Jump to content

nakon generalke imam problem - trebam pomoc


Recommended Posts

Napravio sam komplet generalku na svom BMW E36 316i 1995g. M43 motor

 

Nakon što sam sve sklopio nazad odzracio i upalio auto... ono sto

sam primjetio da auto ima malo drugaciji "dublji" zvuk... skoro

pa bi mogao reci kao da je auspuh probušen, što sigurno nije..

 

Nakon testne vožnje primjetio sam da na nižim okretajima do 3000

autu kao da fali snage i ne reagira na gas kao prije vec je trom i

ne ubrzava kako bi trebao, te se na cca 2000-2500 okretaja masina

trese... (isto se ponaša vozio na plin ili na benzin)

 

Pošto sam sve pažljivo slagao jedino što mi pada na pamet kao moguća

greška je da sam fulao jedan zub prilikom stavljanja lanca na bregastoj osovini.

 

bregastu osovinu sam postavio tako da sam pazio da

strelica oznacena na zupcaniku pokazuje prema gore

kao na ovoj slici:

30.gif

te da se na prvom cilindru bregasta "klacka" te da su oba ventila potpuno

otvorena.

 

Prilikom raskapanja i sklapanja Zupcanik nisam skidao

sa bregaste znaci nisam otpuštao ove šarafe:

30an.jpg

 

Lanac sam stavljao tako da je "nategnut" na desnoj strani

57671860.jpg

nije bio pretegnut, nego onako taman.

I u tom trenutku strelica na zubcaniku je koliko se sjecam bila skoro

pa pod 90 stupnjeva u odnosu na glavu, zapravo malo je naginjala

više na lijevu stranu, no ukoliko bi preskocio još jedan zub, onda bi

pak previše naginjala na desno tako da sam odlucio staviti ju tako

da ipak bude malo na lijevo sto je bilo blize kutu od 90 stupnjeva u

odnosu na glavu.

 

Naravno prilikom slaganja mašine zamašnjak je cijelo vrijeme bio

blokiran "sipkicom" kao na ovoj slici:

79.gif

 

Kopam i tražim po netu ali nikako ne mogu pronaći ništa pametnog,

naletio sam na par stranica da neki auti se slično ponašaju kada im

se pokvari VANOS sistem ali to je sve vezano za motore sa dvije

bregaste a ne za ovaj moj vulgaris sa jednom... pa sam tako i došao

do sumnje da sam fulao zubac i poziciju bregaste prilikom slaganja.

 

Trebam savjete i ideje, prije nego idem ponovo otvarati masinu...

 

nažalost nisam znao da postojo ovaj alat

camcm.jpg

 

P.S. Ima li netko "shemu" sa tocnim mjerama i kutevima ovog alata

za postavljanje bregaste... ovako od oka mi se cini kao da su kutevi

pod 90 stupnjeva... no je li zaista tako ? Mislio sam sam izradit taj

"alat" od komada željeza...

 

ili još bolje ako netko na podrucju zagreba ima to cudo za posuditi

na jedan dan da ga iskopiram :D

 

Unaprijed hvala svima na pomoći.

Edited by Jaki
Link to comment
Share on other sites

NHF, ali zašto se u takvo nešto upuštaš sam? Kaj ne bi bilo bolje da prvi put tako nešto napraviš uz pomoć nekoga tko je stručnjak za takve poslove? Mislim, kažem to, jer si pitao ranije "čemu ovo služi" za neki dio tog motora, pa mi je nelogično da ako ne znaš dobro sve dijelove nekog motora, da se samostalno upuštaš to slagat....ono, moglo bi te na kraju ispast duplo skuplje nego da isprve napraviš kako spada.

Link to comment
Share on other sites

I volje i hrabrosti se u tako nesto upusti sam, zelje da nauci, sve informacije sam trazi, sto nezna, pita ostale kolege (kolko znam iz takvih razloga i razmjene iskustava je i nastao hraweb) i sve o radi sam, potrosio vise love il ne, jer je to odradio svojom voljom i rukama i za takve stvari se nekad pokazivalo postovanje... za razliku od mase "chunera" koji samo predaju auto da im se odradi, plate, i pokupe kad je gotov i onda su sve svojim rukama napravili :)

 

Nhf2anyone i respect Jaki ;) Sretno sa daljnjim slaganjem.

Link to comment
Share on other sites

Upuštam se u posao sam... jel sam željan naučiti... a kako najbolje naučiti nego da probaš

nešto napraviti ? pa čak i ako nešto zeznem ili pokvarim... naučiti ću na svojoj grešci

i drugi puta se nece ponoviti... nažalost ne mogu sada ici u automehaničarsku školu kao

niti dovesti nekog mehancara sa iskustvom da mi sve pokazuje i da me ući... tako da

pokušavam sam sebe naućiti.

Nije bitan novac ... bitan je osječaj zadovoljstva kada nešto sam svojim rukama napraviš, pa makar putem naletio na neke zapreke i probleme, a zato je i ovdje forum

da jedni drugima pomognemo u problemima.

