Jump to content

Torsen twin differential


Recommended Posts

Evo jucer malo googlao pa naletio na ovo...

 

T3twin_2_2.jpg

 

T3twin_3_2.jpg

 

Naime radi se o duplom diffu za awd aute koji se sastoji od centralnog torsena i prednjeg 'otvorenog' diffa, po sistemu dva u jednom. Odlicno rjesenje za fwd aute koji zele postati awd. Na mjesto prednjeg diffa ide ovaj dupli. Uz to jos ide transferbox koji se sastoji od 2 zupcanika, zadnji diff i imas pravi awd auto sa centralnim torsenom kao Audi Quattro (sa velikim Q:D). Po meni puno bolje awd rjesenje od haldex-a za sportske auto.

 

C/P sa Torsen-ove starnice:

DESIGNED FOR HARD-TO-PACKAGE ALL-WHEEL DRIVE SYSTEMS The new generation TORSEN T-3 Traction Differential provides efficient torque splitting, biasing, and differentiation for improved vehicle performance. It is specifically engineered for hard to package all-wheel drive trains and is compatible with all automatic transmission fluids. The unique (patent pending) Twin Differential configuration makes the TORSEN T-3 especially well suited for front wheel drive based applications that relied on external-mounted torque-on-demand couplings to drive the rear axle. The Twin Differential offers the most compact all-wheel drive package with the greatest strength, while providing all the traction benefits of a TORSEN differential. With the TORSEN T-3, the vehicle has true all-wheel drive, driving all the wheels all the time. This can provide optimal traction management and deliver more power to the wheels, resulting in improved vehicle stability, handling, and performance.

 

...i link na pdf dokument gdje je malo bolje objasnjena funkcionalnost diffa...

Link to comment
Share on other sites

Zašto bi bio bolje rješenje od Haldexa? onda kad ti treba se upali, kad ti ne treba, puca snagu naprijed i bok...nije napad na tvoju konstataciju nego je malo argumentiraj :D hvala

Zato jer, kako sam negdje procitao, kada imas haldex onda te prvo treba zaboliti da bi lijek poceo djelovati tj. treba doci do proklizavanja 'osnovnih' pogonskih kotaca kako bi se aktivirali pomocni, dok kod torsena lijek djeluje stalno...pogon je konstantan na sve kotace i centralni diff je uvijek aktivan. Naravno da sve ima svoje prednosti i mane. Prednost Haldex-a je u manjoj potrosnji goriva u svakodnevnoj upotrebi posto ne pogoni 'pomocnu' osovinu kada mu to nije potrebno, a prednost Torsena je u brzoj reakciji koja je bitna prilikom ganjanja sekundi na stazi. Uz to Torsen ima jos jednu bitnu prednost, a to je sposobnost prebacivanja i do 80% momenta (ovisno o omjeru Torsena) na osovinu sa boljom trakcijom dok Haldex ima mogucnost raspodjele 100-50% / 50-0% prednja/zadnja osovina.

Link to comment
Share on other sites

Zašto bi bio bolje rješenje od Haldexa? onda kad ti treba se upali, kad ti ne treba, puca snagu naprijed i bok...nije napad na tvoju konstataciju nego je malo argumentiraj :D hvala

 

kod haldexa imaš veći gubitak snage nego na torsenu

npr. A3 kao moj 188ks na radilici i 120ks na kotačima

 

da imam Torsen imao bi 135-140ks

 

i plus ovo što kaže Tcode ,osim potrošnje koja.....ista ili neznatno veća, čitaj litru više jer vrtio ga on ili ne on ima 100kg više nego auto sa prednji pogonom

meni A3 2.0tdi quattro troši 8.5 litara (toliko je trošio i MarkuR koji je imao FWD 2.0tdi) ,a A6 3.0tdi quattro 10 litara.......a A6 teži, veći i jači auto.......dakle zanemarivo je to

Link to comment
Share on other sites

da fakat.....koliko to krznenih životinjica

 

Polako....polako...nazalost cisto suljam da ce to ikad biti u nekoj aftermarket opciji. To bi ipak trebalo uglavnom zanimati proizvodjace automobila, posto je to ipak malo previse posla za prosjecnog auto entuzijasta/tunera. Ali vrhunsko rjesenje za proizvodjace. Zamislite npr. da je novi Focus RS izasao sa ovim pogonom....koji bi to auto bio turbo 5-ak sa pravim AWD-om...Neki dan sam citao malo o novom Audiju S1 (S model audija A1 ne stara audijeva rally zvijerka) i kazu da ce imati quattro pogon sa prijenosnim omjerom 40/60 u korist zadnje osovine. Predpostavljam da se tu radi bas o ovome rjesenju posto takav omjer ne mogu postici sa Haldexom...

