Jump to content

Nagibi kotaca - tehnicko pitanje


Recommended Posts

Ne znam odkuda da pocnem... hm.. ajmo ovako.

 

Slazem sebi auto (prikupljam informacije prije uzimanja brusilice u ruke), nazovimo projekt autom za Grobnik, track dayeve, SR, i ostalo.

 

 

Imam jednu malu nedoumicu sto i kako sa nagibima prednjih kotaca.

 

U taj auto stavljam motor, getribu i poluosovine sa rukavcima sa auta koji je nesto širi od ovog sada (ne zelim kemijati sa poluosovinama pa mi to dirigira sirinu trapa)

NISAM u mogucnosti napraviti stelanje nagiba gore na muldi (zbog dizajna same mulde) vec moram prošlicati amotrizer dolje na prihvatu sa rukavcem.

 

 

Sadašnji razmak prednjih kotaca je 1330mm, a novi ce biti cca 1700mm sto je malo sire i muci me kako ce se ponasati kotaci u zavojima sa obzirom na to da imam mogucnost samo stelanja nagiba na rukavcu :(

 

 

Ilustrirano..

 

72g6fm.jpg

 

 

Znaci, zanima me hoce li smetati za ponasanje u zavojima ovakav polozaj amortizera posto mu je on osovina oko koje se vrti kotac

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Zadnji odgovor

Top Posters In This Topic

Posto sam u ovih pola sata dobio 15 PM-ova sa pitanjima o cemu se radi i kaj smjeram, i da ne tipkam svakome posebno budem napisao ovdje :)

 

Radi se o jednom autu, u njega ide onaj moj kovani 2.0 16v turbo sa integrale pogonom, omjer ks/kg bi trebao biti zanimljiv s obzirom da auto ne bude imao vise od 800kg a konja cca 500-550

 

Eto, zato mi je jako bitno da sve napravim kako je najbolje moguce, i molio bi Dominika i decke koji kuze tu tematiku da mi daju savjet.

 

;)

Link to comment
Share on other sites

imas veci king pin i scrub radius ti se promjenio, auto ti je tezi na volanu ali imas veci camber gain na steeru, a osjetljivost ovisi od toga gdje i koliki ti je scrub radius u centru i na tlu u odonsu na moment na kotacu u cijeloj krivulji skretanja

 

moras imati konkretne velicine da ti mogu tocno reci sta i kako, ovo su ti samo smjernice sta se dogadja

 

generalno, neces imati ispravljen kotac, nego cca.2st. negativnog nagiba i povecan king pin i sve ce biti u redu, iz longitudinalnog smjera gledanja vozila, tj. u pravcu voznje

 

onda bi mi trebao reci i zatur i sve mozes znati tocno :)

Edited by Dominik
Link to comment
Share on other sites

budem probao suziti prednji trap sto je moguce vise, jer onda imam i manjih promjena na ovjesu

 

zatur i tocnu sirinu auta cu znati za koji dan kad skinem stari ovjes i sve detaljno izmjerim, jer mozda mi je lakse kratiti sve 4 poluosovine? iako se bojim da ce sa njima biti problema :(

 

 

 

 

PERO - koliko ks/nm drze one koje si ti vario?? imas ih na lupu svome?

Link to comment
Share on other sites

Ne znam odkuda da pocnem... hm.. ajmo ovako.

 

Slazem sebi auto (prikupljam informacije prije uzimanja brusilice u ruke), nazovimo projekt autom za Grobnik, track dayeve, SR, i ostalo.

 

 

Imam jednu malu nedoumicu sto i kako sa nagibima prednjih kotaca.

 

U taj auto stavljam motor, getribu i poluosovine sa rukavcima sa auta koji je nesto širi od ovog sada (ne zelim kemijati sa poluosovinama pa mi to dirigira sirinu trapa)

NISAM u mogucnosti napraviti stelanje nagiba gore na muldi (zbog dizajna same mulde) vec moram prošlicati amotrizer dolje na prihvatu sa rukavcem.

 

 

Sadašnji razmak prednjih kotaca je 1330mm, a novi ce biti cca 1700mm sto je malo sire i muci me kako ce se ponasati kotaci u zavojima sa obzirom na to da imam mogucnost samo stelanja nagiba na rukavcu :(

 

 

Ilustrirano..