Link to comment
Share on other sites

I volje i hrabrosti se u tako nesto upusti sam, zelje da nauci, sve informacije sam trazi, sto nezna, pita ostale kolege (kolko znam iz takvih razloga i razmjene iskustava je i nastao hraweb) i sve o radi sam, potrosio vise love il ne, jer je to odradio svojom voljom i rukama i za takve stvari se nekad pokazivalo postovanje... za razliku od mase "chunera" koji samo predaju auto da im se odradi, plate, i pokupe kad je gotov i onda su sve svojim rukama napravili :)

 

 

 

aha, dakle ako idem sam stavljati pločice u kupaonicu onda sam pravi majstor, a ne da platim nekome pa da mi odradi taj posao profesionalac?

 

Ovdje svaki dan saznam nešto novo.

Link to comment
Share on other sites

Ne nego imas onaj osjecaj zadovoljstva da si nesto napravio svojim rukama :) Tako barem ja razmisljam i trudim se cim vise napravit svojim rukama i naucit usput kolko god se moze. Svako novo iskustvo je dobrodoslo. A usto, ovo je forum ljubitelja automobila a ne kupaona :)

iFrancuz nemoj se osjecat prozvano, nisam nis lose mislio, al mi je bezveze da se omalovazava neciji trud i rad...nemos popljuvat nekog ko se trudi nesto napravit sam :)

Link to comment
Share on other sites

Nisam ga popljuvao - naprotiv, svaka mu čast na entuzijazmu i vremenu koje je utrošio da otvori taj motor, prouči sve, zamjeni dijelove i sastavi opet.

 

Ono što pišem da mi nije jasno, jest zašto bih samome sebi lakirao parkete, ako ću to raditi samo 2 x puta u cijelom svom životu.

 

Doktor liječi ljude, parketar lakira parkete, a mehaničar radi generalke. Promjeniti ulje na autu je isto kao i kupiti Aspirin 500 u ljekarni. S druge strane, totalnom neznalcu (bez obzira ne entuzijazam) ne bih preporučio raditi generalku na autu, ako ne zbog ne znanja, onda je to zbog uzalud utrošenog vremena jer će je napraviti jednom i nikada više u životu.

 

Osim ako se ne planira profesionalno baviti generalkama na BMW -ovim M4x motorima.

 

Al dobro, svatko ima svoje veselje, pa ne želim da ispadne kako "sudim" članu Jaki-u. Drago mi je što ima vremena za zajebanciju oko svega toga jer s takvom voljom poslu pristupaju samo potpuni entuzijasti i za to skidam kapu.

Link to comment
Share on other sites

Gledajte ... volim sam sve raditi... valjda sam to nasljedio od svog starog

koji je uvijek sam svoj majstor za sve... i radim sam sve sto mogu... kada smo

vec kod plocica u kupaoni... i to sam sam radio kada sam uredjivao kucu..

sam zbukam ... sam zidam... sam postavljam parkete... pa zasto onda ne bi

i sam popravljao auto... OK... auto je kompiciraniji... ok ima puno stvari koje

se mogu zeznuti... ali ako ne probas nesto napraviti onda neces niti nauciti.

 

Evo ja sam vec puno naucio iz ovog sto sam radio... znam di dojde svaki dio

masine... poznam svako crijevo... svaki kabel, potrosio sam sate i sate kopajuci

po netu kako bi pronasao i shvatio kako radi hladjenje masine... kojim putem voda

tece kroz crijeva... kamo spojiti crijeva za plinsku instalaciju...

 

Nadalje... recimo nije mi radilo grijanje... uspjesno sam kvar uklonio rastavljanjem

vodenih ventila i promjenom gumice u istima... novi je kostao 1500kn ... ja sam

svoj reparirao sa troškom od 20 kuna.

 

Ok izgleda da sam zezno ovo sa zubcanikom i bregastom... ali sada sam i to

naucio... te cu vjerojatno sutra to popraviti i ispraviti.

 

Generalka me koštala samo onoliko koliko sam platio dijelove, te strojnu obradu

kod tokara... u svakom slucaju je jeftinije nego sto bi to koštalo u servisu + svaki

dio sam detaljno oprao... ocistio... uglancao... sto niti jedan mehanicar ne bi

napravio...

 

Zadnji puta kada sam imao problema sa autom curilo je ulje... otisao sam u servis

oni to kao zadihtali nakon tjedan dana opet pušta... idem gledat.. raskopam...

frajeri nametali kile diht mase maknuli orginal dihtunge... a nisu niti oprali sve kako

treba, nego fino po svemu onom masnom stavili diht masu... pa su mi provrtili navoje

na poklopcu glave jel su ih vjerojatno gedorom stisli ko ludjaci i tako ostavili...

Uglavnom siguran sam da cu si sam kvalitetnije posao odraditi nego sto ce mi to

netko drugi napraviti, npr. proveo sam sigurno 10h u garazi samo na ciscenje

dijelova... cak sam i karter ispolirao :D ... uglavnom sada masina izgleda kao

da je iz tvornice izašla.

