Jump to content

Volvo S60 D5 neide iz niskih, dimi


Recommended Posts

postao na lokalnom Volvo forumu, ali možda se može problem generalizirati po ostalim CR Dizelima.

 

C/P:

Dakle,S60 D5, 2002 godina,

ljen iz niskih okretaja, kao da proguta gas, pa krene uz smeđe-crni dim na auspuh. Baci taj dim i "povuče". (nebitno, bilo kod kretanja u 1. brzini ili iz rolinga u 2,3,4,5.)

Sumnjam na probušen IC ili MAF.

Dizne testirane, OK stanje, pali odlično hladan, topal, vruč. EGR blindiran (sumanjo sam da mu nedostaje zraka zbog EGR-a, pa skinuo blindu, ali, identično se ponaša, sa i bez).

ECU remapiran, ali problem se nije pojavio nakon remapa, već par tisuča km nakon.

 

Kako se manifestira kad je MAF problematičan? (ima li kakav test u Vidi ili neke referentne vrijednosti da izlogiram RPM/MAF/tlak goriva/boost) !? napomena, MAF vizualno pregledan, očišćen, nije prljav.

 

IC - nisam skidao branik da vidim ima li tragova ulja, ali skoro pa bi njega isključio, pošto pretpostavljam da bi dimio kroz cijeli raspon okretaja, pogotovo kod visokog tlaka !?

 

Turbina reparirana prije cca 20.000 km, u super stanju.

Ne troši ulje, cca 0.6l / 15.000 km

 

ima kakav savjet, što prvo promjeniti, odakle krenuti?

Link to comment
Share on other sites

@kiler - probat ću iskopčati MAF, mada mislim da će me bacit u safe mod. Kako pravilno natlačit sistem da pronađem leak pošto ga u mjestu s dignutom haubom ne osjetim/vidim/čujem ?

@Bela - je, vjerovatno je "sitnica", ali nije mi baš da kupujem novi MAF bez da nemam dijagnozu da je ovaj moj na izdisaju.

 

Moram se malo pozabaviti s time, ali nikako uhvatiti vremena.. Jednostavnije ovako na forumu, možda netko ima kristalnu kuglu :P

Link to comment
Share on other sites

Evo baš sam frenda s alfom 156 2.4 jtd (ona 175ks mislim) poslao doma, dosao je sa jako slicnim problemom

 

Uglavnom, vec treci auto kojem je takav problem bio zbog popucale/ispale vakuum cijevčice sa wg-a/n75 ventila

 

Pogledaj te cijevčice u kakvom su stanju, mozda i tebe takva glupost muči

Link to comment
Share on other sites

Po ovome sto si napisao, rekao bi da nesto ne stima s varijabilom.

 

Za pocetak izmjeri tlak, ili ako imas mogucnost spajanja testera, usporedi zadani i stvarni tlak.

 

imam klon dijagnostike od Volva, mogu logirati parametre, ali je problem što nemam referentne vrjednosti. Sutra provozam pa postam graf, možda će se nešto dati zaključiti iz njega

 

Nesto slicno, bez dima (ali dpf i egr su bili serijski) mi je bilo na tiguanu, nije isao na niskima a onda bi kad se malo zavrti povukao normalno. Vakuum doza turbine otisla.

 

možda bi i moj manje (za)dimio, ali sam davno izbio katalizator, pretpostavljam da i on "pokupi" dio. DPF po defaultu nema

 

Evo baš sam frenda s alfom 156 2.4 jtd (ona 175ks mislim) poslao doma, dosao je sa jako slicnim problemom

 

Uglavnom, vec treci auto kojem je takav problem bio zbog popucale/ispale vakuum cijevčice sa wg-a/n75 ventila

 

Pogledaj te cijevčice u kakvom su stanju, mozda i tebe takva glupost muči

 

hm, mislim da su u dobrom stanju jer sam ih neki dan pregledavao, pošto su i zračni nosači motora u istoj mreži sa VNT, samo što svak ima svoj aktuator , a pregledavao sam pušta li taj dio negdje. Možda je problem u aktuatoru, mislim da ću od njega krenuti. Za početak, vakumi pa će mo vidjeti dalje

Link to comment
Share on other sites

Turbina je složena prije cca pola godine i možda nekih 20000 km... nije isključeno da je varijabla začađila opet.

Ištekao MAF, otišao u Safe mod, tako da ništa od te provjere..

 

Moram vakuume provjerit danas

Link to comment
Share on other sites

Stavio novi TCV.. U niskim ostalo isto, sad linearnije ubrzava, prije kao da je malo gubio tlak nakon 4000 okretaja, sad linearno ubrzava do kraja. Bolje je, ali i dalje dim prije punog boosta u niskim okretajima i gutanje gasa. Provjerio i vakuume usput, sve u redu.

 

 

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

vratio danas orginal mapu, nema dima. Mirnije radi (npr: klima ga je u leru "gušila" - dosta vibracije bilo) .

Ali, ne ide više kako je išao s (re)mapom, logično, za očekivati.

Poslao fire-u stock i tu drugu mapu da baci oko, veli da je neki čušpajz.

 

ugl, sad ću jedno vrijeme biti na stock, kad bude neki višak love... :D

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...