Jump to content

Poliranje akrilne boje


Recommended Posts

Problem....

 

Ja sam sad dva dana polirao auto, starog Pola iz '89, akrilna boja, crvena naranvo...i dogodilo mi se to da nakon poliranja prvo smo primjetili da nanošenje voska totalno matira boju, a zatim se ispostavilo da to isto čini i voda..jel tu problem u sredstvima koje koristim da nisu možda za akrilnu boju ili negdje griješim u postupku?

Koristio sam Sonax extreme polish & wax 3, kasnije sam probao sa Sonax Lack Reiniger sa kojim je malo bolje sve ispalo, ali i dalje se vidi "mutnoća"....Radio sam strojno....

 

Meni izgleda kao da se polir pasta jednostavno ne da istrljati do kraja, jer kad sa prstima prođem preko 'mutnih' dijelova, kao da se ta 'mutnoća' razmazuje, kao da je masno....

Link to comment
Share on other sites

Nesto krivo radis. Ne znam kako si pripremio auto za strojno poliranje...koje padove koristis...kojom mašinom itd. A ovo na kraju...nisi do kraja "izbuff-ao" i ostalo ti je paste...

 

Uzmi jedan manji dio i probaj rucno odraditi taj dio...i dobro istrljaj kasnije da maknes sve ostatke paste. Isto tako...ako auto nije dobro opran prije poliranja (treba izvuci sve ostatke voskova od prije...) onda nece ici kako tteba.

Edited by Coupe VD
Link to comment
Share on other sites

Danas je auto puno bolje izgledao, poslije kiše...Iako se vidi da mu treba još, jer je ostalo područja gdje je "mutan", sad je crven i donekle se sjaji...ja sma probao izbuffati pastu, ali to polirkom a ni krpom i rukom nejde...na polirki sam koristio one tanke pamučne padove....možda ma nešto bolje?...sa golom rukom se da istrljati pasta, i odmah mutnoća nestane, ali tko bi cijeli auto tako :)....

 

Vosak nisam nanosio, jer se bojim da će izmatirati, tako da taj dio još čeka, a htio bi to napraviti da ga barem malo zaštitim...

Link to comment
Share on other sites

mislim da je problem u pastama "s benzinske"..,one su dobre na novijim lakovima da skinu nekakvu nevidljivu prljavštinu..,a politura+vosak su mi isto ko m+s gume nit drže po ljetu nit po zimi :)

 

A ne znam baš da Sonax spada u neke bezvezne paste...ili se varam.. :unsure:

 

niste nešto dobro radili.. i koje ste uopće spužve, padove koristili?

 

A one koje su došle s polirkom :lol:..jebga...

Link to comment
Share on other sites

One koje su dosle s polirkom slobodno baci u kantu..

 

Ja sam kupio od 3m spuzve, gruba, srednja fina.. Svaka je u prosjeku 150 kn..

Backing plate isto 3m, on je kod nas skoro 300 kn..

I treba ti pasta gruba, fina.. I racunica je takve da ispod 1000 kn ne mozes proc da imas nesto ok.. Ta sonaxova pasta ne znam kakva je, al sumnjam da je profi.. Zato preporuka za megs posto je lako nabavljiv..

Edited by Luky
Link to comment
Share on other sites

to su ti sve univerzalne paste blago rečeno za sve i za ništa..kažem na novijem laku če dati neki sjaj čak i na tom starom je "bolje nego je bilo"..,ali to ti je 20 posto posla..,odi kod nekog ko ima bolje paste pa češ vidjet razliku ako ti se da za vikend dođi do samobora pa probaj s 3m-om

Link to comment
Share on other sites

Neki tu bzvz pocetnicima/amaterima/entuzijastima koji ce 2x godisnje malo osvjeziti lak na autu za poliranje starih vozila lakiranih 1k ili 2k akrilom preporucuju industrijske 3M paste i odgovarajuce padove...gruba, srednja, fina...a to je oprema od 200+ eura za ljude koji znaju sto rade. Bez dobrog seal-anja laka nakon tih polirki auto ce izgledati losije nego prije poliranja i to nakon kratkog vremena. Mislim da amaterima za kucnu upotrebu ne treba nista vise od jedne ili dvije Meg's paste...jedan pad...kvalitetan vax ili sealant. I to je to.

Link to comment
Share on other sites

A ne znam baš da Sonax spada u neke bezvezne paste...ili se varam.. :unsure:

 

Varaš se

Ako se pasta zove "polish & wax" onda to nikako ne može bit dobro. Jer paste za poliranje su jedno, a vosak je nešto sasvim drugo. "Polish & wax" u jednome je samo marketing

Problem....

 

Ja sam sad dva dana polirao auto, starog Pola iz '89, akrilna boja, crvena naranvo...i dogodilo mi se to da nakon poliranja prvo smo primjetili da nanošenje voska totalno matira boju, a zatim se ispostavilo da to isto čini i voda..jel tu problem u sredstvima koje koristim da nisu možda za akrilnu boju ili negdje griješim u postupku?

Koristio sam Sonax extreme polish & wax 3, kasnije sam probao sa Sonax Lack Reiniger sa kojim je malo bolje sve ispalo, ali i dalje se vidi "mutnoća"....Radio sam strojno....

 

Meni izgleda kao da se polir pasta jednostavno ne da istrljati do kraja, jer kad sa prstima prođem preko 'mutnih' dijelova, kao da se ta 'mutnoća' razmazuje, kao da je masno....

 

A one koje su došle s polirkom :lol:..jebga...

