Jump to content

otvoreni-zatvoreni diff, brzina proklizavanja, najbolji grip


Recommended Posts

pošto nešto radim na TCM-u opet, razmišaljm o proklizavanju i brzini proklizavanja odnosno razlici brzine kotača...

 

Kod otvorenog difa, jedan kotač će se kretati brzinom nepogonskih kotača, a drugi kotač će proklizavati, odnosno vrtiti se recimo 10% ili 20% brže...

 

Kod zatvorenog difa ili LSD, bilo lamelnog ili torsen, oba kotača bi trebala proklizavati i raditi crnu crtu... Kolika će biti razlika u kutnim brzinama vrtnje pojedinih kotača? Kolika će biti razlika brzine vrtnje 2 pogonska kotača?

 

Za otvoreni diff, TCM mora samo uspoređivati brzine pogonskih kotača, nepogonski nisu zanimljivi (osim za detekciju skretanja)..

 

Dali kod zatvorenog difa, TCM može uspoređivati samo pogonske kotače ili mora usporediti brzine i sa nepogonskim?

Link to comment
Share on other sites

Nitko nema komentara? :huh:

 

Kako ovo objasniti. Znači imam otvoreni dif, stavio sam mjerenje razlike brzine prednjih kotača, i ispada kako će mi se jednako oba vrtiti, odnosno zajedno proklizavati na ravnom asfaltu, dokle god ne smotam volan, ili dođe neka veća neravnina?! :huh:

 

Auto se na ravnom ponaša kao da ima 100% šperu ili prešpanati dif, a 100% znam da je običan otvoreni dif unutra... :huh: Kako to objasniti?

Link to comment
Share on other sites

pa pokrenuo sam zanimljivu temu o diferencijalima i kutnim brzinama jer baš testiram svoj TCM...

 

No kad treba pokazati znanje teoretsko i potvrđeno praksom, najednom sveznalice više ništa neznaju... Kako je to moguće.. A trivijalno je pitanje? :huh:

Link to comment
Share on other sites

pa pokrenuo sam zanimljivu temu o diferencijalima i kutnim brzinama jer baš testiram svoj TCM...

 

No kad treba pokazati znanje teoretsko i potvrđeno praksom, najednom sveznalice više ništa neznaju... Kako je to moguće.. A trivijalno je pitanje? :huh:

 

 

Znaju, ali si svojim brljanjem na forumu stvorio takvu atmosferu da te ljudi ne dozivljavaju.

A to si i zasluzio.

Link to comment
Share on other sites

Ma i tako ništa ne pitam, samo se hvalim.. :lol:

 

Test je pokazao da i otvoreni diff ima jednake kutne brzine na ravnom asfaltu dok voziš ravno.. Znači, baš sam inicirao proklizavanje, baš ono nabijem ga da škripe gume i TC ne detektira razliku u brzinama lijevog i desnog kotača...

 

No ako malo smotam volan ili naiđem na neravninu, onda će zablinkati da su kutne brzine prednjih kotača više od 10% različite... Interesantno... Zar ne? :)

 

A ja sam cijelo vrijeme mislio da se pali samo jedan kotač na startu (što se možda i dogodi ako imaš jednu kraću polosovinu od druge, ili je podloga neravna i različitog materijala pod jednim i drugim kotačem). Zato špera i ne pomaže u idealnim uvjetima na startu...

 

No kad se autopočne trgati iz ruku znači da je došao na nebalansiranu podlogu i onda će špera puno pomoći.. :)

 

To je moj zaključak...

 

Treba mjeriti i nepogonski kotač i usporediti sa pognoskima da bi dobio kad autoproklizuje.. :)

Link to comment
Share on other sites

Ma nije to istina Ciki. Iako sad idem u OT. Fire neće ništa odgovoriti jer zna da će ga Dominik popljuvati što god napiše...

 

Dominik ništa neće napisati, dokle god fire nešto ne napiše, jer on ako nije pljuvanje ništa neželi napisati..

 

Kova nezna tu tematiku, Kimi očito isto jer bi napisao... Tcode isto, iako mi je jednom prišapnuo da špera i nije nešto po ravnome i tako...

