Jump to content

Q: Forge Split-R i snaga


Recommended Posts

imam jedno mutavo pitanje vezano za ovaj BOV....

 

on ima mogucnost stelanja, i ako ga se ne postela dobro, opruga zna popustit i pusti tlak.. gubi se boost.

 

cisto primjera radi, recimo da turbina puse na 0.6 bara i ova opruga je postelana da drzi tlak do 0.5, sta znaci da se nece postic max boost, gubit ce se snaga zbog boost leaka

 

e sad mene zanima sta ako ovu oprugu odvrnemo u drugu krajnost, da drzi tlak od 1.5 bara ili vise, a turbina puse na 0.6.

 

e sad mene zanima, sta se desava u drugoj krajnosti, ako toliko zavrnemo ovu oprugu da ne pusta tlak uopce? jel ona mora bit u nekom balansu? jel se mora bas pogodit max boost? ne kuzim sta se desava tad... jel sta steti turbini, motoru...? jel otvara uopce?

Link to comment
Share on other sites

Imam Forge SPLT-R ventil na svom Clio-u. Predviden je za Clio TCE, 1.8T VAG i neki Porsche LOL

Nisam primijetio ikakve razlike u snazi nakon montaze. Drzim ga u hibridnom modu otkad je kupljen.

 

 

zzry.th.jpg

zzr2.th.jpg

Ovdje imas manual kak se stavlja:

http://www.forgemotorsport.co.uk/media/USASPLTR.pdf

Zapravo je dosta jednostavno za nastelati ako ces ga drzati u hybrid modu. Ako zavrnes previse u smjeru kazaljke sata, nece se cuti nista, ako je preslabo u leru ce kliktati trrrr nesto. Prvo nastimas da se ne cuje to kliktanje u leru, zatim treba napravit koji krug autom, pa stati i pogledati jel se cuje. Ako se cuje jos zavrnuti. Tako radis dalje dok ne prestane, tad je nastiman.

Kod mene na TCE je to 23 kruga u smjeru kazaljke na satu, al vjerovatno je kod tebe drugacije.

Edited by desert.cobra
Link to comment
Share on other sites

care ajmo ovako..

pravi 2-klipni bov se spaja tako da s jedne str imas wwuuusssshh izlaz a sa druge povrat u elephant trunk (izmedju mafa i usisa turbine)..

pa ti vidi care sto je ispravno..

 

2412.jpg

 

Dvoklipni može biti reciklirajući ili nereciklirajući...

 

Kaže se dvoklipni iz razloga što jedan klip (oprugu) povlači vakuum na cjevčici, a drugi klip izbija tlak u usisnoj grani. Zašto? Zato da ti se ne dogodi kao kod jednoklipnih da ti na leru vuče zrak kroz BOV (koji btw nije filtriran) i tako može sjebati motor ako povuče metalnu prašinu....

Link to comment
Share on other sites

oces rec da ce kroz vakuum cjev od 3mm moze nesto proc i sjebat motor?

 

ako se ne varan i jednoklipni mogu bit recirkulirajuci, bitno je samo da je recirkulirajuci za aute koje imaju maf umjesto mapa ...

 

Slone! Vakuum otvori klip i na leru ti vuče zrak kroz 20mm cijev! :lol:

Link to comment
Share on other sites

a to :D

nismo se dobro razumili :P

32mm cjev :doh:

 

svejedno, na vakumu dok presaltavas i onako ima viska zraka koje turbo izbaciva van iz razloga sta je klapna zatvorena, znaci zrak ide van a ne unutra, nemoj paniku sirit :)

 

SLONE!!!! Zrak izađe van i klapna ostane otvorena. Ti stalno imaš tlak i kad motor voziš u vakuumu?! :doh:

Link to comment
Share on other sites

hm, pa ako je bov pametan zatvori se kad nema tlaka bezobzira na to sta je u vakumu.

 

znaci auto u leru, dignuta hauba, glavni prtagonist MRĐ i kamera.

vakuum, bov ZATVOREN, das gas bov jops uvik zatvoren, pustis gas, bov se trenutno otvori i pusti visak zraka i onda se zatvori, jasnije? naravno tako rade pravi bovovi a ne kinezi koji ponekad i nerade :D

 

http://www.turbosmartonline.com/index.php?id=48

 

link kako radi:

 

 

jbg al taj bov i kosta

Link to comment
Share on other sites

hm, pa ako je bov pametan zatvori se kad nema tlaka bezobzira na to sta je u vakumu.