 

edit: Inace Zexel Torsen Inc. je kompanija koja dizajnira i proizvodi famozne torsen diferencijale i izmedju ostalih opskrbljuje i Audi sa centralnim diferencijalima za njihova Quattro (opet veliko Q:D) vozila...http://www.torsen.com/

Edited by tonci
Link to comment
Share on other sites

kod haldexa imaš veći gubitak snage nego na torsenu

npr. A3 kao moj 188ks na radilici i 120ks na kotačima

 

da imam Torsen imao bi 135-140ks

 

i plus ovo što kaže Tcode ,osim potrošnje koja.....ista ili neznatno veća, čitaj litru više jer vrtio ga on ili ne on ima 100kg više nego auto sa prednji pogonom

meni A3 2.0tdi quattro troši 8.5 litara (toliko je trošio i MarkuR koji je imao FWD 2.0tdi) ,a A6 3.0tdi quattro 10 litara.......a A6 teži, veći i jači auto.......dakle zanemarivo je to

 

hm da, al trebaš uzet u obzir da gubitak nije toliki kad piči isključivo na prednju osovinu ili? :huh:

 

da, 3.0 TDI q 10 litara? koja je to baba vozila?

Link to comment
Share on other sites

pa ovo za s1 nie nista novo,ja imam torsen sa 60/40 u korist zadnje osovine,ili nece biti isto rjesenje?@joki-meni je potrosnja prosjecna u gradu normalne voznje oko 9 litara :P

Da samo sta ti imas uzduzno postavljen motor i getribu u kojoj se nalaze dva odvojena diferencijala (prednji i centralni...staro i provjereno Audijevo rjesenje, samo sa novijom generacijom torsena), a s1 bi trebao imati poprecno postavljen motor i getribu...

Edited by tonci
Link to comment
Share on other sites

kaj se tiće torsena i potrošnje, kratki osvrt....

 

ne zaboravite da se zadnja pogonska, dif i kardan moraju vrtiti bez obzira da li su pogonjeni prek kardana ili prek podloge/kotača ... dakle razlika je nikakva

stvar je u položaju motora kak je netko spomenuo....

 

ne vidim linkove, pa nemrem komentirat T-3 al čini se lijepim dodatkom ak se da ugradit u klasični auto ... možda kao zamjena za nešto što ima neki AWD a da nije torsen?

Link to comment
Share on other sites

Torsen u principu ima samo jednu manu. Kad se jedan pogonski kotač digne od poda (znači kad nema nikakvog opterećenja) onda više ne djeluje ko špera nego kao open diff. Ali opet, na rijetko kojem novijem autu možeš dići pogonski kotač u zrak ;)

 

A ova konstrukcija 2 u 1 mi se ne čini kao dugotrajna, odnosno morala bi bit poprilična kvrga od diffa da bude. A i u onom presjeku ne vidim baš dio su tri izlaza :huh:

 

Inače mogu nabaviti Quaife diferencijale (Torsen konstrukcije) po dosta povoljnim cijenama :D

Od sad smo i njihovi dileri :cool:

Link to comment
Share on other sites

Torsen u principu ima samo jednu manu. Kad se jedan pogonski kotač digne od poda (znači kad nema nikakvog opterećenja) onda više ne djeluje ko špera nego kao open diff. Ali opet, na rijetko kojem novijem autu možeš dići pogonski kotač u zrak ;)

 

 

Ok ajmo ovako, sto bi se desilo da se jednom AWD Torsen autu desi ovo?

 

byjz4g3bcs96oafnp1qbcpsuj3.jpg

Link to comment
Share on other sites

zavisi... ukoliko ti je srednji diff torsen a zadnji otvoreni bez ikakve elektronike onda ce se vrtit samo jedan, taj koji je u zraku. s obzirom da je na zadnjoj osovini moment otpora jednak 0 - pomnozen s 3 = 0 i na prednjoj osovini.

za slucaj da imas na zadnjem diffu edl (electronic diff lock) ili lsd onda ce ti ovaj zadnji kotac koji je na tlu dobit nekakav otpor i torsen ce moment prenjet na prednje...

 

ima dosta kombinacija.....

Link to comment
Share on other sites

ovo je klasican primjer FWD i smanjivanja oversteera, tvrdi straznji ovjes, pich centar debelo ispred vozila,

 

za AWD treba roll popustiti, treba straznji prihvat prednje vilice spustiti 20mm prema tlu .... onda AWD ima smisla -ali to ti vrijedi samo za ovaj zavoj :)

 

problem torsena je s kotacima u zraku, tu visco ima svoju jedinu prednost :)

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...