Jump to content

Distance


Recommended Posts

Korene brate, ne vataj se na gramaticke gluposti, ako ti sta nije jasno, uvati se knjige, a ne forumskih gluposti. Stvar je vrlo jednostavna i ne triba bit doktor znanosti za to, samo malo razmisli...ali se moze i na takav nacin prikazat, sve u brojkama, ukljucujuci i ovaj prsten koji ne moze nista nosit jer je od "plastike":lol:

Link to comment
Share on other sites

1) nisam ti brat

 

2) gospodin magistar inženjer strojarstva koji radi u autoindustriji (risbo) ti je potvrdio moju priču. Uz njega još nekoliko ljudi.

 

3) za literaturu mi se možeš slobodno obratiti, posudim ti sve što imam bez imalo problema

 

Ajde, šalu na stranu, da sumiramo.

Prsten na glavčini/distanci služi da pridrži/centrira felgu. Osim u tome trenutku, dakle dok ne pritegneš vijke, isti nema apsolutno nikakvu svrhu. To možeš vidjeti i sam ukoliko montiraš felgu, pa ćeš vidjeti da postoji mala zračnost između prstena i felge.

Na same vijke ne djeluje smično naprezanje, već isključivo vlačno. Upravo je ta vlačna sila dovoljna da se stvori trenje između glavčine i felge, odnosno, da felgu teoretski možeš promatrati kao dio glavčine.

 

Dakle, prsten nije dio koji je bitan za nosivost.

 

Ono što sam u prvome postu postavio kao pitanje je da treba vidjeti zbog čega se prsten odvojio od distance. Postoji više razloga, od kojih je najvjerojatniji taj da se nije napravio zaobljeni prijelaz između prstena i ostatka distance, te je tamo izraženo zarezno djelovanje. Ukoliko je tako, prsten se mogao odvojiti zbog jednog običnog udarca felgom u distancu prilikom montaže. Ukoliko je postojao prijelaz, pitanje je kvalitete materijala, i u tome slučaju ja osobno ne bi stavljao takve distance na auto. Može se, i relativno je sigurno, jer se distanca neće pretvoriti u prah, ali ja osobno ne bi.

Link to comment
Share on other sites

U bem ti kakva borba....

 

Trebat ću onda potokariti rupu na distanci i ubaciti u nju plastični prsten za lakše centriranje koji kupim naknadno da mogu centrirati felgu iz prve.

 

Nego, tko ima tokarski i voljan je to napraviti.

Link to comment
Share on other sites

Znaci nakon dvije stranice svega, napises post koji opet potvrduje ono sto sam rekao, ali ja nisam u pravu opet. Sila trenja je ta koja drzi sve na okupu. A ako ona nije dovoljna, iz razlicitih razloga, nedovoljno stegnuto, kontakt izmedju povrsina, itd, opterecenje ide i na centralni prsten, a i smik na vijke. (btw kakvi su to specijalni vijci koji trpe smicno opterecenje? ). Ne mogu reci da sam vidia sve aute, ali jos nisam vidia labavu felgu na centralnoj rupi. Mozda je dosjed na pocetku labav, ali kad felga sjedne do kraja uz disk, mora biti cvrsto, ne pricam za fuseve iz garaze sa drugim felgama, prstenovima, nego ono sta proizvidaci rade. Ne znam da sam se boria da stavim felgu u centar na montazi jer je labavo, ali znam sa sam se boria za skinut kad spece na centralnoj rupi uz glavcinu, puno puta...ne zato jer je labav dosjed.

Nemam pojma u kakvoj auto industriji ti radis, ja sam prosa isto skolovanje, sa istom titulom, samo sta se kod mene vrti propela, a ne kotaci. Lani je zbog banalne gluposti koja se radi zatvorenih ociju milijun puta, 4 pogresno odabrana/stegnuta vijka M8 na jednom spoju na motoru, izbia pozar, rezultat je troje mrtvih ljudi, zapaljen brod, steta milijunska. Za takve stvari na papiru stoji moje ime i jos troje kolega, odgovorni za sve radove, kvarove i sta se desi...pa te stvari drugacije shvatim, nije dobro jer mi je netko na forumu reka, ili negdi to slicno funkcionira, nego koristi glavu i ono sta pise u knjizi ili govore brojke...ovo cua sam na forumu ne prolazi nigdi.

Ponata je da se sa ovakvim stvarima ne zajebava napamet, jer ovo nije vida na braniku i neka slicna glupost, nego se i radi ovog moze desit ozbiljno sranje. Ako si profesionalac, takve stvari ne radis, i takvi auti ti ne izlaze iz radione jer si odgovoran za svoj rad i moguce posljedice...a sta netko napamet fusari sam po svom autu, e hebiga, sam je kriv, njegova guzica u pitanju...i dobro je ako je samo njegova.

Ovo je za mene normalna rasprava, pa mi njje jasno sta tocno hoces pokazati sa ovim navedenim pod 1, 2, 3, nacin komunikacije???

Link to comment
Share on other sites

npr kod japanezera kad se ide na distance uzmes produzene ARP jace sarafe za glavcinu i kad ih upresas u glavcinu dodatno ih punktiras za sigurnost od iza ako hoces slip on distancere do max 20mm...za sve preko ides na hub centric spacere te da ti se ne zapeku dosjedi sto diska na glavcinu te distancera na disk ..svaki namazes sa bakrenom masti,zategnes na moment provjeris nakon 200km i to je to.....ne kuzim cemu radit nauku od nekih bazicnih stvari,lijepo kazes sta i kako i to je to...nema potrebe za romane pisat:doh:

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...