Jump to content

Puštanje zraka na blow off ventilu - boost leak test


Recommended Posts

Da li blow off smije puštati zrak prilikom boost leak testa?

Znači dok je auto ugašen usis se spoji na kompresor i narine se tlak od recimo 1.5 bar da se provjeri da li negdje sistem gubi boost.

Prilikom toga blow off se otvara lagano i pušta zrak.

 

Da li on smije puštat u tom slučaju zrak ili ne?

Link to comment
Share on other sites

Da li blow off smije puštati zrak prilikom boost leak testa?

Znači dok je auto ugašen usis se spoji na kompresor i narine se tlak od recimo 1.5 bar da se provjeri da li negdje sistem gubi boost.

Prilikom toga blow off se otvara lagano i pušta zrak.

 

Da li on smije puštat u tom slučaju zrak ili ne?

 

Ovisi o BOV-u.

Aftermarket BOV-ovi npr. Forge (klipni) imaju ili štelovanje na samom ventilu ili više jačina opruga koje možeš kotistiti ovisno o boostu kojeg ćeš gurati.

 

Koji BOV-imaš? OEM, aftermarket; klipni, membranski?

Link to comment
Share on other sites

Forge 35mm, dvoklipni.

 

Stavio sam sad najjaču oprugu (crvenu) i opet počinje puštat na nekih 0,8 bar.

A meni treba da drži 1,5 bar.

 

Nisam ziher da li ga u ravnoteži kad auto radi drži i tlak sa usisne grane ili ne?

 

Ako da, onda je normalno da ga sada otvori i mali tlak, ali ako ne, onda je očito da na njemu gubim boost. Skužio sam da nešto ne valjda jer mi je smjesa prebogata usljed toga što MAF izmjeri jednu količinu zraka, a njega dio nestane dok dođe do motora.

Link to comment
Share on other sites

Forge 35mm, dvoklipni.

 

Stavio sam sad najjaču oprugu (crvenu) i opet počinje puštat na nekih 0,8 bar.

A meni treba da drži 1,5 bar.

 

Nisam ziher da li ga u ravnoteži kad auto radi drži i tlak sa usisne grane ili ne?

 

Ako da, onda je normalno da ga sada otvori i mali tlak, ali ako ne, onda je očito da na njemu gubim boost. Skužio sam da nešto ne valjda jer mi je smjesa prebogata usljed toga što MAF izmjeri jednu količinu zraka, a njega dio nestane dok dođe do motora.

 

Velika crvena opruga je za 2+ bara, znači trebalo bi držat.

Otvori BOV i provjeri malu oprugu od prvog klipića, možda je pukla (meni se dogodilo i prijatelju se dogodilo na istom BOV-u, isto Forge)

Ako je do toga pošalji samo mail u Forge UK i poslat će ti novu (ja sam tražio jaču i dobio tri komada)

PS: vodi računa dok imaš tlak u sustavu isto tako i imaš tlak u vacuum crijevu koje ti na podtlak otvara BOV; tako dok je tlak pristuan BOV se teže otvara.

Provaj ovo što je Dario napisao isto.

Edited by Peras
Link to comment
Share on other sites

BOV ne smije puštati nikad. Točka...

 

Pa nije baš, moj tvornički BOV drži do 1bar maximum i nakon toga pušta.

Zašto onda proizvođač kao Forge daje različite jačine opruga ovisno koji tlak se gura?

Link to comment
Share on other sites

To je nonsense. Jer, tlak cjevčice se izjednačuje sa tlakom na klapni... Tako da je na vratima (klapni) tlak samo opruge...

 

Moja opruga je toliko mekana, a BOV mi na testu drži 2bar... U vakuumu je na rubu otvaranja koliko je mekana opruga. Znači opruga mora biti što mekša da turbo ne surga... No BOV ne smije puštati nikako i nikada..

 

Ako BOV pušta na većim tlakovima, lako možeš sjebati turbo...

Link to comment
Share on other sites

To je nonsense. Jer, tlak cjevčice se izjednačuje sa tlakom na klapni... Tako da je na vratima (klapni) tlak samo opruge...

 

Moja opruga je toliko mekana, a BOV mi na testu drži 2bar... U vakuumu je na rubu otvaranja koliko je mekana opruga. Znači opruga mora biti što mekša da turbo ne surga... No BOV ne smije puštati nikako i nikada..

 

Ako BOV pušta na većim tlakovima, lako možeš sjebati turbo...

 

Evo recimo:

"OEM Mitsubishi Genuine Evo 8 MR metal type blow off valve is a excellent choice of replacement to stock plastic blow off valve. This metal type blow off valve allows higher pressure of boost to be held without leaking"

Link to comment
Share on other sites

Sve ok, BOV je u redu, krivac je jedan ventil koji bi trebao bit nepovratni, samo je dao svoje pa sad pušta u oba smjera.

U ponedjeljak ga naručujem.

 

Znači, isprobano za one kojima će to možda trebat.

Kao što su MrG i Peras rekli, isti tlak koji je u grani mora biti i na onoj cjevčici koja otvara blow off, ako tada ne pušta sve je ok. Ako pušta onda nešto s njime ne valja.

U većini slučajeva ili je opruga pukla ili kučište samo pušta.

 

Žao mi je kaj nisam slikao aparaturu koju sam složio za tražit boost leak.

Ali funkcionira savršeno. Potreban je jedan ventil za auto gumu, kompresor, malo plastičnih cijevi.. itd... :)

Link to comment
Share on other sites

2 Peras: MrG ima pravo, jačina opruge samo diktira da li će se on otvoriti na leru i vakuumu ili ne.

Kasnije kada je u sistemu tlak, on radi na principu razlike u tlakovima.

Znači otvara kada je na strani od usisne grane (poslije klapne) prema njemu manji tlak od onog u usisu prije klapne.

Link to comment
Share on other sites

2 Peras: MrG ima pravo, jačina opruge samo diktira da li će se on otvoriti na leru i vakuumu ili ne.

Kasnije kada je u sistemu tlak, on radi na principu razlike u tlakovima.

Znači otvara kada je na strani od usisne grane (poslije klapne) prema njemu manji tlak od onog u usisu prije klapne.

 

:thumbsup:

 

znakovi

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...