Jump to content

balansiranje motora: radilica, klipovi, klipnjace...


Recommended Posts

Spremam se odfurat radilicu i zamasnjak kod Braneta na balansiranje, siguran sam da covjek zna svoj posao i da mu ne moram objasnjavati kako da radi ali bi svejedno volio porazgovarati oko te teme jer eto volim nesto i naucit :D

 

Dakle rijec je o rednom 5 cilindara motoru

 

Balansiranje zamasnjaka: da ga dam balansirati sa korpom? Korpa je Helix za 3 lamele i vjerojatno bi se u tom slucaju trebalo balansirati bez lamela jer ako dobro razmisljam to je nemoguce balansirati sa lamelama tj balans ode u pm kad prvi put stisnem kuplung

Balasiranje radilice: Balansiranje radilice bi se trebalo odraditi sa zamasnjakom jelda, pa razmisljam da bi se onda trebala balansirati i sa remenicom zupcastog i kanalnog remena?

 

Kontra utezi: Kako se racunaju kontra utezi? dali je to tezina klipnjaca+klip+bolcna+osiguraci+karike+lezajevi? Ako je to-to onda bi trebalo brusit utege posto su mi klipovi i klipnjace puno lakse od originala.

 

Balansiranje klipnjaca: metoda uskladjivanje tezine krajeva klipnjaci je oke? pa onda jos provjerit ukupnu tezinu klipnjaca? makar mislim da je to oke posto su klipnjace high end proizvod ali cu svakako provjerit :)

 

Klipovi: uskladit tezine golih klipova ili klip+bolcna+osiguraci+karike? vjerojatno je i to oke ali nista ne ostavljam slucaju pa cu provjerit :)

 

U motoru imam kontra balanser, tj osovina koja se vrti u kontra smjeru od radilice. Dali treba mozda njega preraditi posto su klipovi+klipnjace dosta laksi od originala?

 

i za kraj jos jedno pitanje: sto je to "Bobweight"?

Link to comment
Share on other sites

kontra balans izvadi van eno moj ima preko 100 000km bez toga i ništa mu, vibracija nema nikakvih a i rasteretit ćeš uljnu pumpu...

 

one alu remenice mi još stoje u garaži :naughty:

Link to comment
Share on other sites

kontra balans izvadi van eno moj ima preko 100 000km bez toga i ništa mu, vibracija nema nikakvih a i rasteretit ćeš uljnu pumpu...

 

one alu remenice mi još stoje u garaži :naughty:

Nebi to cupao, nije to za bezveze unutra :)

bobveitovi su ti utezi koji se sarafe na radilicu kod balansiranja

 

sve odnesi branetu i amen. ne izmisljaj toplu vodu :D

To sam mogao i bez otvaranja teme i budem svakako ali kad radim nesto volim znat zasto to tako radim, bar sam do sada tako sa ovom šklopocijom :D Uzivam u tom slaganju i zelim cim vise nauciti iz/za vrijeme istog. :D

Kolko kosta balansiranje radilice i zamasnjaka?

Oko 800kn ako imam dobru info :)

Link to comment
Share on other sites

znam da nije al i dalje mislim za uljnu pumpu da je bolje bez njega... na svakoj pumpi je luft dobio onaj zupčanik koji se kači na balanser vjerojatno zbog proreza za balanser koji nije u centru

 

DSCF3296.jpg

 

na mjet-u su to kao modificirali :lol:

 

alfa-156-2.4-jtd-pumpa-ulja-slika-11704462.jpg

Link to comment
Share on other sites

Jopa balansiranje radilice motora je malo dublja i kompliciranija tematika jer se nadovezuje na druge stvari.

 

Što se tiče 4cyl radilice nikakvi bob weightsi neidu niti se balansira sa damperom koji je u sklopu remenice zupčastog obično.

Korpa dolazi balansirana jer inače nebi dobili certifikat (SFI u Americi neznam kaj je za europu). Klipnjače i klipovi dolaze težinski upareni (renomirane marke, imaju kontrolu kvalitete po kojoj smiju određen postotak odstupat)

Stavljanje raznoraznih alu remenica umjesto orig na radilicu je veliki NO-NO.

 

Konkretno tvoj slučaj 5cyl radilice/motora sve je tvorničko jako dobro balansirano i balans osovina je sa velikim razlogom baš tamo u bloku, NE diraj.

Ostavi sve tvornički, kupi novu orig remenicu koja ide na radilicu i vozi se bez brige. Podrazumijevajuči da je radilica ok, ležaji sve u toleranciji.

Također ako ideš balansirat radilicu sa korpom/zamašnjakom onda si se praktički obavezao da samo ona bude na toj radilici jer ako mijenjaš onda je debalans.

 

Eto ukratko da ti sročim :)

 

Za ove slike od nix-a, vidim da je na m-jetu taj dio bolje konstruiran, vrijedi ga ukomponirat ako je moguće.

Edited by ZOD
Link to comment
Share on other sites

ja sam na svakom TS motoru eliminirao balansere, a na svom (tj sada vilinom) motoru ostavio - nikakve razlike nema, niti radi mirnije niti nista.

 

ne kuzim sta ce im uopce :D

bez njih ima 3 ks više :)

Link to comment
Share on other sites

Jopa balansiranje radilice motora je malo dublja i kompliciranija tematika jer se nadovezuje na druge stvari.

Naravno, ali postoje neka pravila kako se sta radi, to me zanima ne da bi ja sad tu fakultet zavrsio :P

Što se tiče 4cyl radilice nikakvi bob weightsi neidu niti se balansira sa damperom koji je u sklopu remenice zupčastog obično.

 

O kakvom je damperu rijec, nisam te bas skuzio? Mislis na vulkaniziranu remenicu kanalnog remena?

