Jump to content

Distance


Recommended Posts

Ima na autu za ljetni komplet distance, ručni rad, debljine mislim 10 mm, sa potokarenim prstenom za felgu, kako težina nebi bila na šarafima.

Problem je što je prsten pukao, odnosno otpao od distance.

Jel ima rješenja ili druge distance?

 

Hvala.

Link to comment
Share on other sites

Nemoj se zajebavati bed tog prstena.. sta god ti netko savjetovao..

Na tome felga lezi, sarafi su tu maltene samo da ne felga ne ispadne.

 

Bas obrnuto.

 

Prsen je samo da je stavi u centar, kad stegnes ne sluzi vise nicem...

 

Ja se vozim na plasticnim prstenima, pa di bi zavrsia da mi to auto nosi

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Lovre je u pravu.

 

Vijcima pokusavas (teoretski) napraviti jedan komad od felge i glavcine. Na pravilno zategnutim vijcima skoro pa i nema smicnog djelovanja koje bi uzrokovalo pucanje vijaka i odvajanje felge. Oni pucaju samo ako nisu stegnuti pa se stvori zazor, ili ako ih pretegnes (ali to bas moras muski i vise puta) pa vijak izadje iz elasticnog podrucja.

 

Prsten nije nosivi dio icega - dapace, mozes primjetiti da kada stavis srce felge na njega, postoji mali zazor izmedju prstena i felge koji postaje koncentrican s prstenom kako stezes serafe. To je i jedan od razloga zasto stezes serafe "u kriz".

Link to comment
Share on other sites

Lovre je u pravu.

 

Vijcima pokusavas (teoretski) napraviti jedan komad od felge i glavcine. Na pravilno zategnutim vijcima skoro pa i nema smicnog djelovanja koje bi uzrokovalo pucanje vijaka i odvajanje felge. Oni pucaju samo ako nisu stegnuti pa se stvori zazor, ili ako ih pretegnes (ali to bas moras muski i vise puta) pa vijak izadje iz elasticnog podrucja.

 

Prsten nije nosivi dio icega - dapace, mozes primjetiti da kada stavis srce felge na njega, postoji mali zazor izmedju prstena i felge koji postaje koncentrican s prstenom kako stezes serafe. To je i jedan od razloga zasto stezes serafe "u kriz".

 

Ako naprezanje na smik, ili odrez ne djeluje na vijke, na sta onda djeluje, upravo centralni prsten. Dio preuzme sila trenja izmedju glavcine i felge, ali ostatak je na vijcima i centralnom prstenu. Plastika od koje se rade prstenovi ima veliku tlacnu cvrstocu i nema uopce dileme da je to mekano za tu primjenu.

Ja se nebi vozia ni metra samo sa vijcima, bez dosjeda na centralnu rupu. Jos da su sa pomicnim konusom, ni zamislit. Bacaj u smece

Link to comment
Share on other sites

Ja osobno nebi tako vozio.On sigurno ima neku ulogu jer da netreba vjerujem da ga ni tvornica nebi radila da bude na glavcini.

 

Poslano sa mog LG-H850 koristeći Tapatalk

 

ima ulogu, centrira felgu, osim toga nema drugu funkciju suprotno uvriježenom mišljenju.. nakon više od 10 godina od prve ovakve teme na forumu i tisuće tema po internetu, ljudi još uvijek tvrde da nosi kotač..

 

 

LG-D855 on Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Oprostite molim Vas. Nisam inzenjer, ali sam popizdio kad se dijele savjeti koji mogu kostat zivota.

Da u pravu ste, tesko ce ta plastika "nosit" cijeli auto. Ima tu konus od sarafa na koji isto sjeda.

 

Kill, dali je bolje pretjerati sa mogućom situacijom ili kako ti velis nakon 10g citat po internetu kako je dobro bez prstena i kako ti on zapravo ne treba?

 

Uzasno me sekira ovakav savjet. Uzasno!!

Kas, ti na kraju napravi kako hoces. Ja bjezim iz teme dok su jos svi zivi..

Link to comment
Share on other sites

Kotač drže vijci tako što stegnu felgu na glavčinu.... vijci smijiu biti opterećeni isključivo na vlak, nikako na smik.... to je inače generalno pravilo za vijke (ne samo za kotače), osim kada se u proračun uzima smik, ali to su onda obično prilično predimenzionirani vijci.

Prsten služi za centriranje kod montaže....

