Jump to content

Test motornih ulja: 10w40 vs. 5w40


Recommended Posts

Neki znaju za moj problem s klapanjem Hidropodizaca ali krenuti cu redom...

Kada sam kupio auto Hidropodizaci su se malo culi, uglavnom dok je motor bio hladan. Onda mi je vecina mehanicara u Splitu rekla da pod hitno moram promjenit ulje sa 10w40 na 5w40 jer istina jest da u user manualu u mog sestaka ide 5w30 ili 5w40. I tako ja kupio Liqui Moly Sinthoil HighTech 5w40. prije toga sam u staro ulje ulio LM Motor Clean i promomjenio ulje. Sa 5w40 hidropodizaci su se osjetno manje culi prilikom hladnog starta medjutim kada se motor zagrije isto su se culi. Godinu dana poslje taj zvuk se intenzivirao pogotovo dok je motor bio topal, i ja sam odlucio opet kemijat...

 

Odlucio sam se na varijantu Liqui Moly MOS2 LeichtLauf 10w40 polusinteticko ulje jer upravo taj model ima najbogatiji paket aditiva od cijelog LM programa ulja...

 

Promjenio sam ulje sam u Subotu i od tada sam napravio 30km mirne voznje po gradu i onda mi nije dao vrag mira pa san opizdija tuta forca po gasu iducih 30km. Gotovo da ga nisan spusta ispod 5000 rpm...

 

Pa pocnimo redom...

P.s. Snimke su snimane digitalnim fotoaparatom tako da u stvarnosti zvuce sasvim drugacije, ali posluzit ce kao ilustracija... Namjerno sam ih snimao po noci radi sto manjeg pozadinskog zvuka i automobila u prolazu...

 

Ovo je snimka HLADNOG starta na Liqi Moly Sinthoil HighTech 5w40. Razina ulja u motoru tog trenutka je bila izmedju minimuma i maximuma, vanjska temperatura oko 15 stupnjeva...

 

 

Ovo je snimka ZAGRIJANOG motora na Liqi Moly Sinthoil HighTech 5w40. Razina ulja u motoru tog trenutka je bila izmedju minimuma i maximuma, vanjska temperatura oko 15 stupnjeva...

 

 

Ovo je snimka ZAGRIJANOG motora sa Liqi Moly Sinthoil HighTech 5w40 nakon sto mu je uliven Liqui Moly motor clean. Hidropodizaci se jos jace cuju jer je kemija za ciscenje dosta jaka...

 

Pise da ga treba ostaviti 10min u leru pa onda istresti ulje, a ja sam ga ostavio 12 min za svaki slucaj...

 

Ovo je snimka PRVOG STARTA s novim Liqui Moly MOS2 Leichtlauf 10w40 uljem...

Razina ulja u motoru je bila malo ispod maximuma, vanjska temperatura oko 10stupnjeva.

 

Nije se osjecala neka razlika a i hidropodizaci su se jos culi iako moram priznat manje... Odlucili smo napraviti djir sutradan pa onda vidjeti...

 

Ovo je snimka HLADNOG starta na novom Liqui Moly MOS2 Leichtlauf 10w40 ulju, dan prije smo napravili 30-tak kilometara lagane voznje do 3000 rpm.

 

Mozda se jos malo cuje klapanje hidropodizaca ali gotovo neprimjetno...

 

Ovo je snimka TOPLOG motora na novom Liqui Moly MOS2 Leichtlauf 10w40 nakon prijedjenih 60km.

 

Apsolutno nikakvo klapanje hidropodizaca se ne cuje... :D

 

Kako je tesko docarati koliko motor mirnije i ugladjenije radi napravio sam jos dvije snimke, jedna sa spustenom haubom iz vana te jedna unutar auta...

 

Ovo je snimka s novim Liqui Moly MOS2 Leichtlauf 10w40 uljem zagrijan motor snimano van automobila...

 

 

Ovo je snimka s novim Liqui Moly MOS2 Leichtlauf 10w40 uljem zagrijan motor snimano unutar automobila...

 

P.s. ovo suskanje sto se cuje je moja noga kako stisce kumplug i gas poslje...

 

I za kraj napravio sam "seljacki" test viskoziteta ta dva ulja...

Dakle lijevo se nalazi novo Liqui Moly MOS2 Leichtlauf 10w40 a desno Liqui Moly Sinthoil HighTech 5W40, oba su iz kante ne koristena...

 

t11th.jpg_____liquimoly10w40vs5w40back0th.jpg

 

Nisam znao kako da vam demonstriram koliko je 10W40 gusce pa sam umocio komad papira u svaku mrlju i gledao koliko ce koje ulje brzo iskapati... Temeratura u sobi je bila oko 18 stupnjeva tada...

