Jump to content

problem sa Mercedesom


Recommended Posts

pozz,

ajde da probam na ovom forumu, pun mi klinac facea i grupa kojkakvih, svi tuneri a mjenjaju svječice na dizelu.. ovdje bar znam da ima ljudi koji razumiju temu, a možda ubodem i nekoga sa rješenjem sličnog problema.

 

uvod: Viano 115 2008g,  jako puno km, motor otvoren i presložen pred nekih 50.000km kod bivšeg vlasnika. OM646 110kw, CR, piezzo, nema DPF tvornički

Problem: dimi u niskim okretajima, jako, jako, pogotovo kod pimpanja po gasu između 800 - 1500 okretaja, živa nafta ide na ispuh.

iz mjesta kreće kao da ima prikolicu zakvačenu i tonu tereta.

Kad turbina zaspoola, skoro nema dima i ide po meni onako, ajmo reći OK.

 

činjenice:

motor u leru radi odlično.

Nisam primjetio da negdje gubi tlak, zamjenio sam 1 crijevo preventivno, testirao IC, poslao turbinu na reparaciju da ju testiraju i provjere varijablu "na stolu" (Elektronski aktuator) - sve OK

Kad sam ga kupio, navodno su neki DTC-ovi bili pogašeni , pa sam flashao org SW s DAS, nije bilo promjena, osim što se palila greška EGR-a (vjerovatno je bila ugašena).. stavio sam u tom zahvatu novi EGR i PCV - ništa bolje

Zamjenio sva 4 injektora (Novi , Bosch)

Pa sam posumnjao u fazu motora (retardiran timing) ili rastegnutost lanaca - mjerio osciloskopom senzore radilice i bregaste - pattern 100% u redu.

Ištekao MAF - na niskim okretajima problem ostao, u vioske ne ide, jel, u safe modu je,  Posudio drugi MAF za probu, isto se ponaša.

Očistio MAP - isto

Dijagnostika ne pokazuje greške, osim grijača na cyl 1.. 

Logirao satima - ništa tu ne izlazi iz normale, osim što djelič sekunde tlak zakasni za targetom.. nedovoljno dugo da okine DTC, i regilacija tlaka goriva malo šamara oko targeta kod pipkanja po pedali gasa, ali opet, po meni, ništa drastično.

Auspuh odvojiio od turbine da isključim začepljenost katalizatora.. nema pomaka

 

Lud sam, tražim nekakvu smjernicu prije nego izvadim motor i razvalim usis u potrazi za krpom koja ga tuši 😄

ulja, filteri i one osnovne pizdarije su promjenjene, sigurno sam nešto zaboravio još od zahvata, ali sjetim se naknadno

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Crni ili sivi dim?

 

Ima par s slicnim problemima. Na jednom bilo rastopljeno kuciste egr(sivi dim). Na jednom je aktuator turbine nije drza podtlak(crni dim).

Na jednom netko od prijasnih vlasnika stavio krive dizne(rijesno kopiranjem kalibracije, isto crni dim).

 

Da tlak kasni, to je normalno, uvijek kasni.

Link to comment
Share on other sites

više mi vuće na sivo..

Meni se čini da zadimi na puštanju gasa više nego na davanju (moram napomenuti da se jednako ponašao i sa starim diznama, osim što su sa starima korekcije bile jako loše i bile su puno bučnije)

ovdje se u biti i ne vidi toliko koliko je u živo.

užasno je teško krenuti s mjesta, moram ga zaturirati inače hoće i krepati. 

 

nisam pravio video s 2 kamere, pa sam napravio 2 videa, uglavnom gledaj ih kao da su sinhronizirani. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Kod tih mercedes je problem sto postoji puno modela dizni. Ako su kupljene nove dizne po krivom broju(sto je bio na autu) dalje ostaju problemi.

Isto tako to je dosta cudan ecu, preko obd daje pristup samo dijelu mapa. Znaci postoji mogustnost da je ecu dalje modificiran a preko obd upisan stock.

Najbolje bi bilo da svrtatis da se krene po redu eliminirati sto moze biti.

Link to comment
Share on other sites

što se tiće dizni,

naručio sam ih prema broju iz EPC, tek kasnije kad sam ih izvadio, usporedio sa starima . ne vjerujem da sam stavio krive

 

spacer.png

 

CP31, da, baš čudan ECU, virtualni eprom...

što se toga tiće, kad je kombi kupljen, pročitao sam flash s mpps (kinezom) poslao na mhh, tamo mi rečeno da su neki dtcovi pogašeni, i lik mi pošalje navodno ispravljen flash.

kad sam ga ubacivao u ECU (također s MPPs) zapeo mi je na 100% i ostao u bootlloader modu, nisam ga uspio vratiti dok nisam instalirao Xentry/DAS i kupio openport2

tada sam u ECU upisao orignalan flash (.cff) s Vediamom i napravio variant kodiranje s DAS

Kombi je ponovno palio, ali svi problemi su bili jednaki

 

Nakon toga nabavljam C4 multiplexer, istražujem i skontam da postoje još 2 nadogradnje softwarea za taj HW broj, spremam se to ubaciti i pokvari mi se multiplexer, ovih dana ću ga popraviti.

