Jump to content

Tohatsu 40 ne baca vodu


Recommended Posts

Ako nije topic u primjerenom mjestu molim da se prebaci.

 

Uglavnom 2011 sam uzeo gumenjak dumi 450 i nov novcat motor tohatsu 40 2t.Motor je starog kova dakle nema automixing, nije dldi, tehnologija ko apn :)

Prilikom kupnje isao sam sa predpostavkom da za koliko sam ovog platio (3 puta manje od cetverotaktnog ili tldi) se mogu voziti puuno godina.

Koga god sam pitao su mi rekli tohatsu to ti je nepoderivo, pogotovo ta stara tehnologija.Stric i ostali ribari se kunu u njega.

 

Uglavnom nakon propisnog razrađivanja, stisnem ga kako treba, ja i bratic unutra, ono zajebancija i motor samo pocne tuci i zariba.

Ono zbunjen totalno koji kurac je sad.Nakon par minuta se ohladio upalio.Zovem servis kazu vjerojatno otisao termostat, skinite ga dole, vozite se tako i kada se vratite kuci cemo pogledati.

Pocupam termostat dole, i vozim se par dana, govno ide ko prije toga, ne lupa, radi super osim jedne stvari.Kada motor dođe preko 4500 tisuce (inace na plocici na motoru pise max trotle range 5200-5800), motor pocne slabije bacati vodu i najednom samo izgubi hlađenje.Predpostavljam da je usljed toga doslo do zaribavanja.

 

Prođe sezona, u servisu sve ispitaju i kazu sljedece da je usljed zastekavanja termostata doslo do zaribavanja, cilindi puni riseva, uglavnom stave mi nove glave, klipove, dakle sav taj kako ono zove power unit.Jos kazu sljedece da zbog toga je negdje propustao kompresiju u na okretajim je dolazilo do prestanka bacanja vode.

 

To je bilo 2011, 2012 imam taj isti motor dali ga zbog vise sile nisam mogao probati, jucer ga bacim u vodu, razradim da jedno 10 sati i mislim si bas me boli kita, mora da valja, stisnem ga i opet isti klinac ??????Do impelera nije, mjenjali su ga pred menom.

Cak smo od frenda prebacili kompletni njegovu yamahu gore samo da probamo da nije do konstrukcije camca ili nesto drugo, sa njom radi super.

 

Dali ima netko tu da se razumije u te motore, predpostavlja koji klinac bi mu mogao biti ?????

Zahvaljujem

Link to comment
Share on other sites

Meni se na Yamahi 40/60 tek nedavno, nakon tri sezone i 1100 radnih sati zastopalo nesto u motoru, kanali...pa se znao ugasiti u voznji i upaliti alarm jer se autimatski prebaci u safe mod ili potpuno ugasi u slucaju pregrijavanja ili pada tlaka ulja itd. Sad se vozimo bez termostata i skinuli smo onu dizni odnosno ukrasni difuzor za ispust vode iz motora...da mu olaksamo izbacivanje kamenca/smeca ako je jos ostalo nesto unutra. Probaj to skinuti...ono sto formira tanki mlaz vode...bude ti nakon toga voda "ruznije" izlazila ali nema veze. Ako ne pomogne onda ispiranje motora posebnom tekucinom ili propuhivanje pod tlakom. Ako ni to ne pomogne - otvaranje motora.

Link to comment
Share on other sites

Meni se na Yamahi 40/60 tek nedavno, nakon tri sezone i 1100 radnih sati zastopalo nesto u motoru, kanali...pa se znao ugasiti u voznji i upaliti alarm jer se autimatski prebaci u safe mod ili potpuno ugasi u slucaju pregrijavanja ili pada tlaka ulja itd. Sad se vozimo bez termostata i skinuli smo onu dizni odnosno ukrasni difuzor za ispust vode iz motora...da mu olaksamo izbacivanje kamenca/smeca ako je jos ostalo nesto unutra. Probaj to skinuti...ono sto formira tanki mlaz vode...bude ti nakon toga voda "ruznije" izlazila ali nema veze. Ako ne pomogne onda ispiranje motora posebnom tekucinom ili propuhivanje pod tlakom. Ako ni to ne pomogne - otvaranje motora.

