Jump to content

vibracije, trešnja, zujanje


Recommended Posts

kako sam već lagano bez ideja, reko da pitam da pročitam još neku koja mi nije pala na pamet.

Uglavnom, rijeć je o ibizi 6L i motoru standard 1.9tdi pd 96kw

prije cca god dana (ne radim puno km s autom) pojavilo se zujanje u auto kao da je lagano počeo odlaziti jedan "od" ležaja, no vozio sam se malo duže tako (vremenski) misleći da 500-600km extra neće biti frka , a lakše ću ga locirati koji je prozujao. no tu nastaju problemi, nakon god dana vožnje (cca 7-8tkm kroz taj period) i dalje je isti zvuk, lagano je auto podrhtavao dok se ubrzavalo od 60-65km/h do 95-100km/h i to u području karoserije, onako da se osjećalo pod nogama....

promijenio ja u međuvremenu na zimske koje sam imao, zujale i one, prodao zimske, stavio druge nove...zujanje nešto manjeg intenziteta, ali ista pm, stavio ljetne, zuje i one, prodao ljetne stavio komplet nove felge i gume, zuje i one i ništa, nije meni dao vrag mira i ponovo ja na dizalicu posumnjao u stražnji lijevi ležaj...ali, kad se mijenja lijevi, rekoh hajmo i desnog 20min posla. (kupljeni su FAG-ovi ležajevi s glavčinama) zamijenjeni...i opet buka , sve isto...opet mi vrag ne da mira, kupim i prednje, zamjenim i prednje...situacija ista ili čak malo gora.

gledam diskove, gotovo da se ne vidi korištenje, pločice sam morao mijenjati, kupljene TRW-ove, zamijenjene i isto.

Zovem kolegu u Zubak i kaže mi on....100% su ti zglobovi (unutarnji homokinetiči)....koliko god tupavo, veli on , zamijeni pozicije lijevog na desni, desni na lijevog, ako su si napravili utor, vrtit će se konta...buke neće biti (koliko god mi to tupavo zvučalo i to sam izvršio)...pogađate, vibracije i zujanje su tu....

Zovem kolegu servisera u Zubaku (ipak imaju više iskustva) da baš i savjet nije bio uspješan, da li su imali sličan problem, kaže da je frka u diferencijalu, da se zna"od-nitati" nešto...

 

i tu mi je puko film, pa reko možda je netko imao neki sl.problem.

da probam pobliže pojasniti, zvuk je kao dok ode ležaj...onaj vuvuvuvuvuvuvuvuuuvuuvuuuvuuuvu koji se povećava ubrzavanjem i smanjuje intenzitet usporavanjem, vibracije se javljaju pri brzinama od 50km/h pa nadalje, ne sad da se ne mogu voziti već ko da je nešto ekscentrično.

Kad sam digao auto na dizalicu, pokrenuli, ubacili u brzinu i u 5brzini na 50km/h kotači se vrte ko da su jaje, dakle van bilo kakve simetrije i pravocrtnosti, ja znam da niti jedne gume nisu 100% okrugle ali dok se prisloni kreda na fiksnu točku i prisloni do gume, samo jedan dio gume se oboji , jedan ne, kao dok gumu zariba abs pa je malo pohaba.

Da li su moguće da su problematični vanjski zglobovi (homokinetički), ništa ne puca kod skretanja ili opterečenja u zavoju, nemaju "lufta"

bilo kakav prijedlog ili ideja je dobro došla jer osim nesanice, razdražljivosti i konstantnog odbijanja da sjednem u taj prokleti auto sve je idealno :)

Link to comment
Share on other sites

Problem je u kučištu diferencijala koje se pojede jer je od neke legure, jebiga sad ne znam koje, al znam da košta skoro ko cijela getriba.