Korpa dolazi balansirana jer inače nebi dobili certifikat (SFI u Americi neznam kaj je za europu). Klipnjače i klipovi dolaze težinski upareni (renomirane marke, imaju kontrolu kvalitete po kojoj smiju određen postotak odstupat)

Jes, napisao sam to gore u prvom postu, ali provjerit cu svakako, neke stvari jednostavno ne zelim ostavit slucaju :)

Stavljanje raznoraznih alu remenica umjesto orig na radilicu je veliki NO-NO.

To ovdje nitko nije spomenuo kao opciju, Nix ima alu remenice kanalnog remena koje meni tako i tako ne pasu :)

Konkretno tvoj slučaj 5cyl radilice/motora sve je tvorničko jako dobro balansirano i balans osovina je sa velikim razlogom baš tamo u bloku, NE diraj.

Ostavi sve tvornički, kupi novu orig remenicu koja ide na radilicu i vozi se bez brige. Podrazumijevajuči da je radilica ok, ležaji sve u toleranciji.

Bas, ne vidim razloga da bi maknuo kontra balanser. Eventualno da se malo zivlje vrti, ali jebes vrtnju ako balans nije kako treba :) Remenica je origigi, krivo si skontao :)

Također ako ideš balansirat radilicu sa korpom/zamašnjakom onda si se praktički obavezao da samo ona bude na toj radilici jer ako mijenjaš onda je debalans.

Jasno mi je to, ta korpa je deklarirana za duplo vise NM nego sto cu ja imati i mora trajati vjecno (za fijata vjecno). Zato sam i mislio u kompletu balansirat :)

Eto ukratko da ti sročim :)

Zahvaljujem! Rekao sam ti vec davno prije, jedan si od rijetkih u HR koji dijelis kvalitetne savjete, a ne ponasas se kao da si boga za jaja primio! :) Cuga vrijedi, trebat cu ovih dana do Mikija pa mozemo svi skupa :)

Za ove slike od nix-a, vidim da je na m-jetu taj dio bolje konstruiran, vrijedi ga ukomponirat ako je moguće.

Origigi pumpa ide u prodaju tako da sam se rijesio tog problema, radi neke kemije bi trebao za skoro pola ispilit karter i selit ga prema getribi a to mi se ne vidi kao dobra opcija tako da to sve micem van :)

Edited by Jopa
Link to comment
Share on other sites

balansere makni slobodno napravi cepove za lezajeve i osovinu makni komplet

 

ako ti brane radi balansiranje nemas brige

eto meni je odradio na 3.2 v6 sve odlicno

kod tih neparnih cilindara mora se balansirat komplet sve znaci radilica sa remenicama i zamasnjakom na letece lezajeve se zavidaju utezi brane ti zna kako se izracuna tezina jedino sta ti moras znati je tezina klipnjace sa lezajem bolcnom klipom karikama i svime

formula je ovakva 100% of rotating weight or mass(big rod ends and rod bearings)+ 50% of recipricating weight or mass(pistons,pins,locks and rod small end)

nakon sta sve to balansiras moguce je da ces imat vibracije ako ostavis balansere je je serijski sve jako lose izbalansirano i upravo radi toga su balans osovine evo imas na linku korisne informacije

 

http://worldtracker.org/media/library/College%20Books/Automotive%20Engines%20Theory%20and%20Servicing/Chapter28.pdf

Link to comment
Share on other sites

nakon sta sve to balansiras moguce je da ces imat vibracije ako ostavis balansere je je serijski sve jako lose izbalansirano i upravo radi toga su balans osovine evo imas na linku korisne informacije

 

 

krivo si shvatio sto pise, nije radi toga sto je krivo/lose izbalansirano nego se nesto nemoze izbalansirati bez tih osovina.

 

Problem tih osovina je sto se vrte duplo brze od radilice , pa svake modifikacije po motoru povecavaju mogucnost da ce se nesto katastrofalno raspast.

Link to comment
Share on other sites

Balans osovine nemaju nikakve veze sa balansom radilice... iskljucivo sluze za ublazavanje vibracija cijelog motora naspram karoserije. Jedina stvar koja moze koristiti samoj radilici je nesto tipa fluidampr/klasicna dvomasena remenica sa gumom ili slicno

Link to comment
Share on other sites

Balans osovine nemaju nikakve veze sa balansom radilice... iskljucivo sluze za ublazavanje vibracija cijelog motora naspram karoserije. Jedina stvar koja moze koristiti samoj radilici je nesto tipa fluidampr/klasicna dvomasena remenica sa gumom ili slicno

 

.... i smanjenje masa svega

Link to comment
Share on other sites

Balans osovine nemaju nikakve veze sa balansom radilice... iskljucivo sluze za ublazavanje vibracija cijelog motora naspram karoserije. Jedina stvar koja moze koristiti samoj radilici je nesto tipa fluidampr/klasicna dvomasena remenica sa gumom ili slicno

 

sta u biti rade balans osovine?

one vibriraju

ako si sve olaksao i samnjio vibracije u motoru imas nezeljene vibracije koje stvaraju te osovine

Link to comment
Share on other sites

Otprilike se slažem sa 10% tvojih tehnički vezanih izjava na forumu. Ostalo je jednostavo netočno.

Bez uvrede :)

Ja se povlačim.

moje izjave nemoj shvacat ko tehnicke uopce ja samo laprdam na racun mog vlastitog iskustva

 

si probao zavrtit tvornicku radilicu, zamasnjak, remenicu?

serijski je balansirana je tek toliko da je

 

balansiranjem i olaksavanjem rotirajucih masa izgubis te vibracije nek je tu poboljsanje od 1% opet je neki dobitak u konacnici

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...