 

72g6fm.jpg

 

 

Znaci, zanima me hoce li smetati za ponasanje u zavojima ovakav polozaj amortizera posto mu je on osovina oko koje se vrti kotac

 

Evo mog razmišljanja naglas: budući da si povećao kingpin inclination kut (desno u odnosu na lijevo) onda ti se vjerojatno smanjio i steering offset tj. scrub radius, koji direktno utječe na torque steering, pa će ti to pomoći jer će ga smanjiti. Međutim, povećanje kingping inclination kuta bi moglo imati utjecaja na amortizaciju jer ti je sad gibanje kotača manje paralelno s gibanjem amortizera. Dodavanjem negativnog cambera ćeš popraviti nešto stvar s paralelnošću kotača i amortizera ali ćeš nešto i "pokvariti" steering offset. U svakom slučaju, očekuj povećano opterećenje plavog dijela u desnoj varijanti. Vjerojatno nećeš imati nikakvog problema u zavoju jer ćeš morati imati poprilično negativnog cambera, što će se ok odraziti na držanje u zavoju. Kako će toliki negativno camber utjecati na vijek guma je naravno druga stvar.. :D

Link to comment
Share on other sites

budem probao suziti prednji trap sto je moguce vise, jer onda imam i manjih promjena na ovjesu

 

zatur i tocnu sirinu auta cu znati za koji dan kad skinem stari ovjes i sve detaljno izmjerim, jer mozda mi je lakse kratiti sve 4 poluosovine? iako se bojim da ce sa njima biti problema :(

 

 

 

 

 

 

Pitaj zokia di je radio svoje poluosovine, mislim da bila cijena oko 1200-1400kn za kracenje 4 komada. Njemu za sad sve drze, a bilo pun k... jakih starteva :).

Link to comment
Share on other sites

Znaci sa ovim setupom sa sirim trapom dolje, u zavojima cu dobiti bolje drzanje prednjeg kraja?

 

 

Da li siri prednji trap od zadnjeg utjece na lezanje i hendling auta? Ili da napravim da budu jednako siroki i napred i iza? (jer serijski na intergale je napred siri za 4cm, ali ovaj auto je kraci za 40cm)

Edited by Alfaludak
Link to comment
Share on other sites

Znaci sa ovim setupom sa sirim trapom dolje, u zavojima cu dobiti bolje drzanje prednjeg kraja?

 

nije direktno vezano al je jedan od elemenata , s sirim trapom imas manji prijenos mase na toj osovini, samo je sad pitanje ostale geometrije i naravno guma.

 

Da li siri prednji trap od zadnjeg utjece na lezanje i hendling auta? Ili da napravim da budu jednako siroki i napred i iza? (jer serijski na intergale je napred siri za 4cm, ali ovaj auto je kraci za 40cm)

 

širi prednji trap povlaci za sobom kad s prednjim unutarnjim kotacem gađas rub pasice da s straznjim neces udarit u nju.

Edited by Marko
Link to comment
Share on other sites

ne, najbolje bi bilo da napravis geometriju kotaca tocno za to vozilo koje gradis. Znaci za tu masu ,polozaj tezista, gume, trag kotaca i međuosovinski razmak.

 

to sto su poluosovine određene duzine moze biti jedan od parametara, znaci ostatak ovjesa se prilagodi tragu kotaca. a ne da moras kratit il produljivat poluosovine

Link to comment
Share on other sites

Znaci sa ovim setupom sa sirim trapom dolje, u zavojima cu dobiti bolje drzanje prednjeg kraja?

 

 

Da li siri prednji trap od zadnjeg utjece na lezanje i hendling auta? Ili da napravim da budu jednako siroki i napred i iza? (jer serijski na intergale je napred siri za 4cm, ali ovaj auto je kraci za 40cm)

 

siri prednji kraj ce smanjiti understeer,

 

zavisi od raspodjele pogona ces odabrati sirine tragova

Link to comment
Share on other sites

Sa širokim tragom kotača u odnosu na međuosovinski razmak češ dobiti jako živčan odziv na volan što može biti dobro, ali za grobnik bojim se da ćeš ga teško kontrolirati na bržim zavojima...

 

zašto ne bi napravio poluosovine umjesto da ih kratiš?

Probaj kontaktirati Someka u samoboru ....

Link to comment
Share on other sites

Ko je reko da ce bit uno? :D

 

Mozda Zastava 128? Najizgledniji kandidat, ali malo preobičan

Mozda Polonez? Prevelik auto s prevelikim prevjesima

Mozda Lada? Uzdužni motor, tunel po sredini

Mozda Trabant? Sam si rekao

Mozda Peglica? Prekratka

Mozda Ficek? Prektatak

Mozda Jugo? Prekratak

 

 

Ajmo malo igre eliminacije, pa mi reci ako sam na pravom tragu ;)

Link to comment
Share on other sites

Moj glas bi bio za 128, ako bi bilo onako kako planiraš: 500 ks, 4x4, po 5cm proširen trag.

Uno ili yugo bi bili ipak prekratki za to po Grobniku.

 

isti su im razmaci kotaca :) samo sto 128 ima gepek a uno nema, ali uno je napred zašiljeniji a 128 ima otpor trokatnice :D

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Announcements


×
×
  • Create New...