Jump to content

Restriktori


Recommended Posts

Ma nema svadje, vec se traze odgovori koje nemamo niti nas zanimaju.

 

Evo ove aute i motore je radio Frank: http://gfmsport.ru/en

 

Ovo je najbrzi evropski privatnjak koji i renta aute koje nas Cica konstruira te kupuje motore od njega.

 

Ima jako puno ljudi u tom biznisu i sportu, ali zna se tko je najbolji.

 

U tome je i problem... čitajući tvoje kritičke osvrte na mnoge tuđe projekte stekao sam preveliko mišljenje o tvome znanju, odnosno precijenio sam te.

Ovime si me totalno razočarao.

ako je jedino šta ti znaš mapiranje, ok svaka ti dala, ali ako trebaš izmapirat atmosferski motor koji može funkcionirati isključivo sa pravilno konstruiranim restriktorom, a ti neznaš ni proračunati fizikalnu granicu tog restriktora, a mogao bi naučiti, ali te čak niti ne zanima...

 

to je naprosto grozno...

 

a moja mladost mi samo ide u prilog, a kad već spominješ dominika, pa od njega sam naučio na stotine esencijalnih činjenica vezanih za konstrukciju i izvedbu u praksi, a osim toga on je taj koji mi je govorio dobre stvari o tebi, zanemarujući činjenicu da si nekad samo trgovac jer jebiga i ti moraš jesti.

Link to comment
Share on other sites

U tome je i problem... čitajući tvoje kritičke osvrte na mnoge tuđe projekte stekao sam preveliko mišljenje o tvome znanju, odnosno precijenio sam te.

Ovime si me totalno razočarao.

ako je jedino šta ti znaš mapiranje, ok svaka ti dala, ali ako trebaš izmapirat atmosferski motor koji može funkcionirati isključivo sa pravilno konstruiranim restriktorom, a ti neznaš ni proračunati fizikalnu granicu tog restriktora, a mogao bi naučiti, ali te čak niti ne zanima...

 

to je naprosto grozno...

 

a moja mladost mi samo ide u prilog, a kad već spominješ dominika, pa od njega sam naučio na stotine esencijalnih činjenica vezanih za konstrukciju i izvedbu u praksi, a osim toga on je taj koji mi je govorio dobre stvari o tebi, zanemarujući činjenicu da si nekad samo trgovac jer jebiga i ti moraš jesti.

 

pa sad, tebi je naprosto grozno, i meni je grozno da je tebi grozno.

 

Tvoja mladost ti ide u prilog?

 

Stari uz dizno postovanje, u TVOJIM godinama ljudi iza sebe imaju MASU rezultata i po tome se razlikuju od onih ISTIH godina, a koji se dave u prosjeku svakodnevnice. Kuzis?

 

Ja se za razliku od tebe i sl. ne bavim necim sto me NE ZANIMA. A to je konstrukcija. Jebe mi se zivo za amortizere, stange, vilice, itd. Puca mi kifla.

 

A znas zasto?

 

Pa zato jer ima ljudi koji se SAMO TIME BAVE. Samo time, i puca im kifla za struju na autu. Vaznije i vazno im je da ono STO ONI ZNAJU rade najbolje. NAJBOLJE. ONI+ JA+KRESO+ĆURA=kombinacija koja pobjeđuje.

 

JA...nista.

Kreso...nista

Cura...nista

Frank...nista

 

 

Shvacas li stankec?

 

Ja se drzim onoga sto znam.

 

A samo cu ti reci, ne znam gdje si se za mene i restriktor napenalio, napravio sam vise automobila sa restriktorom, nego si ih ti vidio.

Od GpN 10tak automobila, pa do prosli tjedan 7.0 V8 sa restriktorom 36mm, s kojim sam postigao ISTU snagu i moment kao i neki profesionalac koji je mapirao MOtec sa restriktorom 37.2mm.

