Jump to content

Izbor ulja za PD100/230


Recommended Posts

Dobro bi mi došao savjet.
Znate da imam 1.9TDI ATD (74kW) nasviran na 230 KS. Thread (klik) 

Do sada je auto redovito dobijao Castrol Edge uz par iznimki kad je dobio Aral Tronic (činilo mi se solidno) i Total 505.01 (nisam bio zadovoljan - jako isparavanje i tragovi bijele pjene. Nije ni tada, a hvala Bogu ni do danas pomiješao rashladnu tekućinu i ulje).
Budući da su sad vjerojatno pojačani zahtjevi za kvalitetom ulja imate li nekakav savjet/preporuku koje ulje je uputno davati motoru kojem je snaga sa tvorničke dignuta za 2,3 puta?
Dakle za PD100 motor doveden blizu svoje granice izdržljivosti.
Negdje, a ne znam više gdje, sam čitao neke preporuke za neko Fuchs i Motul ulje za PD motor iako NEMA oznaku 505.01, ali navodno ima potrebne sastojke u receptu.
Zna li netko nešto o tome, ali da pouzdano zna ili ako netko ima pouzdanu informaciju što je najbolje za situaciju poput moje.
Ulje je otkad je auto kupljen (nov) mijenjano najkasnije svakih 10kkm, a dok je bio nov i češće jer sam imao obavezu na 15k ići u servis.
Prije prerade je dobio novo ulje i zamjenjeno je na 8kkm i planiram zadržati takav interval zamjene - 8kkm osim ako treba i češće. 
Zahvaljujem na svakom mišljenu, pogotovo na argumentiranim postovima.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, zerowaf said:

Dobro bi mi došao savjet.
Znate da imam 1.9TDI ATD (74kW) nasviran na 230 KS. Thread (klik) 

Do sada je auto redovito dobijao Castrol Edge uz par iznimki kad je dobio Aral Tronic (činilo mi se solidno) i Total 505.01 (nisam bio zadovoljan - jako isparavanje i tragovi bijele pjene. Nije ni tada, a hvala Bogu ni do danas pomiješao rashladnu tekućinu i ulje).
Budući da su sad vjerojatno pojačani zahtjevi za kvalitetom ulja imate li nekakav savjet/preporuku koje ulje je uputno davati motoru kojem je snaga sa tvorničke dignuta za 2,3 puta?
Dakle za PD100 motor doveden blizu svoje granice izdržljivosti.
Negdje, a ne znam više gdje, sam čitao neke preporuke za neko Fuchs i Motul ulje za PD motor iako NEMA oznaku 505.01, ali navodno ima potrebne sastojke u receptu.
Zna li netko nešto o tome, ali da pouzdano zna ili ako netko ima pouzdanu informaciju što je najbolje za situaciju poput moje.
Ulje je otkad je auto kupljen (nov) mijenjano najkasnije svakih 10kkm, a dok je bio nov i češće jer sam imao obavezu na 15k ići u servis.
Prije prerade je dobio novo ulje i zamjenjeno je na 8kkm i planiram zadržati takav interval zamjene - 8kkm osim ako treba i češće. 
Zahvaljujem na svakom mišljenu, pogotovo na argumentiranim postovima.

 

Vjerojatno mislis na ovo:

 

https://www.motul.com/hr/hr/products/specific-505-01-502-00-5w40

 

E, sad, ACEA Cx ulja su ulja sa manje SAPS-a i HTHS-a, koja su predvidjena za motore sa DPF filterima... Ako nemas DPF filter, stavi ACEA A3/B4 ulje,  5W40 full sintetiku, kad smo vec kod Motula, to je onda ovo:

 

https://www.motul.com/hr/hr/products/8100-x-cess-5w40

 

Ili ako zelis trkace ulje (ne znam kako se ponasa u dizelima):

 

https://www.motul.com/hr/hr/products/300v-power-5w40--2

 

Da rezimiram, manji viskozitet, manja potrosnja, ali i manja zastita motora i jos pored toga, manje SAPS-a, manje HTHS-a, sto je takodjer manja zastita motora... S druge strane, vise SAPS-a, prije ce se "zacepiti" DPF...

