom autu su se pokazale kao jako dobre po kisi ovoj, jedino neznam kakve su po snjegu, ali vjerujem da su ok..

 

Sent from my LG G4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ja uvijek gledam testove i review-ove korisnika, samo kaj ljudi ne gledaju često jednu stvar, a to je dimenzija gume koju kupuju jer se jedna te ista guma ne ponaša jednako pri različitim dimenzijama. Meni npr na 215 45 17 ljetne Pirelli su očajne, ta guma ne drži baš nešto kad je prevruće, a da ne spomenem kišu ne valja ništa, žali bože ijedne kune koju sam dala za nju, drži super na 7 stupnjeva, a ljetna je, no nekom će možda biti super u nekoj drugoj dimenziji. S druge strane, reviewi korisnika su ponekad nepouzdani, pogotovo kad se radi o zimskoj gumi jer imaš npr tulave ljude koji misle (a to sam doživjela uživo komentar) da zimska guma po snijegu može stat isto ko ljetna na suhom. Doslovno sam čula rečenicu da UG 8 ne valja jer se "ona zaletila sa 100kmh pa je stala na snijegu tek nakon ne znam koliko metara". Seriously. Treći problem je što ovisi uvelike isto o 4wd i 2wd, nije isto. Ja sam na audiju imala fuldu na 20" i bila mi je super, dok je frendu bila očajna na 18" sa 2wd...

I ne zaboravimo ljudi često kupe gume na rasprodajama, a te gume su stare i po 3-4 godine (ako gledamo proizvodnju), i ta guma više nije ono što je nekad bila bez obzira koliko "mesa" ona imala i bez obzira što si ju kupio "novu" u dućanu. Ja sam tako prošla sa Hankook-icama, nisam uopće gledala datum proizvodnje i ta guma je bila čista plastika i suicidalan pothvat na Civicu, a drugima koji su kupili novu gumu koja se proizvela te godine bili su happy s njom. I sad sam ja mogla napisat review da kitu drži i da je retardirana, a bila sam ja retardirana i nisam gledala kaj kupujem.

Link to comment
Share on other sites

a bila sam ja retardirana i nisam gledala kaj kupujem.

 

pa i nisi bas jer realno, guma nije burek da se pokvari nakon 3 godine. Ja isto kupim novu gumu i hocu sto noviji DOT al cisto da je mogu kasnije utopit, mislim da joj od 3 godine stajanja u skladistu ne bi smjelo nis biti, iako ce ti svaki prodavac reci da guma smije i puno duze stajat ako je "pravilno skladistena".

Link to comment
Share on other sites

ne bi smjelo je ključna riječ, ali svejedno guma stari i gubi svojstva bez obzira gdje i kako bila skladištena..

 

dodao bih da se ista guma u istoj dimenziji drugačije ponaša na različitim autima..

 

LG-D855 on Tapatalk

Edited by killuminati
Link to comment
Share on other sites

pa i nisi bas jer realno, guma nije burek da se pokvari nakon 3 godine. Ja isto kupim novu gumu i hocu sto noviji DOT al cisto da je mogu kasnije utopit, mislim da joj od 3 godine stajanja u skladistu ne bi smjelo nis biti, iako ce ti svaki prodavac reci da guma smije i puno duze stajat ako je "pravilno skladistena".

 

A gle, ovisi i kak su ih skladištili, da guma do 5 godina starosti bi trebala bit dobra guma, osim ako stoje negdje gdje su pod utjecajem raznih sranja od previsoke temp, vlage i tko zna čega. I ok svi ovi poznatiji i veći dileri gumama će možda i čuvat te gume u skladištu koje je pogodno za čuvanje guma, ali ovi manji moš se fućkat. Zato velim da sam bila retardirana jer su mi hitno trebale gume i kupila novu sjebanu gumu koja nije držala ništa, ko da sam imala one plastične kotače sa dječjih traktora na autu :D

Link to comment
Share on other sites

pa i nisi bas jer realno, guma nije burek da se pokvari nakon 3 godine. Ja isto kupim novu gumu i hocu sto noviji DOT al cisto da je mogu kasnije utopit, mislim da joj od 3 godine stajanja u skladistu ne bi smjelo nis biti, iako ce ti svaki prodavac reci da guma smije i puno duze stajat ako je "pravilno skladistena".

 

Ne pokvari se ni burek nakon 1dan, al jel i dalje dobar kao frisko peceni?

Link to comment
Share on other sites

kupci nisu dovoljno zaštićeni po tom pitanju

kako da ja kao kupac znam dal je guma pravilno skladištena ili nije?

