Jump to content

Opruge ventila??


Recommended Posts

Jedno pitanje samo za one koji imaju iskustva ili znanja o ovoj temi!

Narućija san bregaste,ventile,vodilice,opruge,šešitiće one za opruge iz italije od jedne dobre firme i prije par dana došlo sve,ali opruge samo jedna po ventilu(std ima dvi)e sad ja opet kontaktiram i kažu ide jedna,navodno je jaća,ali me malo opet strah dali je to sve tako?

Dali je neko ima iskustva i naručiva,dobija,vidija da se kod dosta jakih bregastih stavlja samo jedna opruga,čak je i malo krača od serijske i ima manje namotaja!

Link to comment
Share on other sites

Izmjeri potrebnu silu potrebnu za stiskanje 2 stare opruge i 1 nove i bićeš pametniji. Ovako što si ti opisao teško da će ti netko znati,pogotovo još što nisi naveo proizvođača (firmu) niti bilo što drugo....

Link to comment
Share on other sites

opruge se stavljaju po profilu bregaste, masi ventila i osiguranja ventila(sesirici i ostale pizdarije). ak je bregasta dolazi u kitu s svim time , vjerojatno je slozeno da to tako sljaka.

 

pomoglo bi kad bi napisao ili dao link od tog proizvodjaca odnosno od tog proizvoda da vidimo o cemu se radi.

 

kolko je ta bregasta drugacija od standardne? , kakvi su ventili ( veci, tezi, isti laksi, isti ko i tvornicki)

 

vjerojatno je netko ulozio puno truda u sastavljanje tog "kita" tak da nemas se kaj sekirati. odnosno ako se ne razumjes u to jedino mozes vjerovat proizvođacu :thumbsup:.

 

sretno sa sastavljanjem

Link to comment
Share on other sites

Sve je kod bruna i provat će on ispitati u pon ako se ne složi sutra glava,

Šta se tiće proizvođaća nisan siguran ćije su opruge,C&B su bregaste,ventili su IVAM,i sad nismo oboje sigurni,ali ako su mi sve složili,valjda je to to,samo nisam se susreta s sistemom na jednu oprugu:doh:

Link to comment
Share on other sites

Sve je kod bruna i provat će on ispitati u pon ako se ne složi sutra glava,

Šta se tiće proizvođaća nisan siguran ćije su opruge,C&B su bregaste,ventili su IVAM,i sad nismo oboje sigurni,ali ako su mi sve složili,valjda je to to,samo nisam se susreta s sistemom na jednu oprugu:doh:

 

Idu samo jedne opruge 100%, ne trebaš se bojat!

Link to comment
Share on other sites

opruge se stavljaju po profilu bregaste, masi ventila i osiguranja ventila(sesirici i ostale pizdarije). ak je bregasta dolazi u kitu s svim time , vjerojatno je slozeno da to tako sljaka.

 

pomoglo bi kad bi napisao ili dao link od tog proizvodjaca odnosno od tog proizvoda da vidimo o cemu se radi.

 

kolko je ta bregasta drugacija od standardne? , kakvi su ventili ( veci, tezi, isti laksi, isti ko i tvornicki)

 

vjerojatno je netko ulozio puno truda u sastavljanje tog "kita" tak da nemas se kaj sekirati. odnosno ako se ne razumjes u to jedino mozes vjerovat proizvođacu :thumbsup:.

 

sretno sa sastavljanjem

 

 

???

ako su agresivne bregaste a okretaji ce prelaziti 10% (na više) okretaja nego što je zamišljeno ili ce ici preko 9k rpm niti jedni STOCK federi nebudu izdržali (časti par izuzetaka koje nabrojim na prste jedne ruke)... jer nebudu mogli uvuci ventil prije gornje točke klipa....

i koja to bregasta dolazi u kitu sa oprugama ventila, retainerima ??????

Link to comment
Share on other sites

Idu samo jedne opruge 100%, ne trebaš se bojat!

 

Hvala,sastavlja si već nešto tako ili?