Ja sam na više auta vozio bez prstenova i ako paziš kad stežeš da se dobro felga centrira na šarafima, nema nikakvog problema... a nije da nježno vozim :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Kotač drže vijci tako što stegnu felgu na glavčinu.... vijci smijiu biti opterećeni isključivo na vlak, nikako na smik.... to je inače generalno pravilo za vijke (ne samo za kotače), osim kada se u proračun uzima smik, ali to su onda obično prilično predimenzionirani vijci.

Prsten služi za centriranje kod montaže....

Ja sam na više auta vozio bez prstenova i ako paziš kad stežeš da se dobro felga centrira na šarafima, nema nikakvog problema... a nije da nježno vozim :rolleyes:

 

Hvala Boris! Valjda ce se cijeniti misljenje osobe koja radi u autoindustriji.

 

Cisto za info ostalima, kada su vijci optereceni na smik, koriate se vijci predvidjeni za takvo naprezanje.

Link to comment
Share on other sites

Kotač drže vijci tako što stegnu felgu na glavčinu.... vijci smijiu biti opterećeni isključivo na vlak, nikako na smik.... to je inače generalno pravilo za vijke (ne samo za kotače), osim kada se u proračun uzima smik, ali to su onda obično prilično predimenzionirani vijci.

Prsten služi za centriranje kod montaže....

Ja sam na više auta vozio bez prstenova i ako paziš kad stežeš da se dobro felga centrira na šarafima, nema nikakvog problema... a nije da nježno vozim :rolleyes:

 

Upravo tako :thumbsup: jedina stvar bez prstena je to da se teze centrira felga, pa ako se ne pogodi zna malo trest na volanu, ostalo sve su zablude i mitovi :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Kill, dali je bolje pretjerati sa mogućom situacijom ili kako ti velis nakon 10g citat po internetu kako je dobro bez prstena i kako ti on zapravo ne treba?

 

pa ne treba, ne znam čemu filozofije.. htio sam reći da se dovoljno puta o ovome pisalo na forumu, pa svaki puta imamo kontra struju, takvi valjda niti nakon drugih 10 godina neće shvatit, e onda jebiga..

 

LG-D855 on Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Originalni Mini tvornicki nema dosjed za centar felge.

 

mini74.jpg

 

Znam da je auto lagan i relativno slab, ali ima ih poprilican broj sa preko 200 konja i voze bez problema na tvornickim prirubnicama...

 

Pretpostavljam da przunjere nisu narezane tik do diska, i da je dosjed rupe na felgi sa sa przunjerom na tome dijelu cvrst. To je razlika od klasicnih vijaka, koji imaju zracnosti izmedju felge i vijka, a kontakt je samo na konicnom dijelu. To vise nije klasicno naprezanje na odrez, postoji i savijanje. Ali to se desi samo ako sila trenja izmedju diska/glavcine/felge popusti, jer je ona primarna u drzanju felge cvrsto za glavcinu, a lako se proracuna koliko ona drzi. Nema ni svaka felga isti dosjed, pogotovo celicne i neke aluminijske sto sam vidio, ne naljezu cijelom povrsinom, nego samo usko podrucje oko vijka...nije problem ni izracunat u brojkama ovo.

Sekundarna nosivost je centralna rupa, cvrsti dosjed povrsina na povrsinu. Treca stvar vijci, ne samo masa auta, nego i moment kod ubrzavanja/kocenja, ali ukoliko trenje radi svoje, trebali bi bit samo optereceni na vlak/tlak.

Opet djaba sva filozofija i mudrovanje, kad je ovo cisti fus, vozit se na 10mm polomljenoj home made distanci i tjesit se da je dobro...po tome bi se moglo puno toga samo skinit sa auta. I ne rade se tako tanke, jer onda nema dovoljno mesa izmedju distance i dosjeda na njoj, zato je i pukla. Sta znaci da je i djelovala neka sila na nju...kakve vibracije, kakvi bakraci... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Da je to tako bitan dio koji preuzima težinu ili neznam što, nebi se radili od plastike. I zvali prsteni za centriranje felge :D nego noseći prsteni ili nešto tako...

 

Ne ne - prsten od plastike ili aluminija je zaduzen za sekundarnu nosivost :)

Link to comment
Share on other sites

Jedna stvar... kad stavis felgu na glavcinu, jel centralni provrt ima lufta u odnosu na glavcinu? Ima... ako i dalje nije jasno nema smisla objasnjavat...

 

ima takvih primjera u avioindustriji kolko oces... Hirth ozubljenje i njegov centralni provrt... ista stvar...

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...