 

I da, ja moram jesti i prodavati, jer znanje se ne placa, pogotovo u Hr. Dobro je da to shvacas SADA, a nije dobro da s tim silnim shvacanjem i pamecu nisi u nekom top timu za bilo kakvo motorsport natjecanje. Jer kad vidim kako se razmeces pamecu, vidim koliko je skromno moje znanje ;)

 

Eto, nadam se da su ti neke stvari ipak jasnije, a da ti odam jos jednu tajnu.

 

Kad JEDNOM i AKO budes imao prilike mapirati auto na dynu, odmah i iste sekunde vidjeti ces da pola ovog tvojeg znanja vrijedi ravno kurac osim da se razmeces njime na forumu umjesto da mlatis silne pare silnim znanjem, vec je dovoljno biti logican, metodican i znati mapirati i kako se ponasa motor, da bi znao sto i kako. Pa ce ti dyno reci sve bez proracunavanja i gubljanja vremena na pizdarije.

 

Evo ti jedna slikica da vidis kako to izgleda kad se radi, jer ja cu prije docekati unuke nego ti napravis ista slicno, ma koliki trgovac bio ;)

 

 

 

2nr09yb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ok, možda sam ja totalno u krivu...

 

no mene iskreno zanima restriktor.

 

ok kad kažeš da si napravio ''auta sa restriktorom više nego sam ih ja vidio'', molim te reci mi pokaži objasni, kako si izveo, napravio, izradio restriktor???

 

jel razumiješ pitanje?

Link to comment
Share on other sites

ok, možda sam ja totalno u krivu...

 

no mene iskreno zanima restriktor.

 

ok kad kažeš da si napravio ''auta sa restriktorom više nego sam ih ja vidio'', molim te reci mi pokaži objasni, kako si izveo, napravio, izradio restriktor???

 

jel razumiješ pitanje?

 

još na trećoj strani sam te pitao za tu temu? ne kužim čemu ignoriranje?

pa šta sam loše napisao s tim pitanjem?

Link to comment
Share on other sites

no mene iskreno zanima restriktor.

 

ok kad kažeš da si napravio ''auta sa restriktorom više nego sam ih ja vidio'', molim te reci mi pokaži objasni, kako si izveo, napravio, izradio restriktor???

 

jel razumiješ pitanje?

 

sto te tocno zanima? kako izgleda?

 

u principu ti je sve zadano homologacijom, tocno se znaju unutarnje mjere.

 

e sada, u dizajnu samog restriktora postoje fore i forice kojima se moze "dodati" ali i "oduzeti" konje.

 

Naime, dizajn istoga je vrlo vazna stavka. Onaj moj prije spominjani RaceTorque engineering je u 5 godina "dobio" na dizajnu restriktora 12ks.

Prodaju ga za 800€!!!!!!!!!

 

Tako da, itekako ima smisla kemijati oko istoga.

 

A kad kazem napravio, mislim prvenstveno na mapiranje.

Link to comment
Share on other sites

jeste li izračunali prije odabira motora fizikalno ograničenje protoka restriktora određenog promjera?

 

Nismo i puca nam kifla, a reci cu ti i zasto.

 

Jer ga MORAS imati, i to kaj racunas, nece ti ni dati ni uzeti snagu i moment.

 

Dyno ti tocno veli koliko imas i baj baj pero.

 

I na logu i na dynu vidis moment/tlak u grani/itd i odmah ti je jasno sto i kako.

 

Jer restriktor ne biras, nego ti je nametnut.

Link to comment
Share on other sites

u tehničkom dijelu pravilnika piše da mora biti određeni promjer i duljina uskog grla minimalne duljine 3 mm.

 

dakle, možeš kemijat šta god hoćeš, a kemija se ovo:

http://en.wikipedia.org/wiki/De_laval_nozzle

 

mislim da ti je krivi pristup. ako izračunaš fizikalni maksimum restriktora, vidjet ćeš koliko je moguće sa energetskog aspekta uopće izvući snage iz motora.

