Jump to content

struja za kamper


Recommended Posts

imamo u planu graditi kamper. Vecinu instalacija i tehnike sam uspio manje-vise shvatit (grijanje, plin, voda -> to mi je struka, jer sam strojar), al struju slabo razumijem.

 

Zamislio sam si otprilike ovakav sustav:

- jedna dodatna baterija od cca 100Ah;

- punjenje baterije preko: - alternatora (dok je kombi u pogonu) i

- vanjske uticnice i

- benzinskog generatora (opcionalno)

- 12V potrošači: pumpa za vodu, mali elektricni bojler, rasvjeta (vjerojratno LED lampe), grijanje (ako je puhalo zagrijanog zraka), neki mali ventilator (za ventilaciju)

- jedna ili dvije 220V uticnice (za recimo punjac ili laptop, eventualno LCD TV)

 

Onako kako si mogu zamislit, vjerojatno ce kamper biti max 2-3 dana na jednom mjestu, a onda bi se vozili na drugu lokaciju (volimo puno putovat:dance3vs1:)

 

Ne znam jel alternator moze punit obadvije baterije, ili treba neki dodatni uređaj?

Kakvim uređajem se puni akumulator strujom iz mreže? Osim, evidentno, onim ispravljačem za akumulator.

Za dobivanje 220V iz akumulatora mi treba inverter? Kakav? Ima ih raznih, po cijenama od do...

 

Generalno, trebaju mi neke smjernice i upute...

 

Ako treba, mogu za sve saznati orijentacijske podatke o potrosnji i naponu i sl...

 

hvala unapred!

Link to comment
Share on other sites

a pobacat sve baterije van, i preradit agregat da zauzima sto manje prostora? Dodatno ga utisat i izolirat?

 

Bojler na 12 V ce vuc pun kurac ampera, mozda je bolje cijeli kamper stavit na 220V , jeftinij su uređaji.

Link to comment
Share on other sites

Racunaj ovako,

 

1 faza kucne struje je 220 V 16 A odnosno 3.5 kW olitiga 4,8 KS .

 

 

Grijaci su ti najveci potrosaci , bojler na struju, aparat za kavu, toster itd.

Ovo sve ostalo je sitno, Frizider ne vuce puno struje ak je neki noviji (manje od 10 godina). Zarulje, laptop, mobitel... zanemarivo.

 

 

pa vidi koliko uređaja imas i koje su snage.

Link to comment
Share on other sites

ovako sam ja to shvatio:

 

- ako cu imat sve 220V, uređaji su znatno jeftiniji, ali je potreban znatno jaci inverter - upravo gledam Waeco sinusiodni inverter: 150W je 200€, a 700W je 750€

 

- agregat bi bio samo zadnja opcija, za nadopunit baterije ako se nece palit kombi. Ako ga koristim kao glavni izvor struje, onda ce stalno radit, moram uvijek imat benzina u rezervi, nadosipat ga u agregat. Kvalitetan i tih agregat kosta poprilicno (1000€)

 

- sto se tice uredjaja, cini mi se da ovi 12V trose znatno manje energije

 

- bojler na struju bi se koristio samo u voznji (pretpostavljam da bi alternator mogao to sve puniti) ili dok je ukopcan na mrezu - inace sam mislio postaviti nekakav improvizirani solarni spremnik na krov za ljetno koristenje

 

========

 

PS: . inace, ovo za ici na sve uređaje od 220V nije uopce tako losa ideja...moram to sad malo stavit na papir

Link to comment
Share on other sites

sto se tice alternatora, on bez problema moze puniti dva akumulatora(moze i vise ako stavis neko lagano ogranicenje struje). Obicno kamperi imaju vece alternator(znaci moze davati 100+A kontinuirano dok motor radi).

Sve sto ti radi na 12V nece biti problema, a sto se tice 220V tu ce kod uredaja s motorm nastati veliki problemi(npr frizider). Jer problem je dok frizider starta potegne i vise od 10puta struje nego sto radi i vecinom aktivira zastitu na pretvaracu. A druga stvar, 99% pretvaraca daje van pravokutni signal i to motorima smeta. Za lcd, comp,grijace ... je to svejedno.

 

Jedino ces akumulatore morati dosta cesce menjati.

 

A ako bi koristio bojler u voznji, pa koristi toplinu motora, barem ju imas viska :).

Edited by fire
Link to comment
Share on other sites

Kod kamp kućica je jednostavnije... Za kamper nisam siguran da frižider radi u vožnji (iako je donekle logično) al ako te interesira imam jednu kamp kućicu viska, trebala se obnovit al za sad samo stoji pa razmišljam da ju prodam... možeš ju iskoristit za donora.

