Jump to content

Kako obnoviti dvodjelne felge


Recommended Posts

Dakle imam felge od golfa 16 cola, BBS koji je išao na Golf III Jubilej 25 ili tak nešto i na polo 6N2

uglavnom felge su dvodjelne, imaju polirani rub i srce metali srebrno....

ja bi to nekako obnovio ali ne znam kako, jel ima netko iskustva oko rastavljanja takvih felgi ili slično da to odradim kak spada...

 

Thx

Link to comment
Share on other sites

Ja sam sebi jedne slagao , pukla su mi samo dva šarafa , po jedan po felgi.

Već se tri godine voze bez tog šarafa i nema problema nikakvih.

Odšarafljivao sam pneumatskim pištoljem lagano.

 

Centre sam mazao gelom za skidanje boje , pa čistio čeličnom četkom na bušilici, to mi više ne pada na pamet. Treba pdmah centre na pjeskarenje pa plastificiranje.

Link to comment
Share on other sites

Poliranje ruba mozes odraditi sam ukoliko imas doma ili si napravis home made stroj na koji mozes montirat obruč koji ce se vrtiti a ti samo drzis ruku na rubu i mijenjas smirglove odnosno krpe sa pastama.

 

Ukoliko to nije slučaj morat ces potraziti pomoc osobe koja to ima ili se time bavi. ( o tom vec ima tema na forumu )

 

Srca mozes pjeskariti i nakon toga odnjeti ili na plastifikaciju ili na lakiranje. Ovisno o želji.

 

Sve ostalo ( rastavljanje/sastavljanje ) nije neki problem ukoliko se ima adekvatan alat i nešto znanja/iskustva .

 

 

Evo da nebude sve na rječima..

 

img_0507pnvp.jpg

 

img_05061n2k.jpg

 

img_0511i6c8.jpg

 

img_0510p6uf.jpg

 

img_0512n6z4.jpg

Edited by SVEN
Link to comment
Share on other sites

thx to Petar & Sven:thumbsup:

 

čudno da nema tih šerafa za kupiti negdje.....šerafko ili coomel firma...tak nekako....

 

a grijanje ili hlađenje felgi da šeraf lakše popusti? ovisno kako aluminij reagira na toplinu u odnosu na čelik ili od čega je šeraf? pa onda ići to odšerafiti....

 

kad se sastavlja felga nakon obnove da li treba taviti šta između srca i prstena?? ili to zapuni nečistoča s vremenom :D

Link to comment
Share on other sites

bilo kakav vijak se da napravit tako da nije tragedija.. moj savjet ti je da prvo par puta udariš čekićem po samom šerafu (možda drvenom drškom od čekića pa drugim udariš par puta po njemu) i onda što duža poluga na račnu i polako cimat dok ne popusti na navoju...

Link to comment
Share on other sites

thx to Petar & Sven:thumbsup:

 

čudno da nema tih šerafa za kupiti negdje.....šerafko ili coomel firma...tak nekako....

 

a grijanje ili hlađenje felgi da šeraf lakše popusti? ovisno kako aluminij reagira na toplinu u odnosu na čelik ili od čega je šeraf? pa onda ići to odšerafiti....

 

kad se sastavlja felga nakon obnove da li treba taviti šta između srca i prstena?? ili to zapuni nečistoča s vremenom :D

 

Nisu to knauf ili pleh šarafi da se mogu kupiti u kranjecu i sličnim dućanima. Dakle svi namjenski šarafi se nemogu naci na policama tih dučana a to je cijeli auto/moto asortiman i sve kompliciranije od toga.

 

Netreba nista stavljati od ljepila između jer to nije felga kao trodjelne koje dihtaju oko gume.

 

 

 

bilo kakav vijak se da napravit tako da nije tragedija.. moj savjet ti je da prvo par puta udariš čekićem po samom šerafu (možda drvenom drškom od čekića pa drugim udariš par puta po njemu) i onda što duža poluga na račnu i polako cimat dok ne popusti na navoju...

 

+1 :thumbsup:

 

Šaraf je isti kao na poluosovini od golfa tj. ključ za šaraf.

 

Šaraf je (mislim) od titana ili nešto slično jer je ekstra lagan, kao da je od plastike

 

I meni je rečeno da je od titana. S tim da postoji velika opasnost kod felge koja nikad nije bila rastavljana.

