Jump to content

Grijanje part.2


Recommended Posts

Nije slucaj kao kod Bubinja...

 

Znaci... 1.4 dizel, ima automatsku klimu, ali u ovom slucaju nije ukljucivana, s iskljucenim grijanjem auto radi na cca 800 okretaja, s upaljenim na cca 1200 i to negdje dok se ne zagrije na 3-4 crticu, polovica na 5... Tek tada pocne lagano opadati...

 

Inace auto, kad je vani hladno pocne grijati nakon cca 5 minuta, znam da inace svi auti kad su hladni i kad je vani hladno rade na povisenim okretajima dok se ne zagriju, ali ovo s paljenjem i gasenjem grijanja mi je totalna misterija, kao kad se upali klima usred ljeta pa skoce okretaji....

 

btw. jucer je auto dosao na "optimalnu" temparaturu, znaci sredinu skale, nakon 45 minuta...

 

Je li to normalno, jer to nisam dozivio niti na jednom autu...

 

Pitao sam na Toyota forumu, tam spominju Power Heater, dodatni gumb koji su imali Avensisi i stariji Aurisi, kao webasto, ali nije za grijanje auta, nego grijanje motora da sto prije dodje na radnu temparaturu, a koliko vidim, to ovdje nije slucaj, jedino ako nije da radi na povecanim okretajima kako bi se prije zagrijao.... ali 45 minuta?!?!?

 

 

 

 

Edited by Joe
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Lagani update borbe :D, tko zna kaj ce jos izaci iz svega toga...

 

Uglavnom u ponedjeljak mi se smrznule noge i zapicio direkt u servis, tamo se narucio za danas.... Dok sam dosao do servisa u ponedjeljak, trebalo mi je sat i 20 minuta, od Dubrave do Stare Samoborske, auto se zagrijao, donekle, cak sam u jednom trenutku ugasio auto, na manje od pola minute i ponovno ga upalio.... Znaci topli auto i ponovno radi na 1200 okretaja, kao da je hladan... sto mi nikako nema smisla...

 

Danas sam ga podignuo sa servisa i evo sto kazu...

 

Sto se tice ventilacije, odnosno ne puhanja na noge, kazu ovako, bilo je u automatskom modu, te je sada on iskopcan, te je sada ok....

 

Zapisnik od servisa kaze:

- Foot / DEF Auto Mode On/Off - Sada na Off

- Foot / DEF Automatic Blow Up Function On/Off - Sada na Off (Tvornicki na On). Prebaceno na ručno prebacivanje usmjeravanja.

 

Ajd, barem auto nece eksplodirati po tvornickim postavkama.... btw. ako su tvornicke postavke ovakve, znaci da niti na jednom aurisu dobro ne puse....

 

 

A sto se tice okretaja, prema njihovoj procjeni, to je sasvim uredu, spojen je na tester, sve ok, snimak rada motora na testeru, isto ok...

 

Napomena servisera je: Kad se iskljuci ventialcija, vozilo normalno radi na leru bez potrošača grijanja, nema potrebe za povišenim okretajim kad se čok isključi i motor ugrije dovoljno da se čok isključi. Kad je ventilacija upaljena okretaji su viši zbog grijanja na leru (da bolje grije)

 

To je čista prepiska, zato zvuci nerazumljivo, uglavnom, bez potrošača radi normalno, s potrošačima na povišenim okretajima dok se ne ugrije dovoljno, da se čok sam smanji....

 

Odgovor zasto tako dugo radi na 1200 okretaja, pa cak i nakon sat vremena, je da se nije dovoljno zagrijao, znaci benzin mi curi van jer se auto ne moze zagrijati.... izgleda da je vrijeme da auto naoruzam sa kartonima, kao da vozim ladu iz 80tih...

 

Sad vise ne znam kaj napraviti, da li otici u drugi ovlasteni servis, da li ga dati nekom drugom da ga pregleda, a tko ce si dati vremena da provjeri svako crijevo, termostat, senzor itd... ili cekati da otklone te "djecje bolesti" na ovim "testnim" serijama...

 

 

Evo za kraj video od ponedjeljaka

 

 

 

36 minuta voznje u guzvi, auto se zagrijao na 3 crticu, grijanje postavljeno u mod koji tada nije funkcionirao kako spada...

