Jump to content

Eneos #1 Japanese Engine Oil...


Recommended Posts

Kako sam ja u vijecitoj dilemi koje ulje da stavim u svog sestaka, malo sam gledao testove ulja na netu i naisao na ovo Eneos japansko ulje.

Svi ga hvale u nebesa, i da gazi Mobil 1 u svim pogledima...

Evo dva video testa koga zanima:

 

1.

 

2.

 

Mene osobno vise zanima ima li toga u nas i po kojim cijenama?

Ukoliko nema moze li se doci do njega i kojim kanalima...

 

P.s. Je li ovo namjestaljka ili ne, tesko je reci, ja samo znan da je Mobil previse razvikan u nas...

Link to comment
Share on other sites

gluposti

Galvnu emulziju u svijetu radi Castrol, Shell, Mobil1 i jos 2 firme sad se nesjecam imena..

Svi uzimaju podlogu od njih i na njima temelje svoja ulja.

 

Evo jedan zanimljiv tekst:

 

Ulje se radi od: a) naftne baze i b) rafiniranih otpadnih ulja iz kojih se postupkom topinga izvlače korisna svojstva.

Dakle, po bazi su sva ulja ista. I Gulf, i Midland i Pero i Đoko.

Ono što ulje čini "uljem" je aditiv. To je koncept aditiva koji se gađaju po složenim matematičkim modelima i kao takvi se namješavaju u bazu.

Castrol RS Formula bla bla truć truć, je toliko smeće od ulja da je to čak magično. Castrol nema, ponavljam, NEMA svoju rafineriju ulja,rafinira otpadna ulja i on aditive kupuje od Hoechst-a i BASF-a, a ponekad i MERCK-a,čak nema niti svoje vlastite aditive koje šaržno ili pak kontinuirano može pratiti i kontrolirati.

Pusti ti što je on nekog poderao u nekim novinama.

JA ti govorim o ponovljivosti kvalitete ulja, i tome da svojstva mora zadržati u cijelom temperaturnom range-u.

A to Castrol, niti jedan, pazi niti jedan, ne može. Govorim o nama dostupnim uljima, znači ne uljima koja se krcaju u F1, WRC i slična takmičenja.

ARAL je uber ulje, to ti ja imenom i prezimenom garantiram. Kao što je i Midland uber ulje.

Ako želiš plaćati kanticu, tj. ambalažu u kojemu je upakirano go..o, onda kupuješ nešto drugo.

Selenia? Koje je to ulje? Znaš li care na koji se način radi Selenia ulje? Vidiš ja znam.

Konkretno, ARAL kupuje od BP-a u čijem je vlasništvu naftnu bazu koja stiže sa polja ispred Brazila (spot kupovina od Petrobrasa) ili iz sjevernog mora. To su najbolje nafte na svijetu, pored libijske. Iz toga proizlazi i da je ulja baza vrhunske kvalitete, te stalne ponovljivosti.

Nakon toga uvale mu vrhunske aditive, i imaš savršeno ulje.

Ostalo, zaboravi.

A malo se raspitaj koje kompanije imaju vlastite rafinerije nafte za preradu i doradu uljne baze, i njihova ulja kupuj. Zaista ne želim nikog diskreditirati, ali Castrol XYZ je zadnje ulje koje bi nalio u svoj auto.

A vjeruj, od ulja i znanja o ulju živim.

 

nisan mislio ni da Castrol ne može zavrtiti vrhunsko ulje. Može brate, pa možemo ga ti i i ja u garaži napraviti da se posrame 90 % proizvođača. E, ali u čemu je kvaka. Kvaka je u ponovljivosti. Znači, da ti svaka šarža koja izlijeće sa proizvodne trake bude plus minus pola posto u svim parametrima koje si definirao kao bitne. A to Castrol ne može postići. Ne zato što su čobani, već zato što ovise o dostavi bazne mase od drugih, i oni ih mogu sjebati. I samo to govorim.

A zašto recimo Midland i ARAL nisu u sistemu prve ugradnje?

Zato što su "uvjetno" mala serija u odnosu na mastodonte tipa Shell, Total, Mobil etc etc.

I samo zbog toga.

I ne vidim razloga de se toliko vrtimo oko nečega što je kristalno jasno.

JA sam ponudio odgovore. Tko želi neka ih prihvati ,tko ne želi neka trpa Castrol TXT3. Meni svejdeno.

Ali ako mene pitaš.....ja sam ti rekao što da staviš i ne govorim napamet, to mi je struka.

 

hahaha , oni svi kupuju bazu od exxona

 

castrol je pod BP , mobil je pod exxonom , shell je solo

 

Mozda cu postaviti previse pitanja :) Ali sto znas za: Motul, Fuchs/Silkolene, Amsoil, Redline, Yacco, Elf, Midland, Liqui Moly, INA, Total, Yukos-Sibneft, Nippon Oil, PetroChina/Sinopec, Lukoil, Valvoline...?

 

Ja osobno u jedan auto stavljam Shell (Castrola je trosio previse, sada sa Shellom je OK) i u drugi Texaco.

Edited by ND4SPD
Link to comment
Share on other sites

Evo jedan zanimljiv tekst:

 

Mozda cu postaviti previse pitanja :) Ali sto znas za: Motul, Fuchs/Silkolene, Amsoil, Redline, Yacco, Elf, Midland, Liqui Moly, INA, Total, Yukos-Sibneft, Nippon Oil, PetroChina/Sinopec, Lukoil, Valvoline...?