 

Dakle radi se o tome da s tim proizvodima nećeš ispolirat ništa

 

Kupiš polirku za 360 kn uz koju dobiješ backing plate i spužve koje apsolutno ničemu ne služe (to slobodno preseli u kantu od smeća), i onda tek shvatiš da za poliranje treba još opreme od minimalno 200 eur, kako je Coupe VD već napisao.

 

Osim toga čini mi se da si i krivo radio (prema tome kako si to sve skupa opisao), ali nema smisla ulazit u to, nego evo ti ovako smjernice:

 

(redosljed)

1. Pranje auta

2. Gliniranje (ne na suho)

3. Dekontaminacija (npr IronX ili Sonax Full Effect)

4. Pranje

5. Poliranje grubom pastom za poliranje (npr 3M Fast Cut Plus zelena ili Meguiars #105 ili #101) + grubljom spužvom (3M zelena spužva ili Meguiars crvena) + adekvatan backing plate

- uz to svako malo trebao bi čistiti spužvu tako da postaviš na nju četku i uključiš polirku na neku manju brzinu (ili srednju)

- svako malo prebrišeš mf krpom masti koje ostanu od paste

- ako je lak u dobrom stanju i ako nisu potrebne ozbiljnije korekture onda ovaj 5. korak možeš preskočit

6. Poliranje srednjom/finom pastom za poliranje (npr 3M Extra Fine Plus žuti čep ili Meguiars #205) + finom spužvom (3M žuta spužva ili Meguiars žuta spužva) + adekvatan backing plate

- također svako malo čistiš spužvu

- svako malo prebrišeš mf krpom masti koje ostanu od paste

7. Završno poliranje (npr 3M Ultrafina SE plavi čep ili Meguiars #205) + najfinija spužva (3M plava spužva ili Meguiars crna ili žuta) + također adekvatan backing plate

- kao i kod ostalih slojeva, treba svako malo čistit spužvu

- i svako malo brisati mf krpom

- ako si radio sa DA polirkom i Meguiars asortimanom onda ovaj zadnji korak možeš i preskočiti, ako si radio s 3M i rotacijskom polirkom onda si vjerojatno napravio holograme i ostavio swirlove pa bi u tom slučaju trebao odradit ovaj 7. korak

8. Pranje

- s ovim pranjem trebaš isprat prašinu od paste koja se eventualno nakupila u gumu kod prozora, između otvorenih linija lima itd., i moraš odmastit lak od ostataka paste jer vosak iza neće dugo trajat ako ga budeš nanosio na te masnoće (niti ćeš ga uspjet stavit uopće)

9. Nanošenje voska (tu možeš upotrijebit Sonaxov vosak ako ti je baš do Sonaxa)

10. Buffing (skidanje viška voska i zaglađivanje, mekanom mf krpom)

 

Sad usporedi ove korake s onim što si radio, i skužit ćeš valjda gdje si falio

Link to comment
Share on other sites

Mislim da amaterima za kucnu upotrebu ne treba nista vise od jedne ili dvije Meg's paste...jedan pad...kvalitetan vax ili sealant. I to je to.

 

S ovim se ne slažem, jer ne možeš ti tu tako birat kako ti se sprdne nekakvu pastu i nekakav pad. Jer upravo zbog toga se događaju problemi kao i njemu gore u početku teme. Ne možeš nikako napisat da amaterima treba samo 1 pad ili 2 pada ili koliko već, jer to je generaliziranje i glupost. Pitanje je KAKVO je oštećenje ili u KAKVOM je stanju lak. Točno se zna čemu svaka pasta služi, i čemu služi koja spužva, zna se kakva pasta i kakav pad treba za kakvu korekciju. I što su ti to amateri u ovom slučaju? Nije bitno jel se smatraš amaterom koji radi sam za sebe ili se smatraš profesionalcem koji od toga od toga živi. Bitno je kakav je lak i što želiš postić. Ako želiš skinut neke ozbiljnije ogrebotine onda ćeš koristit grublju pastu i grublju spužvu. Ako imaš nekakav #205 onda možeš žuljat po laku danima ali ogrebotinu takvu skinut nećeš. Pa ti imaj samo jednu pastu.... Ako je jača ogrebotina onda će je i 3M Fast Cut i zeleni pad samo lizat, pa zato treba vuna. Ono što vuna ne skida to će skinut brus papir. Što ne skine brus papir, jbg to će onda lakirer morat uzet u ruke. Ne postoji bezveze toliko tih raznih proizvoda. I ne postoji jedan proizvod koji bi bio koristan za sve, da bi mogao sve odraditi sa jednom univerzalnom pastom ili jednim univerzalnim padom. Ako je fina pasta ona će izvuć završni sjaj, skinut swirlove i holograme, ali ništa više od toga. Ako je gruba pasta ona će odrezat ogrebotine, ali će ostavit swirlove i nedovršen posao. Tako da ne možeš se jebat a da ti ne uđe.

Link to comment
Share on other sites

Hvala svima na komentarima, i slažem se da ste svi vi u pravu kad kažete da ako se posao hoće napraviti kako spada, da onda treba i uložiti...međutim, ja sam u ovo krenuo čisto da malo auto "dođe k sebi", a na kraju je ispalo skoro pa opća katastrofa...danas kad ga pogledam, unatoč svim nedostacima mog poliranja, ipak je bolje stanje nego prije...Također, ulagati u auto koji sam platio 5000kn, 200 ili više € samo u paste za poliranje je hmhm, a da tu neke navedene padove i polirke od 2500 kn ne spominjem... :)

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...