Jump to content

Održavanje, popravak, bojanje kože (volani, sicevi,...)


Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Replies 156
  • Created
  • Zadnji odgovor

Top Posters In This Topic

evo kako je i meni novo vozilo na putu sicevi su crvena koza. radi se o opel astri coupe turbo, bertone. e sad rubovi siceva su spucali(pojačanja kod rebara)

i trebo bi dat to pretapecirat. gdje to napravit? matas design? ili ovaj gospon željko tu kaj čitam?

Link to comment
Share on other sites

Kupio sam jedan trokraki volan viska za eksperiment. Ideja je pokusati osvjeziti volan lakiranjem. Posto se radi o koznom volanu naravno da se radi o posebnim preparatima i lakovima ( bezbojni + boja ) koji se koriste u koznoj industriji za farbanje koza.

 

Jedna prednost ovog zahvata je sto na samom volanu ostaje original koza i original savovi.

 

 

Ovako je izgledao prije tretmana. Pomalo sjajan, pore koze pune prljavstine, isto kao i savovi, konci i rupice kroz koje konci prolaze.

 

dsc_0309mvata.jpg

 

dsc_0310dxlhd.jpg

 

Izvadjem je zracni jastuk i posao pocinje

 

dsc_0379euauu.jpg

 

Na slikama sam pokusao docarati mala ostecenja na povrsinskom dijelu koze

 

dsc_0385vwlkn.jpg

 

dsc_038157anv.jpg

 

dsc_0380ylzv9.jpg

 

Volan prije farbanja treba dobro ocistiti od masnoce i prljavstine. Za to se koristi aceton ( ne onaj za nokte iz ljekarne ).

 

50:50 odmasceni dio volana s desne strane i NEodmasceni dio volana s lijeve strane. Zamijecujeom kako je odmasceni dio volana vise mat nego neodmasceni

 

dsc_0386mub5u.jpg

 

dsc_03875dlvn.jpg

 

dsc_0389j8leb.jpg

 

Evo mozda malo ocitije razlike nakon maknute trakice

 

dsc_0392jwx67.jpg

 

Komplet volan odmascen i nakon toga odnesen na sunce kako bi se koza skroz osusila od acetona kojeg je upila .

 

dsc_039311zrl.jpg

 

dsc_0395pna4f.jpg

 

Za to vrijme sam ocistio zracni jastuk istim nacinom. Pretpostavio sam da je na njemu bilo nesto cockipit spreja od proteklih godina. Da li sam bio u pravu pokazat ce slike.

 

dsc_03980ixr5.jpg

 

Ipak je bilo smisla !

 

dsc_0399ynbcl.jpg

 

Nakon sto je volan kompletno suh zasticen je dio ispod airbaga

 

dsc_0401buxw9.jpg

 

Lakiranje se naravno vrsi kompresorom. Pravo vrijeme za vjezbanje osjecaja u ruci..

 

dsc_0405x4ymf.jpg

 

Volan ofarban..

 

dsc_0406tsx15.jpg

 

dsc_0407u4z16.jpg

 

dsc_0408v7xaa.jpg

 

dsc_0411amaxk.jpg

 

dsc_0416bdy2w.jpg

 

dsc_0412ebyp2.jpg

 

Nakon toga volan na sunce da se sto prije osusi. Naravno englekso sunce je nestalo dok sam ja ostavio volan i otisao po fotic.

 

dsc_069612y1z.jpg

 

Farbanje bojom je islo u tri ruke cisto iz razloga da se sto bolje pokriju ostecenja. Minimalno 2 ruke se rade. Nakon toga stavljen je bezbojni lak sjajni za zastitu i naokn toga postoje dvije opcije: Matt finish ili sjajni finish. Ovoga puta sam odabrao matt finish. Nanesena je samo jedna temeljitija ruka matt laka. Naravno moglo se ici na jos vise matt ali nisam htio da mi kozni volan dobije onakvu boju kakvu vecinom imaju novi Renaulti gdje je kozni volan svijelo sivi matt koji lici na plastiku na prvi pogled primjerice.

 

Drugi razlog je sto sam htio donekle pokusati ujednaciti boju samog zracnog jastuka i kola volana da budu podjednaki.

 

Slike zavrsenog uratka:

 

dsc_0691grbyw.jpg

 

dsc_0695tsyl1.jpg

 

dsc_0697azzx8.jpg

 

dsc_0698vuxnx.jpg

 

 

P.S. - krug tj utor oko samog znaka na zracnom jastuke nije ociscen jer nisam imao cetkicu pri ruci prilikom zavrsavanja ciscenja samog zracnog.

Edited by SVEN
Link to comment
Share on other sites

Ovo je savršeno ispali :D Svaka čast majstore... jel imaš volje da i mojeg središ? :D

 

Btw. moj nije crni :D

 

http://img710.imageshack.us/img710/7307/a43bl.jpg

 

Sve se da rjesiti, nije problem ako nije crni.

 

Svaka čast!

 

Pedantnost na off boug...

 

Ti velim da ti velim :rofl:

 

odlicno...

 

daj mi reci kako to ide boja i armatura/volan??

 

dali se farba skida dolje...???

 

Nekuzim te bas ? Da li se farba skida odakle ?

Link to comment
Share on other sites

i trebal si potegnuti skroz do engleske da otkriješ ono kaj šverceri sa sajma rade već godinama :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

inače može se i sa spužvicom raditi pa ispadne još ljepše

 

jedini problem je to kaj nedaj bože da zagrebeš noktom,prstenom itd jer se odmah vidi oštećenje.

