Jump to content

Redovni/izvanredni servis/popravak na svom autu radim...


Kiki B

Redovni/izvanredni servis/popravak na svom autu radim kako?  

69 members have voted

  1. 1. Redovni/izvanredni servis/popravak na svom autu radim kako?

    • ovlašteni servis
    • originalni dijelovi
    • zamjenski dijelovi
    • rabljeni originalni dijelovi


Recommended Posts

A jbga, onda se zapitaj u koje to dućane ulaziš. :P

 

Pošalji koji upit i meni pa ćeš vidjeti kako odgovaram na upit. :cool:

 

 

Vidim da imaš auto iz VAG koncerna. Ovako, napamet ti mogu reći sljedeće:

 

Filteri - Mann/Knecht/Mahle

Ulje - Castrol/Shell ili s kime već te godine potpišu ugovor :D

Kočnice - ATE/TRW/Textar i ponekad Pagid/Galfer

Ovjes - Meyle/TRW

Amortizeri - Sachs/Bilstein i po novome Kayaba u nekim premium modelima (Audi počeo ugrađivati odnedavno)

Remenje - Contitech/Gates

Španeri/rolice - SKF/INA (možeš slobodno uzeti i Ruville jer je on dio grupacije koja ima INA & LuK također pa samo prepakiravaju robu)

Kuplung setovi - LuK, Sachs, Valeo (poredani po učestalosti)

Akumulator - Varta, Bosch, Banner (poredani po učestalosti)

Svjećice - NGK, Bosch

 

 

I molim vas da se sad ne lovite za svaku riječ jer ovo dajem iz glave temeljeno na OEM dijelovima koje također držimo u ponudi i kat.brojevima/logotipovima koji se nalaze na OEM dijelovima, a proizvode ih tzv.aftermarket proizvođači. Ti proizvođači su zapravo OEM (Original Equipment Manufacturer) samo što proizvode za proizvođače automobila i za daljnju prodaju (tzv. aftermarket).

 

Naravno, postoje i pojedina odstupanja, zavisno od tržišta na kojem proizvođač nastupa pa ponekad koriste druge proizvođače.

 

 

Međutim, sa gore nabrojanim firmama stvarno ne možete pogriješiti jer se radi o renomiranim proizvođačima koji stvarno jesu OEM - samo kako kod kojeg modela, ali to dovoljno govori o kvaliteti.

Edited by Raptor6767
Link to comment
Share on other sites

Evo i konkretno - pisalo se da sam kupovao zamjensko umjesto OEM dijelova:

 

imag0420n.jpg

 

imag0423qz.jpg

 

SNRov španer na kojem je RENAULTOV logo, a radi se o tzv. aftermarket dijelu.

 

Međutim, ovakve stvari nisu tipične jer se proizvođači ugovorno vežu uz proizvođače automobila da kada/ako izbacuju već svoje aftermarket dijelove, koriste isključivo svoje logotipove, a ne od proizvođača vozila.

 

 

Drugi primjer je rolica, također od mog auta na kojoj piše INA, a ista je takva OEM samo što umjesto INA istim fontom i veličinom piše RENAULT:

 

imag0425n.jpg

 

A da ne pišem o tome da na prednjim pločicama stoji žigosano BREMBO, a utisnut je kataloški broj od FERODA. Na zadnjim pločicama je žigosan Renault logo, a kraj njega TRW, ALI na dnu pločice je GALFERov kataloški broj.

 

 

Onda situacije gdje su u OEM kuplung setu jednom Valeo, a drugi put LuK. Pa OEM kuplung set sa LuK-ovom korpom, a Valeovom lamelom i potisnim ležajem....

