Jump to content

žute žarulje?


Vex

Recommended Posts

tek sad sam skuzio kako sam zabrijao sa ovim 21w zutima... ko kreten neki...

 

hm... pa provjeri koje imas... mozda imam cak i nesto takvo... imao sam od narve neke zute, al moram provjeriti... si pitao u autohrvatskoj ?

 

e vidiš nisam vidio u AH budem u pon ak nemaju budem onda tebe pitao... al neznam ni di da saznam za te žarulje, u uputama nema a nitko nije mjenjao...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
da dignem iz mrtvih :)

 

traze se zute zarulje, H7, posto set i gdje?

 

hvala.

 

Ja sam tražio takve (čak i u Francuskoj) ali nisam našao. Našao sam jedino one kvazi-žute (kao za bolju vidljivost po magli itd.)kojih ima u Molydonu i sličnim dućanima.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Da ne otvaram drugu temu našao sam gotovo istu. Zanima me ako tko zna da li mogu postojati komplikacije sa policijom ako stavim na auto žute žarulje za kratka svijetla? Na tehničkom mi je radnik govorio kako su zabranjena plavkasta svijetla i xenoni preko 5000K. Ove žarulje su 2500 K i nije mi spominjao donju granicu. Znam da su do neke godine automobili za Francusko tržište imali serijski žuta svijetla pa me zanima mogu li se izvlačiti na tu spiku jer mi je Clio 1990. godina?

Znači, ovkao nešto:

yellow-f.jpg

Link to comment
Share on other sites

Da ne otvaram drugu temu našao sam gotovo istu. Zanima me ako tko zna da li mogu postojati komplikacije sa policijom ako stavim na auto žute žarulje za kratka svijetla? Na tehničkom mi je radnik govorio kako su zabranjena plavkasta svijetla i xenoni preko 5000K. Ove žarulje su 2500 K i nije mi spominjao donju granicu. Znam da su do neke godine automobili za Francusko tržište imali serijski žuta svijetla pa me zanima mogu li se izvlačiti na tu spiku jer mi je Clio 1990. godina?

Znači, ovkao nešto:

 

 

ja sam na xm-u ima zuta svijetla i nije bilo nikakvih problema..

sto se svitala tice kod citroena nisu zute zarulje,vec unutar fara ima plasticna zuta obloga,a zarulja je normalna..

Link to comment
Share on other sites

Tnx na info.

Evo sam našao neku informaciju: "By 1993 France decided to have the same headlights as the rest of Europe." Ako bude problema mogao bi se izvući na spiku da mi je tako serijski jer je za Francusko tržište...

 

Sukladno članku 101 Zakona o sigurnosti prometa na cestama na vozilu s prednje strane moraju biti upaljena najmanje dva bijela ili žuta svjetla..

 

dakle mozes ih imat:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Kove naruci si 3000K ksenone. To ti je to.

 

Nisam ja za ksenone + što mi je sistem od H4 spojen na farove od H1 pa kad upalim duga, gase se kratka što za kseniće ne bi bilo dobro. Ipak ne isključujem opciju da ih jednog dana nabavim.

U međuvremenu obične H1 100W 2500K su već na putu za ZD :cheer:

 

Tek kasnije mi je palo na pamet da su mi pozicije na angelima ledeno plave boje što će biti selo tuning, a ledice se ne mogu tek tako promjeniti jer su u kućištu zalemljene do same glave pa mi trebaju skupa sa tim kućištem. Trebam vidjet može li to Veljo tuning riješit.

 

Najbitnije za sada je da stari francuz baca žuto ispred sebe!

 

>>dalibor

Ima tih folija preko ebay-a za naručiti, npr:

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Yellow-Smoke-Out-Headlight-Vinyl-Tint-Sheet-Kit-12-_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem5d261a6f59QQitemZ400071225177QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fPartsQ5fAccessories

to je nekih 120 kn sa poštarinom, a može se i jeftinije pronaći.

Link to comment
Share on other sites

Nije mi jasno zašto momka savjetujete, a niste proučili sve do kraja.

Žuta glavna svjetla ne smije imati, osim u pojedinim slučajevima.