E sad je još jedan problemčič,pošto na donjem dosjedu opruge std ima dvi šajbe,jedna je potpuno ravna,na njoj je velika opruga,a druga je u sredini i na njoj je manja i centrira veću,sad nema šta centrirati oprugu u donjem djelu pa triba tokariti nove šajbe šta bi centrirale oprugu da slućajno se ne makne u stranu,sami problemi:doh:

Link to comment
Share on other sites

Hvala,sastavlja si već nešto tako ili?

E sad je još jedan problemčič,pošto na donjem dosjedu opruge std ima dvi šajbe,jedna je potpuno ravna,na njoj je velika opruga,a druga je u sredini i na njoj je manja i centrira veću,sad nema šta centrirati oprugu u donjem djelu pa triba tokariti nove šajbe šta bi centrirale oprugu da slućajno se ne makne u stranu,sami problemi:doh:

 

Vidio sam kod prijatelja talijana koji imaju drag deltu"Mariani racing"bile su samo jedne opruge i vrte je preko 8500,kad si već potrošio 3000eura na bregaste, ventile i opruge mogao si i šajbe uzet.Ako gazda ne bude morao na moto-gp doći će sa Deltom na Grobnik

Edited by vesko
Link to comment
Share on other sites

Nije do mene,ja sam im reka da pošalju sve došli su šeširići,a ove podloške ne,tija san danas nekog ubiti:boxing:

Mislija sutra složiti motor,a ovako triba čekati drugi tjedan,ali riješiti če se i to,ka i sve do sad!

Kažeš ide priko 8500,ajde de,da se i moja tako zavrti!

Link to comment
Share on other sites

Nije do mene,ja sam im reka da pošalju sve došli su šeširići,a ove podloške ne,tija san danas nekog ubiti:boxing:

Mislija sutra složiti motor,a ovako triba čekati drugi tjedan,ali riješiti če se i to,ka i sve do sad!

Kažeš ide priko 8500,ajde de,da se i moja tako zavrti!

 

opet s druge strane ,ako si vec sve to kupio ,znaci dao si povjerenje ( citaj novce) tom trgovcu/firmi koje si kupio to zasto onda slusat neku osobu s foruma ( ne mislim na nikog konkretno ) kad ces ionako to stavit na auto.

Link to comment
Share on other sites

???

ako su agresivne bregaste a okretaji ce prelaziti 10% (na više) okretaja nego što je zamišljeno ili ce ici preko 9k rpm niti jedni STOCK federi nebudu izdržali (časti par izuzetaka koje nabrojim na prste jedne ruke)... jer nebudu mogli uvuci ventil prije gornje točke klipa....

i koja to bregasta dolazi u kitu sa oprugama ventila, retainerima ??????

 

u svijetu se prodaje svasta.

 

kad mjenjas bregastu , trebao bi znati kakva ti opruga treba za taj profil, i te mase koje pokreces ( ventil,sesiric,klackalica,.itd.itd.). odnosno dal ti tvornicka opruga zadovoljava .

 

isto tako s laksim ventilima( i ostalim masama), za isti profil bregaste i oprugu, moze se ic određeni broj okretaja motora gore.

 

nema zargona, agresivnija ili manje agresivna bregasta , ili malo i puno kruce opruge. drugaciji pristup je cisto pogađanje ( lutrija).

 

ako neka firma ima znanja napravit bregastu , onda vjerojatno ili oni prodaju opruge ili imaju nekog proizvođaca ukoliko standardne opruge ne zadovoljavaju. Najpametnije je poslat mail firmi i trazit preporuku

Link to comment
Share on other sites

Nažalost, prateća dokumentacija uz bregaste i opruge ventila je

gotovo nikakva. Moguće je da da su nove opruge (jednostruke)

jače od serijskih (dvostrukih), ali mislim da bi bilo najbolje to

provjeriti pa da budemo 100% sigurni.

 

Još jedan faktor je dosta bitan kod stavljanja novih opruge, a

to je visina na koju moraju biti postavljene, tzv. "install height".

Na taj način je određeno kolika sila je na sjedištu ventila kada

je on zatvoren i kada je otvoren. To su bitni faktori koje bi proizvođač

bregaste morao navesti, ali mi ništa od tih podataka nismo dobili.