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ND4SPD said:

 

Vjerojatno mislis na ovo:

 

https://www.motul.com/hr/hr/products/specific-505-01-502-00-5w40

 

E, sad, ACEA Cx ulja su ulja sa manje SAPS-a i HTHS-a, koja su predvidjena za motore sa DPF filterima... Ako nemas DPF filter, stavi ACEA A3/B4 ulje,  5W40 full sintetiku, kad smo vec kod Motula, to je onda ovo:

 

https://www.motul.com/hr/hr/products/8100-x-cess-5w40

 

Ili ako zelis trkace ulje (ne znam kako se ponasa u dizelima):

 

https://www.motul.com/hr/hr/products/300v-power-5w40--2

 

Da rezimiram, manji viskozitet, manja potrosnja, ali i manja zastita motora i jos pored toga, manje SAPS-a, manje HTHS-a, sto je takodjer manja zastita motora... S druge strane, vise SAPS-a, prije ce se "zacepiti" DPF...




Nemam DPF...zapravo nema ničega u ispuhu osim dva protočna lonca. :)
Ulje s manje zaštite mi se ne čini kao ono što mi treba. Čak mi nekako izgleda nelogično, pa ću ga zaobići.

Znači smatraš da je taj Motul 8100-x-cess top of the line za PD TDI iako nema 505.01 specifikaciju?



.......................................


@Exfreerider , tenX! 
Znači za mjesec i pol zamjena ulja.
Moram kontaktirati Renea. Još samo da odaberem nešto. 

 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, zerowaf said:




Nemam DPF...zapravo nema ničega u ispuhu osim dva protočna lonca. :)
Ulje s manje zaštite mi se ne čini kao ono što mi treba. Čak mi nekako izgleda nelogično, pa ću ga zaobići.

Znači smatraš da je taj Motul 8100-x-cess top of the line za PD TDI iako nema 505.01 specifikaciju?

 

 

IMHO da, Motul 8100-x-cess 5W40 je jedno od boljih ulja za dizele i benzince bez DPF-a i GPF-a...

 

A mozemo i ovako, ako ti ne trosi ulje koje si koristio do sada, nastavi koristiti to isto :) 

Link to comment
Share on other sites

Prethodnu izmjenu je za 8tkm potrošio od maksimuma na šipci do nešto iznad pola mjernog područja - koliko god to decilitara zapravo je, a sad je nakon nešto više od 3tkm (možda i 3,5tkm) na 3/4 mjernog područja na šipci.
Mislim da to nije velika potrošnja s obzirom da je fun pedal često na podu.
Ima neka caka sa specifikacijom ulja za PD motor u vezi injektora, ali više ne znam što točno. Nekako mi je nelagodno uzeti nešto što nema 505.01 spec.
Okej, hvala svima na napisanom. 
Zapravo nema konsenzus o tome da je neki konkretni proizvod Bogomdan za nabrušeni PD TDI osim da se drastično smanji interval zamjene.
Smanjio sam ga prvu izmjenu sa deset tkm na osam, a sad ću i to smanjiti na pet, pa koliko poživi - poživi. :) ?:)

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, zerowaf said:

Prethodnu izmjenu je za 8tkm potrošio od maksimuma na šipci do nešto iznad pola mjernog područja - koliko god to decilitara zapravo je, a sad je nakon nešto više od 3tkm (možda i 3,5tkm) na 3/4 mjernog područja na šipci.
Mislim da to nije velika potrošnja s obzirom da je fun pedal često na podu.
Ima neka caka sa specifikacijom ulja za PD motor u vezi injektora, ali više ne znam što točno. Nekako mi je nelagodno uzeti nešto što nema 505.01 spec.
Okej, hvala svima na napisanom. 
Zapravo nema konsenzus o tome da je neki konkretni proizvod Bogomdan za nabrušeni PD TDI osim da se drastično smanji interval zamjene.
Smanjio sam ga prvu izmjenu sa deset tkm na osam, a sad ću i to smanjiti na pet, pa koliko poživi - poživi. :) ?:)

 

Ima neka caka, mislim da je vezano za nesto s nekakvom plastikom, zaboravio sam sto je tocno...

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ND4SPD said:

 

Ima neka caka, mislim da je vezano za nesto s nekakvom plastikom, zaboravio sam sto je tocno...


Nešto o pritiscima ili udarcima tijekom upravljanja injektorima. Vjerojatno ima veze onda i sa bregastom odnosno oštećenjima na njoj ili elementu koji je na samom injektoru. Zapravo laprdam, odnosno nagađam.
Ne bih htio ispasti jedan od pametnjakovića koji tvrde neku glupost na netu. Sve što napišem shvatite kao pitanje prije nego kao tvrdnju. ;)

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, zerowaf said:


Nešto o pritiscima ili udarcima tijekom upravljanja injektorima. Vjerojatno ima veze onda i sa bregastom odnosno oštećenjima na njoj ili elementu koji je na samom injektoru. Zapravo laprdam, odnosno nagađam.
Ne bih htio ispasti jedan od pametnjakovića koji tvrde neku glupost na netu. Sve što napišem shvatite kao pitanje prije nego kao tvrdnju. ;)

 

Citao sam davno negdje nesto o tome i zasto je za PD bas 505.01, ali ne mogu vise naci... Doduse, ako se dobro sjecam nije imalo tako velikog utjecaja da se ne bi moglo staviti 505.00... Ako nadjem to stavim ovdje...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pokušat ću napraviti mali laički rezime ovog topica.
Nigdje nisam naišao na konsenzus koje ulje stavljati u prilično pojačani PD TDI (2.3 x stock "powah").