 

Izgleda da cu morati jedan dan zrtvovati i voziti se bez grijanja, samo da vidim kad ce se zagrijati bez ikakvih potrosaca, ako i onda bude tako, ne znam kaj bu bilo....

 

btw. posto sam bio nezadovoljan ishodom servisa, dobio sam odgovor da jedino rjesenje koje mogu napraviti je da zamjenim vozilo za vozilo s jacim motorom....

Link to comment
Share on other sites

Ma to nemre bit normalno nikako. Kak oni misle da ce auto radit po zimi nego s brdom potrosaca? Pa po ljeti opet zbog

klime. Pa ne vozis ficeka iz 76-e!

 

 

Cak mi i ta prica s postavkama ne drzi vodu. Pa na auto mode-u mora puhat na sve zive strane.

Link to comment
Share on other sites

To s postavkama mi je isto smijesno....na auto radi sve, a kad rucno odaberem kam zelim da puse, onda se premislja bi ili nebi na noge... Ajd, sad je ok, valjda ce i na auto biti ok...

 

Sutra zrtvujem jutro, pa cemo vidjeti...45min u guzvi bez grijanja...auto se mora prije zagrijati....

Link to comment
Share on other sites

To s postavkama mi je isto smijesno....na auto radi sve, a kad rucno odaberem kam zelim da puse, onda se premislja bi ili nebi na noge... Ajd, sad je ok, valjda ce i na auto biti ok...

 

Sutra zrtvujem jutro, pa cemo vidjeti...45min u guzvi bez grijanja...auto se mora prije zagrijati....

 

Ajd ujutro na pol puta di se sretnemo ti dam termosicu s cajem il kuhanim vinom da te bar to zagrije!

 

Na bivsem autu nisi imao tih problema...onaj kotačić je povezan sajlom i on nezna sam razmišljati ko ovo tvoje novo čudo! ;)

Link to comment
Share on other sites

lijepo sam ti rekao da je toyota govno od auta

 

Danas sam sam sebe uhvatio kak si mrmljam u bradu...i govorim....trebao je biti hyundai, ma i ford bi bio bolji... Ovak sad imam zanimaciju...

 

Jbg, trebati cu malo trpiti....najbolji mi je frend kad mi kaze, to je zato jer se presporo vozis...u jutarnjoj guzvi na 15km imam prosjek od cca 20km/h i to se vozim u prosjeku 45 minuta...

Link to comment
Share on other sites

Sad vise ne znam kaj napraviti, da li otici u drugi ovlasteni servis, da li ga dati nekom drugom da ga pregleda, a tko ce si dati vremena da provjeri svako crijevo, termostat, senzor itd... ili cekati da otklone te "djecje bolesti" na ovim "testnim" serijama...

 

btw. posto sam bio nezadovoljan ishodom servisa, dobio sam odgovor da jedino rjesenje koje mogu napraviti je da zamjenim vozilo za vozilo s jacim motorom....

 

Kontaktiraj Toyota centar Ljubljana (Lokacija Vic, ne BTC), starom su rijesili na Corolli sve sto kod nas nisu mogli/znali, ili im se mozda nije dalo zajebavati...

Link to comment
Share on other sites

Deca kaj vam nije jasno?

Toyota/ Lexus vec par gen imaju idle povezan sa ventilacijom.

Ukoliko je ukljucena a trebas unutra grijanje s obzirom na vanjsku temp, idle je 1200rpm.

Ukoliko je ventilacija isk onda je idle 800 (+/-).

Power heater imaju samo bolje opremljeni modeli, meni je to super stvar jer tih 5kW jako brzo zagriju sistem. Nije klasican webasto vec je to doslovno pred-grijac motora.

Bas sam danas pricao s kolegom da si uzmemo neko krace vrijeme i skinemo tu opciju povezanih okretaja stajanja sa ventilacijom.

Zato svi Toyota repair manuali imaju dvostruke vrijednosti za realtime data jer se odnose na 800 odn 1200 rpm.

Edited by Ozy
Link to comment
Share on other sites

Samo kada je vani hladno a u kabini zelis grijanje.

To je povezano sa vanjskim i nutarnjim senz temp.

