Jump to content

Welcome, Guest!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

Recommended Posts

Steppenwulff je u threadu o prirodnim čudima spomenuo Aerodrom kod Željave pa sam se malo bacio na googlanje.

Screenshot sa Google Mapsa:

Picture5.png

Wikipedia:

http://hr.wikipedia.org/wiki/Aerodrom_Željava

I kako je nekad izgledalo u planini:

YouTube - Aerodrom Željava 03-Nekad (unutar Plješevice)1

Evo, jednostavno ne mogu vjerovat da se o ovome ne zna. Bar ja nikad nisam čuo za ovo iako sam padobranac.

Ovo postam da svi razmislimo o primjeni za automobilske sportove i manifestacije. U Europi se jako često koriste napuštene vojne baze u te svrhe. Primjer GRIP sa njemačkog RTL2:

YouTube - Lamborghini Murciélago LP640 sound - Grip das Motormagazin

Negdje sam gledao reportažu o nekoj bivšoj sovjetskoj vojnoj bazi u istočnoj njemačkoj koja sada služi samo za ovakve stvari.

S obzirom da je ova "naša" baza izgrađena prije četrdesetak godina (dovršena 1968.) je podloga piste možda u OK stanju...? Ovo izgleda ogromno pa bi bilo šteta ne iskoristiti pistu za ovako nešto ako je moguće. Jel netko ima više informacija?

Riker ti je knjiga o Željavi , sve zna i bio je tamo. :D

Mogu reći da je i mene to počelo zanimati jer se čini jako zanimljivo.

Bila je velika tema na hrawebu o tome

bio je thread o tome još na hrawebu, Riker je bio tamo, a kasnije ju je posjetio i Mirtl pa će oni bolje znati, uglavnom koliko ja znam najveći je problem d se pista nalazi pol u Bosni pola u Hrvatskoj pa je to malo zeznuto

edit: Rallye je bio brži

Bio sam ja tamo, idem opet za mj-dva (cim zatopli jel idem sa skuterom) samo sto cemo se ovaj put malo bolje pripremiti (lampe i to)

Manje vise kog zanima ima sve na ovoj stranici:

http://zeljava-lybi.com/

Btw bas sam prekjucer bio slagao jedno racunalo i naletim na slike iz zeljave i to koje jos nisam vidio...

bas cu pitati tipa otkud mu kad ga vidim

E da tek sad vidim pitanje

Na pistu zaboravi, u relativno je losem stanju, sigurno ne dovoljno dobrom za neke ganjacine..... to je prvi i najmanji problem.

drugi problem je kaj je okolo sve minirano, a treci problem je kaj tamo ipak patrolira murja ponekad

p8170021largewy4.jpg

p8170010largerp5.jpg

evo ti slika piste i tu se moze vidjeti udaljenost od ulaza u tunel do kraja piste

p8170127largeer5.jpg

p8170022largeos6.jpg

Edited by Fran_Zgb

Bio sam ja tamo, idem opet za mj-dva (cim zatopli jel idem sa skuterom) samo sto cemo se ovaj put malo bolje pripremiti (lampe i to)

Manje vise kog zanima ima sve na ovoj stranici:

http://zeljava-lybi.com/

Btw bas sam prekjucer bio slagao jedno racunalo i naletim na slike iz zeljave i to koje jos nisam vidio...

bas cu pitati tipa otkud mu kad ga vidim

E da tek sad vidim pitanje

Na pistu zaboravi, u relativno je losem stanju, sigurno ne dovoljno dobrom za neke ganjacine..... to je prvi i najmanji problem.

drugi problem je kaj je okolo sve minirano, a treci problem je kaj tamo ipak patrolira murja ponekad

Pa sigurno se nebi ilegalno tamo ganjao. Organiziram neke velike evente (o tome uskoro više) pa me zanimaju ovakve lokacije.

Po slikama nije loša pista.

mogli bi neki grupni odlazak organizirati :)

tesko da ces dobiti minirani vojni kompleks uz granicu za velike evente :)

ne kazem da nije moguce u ovoj nasoj pravnoj drzavi al nasmijalo me

imas i na petrovoj gori podzemni kompleks...gore je veza bila...nema piste ali ima par katova pod zemljom

Edited by Boro

Puno veci problem od piste je sam dolazak do nje....

Mislim da ce ekipa sa solidno zabijenim autima odustati....

p8170055largegl2.jpg

p8170056largevz4.jpg

p8170057largexv1.jpg

p8170071largene6.jpg

p8170082largevt4.jpg

p8170083largeuw3.jpg

p8170084largexi2.jpg

140wux2.jpg

Četrdesetak podzemnih objekata građenih do devedesetih godina, prema nekim grubim procjenama, stajalo je 90 milijardi dolara. Samo je kompleks podzemne zračne luke Željava, na granici BiH i Hrvatske, stajao 8,5 milijardi dolara. Nedavno je jedan bivši političar-ekonomist izjavio da je bivša Jugoslavija bez tolikog odvajanja za vojne potrebe mogla još 70-ih godina imati standard tadašnje Austrije."

jebao ih aerodrom :D

Pista je u dobrom stanju a dolazni put se lako sredi.