 

c/p

 

Članak 19.

(1) Pod uređajima za osvjetljenje ceste i za davanje svjetlosnih znakova na motornim i

priključnim vozilima, prema ovom Pravilniku podrazumijevaju se:

1) uređaji za osvjetljavanje ceste;

2) uređaji za označavanje vozila;

3) uređaji za davanje svjetlosnih znakova,

(2) Na vozilima ne smiju biti postavljeni nikakvi drugi uređaji za osvjetljavanje, označavanje i

davanje svjetlosnih znakova, osim onih iz stavka 1. ovoga članka.

(3) Svi uređaji za osvjetljavanje ceste i davanje svjetlosnih znakova na motornim i priključnim

vozilima, moraju biti homologirani ili ispitani, te ugrađeni sukladno Direktivi Vijeća 76/756/EEC

(kategorije M, N, O), Direktivi Vijeća 93/92/EEC (kategorija L3), Direktivi Vijeća 93/92/EEC (kategorija

L1) i Direktivi Vijeća 93/92/EEC (kategorija L).

(4) Odredbe ovoga članka ne primjenjuju se na oružane snage Republike Hrvatske.

Članak 20.

(1) Uređaji za osvjetljavanje ceste i za davanje svjetlosnih znakova postavljeni na prednjoj strani

motornoga i priključnog vozila ne smiju davati svjetlost crvene boje vidljivu s prednje strane vozila ni

svjetlost bijele boje od svjetala i reflektirajućih tvari postavljenih na stražnjoj strani vozila, odnosno

vidljivih sa stražnje strane vozila.

(2) Odredba stavka 1. ovoga članka ne odnosi se na svjetla za osvjetljavanje ceste pri vožnji

unatrag, pokretno svjetlo za istraživanje (reflektor), svjetla za osvjetljavanje stražnje registarske pločice

i registarsku pločicu prevučenu bijelom reflektirajućom tvari, a ni na crveno treptavo svjetlo na vozila

pod pratnjom.

Članak 21.

(1) Istovjetni uređaji za osvjetljavanje ceste i za davanje svjetlosnih znakova koji su udvostručeni

na motornom vozilu sa tri ili više kotača, moraju biti postavljeni u istoj vodoravnoj ravnini i simetrično

prema uzdužnoj okomitoj ravnini vozila, iste veličine i boje i istodobnog djelovanja jednakom

svjetlosnom jakosti, osim za vozila sa ugrađenim svjetlima za osvjetljavanje ceste pri skretanja vozila.

(2) Uređaji iz stavka 1. ovoga članka, ako su kombinirano izvedeni, moraju udovoljavati

uvjetima propisanim za svaki pojedini uređaj.

Članak 22.

Uređaji za osvjetljavanje cesta na prednjoj strani vozila moraju biti povezani tako da se ne mogu

uključiti dok se ne uključe stražnja i prednja pozicijska svjetla i svjetla za osvjetljavanje stražnje

registarske pločice, osim kad se koriste za davanje svjetlosnih znakova.

Uređaji za osvjetljavanje ceste

Članak 23.

(1) Pod uređajima za osvjetljavanje ceste na motornim i priključnim vozilima, prema ovom

Pravilniku, podrazumijevaju se:

1) glavna svjetla;

2) prednja svjetla za maglu;

3) svjetla za vožnju unatrag;

4) svjetla za osvjetljavanje mjesta na kojem se izvode radovi;

5) pokretno svjetlo (reflektor);

6) dodatna svjetla za osvjetljavanje ceste

7) svjetla za osvjetljavanje ceste pri skretanju vozila

(2) Glavna svjetla mogu biti izvedena tako da imaju:

1) dugo svjetlo;

2) kratko svjetlo;

3) dugo i kratko svjetlo.

Članak 24.

(1) Glavna svjetla na motornim vozilima, koja su šira od 1,30 m, moraju biti izvedena kao dva ili

četiri glavna svjetla, s tim da su dva za kratko svjetlo. Vozila N3 kategorije smiju biti opremljena s još

dva duga svjetla. Glavna svjetla na motornim vozilima s dva kotača i motornim vozilima s tri kotača,

koja nisu šira od 1,30 m, te na invalidskim kolicima mogu biti ugrađena kao jedno ili dva kratka svjetla i

jedno ili dva duga svjetla.