Zato postoji konsenzus o tome da je za auto bez DPF-a i bez katalizatora 5W40 bolji izbor od 5W30 iako i potonjeg rade sa 505.01 specifikacijom.
 
Postoje struje koje dolaze iz SAD-a (gdje po onome što sam shvatio čitanjem) nema velike ponude ulja sa 505.01 specifikacijom,  i preporučuju da se koriste "teža" ulja (npr. Shell Rotella). 
Ali također nigdje na svjetskim forumima nisam našao toliko žalbi zbog oštećenih bregastih kao u Americi (izvor: tdi.club)

Također postoji prijedlog za korištenje trkačeg ulja od Fuchsa (izvor: trgovac iz Opieoilsa), ali sam ga odbacio jer ulje za dizela treba više deterdženata od ulja za benzinca za kojeg i je napravljeno tzv trkače ulje. Sve druge specifikacije su na strani takvog ulja.

Zaključujem stoga da je 505.01 neophodna specifikacija. Vjerujem da ima boljih ulja za ostatak motora, ali su za njih problemi koji nastaju tijekom upravljanja PD sustavom velik zalogaj.
Mislim da je 505.01 spec kompromisno rješenje koje je neophodno za vlasnike takvih motora.

Na svoja dva PD motora sam koristio Castrol ili Aral ulja s tom specifikacijom. Stock auto (G4 sa AXR motorom) ima sada 425 000 km i iako je za sigurno izgubio ponešto snage još uvijek je potpuno pouzdan.
Čitajući data sheetove i nastojeći dešifrirati značenja zaključio sam da su i Aral High Tronic i Castrol Edge (oba 5W40) nešto rijeđa ulja.
To bi trebalo imati za rezultat veću zaštitu kod hladnog motora, ali i lakše razbijanje ulja pri visokim temperaturama. Pogotovo jer mislim da u zadnje dvije izmjene odokativno izmjerena tekstura ulja na Ibizi odgovara ulju sa preko 10tkm iako je mijenjano na nekih 7,5 tkm.
Dakle Exfreerider je potpuno u pravu - treba ga mijenjati na 5 tkm za miran san.

Castrol data sheet:
castrol.png

Budući da mislim da meni sada treba bolja zaštita na visokim temperaturama (osim dodatnog hladnjaka ulja - tenx Exfreerider!) tražio sam po data sheets ulje koje ima višlji flash point, veću viskoznost na visokoj temperaturi, po mogućnosti objavljen podatak o HTHS , a da je istodobno što lakše na -30 stupnjeva zbog zaštite pri hladnom startu.
Zbog toga jer ipak imam česte stuacije kad nakon prvog paljenja moram ili odmah u promet kojeg trebam pratiti ili ne stignem zagrijati ulje prije gašenja - odlazak na posao, na kavu, u trgovinu i sl.
Izbor sam suzio na sljedeća ulja. Jedno od njih će biti korišteno za otprilike mjesec do mjesec i dana kad napunim 5 tkm sa ovim uljem.

1.-  Fuchs Titan GT1 5W40 (visok flash i dobra viskoznost hladnog ulja)
Fuchs.png

2.- Liqui Moly Top Tec 4100 5W40 (objavljen HTHS u dokumentu)
liqui_moly_1.pngliqui_moly_2.png

 3.- Motul X-clean 5W40 (vjerojatno najbolje od navedenih, ali u data sheetu nema podatka o viskoznosti na -30 što ga čini sigurno najboljim za ljeto, ali imam dvojbe o korištenju zimi)
motul.png  


Iz izbora sam izbacio Shell Mobile 1 Protection formula iako sam prvo zapeo baš za to ulje. Pregledavanjem data sheetova sam uočio da postoje najmanje dva različita dokumenta sa različitm podacima. Stariji dokument je nestvarno dobar, a noviji nije više superioran gore navedenim uljima.  Naravno, na starijem dokumentu je sitnim slovimanapisan disclaimer da tvrtka ima pravo u bilo kojem trenutku promijeniti specifikacije zbog stalnog razvoja bla-bla-bla.   
 

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...