Jump to content

izrada usisne grane za ITB


JosipZG

Recommended Posts

tko može napraviti usisnu granu za itb-e?

 

imam flanđu (aluminijska) i itb-e

 

1x5j.jpg

 

trebam znači ovako nešto a trebalo bi samo još navariti cijevčicu za servo bubanj

VTS%20TB%20INLET%201-500x500.JPG

 

 

kao što se vidi na slijedećoj slici, portovi nisu jednako razmaknuti (glava-ITB) pa bi te cijevi trebalo navariti na koso da se silikonskim crijevima kasnije to može pričvrstiti

9c5o.jpg

te cijevi bi trebale bit pod kutem od oko 25 stupnjeva

 

flanđa (i glava) ima kanale u obliku elipse pa bi trebalo na spoju(unutarnjem) napraviti prijelaz sa okruglog na elipsu, ovako nešto

VTS%20TB%20Manifold%201-500x500.jpg

 

 

tko, koliko cca $ ...?

Edited by JosipZG
Link to comment
Share on other sites

Ja sam kod sebe razdvojio malo itb-ove tako da mi se bolje poklapalo i manje su kosime cijevi te trebale bit.

 

Inace bi ti mogao i ja to, samo neznam kako ti je hitno to?

nije mi hitno. ovi se nedaju razdvojiti tj.možda bi se dalo razdvojit na 2 i 2 ali bi trebalo radit dužu osovinu za otvaranje klapne i prilagođavat rail. možeš mi neku okvirnu ponudu poslat na PM

 

DAK Motorsport - Krešo

neki kontakt?

 

 

 

malo pričam sa starim, nije to tako prekomplicirano za napravit (ovako "na oko"). možda kupim metar alu cijevi odgovarajućeg promjera i žicu za variti aluminij pa sami to složimo. neznam kako se uopće kreću cijene takvih radova

 

 

 

hvala obojici

Edited by JosipZG
Link to comment
Share on other sites

da, tako bi se dalo napravit

vidio sam da neki od gsxr-a se mogu svaki posebno razdvojit...

ovi moji su od r6

 

imam i od honde cbr 600, njih bi se dalo lakše razdvojit 2+2, lakše spojit gas sajlu a i sami po sebi su već malo više razmaknuti ali su fi 38 pa mi je frka da nebi bili premali za 1.6 16v

1379570_10202330664080399_361727380_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

 

...ali su fi 38 pa mi je frka da nebi bili premali za 1.6 16v

 

 

.... to je sala ? il sam ja nesto krivo shvatio

 

ta 4 TB-a od 38mm su povrsine ko jedan od 76mm i imaju manje gubitaka nego jedan od 76mm.

 

Koliko ti snage mislis izvuc iz tog motora da bi smetali za protok ??

Link to comment
Share on other sites

.... to je sala ? il sam ja nesto krivo shvatio

 

ta 4 TB-a od 38mm su povrsine ko jedan od 76mm i imaju manje gubitaka nego jedan od 76mm.

 

Koliko ti snage mislis izvuc iz tog motora da bi smetali za protok ??

 

To bi bila istina kada bi kroz ITB stalno isao zrak kao sto ide kroz jednu klapnu.

 

38mm je restrikcija kod oko 45HP po cilindru.

Link to comment
Share on other sites

To bi bila istina kada bi kroz ITB stalno isao zrak kao sto ide kroz jednu klapnu.

 

 

aha oces rec da ima razlike na simetricnom leptirastom TB-u kad struji zrak na jednu ili drugu stranu, malo si zabrijao.

 

Procitaj jos jednom sto sam napisao, ITB cak ima i manje gubitke nego jedna zaklopka ekvivalentnog promjera.

 

ajd mi objasni sto si mislio bas me zanima :D

 

 

 

38mm je restrikcija kod oko 45HP po cilindru.

 

formule student su komotno izvlacile 50ks na restriktor od 20mm..... tako da nisi u pravu.

Link to comment
Share on other sites

Ne sjećam se točno koliki je bio promjer klapne na Kuni, ali mislim 45 mm i tako je uz restriktor 20 mm izvlačila malo preko 80 ks....

 

Mislim da nemaš problema sa 4x38mm jer na Feliciji od Ivičeka je bila jedna klapna od 45 ili 50mm i izvučeno je 140 ks.... tako da,....

Link to comment
Share on other sites

aha oces rec da ima razlike na simetricnom leptirastom TB-u kad struji zrak na jednu ili drugu stranu, malo si zabrijao.

 

Procitaj jos jednom sto sam napisao, ITB cak ima i manje gubitke nego jedna zaklopka ekvivalentnog promjera.

 

ajd mi objasni sto si mislio bas me zanima :D

 

 

 

 

 

formule student su komotno izvlacile 50ks na restriktor od 20mm..... tako da nisi u pravu.

 

 

Znaci kada imas jednu klapnu, onda kroz tu ide zrak za 4 cilindra. Posto nisu svi ventili stalno otvoreni u prosjeku 1 do 2 cilindra stalno usisavaju zrak. S time da usisni ventil nije isto vremeno maksimalno otvoren na dva cilindra.

 

A kada je ITB, onda kroz tu klapnicu se usisava samo dio vremena(ovisi kakve su bregaste). Zato povrsina ITB-a treba biti znacajno veca nego jedne klapne.

 

Za 45HP sam rekao kada klapna pocne biti restriktor. Znaci na toj snazi ce se vec vidjeti pad tlaka na klapni.

Vidio aute koji zbog klapne imali podatlak u usisnoj grani(4kPa), zamijenis klapnu da podtlak padne ispod 1kPa i dobijes 4% snage. A za 4% snage na atmosvercu se to jako isplati raditi.

 

 

A 20mm restriktor i pad tlaka od 0.3bara je cista glupost spominjati u ovom topicu.

 

 

BTW dobro napravljena grana s 1 klapnom ce dati vise konja nego ITB

Link to comment
Share on other sites

ovo moze u bisere odmah ....... imas knjige o osnovama fluida pa citaj ................. jos jedno fizikalno poglavlje koje uopce ne razumijes i ne znas interpretirati nekakve pokuse koje si radio .................... i na ITB-u od 3mm promjera cu imati tocku punjanja s tlakom preko 1 bar ........

Edited by Dominik
Link to comment
Share on other sites

mjesas restrikciju koju TB radi strujanju, i promjenu tlaka koja se događa zbog otvaranja ventila (rada motora) na motoru, gledamo full gas...

 

Nemoj mi pocet s "jednom negdje na jednom autu nije bilo dobro" , za ovaj njegov motor 1.6 16v je ovo sto je pitao i vise nego dovoljno, uzimajuci u obzir da je ostatak slozen kak spada.

Link to comment
Share on other sites

Znaci ako imas dobro slozenu glavu imas sic promjera barem 28mm i to dva komada.

Znaci povrsina usinog kanala oko ventila ti je kao jedna rupa od 39mm(ako se uzme u obzir stijenka ventila od 7mm). Znaci stavljati klapnu manje od toga je bespotrebno stvaranje restrikcije.

 

Ako u buducnosti namjeravas raditi na glavi, onda ce ti takav usis postati restrikcija.

Edited by fire
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...