 

znaci auto u leru, dignuta hauba, glavni prtagonist MRĐ i kamera.

vakuum, bov ZATVOREN, das gas bov jops uvik zatvoren, pustis gas, bov se trenutno otvori i pusti visak zraka i onda se zatvori, jasnije? naravno tako rade pravi bovovi a ne kinezi koji ponekad i nerade :D

 

http://www.turbosmartonline.com/index.php?id=48

 

link kako radi:

 

 

jbg al taj bov i kosta

 

Hose, ja imam BOSCH BOV! Jel to kinez?! :doh:

 

Ono o čemu ti pričaš je štelanje tvrdoće opruge. Ti nateeeegneš toliko oprugu da se ista suprostavi vakuumu na cjevčici i da se BOV ne otvori. Ali tako koketiraš sa mogućnosti da se BOV niti ne otvori kad se treba otvoriti nego dobiješ zvuk vjeverice...

 

Zato imaš dvoklipni (dvije klapne) gdje:

1 u tlaku: tlak u vakuumskoj cjevčici + opruga stišću klipić broj 1 i ne puštaju tlak van...

2 nakon tlaka sa prelaskom u vakuum: vakuum u cjevčići povuče klipić broj 1, a tlak u usisnoj izbije klipić broj 2..

3 u vakuumu: vakuum se suprostavlja opruzi i otvori klipić broj 1, no vakuumu u usisnoj zatvara klipić broj 2 i tako ne ulazi prljavi zrak u usisnu...

 

Koprende?! :P:lol:

Link to comment
Share on other sites

slone,

usisna grana tj cjev od vakuuma i cjevi od IC-a do TB su pod razlicitim tlakom, cim je taj tlak razlike 0.1 (vrjednost karikirana) bov se otvara, kad su jednaki ne otvara se, dakle nemoze se desit da se na tlaku od 1.5 bar ne otovori pa da imas vjeverice jer ukupno imas vise od 1.5 bara razlike tlakova a radi na 0.1 :D

 

nije mi jasno kako ti to mislis .

 

mozda bi trebalo otvorit jedan topic o bov ovima pa da se objasni kako je koji proizvodjac rjesio da mu radi bov, odnosno bov istog tipa razliciti proizvodjaci

Link to comment
Share on other sites

slone,

usisna grana tj cjev od vakuuma i cjevi od IC-a do TB su pod razlicitim tlakom, cim je taj tlak razlike 0.1 (vrjednost karikirana) bov se otvara, kad su jednaki ne otvara se, dakle nemoze se desit da se na tlaku od 1.5 bar ne otovori pa da imas vjeverice jer ukupno imas vise od 1.5 bara razlike tlakova a radi na 0.1 :D

 

nije mi jasno kako ti to mislis .

 

mozda bi trebalo otvorit jedan topic o bov ovima pa da se objasni kako je koji proizvodjac rjesio da mu radi bov, odnosno bov istog tipa razliciti proizvodjaci

 

Slone jedan. Dođi kod mene i stavi ruku na rupu od BOV-a. I BOV će ti posisati prst... :P Dok radi u leeru. Neželim niti razmišljati kako onda usisava u vožnji pod opterećenjem... :rofl::doh:

Link to comment
Share on other sites

alooo životinjsko carstvo, mir!!

cobra mi je donekle pojasnia stvari, ali i dalje me zanima sta se desi ako toliko zavrnem oprugu da drzi max tlak?

 

@cobra: ja san stavia svoj BOV na full recirkulirajuci odnosno to je sad Diverter Valve kako je i origigi na 1.8T samo ga nisam postela kako triba...

Link to comment
Share on other sites

alooo životinjsko carstvo, mir!!

cobra mi je donekle pojasnia stvari, ali i dalje me zanima sta se desi ako toliko zavrnem oprugu da drzi max tlak?

 

@cobra: ja san stavia svoj BOV na full recirkulirajuci odnosno to je sad Diverter Valve kako je i origigi na 1.8T samo ga nisam postela kako triba...

 

Može se dogoditi da se uopće ne otvori na manjim tlakovima pa da čuješ vjeverice pod haubom... :naughty:

Link to comment
Share on other sites

alooo životinjsko carstvo, mir!!

cobra mi je donekle pojasnia stvari, ali i dalje me zanima sta se desi ako toliko zavrnem oprugu da drzi max tlak?

 

@cobra: ja san stavia svoj BOV na full recirkulirajuci odnosno to je sad Diverter Valve kako je i origigi na 1.8T samo ga nisam postela kako triba...

 

E to nisam siguran, sta se dogada, nisam probavao. Mislim da ga mozes nastelati isto kao i ja, otpusti ga skroz dok ne pocne radit trrrr (sam blow off proizvodi taj zvuk, jer skakuce opruga unutra, valjda) , i pritezes dok ne prestane. Bitno je samo, nakon toga provozat auto pod jacim gasom malo i onda provjeriti da li je opet pocelo se cuti, ako da, okrenuti jos koji krug u desno, odnosno u smjeru kazaljke na satu. Zavrtat dalje nisam nikad probao, tak da ne znam sta bi se dogodilo.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...