Jump to content

Akumulator (sekundarni) - preporuka.


Recommended Posts

Ubijam glavu 2 dana proucavajuci sto mi treba, sto netreba i kako da kupim sto vise onoga sto mi treba i platim sto manje onoga sto mi netreba.

 

Akumulator ce se koristiti za napajanje:

 

Webasto (20amp start, 4amp kontinuirani rad)

Frizider (soft start kompresor 12V cca 45W - nikad istovremeno s webastom)

Inverter 12/220V 800w (pravokutni) - za punjenje baterija - fotic/laptop/mob/ipod, itd..

Pumpa za vodu (zanemariva potrosnja)

 

Ocekivana autonomnost:

 

1 - 2 noci (10 sati webasta bi bilo lijepo, 20 sati bi bilo krasno)

 

Punjenje:

 

1x Alternator 55amp koji puni i startnu bateriju od motora (split charge relej)

 

 

Smjestaj:

 

Izvan kabine, motorni prostor- ventilirani (zracno hladeni motor)

 

 

Ogranicenje dimenzija: cca 40cm duzine u motornom prostoru ili neograniceno u kabini.

 

Mogucnost dopunjavanja preko 220V: Ne bas. u periodima od 3 tjedna minimalno ne.

 

 

Cijena: do cca 1500 kn bi bilo lijepo.

----------------------------------------------------------

 

 

Gel necu iz dva razloga. visoka cijena i osjetljivost na punjenje.

 

Dilema je izmedu AGM akumulatora od 120Ah, (kakvi su oni Vision akumulatori?) ili startnog akumulatora od 180Ah - 220Ah ovisno o marki / cijeni (Beren? Munja?)

 

AGM je deep cycle, ali ima puno manji kapacitet u cijenovnom rangu. pa sad da li kupiti kiselinski s vise kapaciteta ili agm s manje?

 

Koliko su AGM baterije osjetljive na punjenje alternatorom? (pri tome relativno starim i slabim alternatorom za pojmove danasnjih vozila)

 

 

what would jesus do? :)

 

Hvala na pomoci.

Edited by Gear
Link to comment
Share on other sites

U teoriji da.

 

ali posto su te sve baterije osjetljive na punjenje određenom i konstantnom strujom, nesmiju se prepuniti (sto moj alternator nemoze postovati) te da ih jako ostecuje preznjenje ispod 60% kapaciteta, pitanje je koliko mi taj "deep cycle" u praksi zapravno koristi naspram konvencionalnog akumulatora?

 

Do koliko smijem isprazniti kiselinski akumulator, a da se pritom ne smanjuje kapacitet?

Link to comment
Share on other sites

imaš i deep cycle akumulatora s kiselinom... razlika između običnog (startnog) i deep cycla je u debljini ploča kod običnog su puno tanje i nakon "ubijanja" pražnjenja se izvitopere, te aku. gubi kapacitet.. zato se za takve stvari preporuča "servisna" baterija...

 

servisne se koriste na brodovima koji se pune isto tako pomoču alternatora tako ja mislim da ti ovo nema baš veze.. jedino ako kupuješ onu gel tipa (Vision, Fiamm....) koju se ne preporuča punit alternatorom nego na ispravljač (trafo 220V)

 

ako mene pitaš bilo koji servisni aku. marine ili solarni program ;-)

Link to comment
Share on other sites

da, tesko je skuziti koja baterija je za sto jer se koriste razni nazivi za razlicite stvari. Cim na bateriji (ili bolecemu) pise marine ili nautic, odmah je cijena 2x veca samo zato jer je za brodove. Solarne isto... neznam sto znaci solarni akumulator kad se za solarne sisteme mogu koristiti i gel i agm i kiselinski akumulatori. Za neke pise "stacionarni" sta njega razlikuje od solarnog? vjerojatno nista.

Link to comment
Share on other sites

Nasao neki Die Hard (smjesno ime) izgleda kao jako dobra ponuda

 

180ah deep cycle snizen 41% 1700 kn

 

miran sam do 80% kapaciteta, 2 godine jamstva

 

images?q=tbn:ANd9GcQkyJYF0QuqHbWql0z7LY_D65FjczKloRxKrrDvHjO-l7cfi_DMcA

 

http://www.solarno.hr/katalog/proizvod/Diehard180/akumulator-servisni-180ah-marine

 

... osim ak je neko smece ili je snizen jer stoji 3 godine na polici.

 

 

 

a mogu s njom i po Palestini

 

Edited by Gear
Link to comment
Share on other sites

Olovo- Kristal? a covjece, taman sam mislio da sam nesto pametniji.

 

Kakva su ti trosila na barci? punis alternatorom ili punjacem?

 

@Rio: Originalni webasto u T2 je banana, to je prahistorijski Eberspacher BA6, ventilator vuce 75 watta, ogranicen je na 45 min rada i ide na benzin. ali daj nadi taj kombi, kud si ga stavio?

Link to comment
Share on other sites

Na barci se pune sa dvije velike solarne ploče (+ kolektor) i preko dva alternatora

Trošila su: 6 ili 7 pumpi, zamrzivač (najveći potrošač jer ljeti na 40+ radi ko lud), 2 frižidera, klima, instrumenti, antene, rasvjeta + hrpa utičnica za razne punjače/aparate, itd.

 

Ovaka je situacija prije bila sa klasičnim servisnim akumulatorima (gel): ako su ugašeni motori nakon kojih 1 dan, maks 2 dana (i noći), uz nadopunjanje 1 pločom, struja bi postala tako slaba da bi frižideri skoro prestali radit, a ako bi upalio neku pumpu onda bi se baš vidilo na svijetlu kako oslabi.

Odkako su stavljeni ovi akumulatori + još jedna dodatna solarna ploča, sad komodno se može izdurat 2-3-4 dana (bez paljenja motora i punjenja alternatorima), s time da kad se potroše do kraja to im ništa ne smeta, čim se napune do vrha opet mogu izdržat isto toliko svaki put. Dok recimo oni stari akumulatori su bili sve slabiji i slabiji s vremenom (u kratko vrijeme)

Link to comment
Share on other sites

Da se ubacim u ovu temu da ne otvaram novu...

Treba mi inverter za složiti struju kod kleti, 2-3 štedne žarulje i radio.

Mislim da mi je dovoljno 200w, a za više bi trebao i ozbiljniji aku?

Dal je bolje uzeti rabljeni ovaj http://www.njuskalo.hr/elektronski-uredaji/infoton-inverter-12-220v-dc-ac-oglas-6885691 ili novi kineski iz metroa 300w za iste novce?

Punjač sam uzeo u metrou 8 A, akumulator planiram neki rabljeni 75-100ah, trebat će mi godišnje 10x po par sati.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...