 

i onda se dogodi da kupiš gumu staru 2 godine koja ne drži ni blizu onoga kako bi trebala

 

 

nakon npr 2-3 godine bi trebalo napravit obavezno spuštanje cijena npr 40%, kao kad se prodaje čokolada a za par dana ističe rok trajanja. i onda znaš, kupio sam kolko tolko staru gumu ali po dosta boljoj cijeni i svjestan si rizika i to bi prodavači trebali napomenuti ako prodaju gumu sa starijim DOT-om. nisu svi stručnjaci da znaju pročitati i da znaju značenje DOT oznake

 

 

 

evo Tomica u jednoj rečenici rekao ono što ja možda nisam uspio u 8 :lol:

Link to comment
Share on other sites

OK, ali guma je skladistena 5 godina i kad ju vozis 3 godine to je 8 godina stara guma. Mislim da se zbilja nece ponasati isto kao i ova koja je skladistena 1 godinu i nakon 3 godine koristenja je 4 godine stara.

 

True. A i netko je spomenuo nije svaka guma u istoj dimenziji za svaki auto ista. Niti smo svi isti vozači. Ima milijun varijabli kad ideš kupit gume, a problem je što većina generalizira to u smislu "ova je štefu dobra, bum si ju kupil" ili rekli su na testu... I onda nastane opći kaos sa iskustvima.

Link to comment
Share on other sites

meni je bolje pogledat test gdje je isti auto i ista dimenzija pa 10 proizvođača guma nego subjektivno mišljenje jer uvijek ima onih koji misle da bi "zimska guma po snijegu trebala držat kao ljetna po suhom" i sličnih bisera

osim ako o tome pričam sa ljudima koje poznam i znam koliko i kako se voze

Link to comment
Share on other sites

Sad ćete se smijati ali na S3 još uvijek imam GY UGP iz 2008, nisam ih uspio potrošiti od tada, ima mesa koliko hoćeš - gume drže super, popeo se skoro do vrha Sljemena kada je snijega bilo toliko da vrata nisam uspio otvoriti. Gume se čuvaju u garaži.

Link to comment
Share on other sites

Sad ćete se smijati ali na S3 još uvijek imam GY UGP iz 2008, nisam ih uspio potrošiti od tada, ima mesa koliko hoćeš - gume drže super, popeo se skoro do vrha Sljemena kada je snijega bilo toliko da vrata nisam uspio otvoriti. Gume se čuvaju u garaži.

 

Ti imas pogon na sva 4, ti se ne računaš :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

2 Ammamut: sve to stoji, ali nebi kupio GY/Conti da nisi negdje procitao kako su ok, kasnije si samo potvrdio testove i zakljucio da su gume vrhunske...

Ne,nikada nigdje nisam čitao testove guma,prvi auto koji sam kupio je bio na Continentalkama (ljetnim) i poslije sam probao još neke gume od kojih mi je Yokohama bila najbolja za moj način vožnje i to ne jedne nego 4 različita modela i to svaka bez ikakvih testova i članaka.

Sadašnji Conti sam kupio jer su autu prilikom kupnje bile TS850 i polovne su držale još dosta dobro no profil je došao blizu kraja te su gore sada TS860.

Meni auto ne treba limarijski biti pic-pic za to me boli kifla ali gume moraju biti tip-top.

Link to comment
Share on other sites

Sad ćete se smijati ali na S3 još uvijek imam GY UGP iz 2008, nisam ih uspio potrošiti od tada, ima mesa koliko hoćeš - gume drže super, popeo se skoro do vrha Sljemena kada je snijega bilo toliko da vrata nisam uspio otvoriti. Gume se čuvaju u garaži.

 

Moje su Michelin Alpin A3 2009, točnije dot 3009 :) Još ovu zadnju godinu vozim pa bacim.

Link to comment
Share on other sites

A osjeti se u nekim uvjetima da bi ih trebao ipak zamijeniti, ali još ću ovu sezonu izgurati s njima :lol:

 

Snijeg nije toliki problem ako imas dosta profila, ali na slinavom i klizavom terenu ćeš sigurno osjetiti starost gume...

S obzirom koliko love si ulozio u auto, šteta bi bilo da ga oštetiš zbog starih zimskih guma...

Link to comment
Share on other sites

Danas baš gledam na kiši ts850p nove, ako je iole bolji asfalt (gornje prekrižje) prije ležećeg kočim ful baš da vidim reakciju i auto koči kao na suhom bez da pali abs. Dolje di je sivi baš klizavi asfalt malo prokliže ajde...

 

E a šta je s onom famom o snijegu i uskim gumama? Meni je to malo fora 90ih... Na X5 imam 285 gume pa baš i nisam primjetio probleme na snijegu, a nije da nisam izvodio manevre besmislenih penjanja po šumi, ski stazi itd :D

 

btw ovo je Conti ts830 kad su bile nove u 275 dimenziji, uzbrdica je jako strma, taj dan je samo jedan susjed uspio do gore isto

2014_01_24_17_27_50.jpg

Edited by BM0021
Link to comment
Share on other sites

kupci nisu dovoljno zaštićeni po tom pitanju

kako da ja kao kupac znam dal je guma pravilno skladištena ili nije?

i onda se dogodi da kupiš gumu staru 2 godine koja ne drži ni blizu onoga kako bi trebala

 

 

 

 

Meni je ovo znalo se desit kad je guma proizvedena negdje.. npr Potenza re50a proizvedena u Japanu (drzi cudo) ili Poljska (razocarenje).