Ima frižider i sve od struje je gore + svi elementi koji su ti potrebni (ormari, police...) ako te interesira javi pa se dogovorimo sve ;)

Link to comment
Share on other sites

Probaj pitati nekoga tko radi u t-comu, oni mjenjaju akumulatore u centralama preventivno i budu u super stanju. Najcesce su 6v 140ah, fino ih stavis 4 komada. Struju u kamperu kombiniras (rasvjeta, comp, televizija, frizider) 12v. Grijanje i topla voda(sam napravis izmjenjiac topline) samo webasto, puhalice na stuju su koma.

 

Stavis i jedan inverter 12v na 220v od 2kw (u chipoteci kosta 2000kn i radi super) da ga imas ako ti sta treba, naprimjer masina za ves ili tako nesto.

 

Ja u kombiju imam 225ah akumulator koji je izvadjen iz broda kao los i na njega kada mogu u komadu raditi na kompu (ne laptop), printati, itd oko 6 sati u komadu.

Edited by Mzic
Link to comment
Share on other sites

2 fire: znaci inverter ima sinusoidni i pravokutni. Pravokutni su u pravilu duplo jeftiniji. jel tako?

a ovo sa friziderom od 220V otpada onda?

 

2 robertino: koliko to cirka kosta, i gdje?

 

2 max: jel ima kakvo grijanje? i wc? ajd kakve slike i neku cijenu ako nije problem na PM.

Link to comment
Share on other sites

Mzic, webasto je oohoho skup, barem nov, a polovan nisam do sad naletio.

U biti, sto se tice grijanja, cini mi se da su plinske peći dobro rjesenje (kao Truma S serija), jel rade na plin, uzimaju zrak izvana i ispuhuju ispuh van, i ne trose struju za rad.

 

jel ti imas kakvo grijanje u kombiju?

Link to comment
Share on other sites

onda to bas i ne bi imalo smisla. Veliki inverteri kostaju preko 1000€.

Neki kucni fizider je oko 1200kn, a ovaj za kamper (12V/220V/plin) je 3500kn.

A moze se naci i dobar polovni (trazim trenutno).

Link to comment
Share on other sites

Stavi jos taj dodatni akumulator. Nema problema sa punjenjem, alternator to izdrzi bez problema.

 

Nego, ja bih slozio tako da kad je kamper motor ugasen, onda je orignal struja (motor, svijetla i to sve) na orginalnom akumulatoru, a kamper iza na tom drugom dodatnom.

I, kad se motor upali, nakon kaj se pocne puniti i cca 1min odgode da se spoji i onaj drugi akumualtor da se skupa pune.

 

Na taj nacin te ne mora biti strah dal bude kamper upalio ili ne jer su akumulatori neovisni, samo se skupa pune.

 

Sinusni pretvarac napona ti ne treba za laptop, ni za LCD, i slicne stvari. Treba samo za elektromotore.

Link to comment
Share on other sites

mi na barci imamo frižider od electroluxa,radi na 12V,kada se ne mislimo taj dan vozit/palit motor,prebacimo ga na plin. to ti je najmanji problem.

i naslagali smo tri akumulatora,čukicu da se zna kada treba palit motor i vozi miško.

Link to comment
Share on other sites

Nemam vremena nažalost sve čitat, ali imam sličan problem sa vikendicom na moru, pa ću ti probat pomoći kakav ja sustav imam

 

1. solarni sustav - 1.5kw cca 2000€ sa dobrim komponentama, to znači 24V ploča, regulator punjenja, 2 x 12V 50A akumulatori (deep cycle). Klimu i grijanje zaboravi na ovo, kao i frižider. autonomija 3 dana da nema sunca i izvora struje. Gledanje telke, rasvjeta, laptop, radio.... nema problema.

 

2. Frižider - plinski Dometic RF60 (Electrolux proizvodi) za brodove/kampere, radi i na 220V i na 12V

 

3. bojler - plinski, baca iskru na 2 baterije

 

4. 1500kn brzi punjač akumulatora 24V, kad imaš 220V možeš dosta brzo napuniti akumulatore.

 

5. Honda EU10i (1kW cca 7000 kn) ili EU20i (2kW cca 11000kn) "bešumni" agregati za kampiranje, jahte, troši pola litre na sat vremna, možeš pričat kraj njega. Savršena stvar, vrijedi svake kune.

 

DSC03266.JPG

 

DSC05769.JPG

 

DSC03665.JPG

 

malo da dodam oko 220V frižidera.

U proljeće kad vani nije vruće, mogu koristiti "klasični" 220V frižider jer ne troši tada previše struje.

Sada kad je vani 28°C frižider radi non stop i ubije akumulatore za par sati.

 

Ovo su ti iskustva nakon 2 godine ljetovanja / korištenja.

Lp

ZaX

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...