 

Ja osobno u jedan auto stavljam Shell (Castrola je trosio previse, sada sa Shellom je OK) i u drugi Texaco.

 

svaki proizvođac ulja kupi bazu ulja u nekoj rafineriji i u nju trpa aditive po svom receptu nekima to trpanje ide bolje , nekima losije. recimo u europi se ulja reklamiraju na TV-u , dok se u americi ulja reklamiraju na trkama.

 

dok sam ja recimo sad zadnji put za svoj 230E stavio iz zajebancije onaj najjeftiniji castrol 10w40 150kn 5 litara (komedija od cijene) i auto vec 3k kilometara na istom mjestu na stangici , dok je prije uredno bilo 1litra/100km

dok sam tocio plavi shell 10w40, uvijek je kako za koji motor.

Link to comment
Share on other sites

dok sam ja recimo sad zadnji put za svoj 230E stavio iz zajebancije onaj najjeftiniji castrol 10w40 150kn 5 litara (komedija od cijene) i auto vec 3k kilometara na istom mjestu na stangici , dok je prije uredno bilo 1litra/100km

dok sam tocio plavi shell 10w40, uvijek je kako za koji motor.

vezano uz ovo...

ja sam u svog tdia stavljao i inu i shel i sve i svasta, ali kad bi stavio castrol bilo koji, auto bi u 150km potrosio 2l ulja... probano 3 puta i svaki puta tako... neznam zasto, mislio sam da brijem ali dogada se :huh:

Link to comment
Share on other sites

vezano uz ovo...

ja sam u svog tdia stavljao i inu i shel i sve i svasta, ali kad bi stavio castrol bilo koji, auto bi u 150km potrosio 2l ulja... probano 3 puta i svaki puta tako... neznam zasto, mislio sam da brijem ali dogada se :huh:

 

bmw inace dolazi uz castrol serijski,a svi kojima su novi bmwi trosili po litru na 10-15k km, kazu da nakon stavljanja mobila ili shella potrosnja nestaje potpuno.

Link to comment
Share on other sites

Vidim da je ekipa ''nezadovoljna'' Castrolom

Laik sam po pitanju ulja pa me zanima što onda od normalnih marki koje su relativno rasprostranjene kod nas najviše preporučujete

 

Vozim Spectru već evo 6g i po defaultu dolazi sa Castrol GTX3 Magnatec koji stalno i koristim i moram priznati da između izmjena nisam primjetio da fali ulja

Link to comment
Share on other sites

Potrosnja ulja ne sugerira da je takvo ulje "dobro" ili "lose". Puno su vaznija ostala svojstva ulja. Moze se neko ulje trositi mozda i "previse" ali vrhunski odradjivati svoj posao. A neko drugo ce se trositi znatno manje i laici ce biti uvjereni da je zato bolje, ali moze puno losije odradjivati svoj primarni posao... Nije svako ulje za svaki motor, zato i postoje specifikacije na svakom ulju, i naputak proizvodjaca auta ili motora koje ulje sa kojim specifikacijama je predvidjeno za taj i takav motor.

Link to comment
Share on other sites

svaki proizvođac ulja kupi bazu ulja u nekoj rafineriji i u nju trpa aditive po svom receptu nekima to trpanje ide bolje , nekima losije. recimo u europi se ulja reklamiraju na TV-u , dok se u americi ulja reklamiraju na trkama.

 

 

Nisam na to mislio :D

 

Nego da li mozda znas od kuda nabavljaju ulja, najvise me zanima za Motul, Fuchs/Silkolene, Redline, Yacco, Elf i Liqui Moly...

 

Vidim da je ekipa ''nezadovoljna'' Castrolom

Laik sam po pitanju ulja pa me zanima što onda od normalnih marki koje su relativno rasprostranjene kod nas najviše preporučujete

Vozim Spectru već evo 6g i po defaultu dolazi sa Castrol GTX3 Magnatec koji stalno i koristim i moram priznati da između izmjena nisam primjetio da fali ulja

 

Ako si ti zadovoljan cemu isprobavati nesto novo?

 

2 xedos :nikad čuo i gdje ga namjeravaš kupiti?!??!

 

Ja namjeravam probati Motul V300 5W-40,svi hvale to ulje,kao neka double ester tehnologija?!?!?

 

Navodno su Motul V300 i Fuchs/Silkolene jedina potpuno sinteticka ulja, svi kazu da su jako zadovoljni, posebno na stranim forumima sa Lancerima i Imprezama.

 

Potrosnja ulja ne sugerira da je takvo ulje "dobro" ili "lose". Puno su vaznija ostala svojstva ulja. Moze se neko ulje trositi mozda i "previse" ali vrhunski odradjivati svoj posao. A neko drugo ce se trositi znatno manje i laici ce biti uvjereni da je zato bolje, ali moze puno losije odradjivati svoj primarni posao... Nije svako ulje za svaki motor, zato i postoje specifikacije na svakom ulju, i naputak proizvodjaca auta ili motora koje ulje sa kojim specifikacijama je predvidjeno za taj i takav motor.

 

To stoji, ali meni je potpuno neprihvatljivo da mi auto u godinu dana i nekih 5 do maksimalno 10k km potrosi jedno dvije litre ulja previse i da moram nadolijevati dva puta... Trosi i sad Shella, ali ne toliko, par mjeseci prije servisa nadolijem par deci i miran sam, dok kod Castrola nije bilo tako... Iako moram napomenuti, Castrol je cini mi se bio 5W30 ili 0W30, a sa Shellom sam presao na 5W40.

Edited by ND4SPD
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...