 

 

Ma, milijardu primjera bih ti mogao nabrojati...:D

Link to comment
Share on other sites

A jbga, onda se zapitaj u koje to dućane ulaziš. :P

 

Pošalji koji upit i meni pa ćeš vidjeti kako odgovaram na upit. :cool:

 

 

Vidim da imaš auto iz VAG koncerna. Ovako, napamet ti mogu reći sljedeće:

 

Filteri - Mann/Knecht/Mahle

Ulje - Castrol/Shell ili s kime već te godine potpišu ugovor :D

Kočnice - ATE/TRW/Textar i ponekad Pagid/Galfer

Ovjes - Meyle/TRW

Amortizeri - Sachs/Bilstein i po novome Kayaba u nekim premium modelima (Audi počeo ugrađivati odnedavno)

Remenje - Contitech/Gates

Španeri/rolice - SKF/INA (možeš slobodno uzeti i Ruville jer je on dio grupacije koja ima INA & LuK također pa samo prepakiravaju robu)

Kuplung setovi - LuK, Sachs, Valeo (poredani po učestalosti)

Akumulator - Varta, Bosch, Banner (poredani po učestalosti)

Svjećice - NGK, Bosch

 

 

I molim vas da se sad ne lovite za svaku riječ jer ovo dajem iz glave temeljeno na OEM dijelovima koje također držimo u ponudi i kat.brojevima/logotipovima koji se nalaze na OEM dijelovima, a proizvode ih tzv.aftermarket proizvođači. Ti proizvođači su zapravo OEM (Original Equipment Manufacturer) samo što proizvode za proizvođače automobila i za daljnju prodaju (tzv. aftermarket).

 

Naravno, postoje i pojedina odstupanja, zavisno od tržišta na kojem proizvođač nastupa pa ponekad koriste druge proizvođače.

 

 

Međutim, sa gore nabrojanim firmama stvarno ne možete pogriješiti jer se radi o renomiranim proizvođačima koji stvarno jesu OEM - samo kako kod kojeg modela, ali to dovoljno govori o kvaliteti.

 

od filtera ti još u novijim modelima ide filtron

od ovjesa ti ide samo lemferder

bilsteina vw nije ugradio ohohohoho

remen ti i de dayco i contitech a ne gates

di si vidio orginal banner u vw-u osim u svom dučanu.hahahaha.lijo jedno marketinška

i di si vidio valeo u vw-u.to ide kod francuza u orginalu.

 

neda mi se dalje.

Edited by igor-tdi
Link to comment
Share on other sites

od filtera ti još u novijim modelima ide filtron

od ovjesa ti ide samo lemferder

bilsteina vw nije ugradio ohohohoho

remen ti i de dayco i contitech a ne gates

di si vidio orginal banner u vw-u osim u svom dučanu.hahahaha.lijo jedno marketinška

i di si vidio valeo u vw-u.to ide kod francuza u orginalu.

 

neda mi se dalje.

ajde, da te podrzim :D

 

ni jedan ni drugi ne znaju da i UFI ide u VW :P

Link to comment
Share on other sites

od filtera ti još u novijim modelima ide filtron

od ovjesa ti ide samo lemferder

bilsteina vw nije ugradio ohohohoho

remen ti i de dayco i contitech a ne gates

di si vidio orginal banner u vw-u osim u svom dučanu.hahahaha.lijo jedno marketinška

i di si vidio valeo u vw-u.to ide kod francuza u orginalu.

 

neda mi se dalje.

 

Ne znam napamet, zato sam i napisao onaj disclaimer. ;)

 

Filtron dajem ekipi koja želi najjeftinije.

Za Dayco si u pravu.

Banner ti je po novome također.

Lemforder sam zaboravio. Meyle HD preporučam ekipi sa starim Audijima (100tke, A6), Passatima koji su imali/imaju problema sa prednjim alu ovjesom.

 

SET-OVJESA-AUDI.jpg

Edited by Raptor6767
Link to comment
Share on other sites

ja ti pričao za ono prije samo za vw grupu.kod renaulta je trw kočioni seistem,gates remeni i contitech..blablabla.

 

ukratko svi novi auti i svi ovlašteni servisi ugrađuju vam zamjenske dijelove po tri puta večoj marži s tim da EVENTUALNO NEKA vrsta robe ima žig orginala ali roba i sa i bez žiga prolazi testove kakvoće i kvalitete.

 

roba u orginalu je samo za pacijente kojima nemože normalan čovijek dokazati da je to sve ista kvaliteta.

 

razlika je samo u nekim šupljim proizvođačima tipa OCAP,japanparts,neki dijelovi od HANS PRIES TOPRAN.....

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...