Jump to content

ET felge


Recommended Posts

Znači kako odabrati pravi ET felge???

 

Uzimam felge 8x17 za svoju astru i zanima me koji ET uzeti da ne struže felga ni unutra ni vani... :huh:

 

Guma će biti 205/40 ili 45... Ako bude preuska ona 215/40 ili 45... :D

 

 

Edit: Nemam pojma koji je sada ET i koji je ET na orginalnim felgama... :lol:

 

EDIT2: tu sam malo proučavao, ali ne da mi se skidati felga i gledati ET i mjeriti razmak, ako netko već zna odgovor na nagradno pitanje... :)

 

http://www.carbibles.com/tyre_bible_pg2.html

Edited by dcrnic
Link to comment
Share on other sites

Neće bit niš extremno, jebački če izgledat.

Kolko sam ja skužio išlo bi ovako: uzmeš u obzir et ovih felgi koje su ti na autu i njihovu širinu, npr one su ti 7inča široke et je 40, nove če bit 8inča što znači po pol inča prema nutra i pol inča prema van če felga bit šira ako ostane isti ET.Onda zaviriš pod kotač i pogledaš dali ima tolko mjesta sa obje strane da nestruže i to je to. Ich ti je 25.4mm.

Link to comment
Share on other sites

crnicu bitan je ET serijske felge i dimenzije, jer jedino tako mozemo znati otprilike koliko ti je glavcina vani, tj., koliko ima do amortizera i do ruba blatobrana. preko neke sirine jednostavno ne mozes, jer ako je pozicija glavcine nezahvalna, onda nema spasa nekog.

Link to comment
Share on other sites

Samo da jos nadodam, kako sam i sam dobio savjet, da treba paziti sa ET-om, jer se mijenja scrub radijus kotaca i ima utjecaja na osjecaj na upravljacu (moze ga pogorsati), zbog dulje poluge na amortuzeru upravljac je nesto meksi i manje reaktivan

 

wheel%203.gif

Edited by ND4SPD
Link to comment
Share on other sites

Samo da jos nadodam, kako sam i sam dobio savjet, da treba paziti sa ET-om, jer se mijenja scrub radijus kotaca i ima utjecaja na osjecaj na upravljacu (moze ga pogorsati), zbog dulje poluge na amortuzeru upravljac je nesto meksi i manje reaktivan

 

wheel%203.gif

 

to se vjerojatno da ispravit promijenom cambera ali ne znam tko to ide stelat :no2:

Link to comment
Share on other sites

to se vjerojatno da ispravit promijenom cambera ali ne znam tko to ide stelat :no2:

 

ne moze, scrub radius ti je do glavcina i et-a/distanci, ne mozes ga ponistiti, ali mozes probat kako ispadne pa ako ti odgovara vozi... :)

 

evo i jedna prigodna slika, Mikka ima novi setup za Grobnik :D:)

 

dsc02707.jpg

Link to comment
Share on other sites

ne moze, scrub radius ti je do glavcina i et-a/distanci, ne mozes ga ponistiti, ali mozes probat kako ispadne pa ako ti odgovara vozi... :)

 

evo i jedna prigodna slika, Mikka ima novi setup za Grobnik :D:)

 

dsc02707.jpg

 

ponistit bi se moooozda cak moglo igranjem sa vilicama ali...cemu to lol. prosiren je trag ovak, samo treba postelat camber za grip/drift kaj hoces i gas :punk:

Link to comment
Share on other sites

ne moze, scrub radius ti je do glavcina i et-a/distanci, ne mozes ga ponistiti, ali mozes probat kako ispadne pa ako ti odgovara vozi... :)

 

Takodjer se mjenja i promjenom sirine felgi .. :)

Pretpostavljam da je scrub radius slican Kingpinovom kutu .. ;)

 

I osjecaj je na volanu odvratan.. kada to ujebes :drink:

Link to comment
Share on other sites

ponistit bi se moooozda cak moglo igranjem sa vilicama ali...cemu to lol. prosiren je trag ovak, samo treba postelat camber za grip/drift kaj hoces i gas :punk:

 

nesto slicno je Ford napravio sa novim Focusom RS, ako si cuo za Revo Knuckle, spominjan je dosta u kontekstu sa novim RS-om, pomakli su sjediste amortizera i izbacili glavcinu itd., ustvari evo slika:

 

revo_knuckle_2.jpg

 

ima i opsirnije u PDF-u:

 

http://www.not2fast.com/chassis/revoKnuckle.pdf

 

Takodjer se mjenja i promjenom sirine felgi .. :)

 

naravno :)

 

Pretpostavljam da je scrub radius slican Kingpinovom kutu .. ;)

 

nisam upoznat sa tim, znam da se na hot rodovima spominjao nekakav kingpin nezavisan prednji ovjes, ali nisam proucavao, nije me zanimalo :)

 

 

I osjecaj je na volanu odvratan.. kada to ujebes :drink:

 

isto nisam nikada dozivio to, nadam se da ni necu, volim kad je volan podatan i pruza osjecaj sa ceste, kad nije prelagan i prenosi ti na prste svaki kamencic i nabor, kad mozes osjetiti granulaciju asfalta preko njega :)

Edited by ND4SPD
Link to comment
Share on other sites

isto nisam nikada dozivio to, nadam se da ni necu, volim kad je volan podatan i pruza osjecaj sa ceste, kad nije prelagan i prenosi ti na prste svaki kamencic i nabor, kad mozes osjetiti granulaciju asfalta preko njega :)

 

Ja jesam.. sam 14x5,5 felge (serijske) na 15x7 felgu. Sve odlicno, sve do jaja, jedino je osjecaj na volanu fuj odvratan, varijabilne tezine .. i tak bljak. :drink::happy:

 

Zato sam i isao istrazivati sta-kako se desilo, sta sta Budisa.. :D

 

 

Kingpinov kut je kut koji se zatvara izmedju osi sredista felge i osi amortizera / prihvata vilice na glavcinu iliti kuglu.