 

Jebeno je to... :D

 

Možda Risbo i drugi strojari nešto napišu.. :D

Edited by mr_G
Link to comment
Share on other sites

Ma nije to istina Ciki. Iako sad idem u OT. Fire neće ništa odgovoriti jer zna da će ga Dominik popljuvati što god napiše...

 

Dominik ništa neće napisati, dokle god fire nešto ne napiše, jer on ako nije pljuvanje ništa neželi napisati..

 

Kova nezna tu tematiku, Kimi očito isto jer bi napisao... Tcode isto, iako mi je jednom prišapnuo da špera i nije nešto po ravnome i tako...

 

Jebeno je to... :D

 

Nisam mislio na tebe direktno, vec opcenito.. Ali i ti si tu medu njima, otvoris temu, pitas, niko nista, pa se pohvalis malo, napises kak je lanos jeben i to je to.. :thumbsup:

 

Imas PM.

Link to comment
Share on other sites

koje sve senzore imas na autu? bilo bi zgodno brzine vrtnje sva 4 kotaca, kut volana i troosni G. TPS je na elektronici. I iz tog bi se dao slozit TC za sve uvjete , ne samo za po ravnom.

 

 

 

Odi negdje na parking , slozi si kruznicu nekog radijusa i tu logiraj brzine vrtnje kotaca, pa vidi kad koji proklizava, za po ravnom i nije neka nauka.

Link to comment
Share on other sites

Ma nije to istina Ciki. Iako sad idem u OT. Fire neće ništa odgovoriti jer zna da će ga Dominik popljuvati što god napiše...

 

Dominik ništa neće napisati, dokle god fire nešto ne napiše, jer on ako nije pljuvanje ništa neželi napisati..

 

Kova nezna tu tematiku, Kimi očito isto jer bi napisao... Tcode isto, iako mi je jednom prišapnuo da špera i nije nešto po ravnome i tako...

 

Jebeno je to... :D

 

Možda Risbo i drugi strojari nešto napišu.. :D

 

 

Nebi napisao, jer si ti sam sebi dovoljan. Za druge neznam.

 

Dok su te drugi vrijedjali kad si slagao i cesto popravljao auto, uvijek sam bio na tvojoj strani i branio te.

Medjutim, postao si prepametan, tj. ti znas sve, ......ali krivo. A objasniti ti da si u krivu je, ....nemoguca misija.

Link to comment
Share on other sites

Nisam mislio na tebe direktno, vec opcenito.. Ali i ti si tu medu njima, otvoris temu, pitas, niko nista, pa se pohvalis malo, napises kak je lanos jeben i to je to.. :thumbsup:

 

Imas PM.

 

Do jaja. Samo trebam spomenuti lanosa i da vidiš kako se svi uključe! :notworthy:

 

 

koje sve senzore imas na autu? bilo bi zgodno brzine vrtnje sva 4 kotaca, kut volana i troosni G. TPS je na elektronici. I iz tog bi se dao slozit TC za sve uvjete , ne samo za po ravnom.

 

 

 

Odi negdje na parking , slozi si kruznicu nekog radijusa i tu logiraj brzine vrtnje kotaca, pa vidi kad koji proklizava, za po ravnom i nije neka nauka.

 

dada! Pričaj! :) Znači kutne brzine kotača, done... Troosni G... Hmm, nemam ali da se nabaciti.... TPS ok... Kut volana smo raspravljali, no to bi trebalo nabaviti negdje...

 

Dobro, ali mi je primarno start, poslije ću malo popeglati algoritam da mi pomogne i u krivinama...

 

Davno sam ti rekao da ti špera ne treba za ravno.

 

Naravno, no nije na odmet imati ju, jer nemaš uvijek savršeni ravni asfalt...

Link to comment
Share on other sites

Nebi napisao, jer si ti sam sebi dovoljan. Za druge neznam.

 

Dok su te drugi vrijedjali kad si slagao i cesto popravljao auto, uvijek sam bio na tvojoj strani i branio te.

Medjutim, postao si prepametan, tj. ti znas sve, ......ali krivo. A objasniti ti da si u krivu je, ....nemoguca misija.