 

OK... previdio sam ovo cudo sa bregastom... i tu zeznuo stvar... ali i to cu

uskoro ispraviti i sve ce biti kako treba, a ja cu imati novo iskustvo i malo

bolje poznavanje ovog auta.

 

 

Sto se Mante tice... je bila na prodaju... i prodana je...

 

Odustao sam od nje iz razloga sto sam uvidio da se sa 3.0 24V mašinom

koju sam ugurao unutra nikako nije mogla registrirati.. kao niti atestirati

jel su tražili neke "nemoguce" uvjete ... tipa ako je mašina iz Senatora..

mora biti i podvozje iz Senatora... što ne paše na mantu nikako... Pa onda

još dok sam radio mantu sam napravio neke stvari koje su mi bile super tada

kao npr. slika sokola na vratima... sada mi se to više ne svidja jer je "seljo tuning"

Nadalje limarija je imala preoštre rubove da bi se atestirala... kao npr prednja ralica..

zadnji spojler itd... neorginalna sjedala... H remeni i slicne stvari takodjer nisu

mogle proci atest.. tako da sam jednostavno odustao od mante i odlucio ju

prodati... novi vlasnik ce ju vjerojatno vratiti u orginalnije stanje i ako pokušati

atestirati... sretno mu bilo...

 

Slijedeci projekt ce biti vjerojatno Opel Commodore coupe... ili pak rekord C coupe...

Ovaj puta ce se raditi drugacije... ajmo reci da ce sve skupa ici u orginal smjeru...

necu radit cuda ko sa mantnom koja ne mogu proci atest.

no o tome ce biti tema predpostavljam u skorije vrijeme kada ulovim jednog i

dovucem ga doma :D

Link to comment
Share on other sites

Meni bi bilo jedino logicno da prepustis plocice, bregaste, laminate I slicno majsrorima, samo ako ti zaradujes po satu u svojoj struci I poslu vise nego ce ti oni naplatit za svoj rad.

 

Kod mene to definitivno nikad nije bio slucaj :D pa sam isti tak sama gletala, stavljala laminate I plocice I radila pizdarije po autu, sitnice. Gume, kileri, getribe itd dosuse uvijek uz neciju pomoc.

 

To kaj ces nesto sam slozit ne nosi samo osjecaj zadovoljstva vec I iskustvo, znanje I kontrolu nad svojom plocicama, svojom getribom itd, tocno znas sto je I kako je.

 

Jaki ti si meni super, I samo naprijed :) (i super si slozio post sa slikama I svime, svaka cast!)

Link to comment
Share on other sites

Uzalud se objašnjava kad se neće slušat. Nije ništa loše u tome da napraviš nešto sam, osjećaj kad nešto sam USPJEŠNO napraviš je nenadjebiv, ali ić radit generalku samostalno na motoru koji ne poznaješ nije nikakav pothvat za pohvalu, nego je u najmanju ruku neozbiljno. Barem si se mogao raspitat kod bmw majstora, nabavit SVE nacrte, provjerit točnu proceduru, potreban alat.....a ne ovak AJMO VIDIT KUD PUKLO.

Nemoj me krivo shvatit, bravo na trudu, ali ovakav način najčešće ispadne dvostruki trud i dvostruka cijena.

Edited by filip00
Link to comment
Share on other sites

Dobio sam sliku sa dimenzijama alata:

 

toolpv.png

 

Provjerio sam na bregastoj... to je to...

 

Kas ... ajde molim te provjeri da li je to isto

kao ova koju ti imas...

 

Ili netko drugi iz Velike Gorice ili ZG ako to ima i

moze mi sutra ujutro posuditi neka mi se javi.

Vracam isti dan.

Link to comment
Share on other sites

Pricate ko da je generalka na motoru, neko svjetsko cudo... Ako ga je sam rastavi, sam ce ga i sastavit natrag...

 

Hvala bogu na internetu se danas sve sazna... i na ovom forumu bi treba saznat nesto korisno, a ne dobit pametovanje...

 

Koji god motor se uhvatis radit, nekad mora bit prvi put... To sta je promasia jedan zub nije nikakva velika greska.... desava se jako cesto i na razlicitim motorima... bitno da nije toliko promasena da se polupaju ventili s klipovima ili medjusobno...

Link to comment
Share on other sites

Zvao sam ti ja sad svog mehaničara Krunu, kaže da ima alat i da nema problema da ti ga posudi. Zvrcni ga sutra od 9 na dalje na 091 514 06 22 pa se zaleti po to, on ti je u Rakitju (stara samoborska). Samo se pozovi na mene.

 

Inače, treba imati volje sam nešto raditi i naučiti. Ja do prije 2godine prije nego sam počeo slagati driftalicu jedino šta sam radio na autu je skinuo/stavio kotač, a prekjučer sam si sam skinuo turbinu, granu i auspuh. Nije generalka, al čovjeka veseli :)

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...