Jbt svi gledaju dva cm ispred nosa. Najlakše je reć "ma nema šanse, kod nas se tako nešto ne može, jadni mi" itd. Zato i jesmo tu gdje jesmo.

Ja ću se malo ozbiljnije pozabavit ovim čim ulovim vremena

cijela bivša Juga je platila i Željavu i sve te objekte...i to enormne količine sredstava su otišle,da je juga imala status npr Švicarske,vjerojatno bi ti novci bili pametnije uloženi u raznorazne civilne projekte.no nakon razrušene zemlje četrespete pa do hladnog rata i 40 godina zveckanja nuklearnim glavama amera i rusa (jer je juga ipak graničila sa varšavskim paktom sa jedne i natom sa druge strane)...dakle,totalno druga vremena neusporediva sa ovim danasnjim...

Evo, jednostavno ne mogu vjerovat da se o ovome ne zna. Bar ja nikad nisam čuo za ovo iako sam padobranac.

A da? Ima nas :D Samo sam ja karijeru završio nakon 3 godine i 42 skoka. :thumbsup: I prešao na letenje Jakom 18. :cool:

Željava je fascinantna; čudno mjesto; čudna vibra jednom kad si tamo. Ne bih volio biti tamo noću, nikako. Stari mi je rekao da u životu nije vidio toliko zmija na jednom mjestu kao tamo; imajte i to na umu ;)

cijela bivša Juga je platila i Željavu i sve te objekte...i to enormne količine sredstava su otišle,da je juga imala status npr Švicarske,vjerojatno bi ti novci bili pametnije uloženi u raznorazne civilne projekte.no nakon razrušene zemlje četrespete pa do hladnog rata i 40 godina zveckanja nuklearnim glavama amera i rusa (jer je juga ipak graničila sa varšavskim paktom sa jedne i natom sa druge strane)...dakle,totalno druga vremena neusporediva sa ovim danasnjim...

U to vrijeme je izgradnja ovakvih objekata bila 100% opravdana. Juga je čak razvila vlastiti vojni mlazni avion (jedino šta su morali uvoziti do tada - MIG) koji bi bio jedan od najboljih u to vrijeme. Prototip je trebao poletit 92. ali je rat prekinuo taj projekt.

No to je već debeli OT

Vjerovao ili ne Svicarska je po broju bunkera,atomskih sklonista i podzemnih vojnih objekata prva u Europi. Neutralnost im nije donio svicarski franak nego dobro opremljena i uvjezbana vojska sa fenomenalnom vojnom infrastrukturom.

Zeljava je samo mali kotacic. Atomska ratna komanda u Konjicu,Han Pjesak, Golubić kod Knina, Lička Kaldrma,Golica,Lastovo,Vis, itd sve to je nekad kostalo ne milijarde nego bilijarde dolara.

Jedino zakaj mi je drago da sam bio u JNA je sto sam bio na Zeljavi I Pljesevici 9 mjeseci i to 1988 kad je sve to blistalo :naughty:

eto bio sam tamo preko nekoliko puta i moram priznat Mirtl da natipse sa tvojih slika nisam nigdje vidio :D

Izuzev upozorenja na ogradi od Vojarne koju sam također pročešljao koliko god mi je to vrijeme dopustilo.

Unutar samih tunela se ne može ništa zanimljivo vidit više osim same građevine koja impresionira veličinom.

Jednom prilikom sam bio po noći s tri frenda i nismo ulazili u tunele, al usrali smo se ko grlice.

Ne želim ni zamislit šta bi bilo da recimo auto nije htio upalit iz nekog razloga:lol:

Inače po pisti sam uspio nekih 170 nabrat i to je već strašno.

Nisu sve piste u Bosni i moglo bi se organizirat po ponudi prostora dobar event, ali sama pista je betonka sa velikim razmacima između ploča, zarasla u raslinje i sa podosta rupa od raznoraznih eksplozija....

4lil51.jpg

Evo i jedna umjetnička :D

33k811u.jpg

@ mate:

piste su minirane i u dosta lošem stanju.

@ rene:

ima i bolji put do ulaza ispred kojeg je "dakota". bar je bio lani sredinom 5. mjeseca kad sam ja bio

@ netko (obie, mislim) :D

grupni odlazak... why not. ja sam za :)

@ mate:

piste su minirane i u dosta lošem stanju.

ovo je koliko ja znam mit.

Naime dobrih sat vremena sam se s službenim autom vozikao tamo i eto me živ sam :D

I u komadu:dance3vs1:

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in

Sign In Now

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

About Us

Automotive lifestyle at its finest. #crotuned