Evo snimke:

 

 

 

Sve u svemu na kraju ugodno sam iznenadjen rezultatima... Moram priznat da nisam ocekivao da ce mi motor bolje i ugladjenije radit s guscim uljem. Svi "mehanicari" su mi govorili suprotno a moj instikt je izgleda ipak bio u pravu...

60km nije dovoljno za vaditi ikakve zakljucke zato kada napravim 500 i 1000km javim vam dojmove...

Sada sam u dilemi da li da lijevam Liqui Moly Ceratec, jer bas i nema neke potrebe, no ulit cu ga kad sam ga vec kupio. Ali tek nakon 1000km, kada izmjerim koliko mi je potrosio 10w40 u odnosu na 5w40 te da imam referencu za usporedbu kada ulijem Ceratec...

Eto nadam se da ce nekome moj "seljacki" test biti od koristi...

Ako imate pitanja, primjedbi, savjeta slobodno se oglasite ;)

Link to comment
Share on other sites

normalno da ak se cuju ventili na hladno, ce ti trebat gusce ulje na atmosferskoj temperaturi, tj. to bi ga moglo smanjit, a sad sto je inace s tvojim ventilima da se cuju...

 

a culi su se isto kad je zagrijan jer su oba W40 ulja i stoga imaju jednak viskozitet na radnoj temperaturi.

 

onaj aditiv za ciscenje stvarno funkcionira, otvarao sam motor nakon toga i pobere garez, samo ja to u svoj auto ipak nebi stavljao, jer mislim da u tih 10 min sto radi, napravis vise habanja motoru nego sto bi mu zmazanoca uzrokovala tjekom godina, od samog zvuka motora dok je taj aditiv nutra, me usi zabole.

Edited by Gear
Link to comment
Share on other sites

Cuj, potrosnja ulja mi je isto velika... 10w40 mi je prije trosio 0.5L/1000km a 5w40 preko 1L/1000km. Auto je preslo svega 160 000km i kilometraza je original...

Ali detaljnijom inspekcijom servisne knjizice uocio sam da je u vrlo kratko roku mjenjana pumpa vode i remeni, sto upucuje da je pumpa vode crkla, sto upucuje da se motor pregrijao a to je vjerojatno sprzilo gumice ventila i ostetilo prstenove tako da vjerojatno zato sada toliko trosi. Inace prije tog je uredno sipano 0w40 ulje. Ne vjerujem da bi covjek to stavljao da mu je trosio...

 

Sta se tice Motorclena, stvar zaista funkcionira, i preporucam je... Unatoc svemu tih 10 min nije dovoljno da napravi nikakvu stetu na motoru, pa makar bila voda umjesto ulja... Uostalom motorclean ti ocisti sve vodilice te samim time novo ulje koje stavis bolje podmazuje motor a samim time si vec dobio. Motor clean ima TUV certifikat kao i cijeli LM program, a ne bi ga dobio da je dokazana stetnost motoru...

Uostalom meni je suludo stavljat novo ulje u cadjav motor...

Link to comment
Share on other sites

nebi se htio mjesat previse al zar nije ovo ulje namjenjeno dizelima jer ja ovo5w40 tocim u ditd-a i cak ti i na slici pise da je za dizel motor ???

 

Ulje je i za Diesel i Benzin motore tako i pise na ambalazi. A Liqui Moly izmedju ostalih preporuca bas to ulje za moj auto...

Link to comment
Share on other sites

ajde da ja popitam malo pošto nemam pojma o tome :)

 

što se može desiti motoru ako se izraženo čuju hidropodizaći? koje su posljedice?

 

Meni su ti u Mazdinom servisu odgovorili da mu nece nista biti i da vozin dok mogu... Prika mi je s kalapjucim hidropodizacima presao preko 100 000km imao je isto auto kao ja, poslje je napravio polugeneralku za 8000kn i to je sredio.

 

Uglavnom hidropoizaci su vezani za bregastu, ako oni klapaju postoji mogucnost da struzu po bregastoj te moze doci do ostecenja, ali nisam od nikoga cuo da se to do sada desilo...

 

Najcesce pocinju klapat kada se zacepe procijepi kojima prolazi ulje i onda se njihovo podmazivanje smanjuje...

Ali prika mi je ima veliki problem s podizacima i kaze kad je ulio Liqui Moly aditiv protiv klapanja hidropodizaca u 5-6km voznje prestali su klapat i vise nikad nisu proklapali. Vec je presao 8000 kilometara.