(2) Svjetla za osvjetljavanje cesta na motornim vozilima koja na ravnoj cesti ne mogu razviti

brzinu kretanja veću od 50 km/h mogu biti ugrađena i izvedena samo kao kratka svjetla.

(3) Svjetlost glavnih svjetala mora biti bijele boje. Iznimno za vozila koja su prvi puta registrirana

u Republici Hrvatskoj do 1. siječnja 1993. godine, svjetlost glavnih svjetala može biti žute boje.

(4) Unutarnji rubovi svjetlećih površina kratkog svjetla moraju biti jedan od drugog udaljeni

najmanje 0,60 m, a vanjski rubovi najviše 0,40 m od bočno najizbočenije točke vozila.

(5) Udaljenost gornjeg ruba svjetleće površine kratkog svjetla ne smije biti veća od 1,20 m, a

udaljenost donjeg ruba svjetleće površine ne smije biti manja od 0,50 m od površine ceste.

(6) U glavna svjetla mogu biti ugrađena prednja pozicijska svjetla.

(7) Kad se uključe duga svjetla za osvjetljavanje ceste, automatski se mora upaliti pripadajuća

kontrolna svjetiljka na kontrolnoj ploči u vozilu ili na kontrolnoj ploči.

(8) Glavna svjetla moraju biti povezana tako da prijelaz sa svjetlosti dugog svjetla na svjetlost

kratkog svjetla i obrnuto bude istodoban i preko iste komande.

(9) Glavna svjetla mogu biti zakretna u ovisnosti o kutu zakreta kotača i brzini vozila.

Geometrija podešenosti svjetala mora biti istovjetna ne zakretnim svjetlima dok vozilo miruje i dok su

upravljački kotači ispravljeni u početni nulti položaj.

Članak 25.

(1) Svjetla za vožnju unatrag na motornim vozilima, osim mopeda, motocikla, lakih četverocikla

i četverocikla koja su proizvedena nakon 1. siječnja 1999. godine, moraju biti ugrađena i izvedena tako

da daju svjetlost bijele boje, sukladno Direktivi Vijeća 76/756/EEC.

(2) Udaljenost gornjeg ruba svjetleće površine svjetla za vožnju unatrag može iznositi najviše

1,20 m, a udaljenost donjeg ruba svjetleće površine takva svjetla može iznositi najmanje 0,25 m od

površine ceste.

(3) Svjetlo za vožnju unatrag mora imati sklopku koja se automatski uključuje u trenutku

uključivanja hoda unatrag i to kad je uključen sustav za puštanje motora u rad.

Članak 26.

(1) Prednja svjetla za maglu na motornim vozilima s četiri ili više kotača i na motornim vozilima

sa tri kotača koja su šira od 1,30 m, mogu biti ugrađena i izvedena kao dva svjetla za maglu, a na

motociklima kao jedno ili dva svjetla za maglu tako da daju svjetlost bijele ili žute boje.

(2) Prednja svjetla za maglu ne smiju se postavljati na većoj visini od one na kojoj su postavljena

kratka svjetla glavnog svjetla.

(3) Vanjski rub svjetleće površine prednjeg svjetla za maglu ne smije biti udaljen više od 0,40 m

od bočno najizbočenije točke vozila.

(4) Svjetla za maglu moraju imati posebnu sklopku.

(5) Prednja svjetla za maglu mogu se upotrebljavati i kao svjetla za asimetrično osvjetljavanje

ceste u pravcu skretanja vozila.

Link to comment
Share on other sites

Bagi, hvala na detaljnom postu.

Clio mi je registriran prvi put u HR 25.02.1991. pa po stavki 3 članka 24 ne bi trebao imati problema. Ipak ih očekujem od policajaca koji možda nisu upućeni jer dosta njih i zna moj auto i znaju kakva je svijetla imao do sada.

 

Imaš link na ovo što si stavio jer me zanima gdje to stoji pošto je informacija koju je Drago dao skinuta sa stranica narodnih novina http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/339713.html?

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...