 

Ja nemam taj poklopac, imam pri vrhu motora dvije rupe u aluminiju kroz koje voda izlazi.

Meni se to desilo na potpuno novom motoru nakon 15-20 sati rada.

Nemam vise garancije jer je proslo tri godine iskreno na sto cuda sam najradije bi ga se rijesio.

 

Mozda jos probati prmojeniti pumpu vode ako je u nekom eksecntru.

U tohatsu servisu u rijeci mi tvrde da do sada nos nisu imali takav slucaj

Link to comment
Share on other sites

Po mlazu vidiš u kakvom je stanju impeler, osim ako su kanali zaštopani. Ovako na prvu bi rekao da si pregrijao blok ili glavu i ošlo sve u 3pmatere.[/QUOT

 

Pregrijao sam ali je doslovno sve stavljeno novo, pregrijalo se je jer je prestao bacati vodu.

Nakon sta smo ga slozili opet na okretajima ne baca kako treba.

 

Dakle novi blok, klipovi, karike je stavljeno.

Link to comment
Share on other sites

...istina,impeller si promjeni...definitivno..:thumbsup:

 

Sta da radim ???

Mislim si mozda je ima pumpa vode kakva u donjem djelu, dali je moguce da je ona u kakvom ekscesntu, dali imam kakav kit za reparaciju ili da nju stavim novu.

Link to comment
Share on other sites

ne znam napamet ali ja sam prvo rastavio petu,skinuo impeller i onda sam narucio na ebay-u ali posto si to kupio u trgovini neka ti oni to promjene...sam impeller kosta nekih 20-50 eu kako koji store,,,bar za ovaj moj mercury...

Link to comment
Share on other sites

Prvo promijeniti impeler i provjeriti impelersku pumpu.

Moguce i da je motor previsoko montiran pa grabi zrak na usisne skrge kod glisiranja. Kavitacijska ploca (ona ploca iznad propelera) mora biti

minimalno 5 cm ispod najnize tocke barke.

Link to comment
Share on other sites

Ma tebe jebe nešto drugo a ne pozicija tj.visina motora. To bi valjda skužio kad bi se motor počeo prevrtavati. Na kučištu motora se nalaze rupe pa pomoću njih spuštaš ili dižeš motor u odnosu na krmu.

Impeler tj.vodena pumpa se nalazi iznad pete motora, kroz impeler prolazi osovina motora. Jedini način da tako rano sjebeš impeler da ostane bez vode pa se podere. Druga stvar što mi pada napamet da ti je cijev koja spaja kučište vodene pumpe sa kanalima motora šuplja ili svinuta pa voda curi van umjesto da ide kroz motor, ili O brtva na vodenoj pumpi je sjebana pa nema dobar spoj te cijevi i bloka motora.

Edited by Gonzaga
Link to comment
Share on other sites

Kavitacijska ploča mora biti na nuli sa najnižom točkom ako pričamo o gliserskom dnu!

 

 

Ovisi od motora do motora, moze ona biti i pet iznad i motor onda juri i nece ventilirat osim u zavoju ali moguce da nema dovoljnu kolicinu vode.

Proizvodjači kažu od 0 do 5 cm ispod. Kada su ovakvi problemi onda bolje da je motor nesto nizi da se to moze iskljuciti kao problem.