Taj aditiv se doda u ulje i ima neku kemiju koja cisti te procijepe i bolje podmazuje hidropodizace... Vec mi je par ljudi potvrdilo da je ucinak tog aditiva 100%, jedino me zanima sto se desava kad promjenis ulje, treba li ga opet dodat? p.s. Taj LM aditiv ti dodje oko 40kn ;)

Link to comment
Share on other sites

meni na polu lupaju hidropodizaći malo al već sam naviko..pojačaš si muziku i amen...rekli u servisu da nije ništ ozbiljno

 

sad u subotu mjenjam ulje kupio sam shell plavi...

10w40 naravno :D

 

toliko jeftin a time je bučno na TDI i trošio na 6000km na skoro 2 litre. :rofl:

Link to comment
Share on other sites

Ali detaljnijom inspekcijom servisne knjizice uocio sam da je u vrlo kratko roku mjenjana pumpa vode i remeni, sto upucuje da je pumpa vode crkla, sto upucuje da se motor pregrijao a to je vjerojatno sprzilo gumice ventila i ostetilo prstenove tako da vjerojatno zato sada toliko trosi. ...

 

Pumpa vode se mijenja ako je pogoni zupčasti remen isto kad i remen tako da je to normalno ak je zamijenjeno u isto vrijeme.

 

btw....ti si malo opsjednut tim autom. Mislim da je normalno da se "nešto" čuje nakon "svega" 160kkm

Link to comment
Share on other sites

Pumpa vode se mijenja ako je pogoni zupčasti remen isto kad i remen tako da je to normalno ak je zamijenjeno u isto vrijeme.

 

btw....ti si malo opsjednut tim autom. Mislim da je normalno da se "nešto" čuje nakon "svega" 160kkm

 

Ispricavam se, zaboravio sam naglasiti da je pumpa vode mjenjana u vrlo kratkom roku dva puta.

 

Cuj, necu ti tajit da mi je auto priraslo srcu, jer za male pare dobijes jako mnogo, a ima i velikog potencijala za daljnje dorade. U tom smislu stalo mi je da traje sto dulje, pa tome i ove moje brige... :)

Link to comment
Share on other sites

Meni se jako čuju hidropodizači na Cliu...183000 km na satu...dvaput otvaran motor (posljednji put zbog preskakanja remena) i nisam se pomirio s time - živcira me taj grubi rad kad ga upalim i u vožnji...posebno ljeti kad ga čujem kroz otvoren prozor, jednu sekundu nakon paljenja se jako grubo čuje, potroši mi i oko litre ipol na 10 tisuća km (prije je trošio 3-4 decilitra na 10 tisuća) i vozim ga tako dok ne bloka ili skroz ne proklapa...ili dok ne nađam drugu mašinu. Ulje je uvijek vrhunsko (Motul 300V pa Motul 8100) i redovito se mjenja...ali motor je pretrpio nekakva oštećenja a za promjenit hidropodizače treba puno €.

Link to comment
Share on other sites

Neznam dal znaš da se ondaju rastaviti i očistit...

 

Bili su van kad smo slagali motor, jednostavno su oštećeni jer su klipovi i ventili imali lakši susret i jedan ventil je bio kriv a ostali taknuti. Ventili su svi novi (8 komada, ispušni), klipovi su provjereni i ok su a za nove hidropodizače nisam imao novaca (oko 800€) a ni nadao sam se da će biti ok kao i prije. Nažalost - nisu.

Link to comment
Share on other sites

najjaci su mi "majstori" koji "ciste" hidropodizace samo da ga malo stisnu u skripcu :)

 

hidropodizaci se rastavljaju, samo treba imat zivce.

 

 

a tolika potrosnja ulja se rijesi jednom polugeneralkom, kvalitetno odrađenom naravno a nikakvim aditivima i govnima ;)

Link to comment
Share on other sites

gdje ima tog ulja za kupit u zagrebu?

 

U Splitu imas ga kupit u manje vise svim trgovinama auto opreme.

Ja sam ga kupio u Metalia Auto, ali mislim da ima i u Auto Krese...

 

litru ulja je meni trošio golf 1.6d na 1k km tak da je ovo fakat previše....

 

Ti pricas o jednom golfu 1.6 a ja pricam o 2.0 V6 masini sa 24 ventila i 4 bregaste koja je minimalno 3 puta veca i ima x10 puta pomicnih djelova od tog golfovog motora. Pa zar ne bi bilo logicno da trosi vise?

Istina jest da je preko 1L/1000km previse, ali meni u servisnoj pise da se tvornicki tolerira 0.7L /1000km kod novog auta kao i kod vecine europskih proizvodjaca prema tome...

Sada sam promjenio ulje i ovoga ce trosit puno manje, ali koliko tocno zant cu nakon 1000km pa javim ;)

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...