Jump to content

Nitriranje radilice


Recommended Posts

zanima me jedna stvar, dali je potrebno nitrirati radilicu na fiatovim motorima nakon brusenja na 1. specijalu? dakle mehanicar koji mi je slagao motor nije dao nitrirati radilicu makar sam mu rekao da je odfura.. njegove rijecu su da je sloj toliko debel da ni kod 3. brusenja nije potrebno ponovno nitriranje?(do jucer sam mislio da je nitrirana ali kad sam vidio da mi je pritisak ulja niski zvao sam ga i tu mi je obrazlozio zasto ju nije furao) motor trenutno ima nesto preko 200km i vec mi je pritisak ulja na full zagrijanom ulju 1 bar (dok je u totalni pocecima razrade bio tik ispod 2 bara). trenutno je unutra mobil 10w-40 za razradu a doma me ceka 15w-50 motul 300v competition. mislio sam stavit motula (s kojim bi trebao porasti pritisak ulja) ali mi je bezveze radit trosak od 1000kn ako moram ponovo otvarat motor da nitriram radilicu. motor je 2.0 20vT

Edited by Jopa
Link to comment
Share on other sites

Ako nitriraš radilicu onda se treba radilica malo više obrusiti, sad dal jednu stotu ili manje neznam, ali se mora pobrusiti više, inače ti sa slojem koji se nanese neće odgovarati ležajevi...

 

Ja sam svoju nitrirao iako nije bilo potrebno... Alfa kaže da bez toga neće sastavljati motor npr...

Link to comment
Share on other sites

jasno mi je da nitriranje dodaje na debljini, zato i pitam koliki je inace taj sloj? :)

standard je od 60.000mm do 59.994, a prva specijala 59.994 do 59.988 sto znaci da je od prve ugradnje do brusenja na prvu specijalu radilica tanja maximalno za stotinku i dvije tisucinke (a sumnjam da je brusena na donju dopustenu granicu za 1. specijalu) dali je to dovoljno da dura ili da ipak skidam dole i nosim na brusenje i nitriranje?

Link to comment
Share on other sites

njegove rijecu su da je sloj toliko debel da ni kod 3. brusenja nije potrebno ponovno nitriranje

 

ovo je i meni rekao covjek na strojnoj obradi, no svejedno sam mu rekao da ju da nitrirat i obavljeno je na fsbu mislim..

ne znam koliko pratis engleze, ali kod njih barem ima najvise tih 20vta nakon italije i vecina ih je protukla na letecima nakon brusenja radilice.. e sad, ili svi oni nesto rade krivo ili ju treba nitrirat.

 

sto se tice pritiska, stavi drugo ulje unutra i trebalo bi biti ok..

elvis je svog razradjivao na neko mineralno ulje i pritisak je padao na 1,5bar na zagrijanom.. kad je to ulje zamijenjeno sa castrolom 10w60, drzi pritisak na 2,7bar full vruc

Link to comment
Share on other sites

Debljina nitriranog sloja najcesce je od 0,10mm do 0,15mm. Radilica se brusi na mjeru i polira nakon nitriranja.

Velika je glupost nitrirati radilicu koja nije tome namijenjena. Samo se celici za nitriranje nitriraju. Npr....... BMW-ove railice.

Link to comment
Share on other sites

kakva ti je uljna pumpa?

znaš da sam imo atmosferca al to je isti motor... meni je bio 1 bar u leru čak i manje al je pumpa bila jako loša...

radilicu sam brusio na 1 specijalu, glavne i leteće stavio drugu uljnu pumpu i nakon toga tlak ulja nikad ne pada ispod 1.9 bara u leru čak i kad je full vrel...

nisam ju nitriro, auto sad ima 50 000km poslje generalkei nije se niš desilo... a sad pošto je tvoj turbak ko zna...

Link to comment
Share on other sites

jasno mi je da nitriranje dodaje na debljini, zato i pitam koliki je inace taj sloj? :)

standard je od 60.000mm do 59.994, a prva specijala 59.994 do 59.988 sto znaci da je od prve ugradnje do brusenja na prvu specijalu radilica tanja maximalno za stotinku i dvije tisucinke (a sumnjam da je brusena na donju dopustenu granicu za 1. specijalu) dali je to dovoljno da dura ili da ipak skidam dole i nosim na brusenje i nitriranje?

 

prva specijala bi ti trebala biti 0,25

t.j 59,750 do 59,744

Link to comment
Share on other sites

ako je fiatova radilica nitrirana tvornicki, onda valjda to nesto znaci :)

 

ja svaki motor koji radim ako se radilica brusi obavezno nosim na nitriranje i kasnije na poliranje.

 

 

Gregurek to radi najbolje iz mog osobnog iskustva, nikada nijednog problema nisam imao oko toga.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

eto bio danas kod Gregureka i uvjeravaju me da radilica tvornicki nije nitrirana i da se to ne radi na toj radilici??? vele da bu nitriranje samo promjenilo strukturu materijala radi zagrijavanja i da to nebu dobro??? sta reci? koju posluku porati?

Edited by Jopa
Link to comment
Share on other sites

slagao sam do danas vise motora iz FIAT grupacije nego ti. I razlika nitrirane radilice i obicne se vidi i golim okom.

 

Pa ti govori ko lupeta ili ne, mozda one iz 70 godina nisu, ali od 90 na dalje sve i jedna serijska radilica koju sam izvadio iz fiatovog motora je bila nitrirana.

 

Vjerovao ili ne, imao sam "kemijsku" za mjerenje rokvela al se sjebala spica pa vise nije odskakala kako bi trebala (ebay shit) pasam ju hitio al nisam nikad drugu uzeo

 

najbolje su mi nitrirali u sloveniji (mitja nekamo nosio) dok i na fsbu rade jako dobro

Link to comment
Share on other sites

Kaze mehanicarski guru, koji ima manje godina zivota od mog mehanicarskog iskustva, a ja uopce nisam mehanicar.:no2:

Ubuduce cu tebe pitat za savjet kad budem slagao neki motor, pogotovo Fiata, posto je taj motor susta suprotnost svih ostalih motora.:thumbsup:.

A ti i dalje nitriraj sve radilice.:)

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...