Jump to content

START/STOP na novim automobilima


Recommended Posts

Danas sam vozio jedinicu BMW, i na semaforu ga izbacim iz brzine i auto ucrkne... i sada gledam ja, gledaju ljudi na stanici i smiju se foleru kako mu je crk'o BMW! :lol:

Klima ostala raditi, radio radi, samo motor ne. I stisnem ja kuplung i auto u sekundi pali i dok ga ubacim u brzinu već mogu normalno krenuti!

 

E sada, moje pitanje je slijedeće:

 

Znam da je to fora sa uštedom goriva, ali nije mi jasno, pa kaj je zdravo da se auto u gradu kada recimo obavljam nekaj cijeli dan, pali i gasi doslovno 100 puta? :huh:

I kaj ne posauga više goriva sa paljenjem? Mislim vjerojatno ne, jer su ga ovako napravili, ali neka mi objasni netko tko se malo razumije u to... znam da je Smart to isfurao isto, a po svemu sudeći to više manje svaki novi auto ima.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Zadnji odgovor

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

stop and go sustav, i navodno je isplativ :)

BMW series 5 sedan

With the new Stop & Go feature, the system will brake to a standstill if required, then sets off again when the traffic ahead moves. If the standstill is longer than three seconds, a touch on the accelerator is needed to set the 5 Series off again. Driving in slow-moving traffic becomes remarkably less tiresome.

Link to comment
Share on other sites

meni se to neki dan desilo na novom a3 službenom,(nisam imao pojma da to ima) taman ga furam u ured da ga dam stranci,stanem na križanju i zgasi se...e kad sam popizdio,odma mi je prošlo kroz glavu da se neke sjebalo da kaj sad itd..stisnem kuplung i opet op radi

 

majku mu :lol:

Link to comment
Share on other sites

Samo kada pustiš kuMplung! :lol:

 

Dominik: baš to, stisneš kuplung i dok ga ubaciš u brzinu on je već spreman. Jako brzo ga upali, samo stvarno ne znam koliki vijek trajanja ima taj motor sa tolikim paljenjem/gašenjem... jel se smanjuje?

Link to comment
Share on other sites

motor je topao istina, ali ako ga ugasis prestane cirkulirat voda a i ulje, znaci porast ce im temp, sad kolko je to zdravo?

 

Isto koliko je zdravo normalno kad parkiraš da ugasiš auto lol...to kaj klima radi, radit će i ekstra neki elektromotor/ventilator...

Link to comment
Share on other sites

Elektromotor IMHO. Ionako se u neke aute ugrađuju da pri pokretanju i večem opterečenju pomognu ,da se na autu ne osjeti toliki gubitak snage.

 

ne.. klima ne radi... cim postane pretoplo unutra motor se opet pali..

 

i ja sam imao tu situaciju... imamo na poslu 118d s tim sranjem... i stanem na semafor i auto se gasi.. a ja gledam kao debil koji se racku desava... ahaha

 

meni je to totalno debilno... jer imamo dosta problema s tim (ovlasteni bmw servis smo)...

 

a najjace mi je npr da porsche panamera turbo to ima... kao da stedi gorivo !!! v8 turbo !!!! IDIOTI !!

Link to comment
Share on other sites

pa klima radi jer se ne zagrije odmah zrak koji ona ohladi, ili?

 

btw. kako to radi na automatiku?

 

Klimu vrti kompresor preko remenice na motoru, zato je bitno pitanje - kako klima radi ako je motor ugašen. Automatik i slično - nebitno za pitanje klime.

Link to comment
Share on other sites

ne vjerujem da ima baš neki elektromotor za klimu, a možda i ima. Jer npr. voziš se sa upaljenom klimom, staneš na semaforu, auto se ugasi, ali pošto je kompletan sustav ventilacije ohlađen od klime puhat će i dalje hladan zrak barem nekih 15 - 20 sekundi( tako je kod mene a vjerujem i kod drugih), pali se zeleno, auto se pali i klima opet radi...

 

a možda stvarno i ima neki pomočni elektromotor za to, lako se to provjeri :)

 

joj dečki....

 

pa valjda kad ugasite auto se motor i motorni prostor hladi, ali u tako kratkom vremenu se temperaturna situacija zaista zanemarivo promijeni...

Edited by IgoRR
Link to comment
Share on other sites

Klimu vrti kompresor preko remenice na motoru, zato je bitno pitanje - kako klima radi ako je motor ugašen. Automatik i slično - nebitno za pitanje klime.

 

znam kak klima radi :)

 

btw. e39 ima tipku REST koju nakon gašenja motora stisneš i ventilacija tako dugo radi koliko ima hladnog/toplog zraka u sistemu

 

tako da mislim da klima tih pol minute nije presudno

Link to comment
Share on other sites

Nema električnu pumpu ulja, jer ta malo više košta...

 

Pumpu vode(električnu) moguće da imaju pa riješe taj problem porasta temperature, a i turbake mgu hladiti nakon što gasiš motor...

Link to comment
Share on other sites

Nema električnu pumpu ulja, jer ta malo više košta...

 

Pumpu vode(električnu) moguće da imaju pa riješe taj problem porasta temperature, a i turbake mgu hladiti nakon što gasiš motor...

 

imaju ulja jer je pritisak ulja bitniji od bilo cega drugoga. Znam da e90 330i je imao oboje elektricno i to jos 2005-e

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Announcements


×
×
  • Create New...