Jump to content

Trajanje ulja - dilema


Recommended Posts

Pred 1.5god sam zamjenio u djedovom autu ulje, neko Castrol (zima-ljeto bla bla ne znam oznaku ali nije nikakvo turbo skupo :)) pa me zanima (zapravo djeda) dal' je nužno sada zamjeniti ponovo ulje pošto je auto otada prešao mizernih 3,5k km? Naravno da bi se i filter mjenjao u kompletu kako se i dosad.

 

Inače auto samo stoji u garaži, njemu kroz cijeli život služi samo za do mora i nazad i ovo šta ga ja jednom u 2 tjedna malo zagijem i propušem a preostalo vrijeme samo stoji u garaži. Ako je bitno napomenuti da je ekotest pred 2mj prošao iz prve i to nijedna komponenta nije bila niti blizu gornje/donje granice. Auto je inače Golf II 1.3benz bez katalizatora.

 

Dakle jel' puno tih 1,5god da je isto ulje u motoru? Nije da je sad tolika tlaka sa novcem ali ako se ne treba mjenjati onda... (ah ti 86godišnjaci :rofl:)

Edited by acmen
Link to comment
Share on other sites

ako se radi o fordu onda da.. jer ford kaze da se ulje treba mijenjat svakih 20.000 km ILI max 1 god.. neovisno o tome kolko km si prosao u tih godinu dana (do max 20.000 km naravno)...

 

bmw npr uopce nema intervala... moze bit da moras na 15.000 km promjenit ulje ili na 50.000 km....(putno racunalo ce javit kad treba na servis) ... sve ovisi o voznji...

 

 

a bmw koristi castrol-ulje.... 10w40 i 5w30....

Link to comment
Share on other sites

Radi se o Golf II 1.3benz iz 87' (bez katalizatora) sa originalnih 86k km.

 

Ovo za ford sve znam iako auto servisiram u ovlaštenom te sam dobro pročitao uputstva te se savjetovao. I osobno držim da je tih 20k km kod forda ipak malo previše te osobno mjenjam na max 15k km čim pređem. No svejedno hvala na infou.

Edited by acmen
Link to comment
Share on other sites

Ok da razgovor ne potekne u krivom smijeru; auto nije na prodaju niti će biti (ostaje u familiji). Inače auto nije ništ specijalno; nama čak ni desni retrovizor a oprema socijala teška čak nema ni petu brzinu. Ali je zato prvi vlasnik, nikad udaran/razbijan, konstantno garažiran, iznutra ko' nov (čitaj deda od 87' nikad nije skidao presvlake i to neke one od vune šta su u ono vrijeme bile popularne :))

 

Znači neće se ništa desiti ako i ne promjenim ulje sada već pričekam dogodine isto vrijeme jer auto dotad sigurno neće napraviti više od 2k km. Tako su mi barem savjetovali na ostalim forumima. Inače ispod čepa nema nikakve emulzije (majoneze).

Edited by acmen
Link to comment
Share on other sites

Filter ulja ti je 30kn i ulje može ići mineralno(15W40),znači za 100kn možeš sve izmijeniti,

jedino su ti ruke najskuplje u toj igri..................

 

Ma sve to ja napravim, kao i uvijek dosad, već samo citiram dedu "ako nije nužno potrebno" pa eto raspitujem se dal' je ipak nužno ili nije. Znam da i nije cifra neka u pitanju... Ali nekako si mislim da svejedno budem promjenio tek toliko da malo majstoriram :naughty: i ovo pitam tako da znam ubuduće i jer me zanimalo.

Link to comment
Share on other sites

ma izmjeni odmah.. neš ti posla i troska.... Bolje ti je prije neg kasnije... staro ulje ostavlja vise taloga a za 100kn neces propast u zemlju.

 

Filter 30kn.. bogami kod vas su cjene znatno niže. Mann-ov il?

 

p.s obavezno izmjenit i bakrenu podlošku ispod čepa za ispuštanje ulja.. cca kunu-dvije a dedi nece ostat fleka :)

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Hehe ako netko pamti topic upravo je juče zamjenjeno ulje + filter istoga.

 

Topic ponovo dižem jer imam jedno pitanje tj. više kao dilemu jel' šta štetno pomotor a radi se o sljedećem; dakle prilikom izmjene ulja, dakle novo se stavi i upali se auto i kakti on koji par sekundi radi bez ulja (varam li se) dok se tlak istoga ne digne, dok ono ne procirkulira ovo ono i naravno unutra na tacho ploči svijetli kojih 10ak sekundi onaj crveni indikator lampice ulja i nakon toga je sve ok.

 

E sad frend je došao na ideju ili negdje je čuo da prvo treba otpojiti bobinu i auto malo zaverglati te da onda ulje procirkulira gdje već treba i da motor tada ne radi na suho i da je to zdravije ovo ono. I tako i učinismo; otpojili bobinu, ja verglao 'na suho' tih 10ak sekundi, spojili nazad, kresnuo auto i baš pogledao onaj crveni indikator unnutra i ono samo na sekundu zasvijetlilo (a inače obavezno 10-15sec svijetli svih onih godina kad sam 'normalno' mjenjao ulje).

 

Dajte to malo prokomentirajte; da li je to ok što smo učinili, ima li kakvih štetnih utjecala po pitanju bilo čega(bilo koje komponente, da li je to potrebno uopće raditi?

 

Nemojte zamjeriti ako sam negdje napisao kakvu gluposti ili se nestručno izrazio pošto eto nisam (auto)mehaničar niti sam općenito toliko tehnički potkovan.

Link to comment
Share on other sites

da oke je to , jos ti je jednostavnije izvadit svijecice pa starter moze brze vrtit radilicu i sve je rasterecenije kad nemora tlacit zrak.

 

 

 

Tak se trkaci auti pale, verglas dok ne nabijes tlak ulja pa tek onda na drugu sklopku palis bobine.

 

 

 

 

dal je potrebno .... vjerojatno nije.

Link to comment
Share on other sites

mos misliti kak je jednostavnije izvaditi svjecice od odspajanja bobine

 

trkaci auti se tak pale samo na prvom paljenju u danu, poslije nema potrebe

 

poslije izmjene ulja je takodjer to dobro napraviti svakako, pogotovo ak ti lampica gori 10 sec.....

Link to comment
Share on other sites

ako se radi o fordu onda da.. jer ford kaze da se ulje treba mijenjat svakih 20.000 km ILI max 1 god.. neovisno o tome kolko km si prosao u tih godinu dana (do max 20.000 km naravno)...

 

bmw npr uopce nema intervala... moze bit da moras na 15.000 km promjenit ulje ili na 50.000 km....(putno racunalo ce javit kad treba na servis) ... sve ovisi o voznji...

 

 

a bmw koristi castrol-ulje.... 10w40 i 5w30....

 

bmw koristi longlife ulja, 30 000 ili 2 godine, ono mu računa iskreno drek, kak se namjesti , meni su namješatli na 15000 interval i tako sam ga mijenjao i nikad mu se nije upalila lampica za service.

 

danas vecina auta to " računa "

 

po meni 2 godine držat ulje u motoru je glupost.

 

bmw jedino kaže da se ulje u getribi i diffu ne mijenja nikad.

 

zamjenio oboje i ljepše se šaltao a u diffu je isto bilo svega ...

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...