 

nakon mjesec dana korištenja takvog volana boja se "ispolira" i volan više nije matt nego se sjaji ko pesja yayca......

Link to comment
Share on other sites

Dali se farba skida dolje sa volana,tj dali se ruli ?

 

ne ruli se ako je dobro odrađeno ali vidi moj post :D

 

to je baš zahvat stvoren za aute koji su dopeljani izvana sa bezbroj km i imaju izyebane ručice mjenjača i volane i onda odradiš to i izgledaju ko novi a trošak nikakav.....kemijsko krova i siceva, kilometraža parsto iljada dolje i auto ko nov ide na hrelić....:D:D:D:D:D

Edited by GT Boca
Link to comment
Share on other sites

i trebal si potegnuti skroz do engleske da otkriješ ono kaj šverceri sa sajma rade već godinama :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

inače može se i sa spužvicom raditi pa ispadne još ljepše

 

jedini problem je to kaj nedaj bože da zagrebeš noktom,prstenom itd jer se odmah vidi oštećenje.

 

nakon mjesec dana korištenja takvog volana boja se "ispolira" i volan više nije matt nego se sjaji ko pesja yayca......

 

Da, to nasi sverceri rade vec poprilicno dugo. Najjeftinija opcija je a teze se otkrije ( na prvu ) a onda kad skuzis onda je kasno.

 

S ovim drugim se ne slazem jer vecinom sverceri koji to rade rade sa obicnim bojama i lakovima koji nisu namjenjeni za kozu a oni su drukciji od klasicnih lakova dostupniih po ducanima. Ovih preparata nema za kupiti, to je samo za industrijsku upotrebu.

 

Dali se farba skida dolje sa volana,tj dali se ruli ?

 

Ne, iz tog razloga se stavlja prvi sjajni bezbojni lak koji je tu da stiti samu boju/farbu a na njega se nanosi drugi bezbojni ovisno po zelji finisa. Mat ili sjani.

Link to comment
Share on other sites

svenny pa ima i kod nas industrija kože, evo 10 km dalje od mene velika austrijska firma radi sve živo i neživo od nule, autoindustrija im je jedan od prioriteta i to rade za malo jače marke auta, strojevi i pogoni da ti vilica otpadne :thumbsup: a i u lagermaxu se se daju čuda nabaviti :D:D:D:D

 

@drdnak: nisam ja ni reko da je sven ovo loše napravio al nisu ni kod nas ljudi blesavi, naravno ima onih kaj to riješavaju sa renco sprejevima itd.....ali ima i onih koji znaju kaj rade

 

s tim da ovo kod nas nba sajmu prolazi pod NOVI volan nije prošooooo ni 100 iljada i ovo kod nas ni nebi trebalo ovakav zahvat :lol::lol::lol::lol:

Edited by GT Boca
Link to comment
Share on other sites

Ma sve 5. Jedino sto sam htio reci je da nemozes doci u Kemoboju i uzet te sprejeve i lakirat, nista vise. Mali problem je nabavit te stvarcice a da to nije na veliko nego da ti netko da bocu dvije dok oni to dobivaju na palete. Ako to uspijes onda je to to.

 

400kn je vecinom skaj, 700kn je navodno koza kod nasih tapetara. To su okvirne cijene. E sad, ovo je brze i ako se dobro odradi izgleda originalnije.

 

 

Razmisljao sam napraviti jos jedan test sa drugim volanom ili na ovom dati jos jednu ruku mat laka da vidim razliku ali bojim se da ce poprilimiti poluplastican look ako bude pre mat. Ovo mi izgleda kao najveci kompromis..

Link to comment
Share on other sites

ovo je izvrsno ispalo i ja nebi dirao niš više, jedini je zayeb kad volan ima konac u boji.....onda pali ona metoda koju sam ti spomnjao sa spužvicom :D

 

ugl. super odrađeno i topic mi je odličan s ovim slikama detaljno itd......baš mi fali čitanje tvojeg topica o gnoju:D sa bolesničkim dotjerivanjima i sitnicima koje nebi biko nikad primjetio itd......

 

kaj niš ne radiš po njemu ili samo niš ne pišeš, daj malo akcje tam :D

Link to comment
Share on other sites

Cekaj, stvarno ces volan u Englesku slati da ti Sven polakira? :lol:

 

alooo leek kupuje termostat od 70kn po forumima.....:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

 

za ovakvu kavlitetu nije problem :P:P:P

 

veliš ak ti neko ne nabije na nos slike nebuš ni pital prije malo oko sebe a ima ljudi kaj delaju čuda nego odmah volan za englesku..... :rotfl:

 

 

hahhahahahah jesi leek :rotfl:

Edited by GT Boca
Link to comment
Share on other sites

Konju bolje da karaš tamo engleskinje dok još možeš nego da tu farbaš volane! :D

 

Kaj da karam te krmace debele..jesi lud ? Radije poliram majmuna :lol:

 

 

Da, kad budem bio u kaljavoj nasoj Hrvatskoj onda ce ova usluga biti dostupna kao i jos mnogo drugih ( vezanih naravno za aute i njegu istih ).

 

Ovo je bio cisto tutorial sto i kako ..

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 6 months later...

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Announcements


×
×
  • Create New...