 

pa kad ti dyno da više, znači da laže. e sad ako je to trgovačka finesa, sjedi 5!

a kad ti da manje vjerojatno ima mjesta za konstrukcijska poboljšanja.

naravno sve to pod uvjetom da jesi baja u mapiranju.

ponašaš se kao da sa mapiranjem možeš izvuć zlato iz govana.

ne možeš, možeš samo iz zlata izvuć srebro, ako me žišku?

 

tako da ako napamet staviš duljine usisnih i ispušnih cijevi te isto tako napamet trkneš nečiju geometriju restriktora, ti ne znaš šta ćeš dobiti niti šta možeš očekivati već samo mapiraš i čekaš da vidiš šta će ti dijagram reći.

 

zašto sve to govorim, jer sam to radio, konstruirao, radio simulaciju, proizveli su mi, zašarafao, i dominik sjedeći uz laptop potvrdio da radi bolje nego jedan prije...

 

800 novaca, pa normalno kad je to za neuke debile jebena znanstvena fantastika, a tako je logično.

 

neznam, eto pogledaj link, možda dobiješ neku ideju da stvar bude bolja...

Link to comment
Share on other sites

u tehničkom dijelu pravilnika piše da mora biti određeni promjer i duljina uskog grla minimalne duljine 3 mm.

 

dakle, možeš kemijat šta god hoćeš, a kemija se ovo:

http://en.wikipedia.org/wiki/De_laval_nozzle

 

mislim da ti je krivi pristup. ako izračunaš fizikalni maksimum restriktora, vidjet ćeš koliko je moguće sa energetskog aspekta uopće izvući snage iz motora.

 

pa kad ti dyno da više, znači da laže. e sad ako je to trgovačka finesa, sjedi 5!

 

 

Nebi se htel bas mjesati, ali dyno koji mjeri motor u sasiji nije apsolutno tocan i nemogouce je da bude tocan jer imas previse nepoznanica. I tome uopce dyno ne sluzi, sluzi samo za mapiranje i lose usporedbe.

 

I nikako ne vidim nacin da se izracuna priblizno tocno kolko se snage moze izvuci iz nekog motora s restriktorom. Moze se izracunati kolko energije se nutra gura, ali gubitke(efikasnost) tocno izracunati ne. Pogotovo kada se lovi 1-2 konja.

Link to comment
Share on other sites

Nebi se htel bas mjesati, ali dyno koji mjeri motor u sasiji nije apsolutno tocan i nemogouce je da bude tocan jer imas previse nepoznanica. I tome uopce dyno ne sluzi, sluzi samo za mapiranje i lose usporedbe.

 

I nikako ne vidim nacin da se izracuna priblizno tocno kolko se snage moze izvuci iz nekog motora s restriktorom. Moze se izracunati kolko energije se nutra gura, ali gubitke(efikasnost) tocno izracunati ne. Pogotovo kada se lovi 1-2 konja.

 

to za dyno ja nisam rekao, nego netko drugi.

sve se može izračunati vjeruj mi.

neznam šta znači lovit konje.

meni je logično loviti što veću površinu ispod dijagrama, a tamo na vrhu koliko konja me gleda je lijepo ali ne pod svaku cijenu.

Link to comment
Share on other sites

to za dyno ja nisam rekao, nego netko drugi.

sve se može izračunati vjeruj mi.

neznam šta znači lovit konje.

meni je logično loviti što veću površinu ispod dijagrama, a tamo na vrhu koliko konja me gleda je lijepo ali ne pod svaku cijenu.

 

Shvatio da ti rekao za dyno iz proslog posta ali moguce da te krivo shvatio. Ja sam na svom motoru mjerio gubitke u motoru i to se s tolko parametra mijenja da bi rekao da je nemoguce izracunati. Mozda mozes za neku staticnu tocku koja ce trajati 0.0001s, ali za neki veci raspon ne. Kolko samo temp ulja tjece na gubitke, pa promjena temperature vode....

 

Pa u takvi auti se ne razlikuju za 50HP, nego za par konja, cesto i za manje od 1HP.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...