Link to comment
Share on other sites

u leru baca vodu ,a kad das gasa ne? zanimljivo,mozda je u pitanju bolcen koji drzi impeler uz osovinu,pa na vecoj brzini osovine,jednostavno proklize i ne vrti se impeler,to je moje razmisljanje na osnovu merca od 6 konji,a pretpostavljam da je isti sistem i kod tebe.probaj prikjuciti crijevo sa vodom na predvideno mjesto za ispiranje motora(vidi knjigu),pa vidi da li su kanali cisti ili zastopani,ali ako baca na minimumu vodu,onda bih rekao da su ok

Link to comment
Share on other sites

Prvo promijeniti impeler i provjeriti impelersku pumpu.

Moguce i da je motor previsoko montiran pa grabi zrak na usisne skrge kod glisiranja. Kavitacijska ploca (ona ploca iznad propelera) mora biti

minimalno 5 cm ispod najnize tocke barke.

malo sam bolje procita post,znaci baca lipo vodu do jedne odredene brzine broda i onda prestane ili ono sta sam ti napisa ili ovo ,problem trima motora,a mozda su u sumi

Link to comment
Share on other sites

slicne su sve ove impelerske pumpe,mora da ti je problem u spoju impelera i osovine,kod mene je spoj izveden tako da ide mali bolcen na predvideno mjesto na osovini ,malo je otokarena,i iskreno kad sam vidija sistem bas mi izgleda ka slaba tocka.inace impeler uvik kupujem originalni,moguce da ti gumeni dio impelera proklize preko prstena na koji je guma navucena,salivena.ali doli ti je problem sto posto,da je gori kakav problem nebi bacalo vodu nikako,iako opet ti imas termostat,mozda je tu kvaka

Link to comment
Share on other sites

Hvala svima na trudu.

 

Termostat nemam...izvadilo smo ga.

Dakle gurnem kljuc u bravu pali na prvu zub.Voda odmah krene i i baca ju ok.Krenem lagano dok se motor ne zagrije, napucam gas izglisiram, poravna se....smanjim gas i vozim tako na cca 3900 i sve je pet.Provjeravam vodu svako toliko i sve mi se cini super.Polano pocinjem dodavati gas i kako ubrzava tako samo iz onih otvora voda pocnje sve slabije teci, stavim ruku postaje vruca, odmah smanjim gas voda pocinje ici jace i postaje mlaka.

 

Motor je kupljen 2011 godine nov kao stara serija ali nov.Ugrađen u servisu di je kupljen....bacen u vodu i nakon propisnog zagrijavanja jer zaribao na prvom stiskanju.Predpostavljam da je ostao bez hlađenja.

Moja greska je sta im ga nisam tada bacio u glavu nego sam mislio ljudi smo, jos poznam doticne i rijesiti ce se stvar.Uglavnom nakon kao sta sam napisao nakon sta se ohladio sam ga isao probati i skuzio sta se desava.....jebiga na prvom stiskanju nisam gledao u mlaz vode....jer sam kupio NOVU STVAR.

Njihova diagnoza je bila da je usljed zastekavanja termostata (koje na tom modelu nije rijetkost i preporuka od tohatsua je da ga se skine dole) doslo do pregirjavanja.Da se neki klinac desio sa silidrima i da je voda ulazila u nesto i da je zato dolazilo to doga.

Stavili novi power unit ili kako se to vec zovu, izvinite i to se to.

 

Ljeto 2012 ga nisam bacao u more jer jednostavno nisam moga.

Prosli tjedan smo ga upalili u bacvi, dekonzervirali, sve provjerili, radio je ko sat.Dovezao na pag, gurnuo u more, upalio na kljuc, razradio i odvrnio ga i u kurac opet isto.

 

Nikad vise japansku stvar rekao sam da imam averziju od njih :)

Link to comment
Share on other sites

Ne virujen da je problem u impeleru..prije bi te zeza na male okretaje..pogledaj usis na nozi jeli u redu..ljudi cesto skidaju one rastele pa ih posli obrnuto stave..ako ne onda triba pogledat brtvu ispod motora ili sami motor..

Edited by drago_st
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...