Da imas lijepi i divan osjecaj na volano pozeljno je da se te dvije osi krizaju negdje blizu kontaktne povrsini gume prema podlozi. :)

 

 

Ma evo slika .. :D ... a i prikazan je i na tvojoj slici :P

 

kingpinincl.gif

Edited by meshin
Link to comment
Share on other sites

Zato sam i isao istrazivati sta-kako se desilo, sta sta Budisa.. :D

 

 

Kingpinov kut je kut koji se zatvara izmedju osi sredista felge i osi amortizera / prihvata vilice na glavcinu iliti kuglu.

Da imas lijepi i divan osjecaj na volano pozeljno je da se te dvije osi krizaju negdje blizu kontaktne povrsini gume prema podlozi. :)

 

 

Ma evo slika .. :D ... a i prikazan je i na tvojoj slici :P

 

kingpinincl.gif

 

 

Bacio sam se malo u proucavanje, kingpin inclination bi bio zatur, koji vraca kotace u ravni polozaj...

 

Samo da sad Dominik ne uleti sa roll/pitch/yaw :lol:

 

 

Na hrvatskome, ako uspijes skuziti, meni su jasnije neke rijeci na engleskome, nego ovo :)

 

Nagib kotača je kut između ravnine kotača i okomice na podlogu.

Trag kotača je razlika između stražnjeg i prednjeg razmaka kotača mjerenog u visini središta u neutralnom položaju upravljačkih kotača.

Zatur je nagib osi vođenja kotača odnosno svornjaka rukavca kotača u smjeru uzdužne osi vozila.

 

 

Jos dva linka, na prvom je bas lijepo objasnjeno, a na drugome je animacija:

 

http://www.cadvision.com/blanchas/54pontiac/steering.html

 

http://www.compgoparts.com/TechnicalResources/WheelCamber.asp

Link to comment
Share on other sites

Daj ti meni to ne engleščini pliz ... cak i Google mi je na eng jer na hr se ne snalazim :D:D

 

Tu sta si napisao je samo objasnjenja stavki špura (camber, caster, toe), koliko mogu skuziti na hr (koji mi je los :D)

 

EDIT: pa evo ti i na jednom ot ta 2 linka koja si stavio;

 

Kingpin inclanation NIJE zatur.. je da je povezan sa zaturom, ali ni to to.

On je odredjen polozajem vilice, doljnjeg prihvata vilice na glavcinu i gronjeg prihvata amortizera te sirine felge ;)

 

"Kingpin inclination angle (also called steering inclination angle) is the angle drawn from the center of the upper ball joint axis through the lower ball joint axis. By offsetting the ball joints, the effect is to produce an vertical arc as the wheel turns. The top of the arc is when the wheel is pointing straight to the front. As the wheel turns, the arc causes the body to lift up. All in all, the weight of the front end tries to keep the axle at the top of the arc which is the position when the wheel is pointing straight forwards. "

Edited by meshin
Link to comment
Share on other sites

Daj ti meni to ne engleščini pliz ... cak i Google mi je na eng jer na hr se ne snalazim :D:D

 

Tu sta si napisao je samo objasnjenja stavki špura (camber, caster, toe), koliko mogu skuziti na hr (koji mi je los :D)

 

EDIT: pa evo ti i na jednom ot ta 2 linka koja si stavio;

 

Kingpin inclanation NIJE zatur.. je da je povezan sa zaturom, ali ni to to.

On je odredjen polozajem vilice, doljnjeg prihvata vilice na glavcinu i gronjeg prihvata amortizera te sirine felge ;)

 

"Kingpin inclination angle (also called steering inclination angle) is the angle drawn from the center of the upper ball joint axis through the lower ball joint axis. By offsetting the ball joints, the effect is to produce an vertical arc as the wheel turns. The top of the arc is when the wheel is pointing straight to the front. As the wheel turns, the arc causes the body to lift up. All in all, the weight of the front end tries to keep the axle at the top of the arc which is the position when the wheel is pointing straight forwards. "

 

Ma trazio sam bas na hrvatskom, sorry, da, castor je zatur, kingpin inclanation je povezan sa vracanjem volana...

 

Evo najbolja slika kaj sam do sada nasao

 

steering_axis.gif

 

Samo me zanima kako se taj kingpin/steering axis inclanation zove na hrvatskom, nagib osovinice rukavca? :huh:

 

http://www.as-feder.co.yu/z03.htm

 

http://www.lancerevoclub.org/faq/handling.php

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...