Ja sam to morao zamjeniti na cca 120.000km

Link to comment
Share on other sites

Na tom modelu je 6 brzina mjenjac i najcesce je u njemu problem. Mada, mogu biti i zglobovi poluosovina. Za pocetak neka ti u netko podmaze sva 4 zgloba (2 unutarnja i 2 vanjska)

Sto se getribe tice, najcesce su sateliti ili osovina od istih u diferencijalu ili sami lezajevi diferencijala. To je za slucaj da zuji kontinuirano sve jace i jace kroz sve brzine od 1. do 6..

Ako se jace cuje u 5. ili 6. onda su u pitanju lezajevi osovine na kojoj su te 2 brzine. Ako se jace cuje u 1. 2. 3. i 4. onda su lezajevi te osovine. Set lezajeva za sve osovine i diferencijal i provjeriti satelite i osovinu, i to je to.

Link to comment
Share on other sites

Na tom modelu je 6 brzina mjenjac i najcesce je u njemu problem. Mada, mogu biti i zglobovi poluosovina. Za pocetak neka ti u netko podmaze sva 4 zgloba (2 unutarnja i 2 vanjska)

Sto se getribe tice, najcesce su sateliti ili osovina od istih u diferencijalu ili sami lezajevi diferencijala. To je za slucaj da zuji kontinuirano sve jace i jace kroz sve brzine od 1. do 6..

Ako se jace cuje u 5. ili 6. onda su u pitanju lezajevi osovine na kojoj su te 2 brzine. Ako se jace cuje u 1. 2. 3. i 4. onda su lezajevi te osovine. Set lezajeva za sve osovine i diferencijal i provjeriti satelite i osovinu, i to je to.

 

Mehaniku radim sam..tako da sam sve homokinetičke otvarao i pregledavao, jer sam mislio da su se oni poglodali , ali nakon što sam ih oprao...nigdje tragova korištenja, tako da mi je njih bilo glupo mijenjati.

...ovo kad se povećava zujanje ću baš isprobavati na nekoliko sljedećih km.

 

Problem je u kučištu diferencijala koje se pojede jer je od neke legure, jebiga sad ne znam koje, al znam da košta skoro ko cijela getriba.

Ja sam to morao zamjeniti na cca 120.000km

hvala v.d.

ja sad imam 94tkm...i to se javilo prije cca nekih 5-7tkm i najgore su te lagane vibracije u podu...još ne toliko zujanje odnosno buka koliko to podrhtavanje.

da li postoji zabilježen negdje taj kvar i kako se službeno zove...jer izgleda da ću morati rastavljati diferencijal...pa makar da si potegnem dijelove da se odmah to složi, nego da mi auto stoji raskopan tjedan dana....

i da, ima 6 stupnjeva mjenjač ;)

hvala unaprijed

Link to comment
Share on other sites

Nešto slično je bilo i meni i nakraju se sasula Getriba. Od tog zujanja do totalnog rasipavanja je prošlo cca 5000 km jake vožnje. Uglavnom rasipali su se lezajeva ovi sto je Miki napisao od 6 brzine. Meni se prvo čulo samo u sestoj pa počela peta i onda se sasulo sve. Radje sanirati prije nego se razleti jer onda imaš puno veći problem nego sada kada bi trebao promijenit samo lezajeve u Getribi. I ako ti kažu da lezajeva i popratnih dijelova nema lažu jer sve se moze nabavit

Link to comment
Share on other sites

Hvala svima.

Uglavnom , kako imam dosta posla, svoj auto nisam maknu već dva dana nikud...danas reko da probam malo načuti gdje i kad zuji i nema sad da se zujanje mijenja s obzirom na stupanj prijenosa u kojem se nalazim...znaći, bilo 1,2,3,4, ili 5 i 6 zvuk je identičan, bilo da je 40km/h ili 80km/h...i isti je kad se stisne papučica kvačila i dok se "vozi"onako u leru...

da li bi nešto drugo osim diferencijala imalo mogućnost za stvori toliku asimetriju da se kotači ponašaju kao "jaje" ,a zapravo su max okrugli koliko mogu biti...??

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...