Jump to content

Kako treba raditi opruga?


Recommended Posts

Jedno glupo pitanje, ali ekipa me je malo zabrinula. Kod motanja volana sam znao čuti natezanje opruge amortizera, kao neki ding-ding-ding-ding. Kad sam skinuo kotač sam skužio da oprugu mogu bez beda vrtiti rukom u kućištu. Primijetio sam tanki gumeni prsten koji je puknuo na vrhu, kao da ga je netko prerezao, ali sam ga pustio tamo, ko ga j...ima skoro 10.000 km. Kućište nema nikakav zarez u koji bi opruga trebala leći niti je ona napravljena tako, jednostavno je ravna i gore i dolje.

E sad, imam ovakav tip

 

ad4529e2-b750-4c26-8993-c7e4c862ea60-800.jpg

 

znači visina se podešava "gewindanjem" ovog donjeg prihvata dok ovaj gore koji drži oprugu nema veze s tim.

Ja sam taj gornji dio stisnuo za 5mm i škripanje/preskakanje je prestalo. isto sam napravio i na drugom tako da budu isti. Oprugu i dalje mogu vrtiti, ali puno teže.

Ono šta me sad brine su priče lokaknih mehaničara da bi ista mogla puknuti uslijed naprezanja kod skretanja.

 

O čemu pričaju? Tko je tu lud?

Link to comment
Share on other sites

Na vrhu je lezaj koji ti je vjerovatno blokirao (suh, hrdjav) i zato cujes "ding-ding-ding-ding" jer se sada vrti opruga u njemu umjesto da se vrti cijeli amortizer u lezaju. Na D2 je inace lakse spustati/dizati auto na donjoj matici jer s gornjim maticama u slucaju dizanja/spustanja mijenjas preload opruge.

Edited by KIMI_1.8T
Link to comment
Share on other sites

znači trebao bi skinuti i podmazati onaj "poklopac" na vrhu opruge?

ufff...nije da mi se da to raditi, ali ako moram, ok. koje su posljedice osim čudnih zvukova? šta stvarno može puknuti opruga zbog toga?

Link to comment
Share on other sites

znači trebao bi skinuti i podmazati onaj "poklopac" na vrhu opruge?

ufff...nije da mi se da to raditi, ali ako moram, ok. koje su posljedice osim čudnih zvukova? šta stvarno može puknuti opruga zbog toga?

 

Trebas skinuti salicu i vidjeti u kakvom je stanju lezaj, i da li je to uopce dobro slozeno prilikom montaze, pogotovo ako su gore uniball-i. Amotrizer se u gornjem lezaju (salici) mora lagano okretati. Znaci, ovaj komad sa slike iz kojeg vire tri vijka mora ici lagano.

Pucanje opruge je glupost.

Link to comment
Share on other sites

Nisam još rastavljao ovakav tip d2 ali obično pomogne malo spricnut WD40 na uniball i sve dalje radio ok.

 

 

Na D2 bi trebao sa relativno malim naporom moci okretat oprugu oko amortizera,kao što su dečki napisali one gornje dvije matice se nikada ne diraju...one drže oprugu.

 

Kod dizanja/spuštanja se ona treca donja otpusti i našarafi amortizer u kučište,donja matica dotegne i to je to.

 

Bilo je onih koji su spuštali gornje dvije matice prema dolje i smanjivao se hod klipa te je samim time klip lupao u dno recimo to tako i gewinde su ubrzo pustile ulje

 

Način podešavana visisne je isti na buddy club/pic/k sport/d2...a ovaj uniball kao i svaki drugi sferni ležaj bi bilo pametno podmazat s vremena na vrijeme

 

 

Koji je to auto ?

Edited by Vucko
Link to comment
Share on other sites

Trebas skinuti salicu i vidjeti u kakvom je stanju lezaj, i da li je to uopce dobro slozeno prilikom montaze, pogotovo ako su gore uniball-i. Amotrizer se u gornjem lezaju (salici) mora lagano okretati. Znaci, ovaj komad sa slike iz kojeg vire tri vijka mora ici lagano.

Pucanje opruge je glupost.

 

amortizer se okreće (valjda u šalici) kad se okreće volan. mogao bi probati podmazati, imaju 4 godine, a poznati su po privlačenju hrđe. samo čime? wd ili neka mast?

 

Nisam još rastavljao ovakav tip d2 ali obično pomogne malo spricnut WD40 na uniball i sve dalje radio ok.

....

Na D2 bi trebao sa relativno malim naporom moci okretat oprugu oko amortizera,kao što su dečki napisali one gornje dvije matice se nikada ne diraju...one drže oprugu.

Koji je to auto ?

 

koje matice, ne kužim? visinu podešavam kako treba, s donjim dijelom, a što se tiče "tog tipa d2", nije moj takav, sliku sam stavio samo kao ilustraciju da se kuži da ne mijenjam visinu naprezanjem opruge. auto je nissan sunny

Link to comment
Share on other sites

Pa ukratko ako nema amortizer sa slike onda nema ni uniballa...i citava rasprava je nepotrebna...kakav tip amortizera sunny ima ?

 

I kako to molim te nesto odmastiti necim masnim kao wd40 ?

Edited by Vucko
Link to comment
Share on other sites

Vucko probaj, ja ga masu koristim baš za to, poslje prebrišeš krpom naravno. Uglavnom imaju ulja i masti za podmazivanje što je bolje riješenje, ne WD.

Bubi koliko znam D2 uniboli imaju ptfe košuljicu, kugla je kromirana. E sad ak ti upadne komadić nečega i podere krom onda imaš belaj :)

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...