Ne znam napamet o kojoj razlici se radi ali ako je vani npr 10-11 a ti unutra stavis na 16 (minimal) nece se dic rpm.

Ako je vani hladnije onda ce i na tih 16 zeljenih dic rpm.

Link to comment
Share on other sites

o jebote. Pa zasto su to radili?

 

Jebote moj auto nakon par sto metara pocne puhat mlaki zrak a u roku 3-4 minute puse topli zrak.

 

I dobar si mi s ovim "teatralan" :thumbsup: pa covjek je kupio NOVI auto, naravno da zeli bit teatralan i imat, pazi sad, grijanje dok je vani hladno :lol:

Link to comment
Share on other sites

UPDATE :D

 

Kaj sam ono rekao, popravili su puhanje, popravili my ass, znaci jucer sam se dofurao doma i to je trajalo kojih 5 minuta.... Danas ponovno ista stvar, znaci kak mu puhne...

 

Dokaz, evo ga :D.... kako dokazati da ne puse, ugurao sam maramicu uz ventilaciju...

 

 

 

Ali to nije sve, ujutro, pingvin mode ON, ugasio grijanje i radio i fino krenuo....

 

Za pocetak, 18 min, jos se nije ugrijao...

 

 

 

Rezime, 23 minute da se zagrije na radnu temparaturu u kreni stani modu bez ikakvih potrosaca osim svjetala, auto radi na 800 okretaja...

 

 

 

Nakon 23 minute palim grijanje, prvih minutu, dvije radi na 800 okretaja...

 

 

 

Nakon toga, ponovno dize okretaje i temparatura motora pocinje padati....

 

 

 

Ajd nek mi neki strucnjak sad ovo objasni, znam da upaljen potrosac, uzimam mu grijanje, ali ne moze motoru koji je zagrijan na radnu temparaturu ta ista poceti padati ako ja upalim neki od potrosaca... a jos i podigne okretaje, to mi nikak ne ide jedno s drugim...

 

6min. kasnije jos uvijek pada temp. motora...

 

 

 

Osim toga, po grafikonu potrosnje se vidi kad auto radi na visim okretajima... bez grijanja je u normali, prosjecna brzina 21km/h i to je na 23 minute, s grijanjem ista prosjecna brzina na kraju puta nakon 40 minuta i potrosnja u iberu...

 

Nakon 39 minuta "zagrijani" motor s upaljenim grijanjem se "zagrijao" pa radi na 900-1000 okretaja...

 

[video=youtube;7-59-V_n18Y]

 

Ispricavam se zbog previse filmica, ali jedino se tak moze dokazati da nekaj NE stima... nagle promjene kadrova su zbog prometa...

Link to comment
Share on other sites

Moja se isto slično ponašala s tim da sam ja imao power heat i to je isto govno jer insignia bez toga duplo prije počne grijati i to moraš ručno paliti i gasiti bar 15 minuta prije nego ugasis auto

Uglavnom govno i tcz su katastrofa. Moj savjet ti je Slovenija ili za prvu ruku rotus novosel. Oni su samo servis a ne prodaja pa se malo bolje kuze

Link to comment
Share on other sites

2 TT: u Rotusu sam i bio... Njih hvale, isto kao i Futuru u VZ...a vidis kaj su napravili, ventilacija i dalje radi isto, a visoki okretaji su ok...

 

2 Gonzo: svi misle da je to ili senzor...a njima u servisu je sve ok...

Link to comment
Share on other sites

Jbg, ja to nisam kod sebe primjetio! Ne znam da li ima veze sto je moj benzinac, ali meni samo kada ga hladnog upalim par trenutaka budu poviseni okretaji s tim da se vrlo brzo vrate na cca 800. Ja nemam na svom satu pokazivac temperature nego samo kada je hladan plavo mi bljesti taj znak na tabli ali on nikada nije gorio duze od 3-4 min i kada se ugasi mozes normalno vozit! Isto tako cim se ugasi taj znak pocne toplo piriti, dosta brzo!

I kad namjestam di hocu da piri , zamisli, tamo i piri!

Bas cu sutra vidjet za okretaje i ventilaciju tocno, nisam primjetio nista cudno!

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...