 

 

gorane ovo nisu sarafi ko za Rm RS bbsice ovo je drugaciji saraf i nisam naso gdje ima

 

Ima sarafa. Kkompletni set za ove felge kosta 800kn ( u Njemačkoj naravno )

 

 

Naravno i na kraju svega NABAVITI ADEKVATAN ALAT. Dakle ne uzeti običan torx sa 6 krakova nego točno ključ koji ima 10 ili 12 krakova kao i sam šaraf. U protivnom velika sansa da ce ili saraf ili alat proklizati i proglodat.

 

E da i još jedna stvar, glave šarafa vrlo lako pucaju tako da ostatak moze ostati u obruču. E sad sreća je ako ostane dosta virit van da se to moze izvaditi ikako van jer ukoliko ne treba se bušiti obruč da bi se ''izbušio'' šaraf i onda rezat novi navoj. Kako je original BBS šaraf M7 sto nijei standardno ( također ide u prilog gore spomenutom da se takvi namjenski šarafi ne kupuju u bauhausu ) veci navoj je M8 i to vise nikada nemoze biti BBS saraf nego neki najpriblizniji kojeg ce tokar moci napraviti.

Edited by SVEN
Link to comment
Share on other sites

Nisu to knauf ili pleh šarafi da se mogu kupiti u kranjecu i sličnim dućanima. Dakle svi namjenski šarafi se nemogu naci na policama tih dučana a to je cijeli auto/moto asortiman i sve kompliciranije od toga.

 

Netreba nista stavljati od ljepila između jer to nije felga kao trodjelne koje dihtaju oko gume.

 

 

 

 

 

+1 :thumbsup:

 

 

 

I meni je rečeno da je od titana. S tim da postoji velika opasnost kod felge koja nikad nije bila rastavljana.

 

 

 

 

Ima sarafa. Kkompletni set za ove felge kosta 800kn ( u Njemačkoj naravno )

 

 

Naravno i na kraju svega NABAVITI ADEKVATAN ALAT. Dakle ne uzeti običan torx sa 6 krakova nego točno ključ koji ima 10 ili 12 krakova kao i sam šaraf. U protivnom velika sansa da ce ili saraf ili alat proklizati i proglodat.

 

E da i još jedna stvar, glave šarafa vrlo lako pucaju tako da ostatak moze ostati u obruču. E sad sreća je ako ostane dosta virit van da se to moze izvaditi ikako van jer ukoliko ne treba se bušiti obruč da bi se ''izbušio'' šaraf i onda rezat novi navoj. Kako je original BBS šaraf M7 sto nijei standardno ( također ide u prilog gore spomenutom da se takvi namjenski šarafi ne kupuju u bauhausu ) veci navoj je M8 i to vise nikada nemoze biti BBS saraf nego neki najpriblizniji kojeg ce tokar moci napraviti.

 

cool

ovo je pravi izazov da shebem nešto :D

jedva čekam da krenem:rofl:

Link to comment
Share on other sites

Tu sam objasnio najgoru moguću varijantu. Čisto da se zna sto moze biti ukoliko pođe po zlu. Naravno, treba dat sve od sebe da se rješi kako treba a ako i tad ne uspije nikom nista. Bar znas da si 100% napravio koliko mozes. Za početak kvalitetan alat, udarit prije odsarafljivanja i onda osjećaj i to tako..dok vidis da neide onda stat i plakat :)

Link to comment
Share on other sites

Tu sam objasnio najgoru moguću varijantu. Čisto da se zna sto moze biti ukoliko pođe po zlu. Naravno, treba dat sve od sebe da se rješi kako treba a ako i tad ne uspije nikom nista. Bar znas da si 100% napravio koliko mozes. Za početak kvalitetan alat, udarit prije odsarafljivanja i onda osjećaj i to tako..dok vidis da neide onda stat i plakat :)

 

alat imam....radiona je tu....čekiće imam od gumenih, bakrenih, čeličnih...volje imam....treba samo krenut

Link to comment
Share on other sites

2 Misek_Chipsy: thx na video, snalažljivo nema šta, samo ja to ne mogu odraditi u 100% jer imam mali rub , ali odradim tako pa onda skinem srce i isfiniširam i platificiram srce i to je to :punk:

 

osim ako nešto ne podje po zlu pa budem u potrazi za novi šerafima :):D

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...