 

Moj je sljedeči korak, popraviti C4, staviti zadnju verziju SW, upaliti kombi, izvaditi ECU, izrezati prozorčić i napraviti full backup s KTAG.. 

..e, to bi onda bio tek početak.

 

kada pročitam svoje što sam napisao, izgleda sve neuredno, ali mislim da je pod kontrolom.

 

stavljam ti i screenshot blokova koje je povukao MPPS u usporedbi s mercedesovim fileom .cff

 

spacer.png

 

 

ono što mene tu buni je:

što je u tom cff, samo data blok?, FW?, što u biti prepisujem, što je s MCU?

 

hvala ti na čitanju, volim probleme, rješavanje problema i rezultat.  nije problem da ti dobacim vozilo, ali ovo želim i moram shvatiti sam,

lagano idem prema zidu, ako lupim glavom, javim se - nadam se da neće biti kasno i da "obožavaš" ovakve kao ja.   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edited by MatijaSB
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

spacer.png

 

Od mehanike više ništa nije ostalo za provjeriti/zamjeniti (2 tjedna je motor vani i pročešljali smo sve), gotovo sam siguran da je problem ECU, odvrtio sam film , problem je počeo kada sam PROČITAO ECU s MPPS, od tada dimi i mislim da mi je taj period palio ventilatore čim dam kontakt. (to je prestalo kada sam flashao orginal SW s Xentry/DAS

 

Kako si rekao, vjerujem da moji kineski alati (bili su mi OK na prethodnim autima), čak i DAS  pišu/brišu samo dijelove flasha, da je problem nastao negdje drugdje u nekom drugom bloku, samo nisam siguran kako je nastao kod čitanja.  ali eto.. 

 

Imaš savjet što dalje?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Sad se ne sjecam koji je ecu, ali vecina mercedesovih edc16 ecu-a preko obd ima samo dio mapa.
Edc16cp31
Znam, ali jesam li mogao poremetiti dio koji nije vezan za OBD, ovo što Mercedesova dijagnostika flasha, sam fleshao s org SW, bojim se da je problem u dijelu koji ne dira, ako ne dira. Da li bi uopće palio/radio ako je negdje nešto krivo, ne bi li to utjecalo i na chksum tog dijela?

Poslano sa mog VOG-L29 koristeći Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, MatijaSB said:

Edc16cp31
Znam, ali jesam li mogao poremetiti dio koji nije vezan za OBD, ovo što Mercedesova dijagnostika flasha, sam fleshao s org SW, bojim se da je problem u dijelu koji ne dira, ako ne dira. Da li bi uopće palio/radio ako je negdje nešto krivo, ne bi li to utjecalo i na chksum tog dijela?

Poslano sa mog VOG-L29 koristeći Tapatalk
 

Da.

Ja imao slucaj mapiram jedan, dobiva konje i sve ok i najednom se prebaci u drugi codeblock i vrati na stock snagu. I bez bench nista dalje.

Link to comment
Share on other sites

Odustani i odvezi mu dok nije kasno 🤣

 

 

Imao sam ja epizodu za ducatiem i termignoni upmap, skupo govno se zblesalo i zbrikalo ecu, onda ni servisi nisu više znali od kuda krenuti i svi mi rekli da moram novi ecu. Prisjetio se flešanja mobitela nekad pa povuci potegni i nekak uspio vratiti konekciju sa ecu i nazad stock mapu. Tu reko nikad više sam petljati po tim stvarima 😄

Link to comment
Share on other sites

slažem se, petljam po svojim autima (baš iz razloga što mi ne bi bilo baš ugodno zbrikati tuđi), do sada, uspješno, naletio na koru banane s Mercedesom.

Nema veze, bar je deda dobio nove dizne, IC, crijeva, rail, senzore, servis, agregate.. pranje. 

 

još moram napraviti de-kat drugog katalizatora pa se dog za temin kod @fire ( ima 2 kata , jedan iza drugoga), možda me i taj drugi kara...  1 je dovoljan da ispoštujem zakon !? (DPF nema tvornički)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MatijaSB said:

slažem se, petljam po svojim autima (baš iz razloga što mi ne bi bilo baš ugodno zbrikati tuđi), do sada, uspješno, naletio na koru banane s Mercedesom.

Nema veze, bar je deda dobio nove dizne, IC, crijeva, rail, senzore, servis, agregate.. pranje. 

 

još moram napraviti de-kat drugog katalizatora pa se dog za temin kod @fire ( ima 2 kata , jedan iza drugoga), možda me i taj drugi kara...  1 je dovoljan da ispoštujem zakon !? (DPF nema tvornički)

Dovoljno je jedan kat. Ako je sve ispravno eko test se prolazi bez ikakvog problema.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...