Jump to content

Ford/Mazda Duratec HE, semi syntetic


Recommended Posts

prica je sledeca...

poznanik ima mondea sa duratecom 2.0, drugi vlasnik, e sad je upitno dal ima

samo 120 000km... dok je kupio auto potrosnja ulja je bila relativno normalna

do 4 dcl na 1000km, vozi 90% autoput,ali ne full gas, zadnje vreme potrosnja ulja mu

se popela na litru na 1000km. posto je do sada tocio kak treba full sintetiku 5-30,

a to ulje bas i nije povoljno, a trenutno nemoze isfinancirat drugi motor

ili generalku, pa ga zanima da li bi motoru stetilo ako stavi ulje sinteticke osnove

10-40 koje je znatno povoljnije.

ja sam malo guglao po netu i nadje se dosta tih problema na duratecu sa uljem,

neki ne trose ni kapi, a neki pak trose ko smukovi, usput sam malo i gledao

konstrukciju tog motora i nije bas neki tehnoloski biser, pa moj IMHO da mu

ulje sinteticke osnove ne bi trebalo skodit ili sam ipak u krivu?

Link to comment
Share on other sites

U DURAtec motore nejde sintetika nego sint blend odgovarajuće fordove specifikacije koju sad neznam na pamet. Uglavnom, najbolje mu paše Ford Formula E 5W-30, Valvoline DuraBlend FE 5W-30, Liqui Moly Leichtlauf Special 5W-30.

To je blok koji ima stijenke cilindara presvučen nikasilom, i ako mu kuri original Ford Formula E ulje onda neka se moli da ga kuri preko gumica ventila. Ako mu je otišao nikasil onda se to kod nas nemože sredit. Najbliže u Italiji obnavljaju nikasil, i nije jeftino..

Prvo neka proba zamijenit ulje i stavit nutra Ford Formulu E 5W-30 (225kn 5l u Automotivu). Ja ga inače na svom mijenjam svakih 10,000km pošto je to polusintetika i ulje totalno propadne nakon 10,000km. Do 10,000km mi ga ne potroši ništa, nakon te granice ga potroši pola litre do 15,000km kolko mu je inače propisan interval.

I ako ima veliku kilometražu bilo bi mu pametno otići prekontrolirati zazor ventila, jer to su motori sa klasičnim bucket seat podizačima..

Edited by Leo Frketic
Link to comment
Share on other sites

je to "isti" motor kao u fiesti st? zasto je bolje polusinteticko ,a ne sint 5w30 ?

 

Zbog toga što postoji jedino Texaco ulje koje je sintetičko i 5W-30 i da odgovara toj Fordovoj specifikaciji koja nalaže točno koji aditivi moraju bit u ulju da bi se što više produžio vijek trajanja nikasilu.

Možeš ti stavit i Fordovo 5W-40 full sint koje inače ide u šmizele, ali nema od toga efekta. Za dobrobit nikasila rađe češće mijenjat ulje pa vadit sumpor van nego duže voziti sintetiku i držati sumpor unutra. Sumpor je taj koji nagriza nikasil..

Link to comment
Share on other sites

nutra je formula E 5w-30 i to trosi, ulje menja u ovlastenom i kupuje u automotivu...

dobro, ali kaj bi bilo recimo kad bi nutra stavio ina delta sint 10W-40 kaj je tzv polusintetika, tj, ulje sinteticke osnove? jel bi to pojelo motor jos vise ili bi trosil manje ulja?

 

eto, on planira stavit ovo ulje...

 

INA DELTA Sint

Djelomično sintetično motorno ulje namijenjeno podmazivanju većine modernih četverotaktnih benzinskih i dizelovih motora

osobnih te manjih dostavnih vozila, uključujući motore s turbopuhalom i katalizatorom. Zadovoljava zahtjeve specifikacija

ACEA A3/B3-04, A3/B4-04 i API SL/CF.

Link to comment
Share on other sites

nutra je formula E 5w-30 i to trosi, ulje menja u ovlastenom i kupuje u automotivu...

dobro, ali kaj bi bilo recimo kad bi nutra stavio ina delta sint 10W-40 kaj je tzv polusintetika, tj, ulje sinteticke osnove? jel bi to pojelo motor jos vise ili bi trosil manje ulja?

 

eto, on planira stavit ovo ulje...

 

INA DELTA Sint

Djelomično sintetično motorno ulje namijenjeno podmazivanju većine modernih četverotaktnih benzinskih i dizelovih motora

osobnih te manjih dostavnih vozila, uključujući motore s turbopuhalom i katalizatorom. Zadovoljava zahtjeve specifikacija

ACEA A3/B3-04, A3/B4-04 i API SL/CF.

 

 

Ne smije to ulje u taj motor kad ne prolazi Ford WSS specifikaciju. Sad sam vam gore napisao da mora imati određeni paket aditiva koji su ključni za taj motor. Neka nastavi sa Ford Formulom E.

Jel njemu on potroši odmah novog ulja litru na 1,000km ili već nakon kaj je ulje odvalilo 5 i više tisuća km?

Ako mu odmah kuri novo ulje onda pod hitno ventil dekl dolje i prekontrolirat ventile, i ako majstor zna bez skidanja glave, i gumice ventila.

Ako mu treba majstor fušer, imam ja jednog kaj radi u Lindiću i doma fušari..

Link to comment
Share on other sites

Ne smije to ulje u taj motor kad ne prolazi Ford WSS specifikaciju. Sad sam vam gore napisao da mora imati određeni paket aditiva koji su ključni za taj motor. Neka nastavi sa Ford Formulom E.

Jel njemu on potroši odmah novog ulja litru na 1,000km ili već nakon kaj je ulje odvalilo 5 i više tisuća km?

Ako mu odmah kuri novo ulje onda pod hitno ventil dekl dolje i prekontrolirat ventile, i ako majstor zna bez skidanja glave, i gumice ventila.

Ako mu treba majstor fušer, imam ja jednog kaj radi u Lindiću i doma fušari..

 

odma trosi i tako vec godinu dana, zvao ga jutros...

btw, probali smo neki kvazirace sa 1.8 Duratecom 92kw i on dosta bezi, ali i dimi,

ak su mu i karike otisle onda bi trebal i slabije ici? ubrzava dobro i do 200 dode za nekih 20tak sec...

 

daj broj na pm, hvala :cheer:

Edited by riceburner
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...