 

Pod broj jedan, puno sam naučio, možda to nekome izgleda da sam postao prepametan iz njegove perspektive... :D NHF.. :P

 

Pod broj dva, može se meni itekako objasniti (kako mi fire sve objasni), kad si malo uljudniji, nepočneš sa vrijeđanjem i napišeš točno, detaljno, argumentirano... A ne da moram otkrivati što je autor time mislio reći...

 

Fire ako zna, ili možda malo odstupa od 100% točnog, on mi je sve na taj način objasnio, i meni dosta... Znam zauvijek... :)

 

Evo i tebe sam poslušao i znam da trim57 nije isto kao trim60... Trim57 je rađen za protočnije veće motore kojima ne moraš nabijati tlak da bi dobio protok.. :)

Edited by mr_G
Link to comment
Share on other sites

dada! Pričaj! :) Znači kutne brzine kotača, done... Troosni G... Hmm, nemam ali da se nabaciti.... TPS ok... Kut volana smo raspravljali, no to bi trebalo nabaviti negdje...

 

 

za ravno je jednostavno , gledas za koji postotak proklizavanja pogoskih kotaca je najvece uzduzno ubrzanje, moze se napraviti da TC uci podlogu jer naravno da nije isti postotak proklizavanja isti za istu hrapavost asvalta ( tu idem s pretpostavkom da su gume uvijek iste temperature , tlaka i svih ostalih karakteristika, a nisu )

 

 

za zavoje prvo vidjet sto auto takav kakav je može postici. Garantirano nece moc postic isto bocno ubrzanje u lijevim i desnim zavojima ( stanje guma, ovjesa, raspored masa po vozilu) .

 

I onda primjera radi vozilo vozi konstantni zavoj radijusa 50m iz tog dobijes koliko je maksimalno bocno ubrzanje u zavoju tog radujusa na toj podlozi. Vidis koje su brzine vrtnje kotaca u takvom slucaju i tu se ne pali TC. I nakon toga treba vidjet u kojim uvijetima dolazi do proklizavanja, doci ce do pada bocne akceleracije ili zato sto je vozilo proklizalo ili zato sto si usporio.

 

Ukratko TC-u opisujes kako se guma ponasa , što je pretjerivanje, i onda kako da reagira u slucaju pretjerivanja.

Link to comment
Share on other sites

kod otvorenog diffa nikad neznaš kako će reagirati, odnosno koji će proklizavati...

Ovisi o smotanosti volana, opterećenju po kotaču (i mala neravnina može prebaciti masu poprilično).

Kod lamelne špere će biti razlika u brzinama kotača u zavoju manja nego kod otvorenog diffa jer će unutarnji kotač lagano proklizavati zbog izjednačavanja brzine unutarnjeg i vanjskog kotača, a za Torsen bi rekao kao i kod otvorenog....

 

Neznam kolko se može postići sa G-senzorom (učenje) jer ipak imaš velike razlike u koeficijentima trenja....

Link to comment
Share on other sites

Ali ako idem na ravnom, ravno volan, ravan asfalt, jel moguće da otvoreni vrti oba istom brzinom? :huh:

 

Znači škripe gume sve u 16, a tc prijavljuje iste brzine ili unutar 10% razlike?! :huh:

 

Ali morati ću to probati sa malo više konja, i premjeriti ubrzanja... A najbolje bi bilo stvarno staviti g senzor, jer onda odmah znam koliko ubrzanje imam i jer najbolje moguće ili ne...

 

Ja sam odlučio skinuti vrijeme do 100... :D Će da radim frku... :D

Edited by mr_G
Link to comment
Share on other sites

Ali ako idem na ravnom, ravno volan, ravan asfalt, jel moguće da otvoreni vrti oba istom brzinom? :huh:

 

Znači škripe gume sve u 16, a tc prijavljuje iste brzine ili unutar 10% razlike?! :huh:

 

 

Naravno da je moguće , čak bi rekao da se i podrazumijeva u tim uvjetima koje si naveo,osim kod nekih auta....bolje da ne navodim kojih jer će izbiti flejm :rofl:

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...