Jump to content

PSA grupacija - TU3 motori i povećanje snage


Recommended Posts

Imam par pitanja za ekipu...

 

Pred malo manje od godinu dana, kupio sam od prvog vlasnika izvrsno očuvanu Xsaru sa 1.4i motorom (TU3JP, 8v) sa 75ks.

Stanje motora ja odlično, ne dimi, ne masti i ne troši ulje. Razmišljam o ugradnji plina, jer planiram voziti auto na duže staze, iako mi trenutna prosječna potrošnja od 6,5l @ 100km ne predstavlja problem, volio bi prije ugradnje plina povećati snagu bolt-on dijelvima sa jače izvedbe TU3 motora koje nebi bile vidljive na tehničkom pregledu.

 

Na netu sam našao da ustvari trebam ussinu granu i klapnu (throttle) od Saxa VTR (isto 1,4 8V motor) a vidim da odgovara i iz Peugeota 106 XSi koji je imao 1,4 8V motor.

 

U procesu je "skidanje" AutoDate da nađem serijske brojeve tih dijelova, pa me usput zanima da li trebam i ECU od jače verzije TU3 motora da dođem do nekih cca 95ks (meni sasvim ok uz plin koji bi ugradio) ?

 

Link na Wikipediju o tom motoru: http://en.wikipedia.org/wiki/PSA_TU_engine#TU3

 

Dakle - ako netko ima neposredno iskustvo, neka napiše, nebi se volio zaletiti, a ne tražim niti ništa ekstra, samo par konja više sa dijelovima koji bi trebali pasati na šaraf i zgledati stock kada se digne hauba.

Link to comment
Share on other sites

kao što su napisali nije to sam tak dobit 20 konja

ak baš hoćeš, imam doma negdje usisnu i klapnu od xsi-a i bit će uskoro jedna usisna i klapna od 1.6 rallye povoljno na prodaju

 

svi 8v TU motori su vizualno praktički isti. ja sam u svoj 106 umjesto TU3JP (1.4 75konja) ubacio 1.6 (TU5J2) iz rallye-a i uredno prolazim tehnički pod 1.4 tak da preporučam da napraviš isto ako već ideš kemijati

imam i plin unutra i nema problema

 

VTR je 1.6 ali grane pašu

 

ja se nadam da ću uskoro kemijat nekaj malo jače po motoru i ako izvučem 20-25 konja bit će super

 

 

mirac ti si imao (ili još imaš) neku bregastu na 1.4? jel to na prodaju možda, mislim da paše i na 1.6

Edited by JosipZG
Link to comment
Share on other sites

Zahvaljujem na odgovorima.

Mislio sam da je situacija kao nekad sa Hondinim 1.4 motorima od 75ks i 90ks, tj. da bi bolt on dijelovima to jednostavno mogao srediti bez da otvaram motor.

Zapravo, motor mi je u izvrsnom stanju i bila bi ga šteta otvarati (mislim na skidanje glave, zamjene bregaste...). tako da to onda otpada.

Kopkalo me pa reko - ko pita ne skita ! :)

 

Može lock na temu ako nema netko još što reći za TU3 motore.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...