Jump to content

home hifi pitanje


SvenDaMan

Recommended Posts

Nabavio sam si AKAI pojačalo, podosta jako.

 

Ima 4 izalaza, 2+2 za stereo kanal. Na A izlazu imam uštekana dva Aiwa samostojeća, fino sviraju. Ali imam doma i jedan pasivni subwoofer kojega mi je šteta gledati kako stoji.

 

E sad mene zanima da li ja sa B izlaza zvučnika mogu staviti skretnicu na recimo cca 100Hz i uštekati subwoofer? I ako da, di mogu nabaviti skretnicu?

Link to comment
Share on other sites

Ovako...zvucnicki terminali A i B na pojacalima te klase nisu nista drugo nego jedan te isti izlaz...preko sklopke odveden na duple terminale. Trebas voditi racuna o impedancijama tih kutija i ako je pojacalo dizajnirano kao stabilno na 4 ohma a kutije su ti nazivne impedancije 8 ohma onda ih mozes spojiti paralelno preko A i B terminala. Sub bi ionako trebao unutar svoje kutije imati vec ugradjenu pasivnu skretnicu.

Link to comment
Share on other sites

Dal Akai ima aktivni low pass filter? Ako ima, spojiš na B ulaz signal i deri. Pasivna skretnica rezana na 100Hz košta pun kurac i osamsto :clap:

 

i onda na jednom kanalu spusti ohme ako se ne varam ako spojis samo na jedan kanal, a kad spustis ohme na kanalu automatski poglasnis te zvucnike za par decibela... nije mozda tak?

 

4ohm zvucnici su glasniji od 8ohm zvucnika na istom pojacalu na istoj pojacanoj snazi. po meni nemres to spojiti na jedan izlaz ako imas sub sa jednim izlazom tj. jednom zavojnicom. mislim mozes ali ti se jedan kanal bude slabije ili jace cuo...

 

ispravite me ako se varam...

Link to comment
Share on other sites

i onda na jednom kanalu spusti ohme ako se ne varam ako spojis samo na jedan kanal, a kad spustis ohme na kanalu automatski poglasnis te zvucnike za par decibela... nije mozda tak?

 

4ohm zvucnici su glasniji od 8ohm zvucnika na istom pojacalu na istoj pojacanoj snazi. po meni nemres to spojiti na jedan izlaz ako imas sub sa jednim izlazom tj. jednom zavojnicom. mislim mozes ali ti se jedan kanal bude slabije ili jace cuo...

 

ispravite me ako se varam...

 

Kaj? :doh: Osim impedance zvučnika, veliku ulogu ima i osjetljivost zvučnika.

 

99,9% auto pojačala ima opciju bridge-a tj. subwoofer se spaja na + terminal lijevog kanala i - terminal desnog kanala. Čak i kineska šrot pojačala imaju opciju bridge,gain, LPF i HPF.

Link to comment
Share on other sites

Pogledaj kaj pise iza na ampu, ako koristis sve kanale. Obicno u konfiguraciji 2+2 min impedancija zvucnika je 8ohma. Ako je sub 4ohma nis od toga, spalit ces amp.

 

...nece ga spaliti ali "klipat" ce konstantno i 99% da ce otici visokotonci na samostojecim kutijama.

Link to comment
Share on other sites

Po tvom misljenju sto ce "jace"svirat u istim uvjetima; zvucnik 4 ohma i 80dB osjetljivosti ili 8 ohma i 100dB?

 

 

ja samo kazem da ako opteretis jedan kanal sa 2 zvucnika a drugi sa jednim da ce biti razilika u "jacini" tj. glasnoci zvuka.

Link to comment
Share on other sites

ja bi konkretan odgovor :) znači kaj, zaštekam sub na B izlaz i vidim kaj bu?

 

nebu nis zgorelo (bar ne odma), ali nemoj spajat sub samo na jedan izlaz. daj rade nekakve konkretne karakteristike sub-a i pojacala, pa ce ti vec neko i konkretnije odgovoriti

Link to comment
Share on other sites

Pusti teoriju...u praksi stvari ne stoje uvijek kako bi trebale. Jer...teoretski, svako pojacalo bi trebalo kroz zvucnike nazivne impedancije 4 ohma tjerati duplo vecu struju nego kroz zvucnike impedancije 8 ohma. Medjutim...znamo svi da je malo pojacala dimenzionirano s takvim strujnim rezervama i ne mozemo znati sto ce biti glasnije bez da znamo osjetljivost i impedanciji svakog od zvucnika. Isto tako, ne znamo kako je konstruirano pojacalo i kako se ponasa sa 8 a kako sa 4-ohmskim teretom na izlazu odnosno kakve su struje u kojem slucaju. Mozemo samo pretpostavljati...

Link to comment
Share on other sites

nebu nis zgorelo (bar ne odma), ali nemoj spajat sub samo na jedan izlaz. daj rade nekakve konkretne karakteristike sub-a i pojacala, pa ce ti vec neko i konkretnije odgovoriti

 

U svakom slucaju...nista se ne moze znati bez deklarirane snage pojacala sa 8 i 4 ohma teretom, impedancije samostojecih kutija i impedancije sub-a te kakav je sub (mono ili dvije zavojnice) a mozda sub ima dva drajvera u pushpull-u..ne znamo nista o tom subu.

 

A da ne pricam o tome da brdo kutija deklariranih na 4 ohma ide na nekim frekvenvijama jako nisko...cak do 2.5 ohma, ovisno o samim drajverima, skretnici itd. To zna biti problem losijim pojacalima - jer nemojmo zaboraviti da smo u izmjenicnom strujnom krugu + jos i sa frekvencijama 20Hz do 20kHz...nema tu fiksnih otpora trosila...

Edited by Coupe VD
Link to comment
Share on other sites

dakle, ajmo s konkretnim:

 

1. pojačalo AKAI veli ovako:

 

A, B ( 4-16 ohm)

 

A + B ( 8- 16 ohm)

 

 

2. Aiwa samo stojeći - 6 ohm

 

 

3. DLS sub - 4 ohm ( to je taj http://www.ebay.com/itm/MW10-DLS-10-4-OHM-SUB-10-600W-CAR-AUDIO-SUBWOOFER-SPEAKER-NEW-/130563723249 )

 

 

 

slušam savjete, opet :) al molit ću laički, ovo mi je sve previše :)

Link to comment
Share on other sites

Ne mozes spojiti taj sub paralelno s tim samostojecim kutijama...bilo bi preveliko opterecenje za pojacalo zbog ukupne impedancije koja bi na jednom kanalu (onom gdje je spojen i sub) bila oko 2.5 ohma.

 

Ne znam koje je deklarirane snage to pojacalo i kakva je kutija u kojoj je taj sub za auto...ali ako je pojacalo slabije od 100W po kanalu na 4 ohma mjereno po rms-u onda bi taj sub "lose" svirao jer je vjerojatno slabe osjetljivosti i za vece snage.

Edited by Coupe VD
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...