Jump to content

Bušenje diskova


Recommended Posts

Ako aludiras na odvodjenje plinova, to je stvar proslosti, vise se ne proizvode plocice koje u tolikoj mjeri proizvode plinove koji su nastajali usred trenja izmedju diskova i plocica.

 

 

Samo su se materijali promijenili zbog ekologije, sve drugo je ostalo isto.

Procitaj malo cemu sluze rupe, pa ce ti biti jasnije.

Nikakako ne da bi "izgledali lijepo i da bi bili laksi" kako si to ti napisao.

A sta je sa kocenjem kad pada kisa?

Evo da se ne mucis sa trazenjem strucnih clanaka jer ima i u wikipediji:

http://en.wikipedia.org/wiki/Disc_brake - naglasak na,........ "holes".

Link to comment
Share on other sites

Samo su se materijali promijenili zbog ekologije, sve drugo je ostalo isto.

Procitaj malo cemu sluze rupe, pa ce ti biti jasnije.

Nikakako ne da bi "izgledali lijepo i da bi bili laksi" kako si to ti napisao.

A sta je sa kocenjem kad pada kisa?

Evo da se ne mucis sa trazenjem strucnih clanaka jer ima i u wikipediji:

http://en.wikipedia.org/wiki/Disc_brake - naglasak na,........ "holes".

 

Znaci materijali u disk plocicama iz 50-tih su isti kao i danas, samo nema azbesta? LOL, LOL, LOL

 

A da ne pricam o dizajnu kocionih klijesta i dizajnu diskova...

 

Ne mucim se ja sa trazenjem strucnih clanaka, dapace, slobodno posalji linkove...

 

Ovo za odvodjenje vode i plinova vrijedi i za narezane diskove, ali to vec imas i na samim plocicama (kvalitetnijim naravno)

 

carbotech.jpg

 

2 markic: odvodenje topline i sprecavanje filma vode izmedu diska i plocice, pa pricali smo o tome davno jbt ... staris :)

 

 

Pricali smo odavno o tome, imas tu na forumu xy tema o tome... Busenjem smanjujes povrsinu diska, kaj je tu toliko tesko za shvatiti :)

 

Sad kad vec pisem, s vecim diskom dobivas vecu masu diska, tj. vecu termalnu stabilnost i vecu povrsinu kroz koju isijavas toplinu. S druge strane, poanta je ne samo veci, nego i deblji disk (iz istog razloga) i veci zracni prorez u sredini diska za hladjenje (to je vec bitno), no za deblji disk obicno trebas druge celjusti... Jos kod novijih diskova imas usmjeravajuca krilca/lopatice u unutrasnjosti samoventilirajucih diskova, zbog sto boljeg odvodjenja topline ili kao kod DBA diskova "kangaroo paw"... Uglavnom veci disk, ista plocica jednako veci moment kocenja (sila x krak) iako to nije toliko bitno jer i s malim diskom mozes dobiti veliki moment. Pa onda jos dvodjelni/plivajuci diskovi... Da rezimiram, poanta dobrog rada diskova je primanje i odvodjenje topline... Pravilni odabir celjusti daje ti dobar osjecaj na kocnici i kratak hod iste... Naravno ovo je jako pojednostavljeno... Prva stvar koja bi se trebala napraviti ako zelis bolje kocnice su bolje disk plocice i kociona tekucina, dalje mozes mijenjati kocione vodove, druga veca klijesta sa vise klipova, veci dvodjelni diskovi, jaci kocioni cilindar, crijeva spojena na diskove za hladjenje zrakom i za kraj vodeno hladjenje...

Edited by ND4SPD
Link to comment
Share on other sites

mileni, poslusaj ti kimia u ovom slucaju ;) dosta stvari si rekao , ali sta ti nije jasno oko rupa? tu povrsinu sto smanjis je zanemariva, a hladenje je ipak bolje , razmisli... ali ipak, po kisi sve postaje puno bitnije, mozda ne za nasu upotrebu, ali u utrkama da... i jos jednom mi krenes objasnjavat silu puta krak pokazat cu ti sve sto znam , a sto si htio na doceku :D (zaboravljas sto studiram beno)

Link to comment
Share on other sites

mileni, poslusaj ti kimia u ovom slucaju ;) dosta stvari si rekao , ali sta ti nije jasno oko rupa? tu povrsinu sto smanjis je zanemariva, a hladenje je ipak bolje , razmisli... ali ipak, po kisi sve postaje puno bitnije, mozda ne za nasu upotrebu, ali u utrkama da... i jos jednom mi krenes objasnjavat silu puta krak pokazat cu ti sve sto znam , a sto si htio na doceku :D (zaboravljas sto studiram beno)

 

Nemoj ti meni mileni :D Poslusao bi ga da su turbine u pitanju :D Znam kaj studiras, zato se i cudim :P Kaj se sila x krak tice objasnjavati ces mi te poluge uzivo, na kraju smo zaboravili na to :lol: I hebala vas kisa vise, ne vozis kroz 5 metara vode da trebas zljeb oko diska da se voda ima gdje slijevati :) A i stavio sam gore sliku, da se vidi da to imas i na samim plocicama... Kaj se utrka tice koliko znam vise nitko ne upotrebljava busene diskove, dapace u Gr.N diskovi moraju biti serijski, iako smiju biti od drugacijeg materijala, OK, ovo je oksimoron, ali valjda me kuzis kaj zelim reci... :)

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...