Link to comment
Share on other sites

Jos uvijek vise vjerujem "placenim" testovima nego reviewvima korisnika.... jer jbg. zna se kak se testira guma, a korisnik je ne testira na te nacine i od kuda da ja znam da je on prije Save vozio Tigar gume i onda mu je Sava vrhunac ili zadnje sranje :D...

 

Ja mogu reci da mi je Sava ok za gradsku voznju i da je ok za prosjecnog korisnika, ne znam tko divlja po snijegu i ledu, a da nije zajebancija, u smislu malo zabacivanja zadnjeg kraja, nitko se sigurno ne spana ko kreten, jer ako imalo ima mozga, zna da bu izletio i da bu razvalio sebe i druge...

 

Slazem se, prvenstveno osobna iskustva, pa onda testovi, pa nakon toga reviewi :) S time da sa premium brandovima u principu ne mozes fulati... I definitivno ne odgovara svaka guma svakom automobilu...

 

pa i nisi bas jer realno, guma nije burek da se pokvari nakon 3 godine. Ja isto kupim novu gumu i hocu sto noviji DOT al cisto da je mogu kasnije utopit, mislim da joj od 3 godine stajanja u skladistu ne bi smjelo nis biti, iako ce ti svaki prodavac reci da guma smije i puno duze stajat ako je "pravilno skladistena".

 

Guma se smatra novom do 5 godina starosti, ako je pravilno skladistena (dakle da nije vani na suncu i kisi/snijegu)...

 

ne bi smjelo je ključna riječ, ali svejedno guma stari i gubi svojstva bez obzira gdje i kako bila skladištena..

 

dodao bih da se ista guma u istoj dimenziji drugačije ponaša na različitim autima..

 

LG-D855 on Tapatalk

 

U nove gume idu razne kemikalije koje sprjecavaju starenje, stite od UV zraka itd. S novim gumama je prije neke ozbiljnije voznje pozeljno napraviti bedding in, jedan heat cycle da se zagriju, kada ispuste agense koji sluze ocuvanju... Taj bedding in se napravi i u normalnoj voznji, dovoljno je da se zagriju... Istina je da i unatoc tim kemikalijama guma stari... Da li bi ja kupio novu gumu staru 5 godina? Jedino ako bi cijena bila super povoljna, a ako bi cijena bila ista onda bi trazio sto noviji DOT...

 

Meni je ovo znalo se desit kad je guma proizvedena negdje.. npr Potenza re50a proizvedena u Japanu (drzi cudo) ili Poljska (razocarenje).

 

Ima i u tome nesto... Iako ne bi smjelo biti ako su smjese iste i ako kontrola kvalitete funkcionira kako bi trebala...

Edited by ND4SPD
Link to comment
Share on other sites

Danas baš gledam na kiši ts850p nove, ako je iole bolji asfalt (gornje prekrižje) prije ležećeg kočim ful baš da vidim reakciju i auto koči kao na suhom bez da pali abs. Dolje di je sivi baš klizavi asfalt malo prokliže ajde...

 

E a šta je s onom famom o snijegu i uskim gumama? Meni je to malo fora 90ih... Na X5 imam 285 gume pa baš i nisam primjetio probleme na snijegu, a nije da nisam izvodio manevre besmislenih penjanja po šumi, ski stazi itd :D

 

btw ovo je Conti ts830 kad su bile nove u 275 dimenziji, uzbrdica je jako strma, taj dan je samo jedan susjed uspio do gore isto

2014_01_24_17_27_50.jpg

Ja vozim 235 zimske i idem o tenk nikakvih trzavica, dapace, ima sto kopati :D

Link to comment
Share on other sites

U nove gume idu razne kemikalije koje sprjecavaju starenje, stite od UV zraka itd. S novim gumama je prije neke ozbiljnije voznje pozeljno napraviti bedding in, jedan heat cycle da se zagriju, kada ispuste agense koji sluze ocuvanju... Taj bedding in se napravi i u normalnoj voznji, dovoljno je da se zagriju... Istina je da i unatoc tim kemikalijama guma stari... Da li bi ja kupio novu gumu staru 5 godina? Jedino ako bi cijena bila super povoljna, a ako bi cijena bila ista onda bi trazio sto noviji DOT...

 

ja recimo ne bih ni da je 50% jeftinija.. jeftinije su nove gume nego limarija za mazdu..

 

nedavno sam baš čitao članak na temu koju spominješ i zaključak je da lagano gube svojstva bez obzira gdje i kako su skladištene, to je i dalje "samo" guma..

 

vjerojatno ovi agensi u novoj gumi pomažu u većoj mjeri dok se guma još nije zakotrljala po cesti, ali već druge sezone se osjeti pad performansi..

 

to sam osjetio na savi s3, gy ultra gripu 7-8-9, dunlopu wintersport 4D, bridgestone blizzaku, a najosjetnija razlika je bila na michelin alpine koje su mi ostale u najgorem sjećanju.. toliko su bile loše nakon dvije sezone da sam ih usred zime skinuo i stavio ug8+..

 

LG-D855 on Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...