Jump to content

Lambda sonda-iskustva


Recommended Posts

kako znati da je polovna ispravna???

Ako stavim zamjensku kako ću znati da li radi dobro???

 

Osim ogromne potrošnje nema drugih simptoma;)

 

 

Vrlo jednostavno.

Obzirom da je lambda sonda mini generator struje, spojis digitalni voltmetar na signal koji ide u komp (odstekas lambdu-konektor i mjeris na, cini mi se siva zica) napon u najmanjem podrucju voltmetra (0 - 2V) . Napon bi na ler gasu trebao "sarati" od 0,2V (0,3V) do 0,8V (0,9V).

Sve to naravno ako je sve u redu s ubrizgavanjem (TPS, MAP,MAF, tlak goriva, katalizator,....etc)

Ili jednostavno odes na tester.:)

Link to comment
Share on other sites

Aj super - topic o lambda sondi. Kada je vani oko 0°c, auto mi se ugasi nakon sekundi. Ako krenem voziti, opet bi se ugasio, ali npr. stisnem kvacilo, piknem malo gas (ne preko 1500 okretaja) i nastavim dalje. Auto pocne normalno drzati ler gas nakon 100m voznje.

 

Na dijagnostici mi izbaci 2 greske: lampda i injektori. Pretpostavio bi da je lambda, jer ako idem logikom - cim se lambbda ugrije preko 5°c auto proradi normalno.

 

Pretpostavljam - da je problem do injektora, auto bi trokirao cijelo vrijeme, radio bi na 3 cilindra i sl., a umjesto toga on se samo uguši. Ako ga prvih 30 sekundi pipkam po gasu do 1500 okretaja, nastavi raditi normalno. Inače ide kao sumanut po ovoj hladnoći i ne vidim da radi lošije ili sporije.

 

Ima tko kakvu ideju ili savjet?

Link to comment
Share on other sites

kako znati da je polovna ispravna???

Ako stavim zamjensku kako ću znati da li radi dobro???

 

Osim ogromne potrošnje nema drugih simptoma;)

 

ovisno o vrsti lambda sonde , dal ima grijac il ne , spojis signal na multimeter , i morao bi se mijenjat signal između cistog zraka i plina iz upaljaca recimo .

 

ako nema grijac istim tim istim upaljacem mozes grijati kuciste lambde da pocne raditi ako je model samo s jednom zicom .

 

proguglaj malo koje moraju biti vrijednosti

Link to comment
Share on other sites

Meni se znalo događati kad je vani hladno da ujutro auto trokira tj. okretaji skaču gore dolje i nisam mogao krenuti dok to ne prođe jer se odmah ugasi al nakon 10-20 sec sve normalno. Skužio sam kad dva put za redom dam kontakt i pumpa goriva nadruka da nemam tih problema. Promjenio sam filter goriva, btw: koji proizvođač uopće ne navodi da se mjenja kod redovnih servisa, sve je OK. Nemam više tih problema, auto pali ko mina. Otvorio sam filter i doslovno sam govna našao unutra.

Definitivno prije nego što zamjeniš lambdu provjeri Fuel Trims (additive & multiplicative), možda nije stvar u njoj. Također napiši o kojoj se točno grešci radi jer ih ima dosta vezanih uz wideband sondu..

 

 

LP

Link to comment
Share on other sites

Vrlo jednostavno.

Obzirom da je lambda sonda mini generator struje, spojis digitalni voltmetar na signal koji ide u komp (odstekas lambdu-konektor i mjeris na, cini mi se siva zica) napon u najmanjem podrucju voltmetra (0 - 2V) . Napon bi na ler gasu trebao "sarati" od 0,2V (0,3V) do 0,8V (0,9V).

Sve to naravno ako je sve u redu s ubrizgavanjem (TPS, MAP,MAF, tlak goriva, katalizator,....etc)

Ili jednostavno odes na tester.:)

 

To je ok test da se vidi da je sonda mrtva(znaci napon ne varira). Ali ako varira, moze varirati oko lambde 0.7 ili neke nepoznate. Bez ekotestera ili sirokopojasne je nemoguce reci dali je ispravna.

Link to comment
Share on other sites

To je ok test da se vidi da je sonda mrtva(znaci napon ne varira). Ali ako varira, moze varirati oko lambde 0.7 ili neke nepoznate. Bez ekotestera ili sirokopojasne je nemoguce reci dali je ispravna.

 

Jel ti vidis sta pise u moje zadnje dvije recenice i sta pise za podrucje rada i na kojem broju okretaja?

Osim toga, moze se vrlo jednostavno utvrditi da li je ispravna i bez sirokopojasne i bez testera, samo treba znati kako.:)

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...