Jump to content

pobuda alternatora...signalna lampica na kontrolki


Recommended Posts

Danas na kavi sasvim slučajno kolega nix je došao na ideju da na kadettu za vrijeme trke isključim alternator....Nakon toga sam se sjetio problema da mi akumulator na kadettu ne izdrži ni tjedan dana da se ne isprazni uz par paljenja auta...

 

E sada u biti gdje je problem....Auto nema kontrolku i događa se sljedeći problem...Kada se da kontakt u pravilu svaki auto na satu ima lampicu akumulatora koja inducira nekakvu diodu na alternatoru da bi ga uključio da puni.....Moj ne puni jer nema lampice i sada to moram iskemijati.....Složiti ću lampicu dodatnu sa strane radi toga....Sa alternatora idu 3 žice ....(svijetlo plava,plavo-žuta i svijetlo plavo-bijela)

 

 

Mene zanima gdje spojiti žarulju..Između plusa na kontakt bravici i jedne od ove 3 žice (u pravilu bi trebao biti + pol alternatora)...

 

Znam da je napisano ovako bezveze ali me samo muči gdje spojiti lampicu :doh::cheer:

Link to comment
Share on other sites

alternator kako i sam veliš treba struje da počne raditi;

 

od tih 3 žica, jedna je plus, jedna minus a treća ti ide na plus da on dobi struje da se izmagnetizira i počne raditi; većinom je ta treća žica najtanja pa je tako možeš skužit :)

 

ne znam dal ta žaruljica na kontrolki imao uopće veze s tim "pobuđivanjem" alternatora, mislim da ona samo reagira kad napon padne ispod 12V, tako nešto

Link to comment
Share on other sites

Spojiti ću čukicu voltmetra danas pa ću točno vidjeti da li puni ili ne...meni je jedini problem bio taj da akumulator ne izdrži niti tjedan dana pa sam pretpostavio da je u tome problem.....Svugdje gdje sam čitao kažu da tako funkcionira taj sistem :lol:

 

Od te 3 žice pretpostavljam da je jedna za obrtaje :)

Link to comment
Share on other sites

pa pobuda za obrtaje ti ide s bobine, ne s alternatora?

 

mislim da je tebi aku u banani

 

edit: a tih tjedan dana koje izdrži se voziš pa jedan dan samo neće palit više ili kad stoji tjedan dana ne radi?

Edited by Veki
Link to comment
Share on other sites

Sada mi je obrtaljka spojena na bobinu ova aftermarket :D...Auto se ne vozi uopće nego stoji u garaži pa ga tu i tamo upalim....

 

najbolje ću vidjeti kada spojim čuku voltmetra...Ako bude 14V dok auto radi onda znači da puni.....:happy:

Link to comment
Share on other sites

Spojiti ću čukicu voltmetra danas pa ću točno vidjeti da li puni ili ne...meni je jedini problem bio taj da akumulator ne izdrži niti tjedan dana pa sam pretpostavio da je u tome problem.....Svugdje gdje sam čitao kažu da tako funkcionira taj sistem :lol:

 

Od te 3 žice pretpostavljam da je jedna za obrtaje :)

 

ja sam od alternatora s auta složio agregat doma;

 

mehaničar mi je objasnio kako spajati - i to je tako kako sam napisao; stavio sam si on/off gumbić za tu "pobudnu" žicu da mogu lakše palit motor agregata; i kao što rekoh, najtanja je i ide na +

Link to comment
Share on other sites

Evo došao kući i napon akumulatora je 12,5V.Kada auto radi napon padne na 12,10V cca i tako stoji što znači da ga ne puni....Sada moram samo skontati gdje spojiti žaruljicu za tu pobudnu žicu da proradi više :doh:

Link to comment
Share on other sites

Evo došao kući i napon akumulatora je 12,5V.Kada auto radi napon padne na 12,10V cca i tako stoji što znači da ga ne puni....Sada moram samo skontati gdje spojiti žaruljicu za tu pobudnu žicu da proradi više :doh:

 

mani se neta i poslušaj kad ti nešto kažem... :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Tu se opet javlja jedan drugi problem :lol:.Kadett je GSI u originalu sa digitalnom tablom....Kada sam kupio auto sat je skinut i konektori su odsjećeni tako da imam samo žice :lol:..

 

 

Sada sam ga skinuo i krivo sam napisao...Alternator ima 2 žice..Jedna je + koja ide do akumulatora a jedna je plavo bijela koja je spojena na diodi...

 

Imam rezervrni alternator pa ću ga probati zamjeniti sutra da vidim što će biti :)...To je najjednostavnije riješenje

Link to comment
Share on other sites

Spojio lampicu i radi čim se upali auto..Prije toga probao ovo što je Fire rekao da isturiram preko 3500 i nakon toga isto počne puniti tako da može i bez lampice samo što onda počne puniti tek preko 3500 okretaja

Link to comment
Share on other sites

znači radilo bi i bez lampice.. velim da sam se ja vozio preko 2 godine bez table i nikad se aku nije ispraznio..a spojena su bila i 2 pojačala na njega :)

 

kad si taj (moj bivši) motor stalno držao na 7000rpm... :rofl:

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...