 

Marko (alfa_VD), probaj još u ponedjeljak, odmah ujutro zvati i dobiti neke od

ovh gore podataka. Možemo pretpostaviti da opruge idu na istu visinu

kao i serijske, ali "pretpostavka je majka svih zajeba".

Link to comment
Share on other sites

u svijetu se prodaje svasta.

 

kad mjenjas bregastu , trebao bi znati kakva ti opruga treba za taj profil, i te mase koje pokreces ( ventil,sesiric,klackalica,.itd.itd.). odnosno dal ti tvornicka opruga zadovoljava .

 

 

Jel ti shvacas sta pises ????

Ako vrtis u debelo visokim okretajima nakon što brijeg na bregastoj popušta pritisak sa ventila treba ti nešto max jako da ga povuče nazad jer ce u pritivnom klip lupiti u ventile koji se nebi standardno stignuli uvući......

 

 

isto tako s laksim ventilima( i ostalim masama), za isti profil bregaste i oprugu, moze se ic određeni broj okretaja motora gore.

 

pa naravno da se moze, dapače mora se . Motori nisu radjeni da se raspadaju 500rpm poslje blokade.....

Al konstantno klanje na okretajima koji su daleko od serijskog, ili preko 10 000 vam neće proći ni minutu sa serijskim oprugama ventila i retainerima....

Osnova osnove...

 

nema zargona, agresivnija ili manje agresivna bregasta , ili malo i puno kruce opruge. drugaciji pristup je cisto pogađanje ( lutrija).

 

Mozda u tvom slučaju je, al u realnost je daleko od toga.

 

ako neka firma ima znanja napravit bregastu , onda vjerojatno ili oni prodaju opruge ili imaju nekog proizvođaca ukoliko standardne opruge ne zadovoljavaju. Najpametnije je poslat mail firmi i trazit preporuku

 

uzima se ista veličina i stavlja se maksimalno jak i izdrzljiv materijal (titan) koj ice to odraditi i točka..

razlika je šta neki imaju kvalitetniji tj čišći koji može još veće rpm izdržati...

 

Ja imam JG Engine Dynamics opruge ventila koji su garantirani da drže do 12 000 rpm, + titanski retaineri..

Ovdje se svašta piše, a većina nema veze sa stvarnošću

 

 

btw:

Malo da vidite koliko je opterećenje na visokim okretajima

 

Edited by charger
Link to comment
Share on other sites

Ne kužim ćemu sad toliko filozofiranja. Čovjek je pitao da li netko ima iskustva ili znanja o temi, ali pitao je na krivom mjestu. Na to mu može odgovoriti samo

proizvođač bregastih ili netko tko ima potpuno iste bregaste, ali zna podatak o potrebnim oprugama.

 

kad mjenjas bregastu , trebao bi znati kakva ti opruga treba za taj profil, i te mase koje pokreces ( ventil,sesiric,klackalica,.itd.itd.). odnosno dal ti tvornicka opruga zadovoljava .

 

Točno tako.

 

 

Ja imam JG Engine Dynamics opruge ventila koji su garantirani da drže do 12 000 rpm, + titanski retaineri..

Ovdje se svašta piše, a većina nema veze sa stvarnošću

 

Opruge se ne kategoriziraju po broju okretaja. To što na tvom motoru ide

12000 okretaja, na nekom drugom možda neće ići niti 7000.

 

Za opruge je najbitnije koliki je potreban pritisak na sjedištu ventila kada je ventil zatvoren/otvoren. Prema tom podatku se biraju opruge, a naravno

da svojim fizičkim svojstvima (dimenzije, "coil bind"...) stanu u određenu glavu.

Taj podatak treba tražiti od proizvođača bregastih.

Vjerojatno ne daju svi proizvođači taj podatak, ali onda barem trebaju reći da

uz xy bregaste trebaju ići xyz opruge, instalirane na određenu visinu.

Link to comment
Share on other sites

Još jedan faktor je dosta bitan kod stavljanja novih opruge, a

to je visina na koju moraju biti postavljene, tzv. "install height".

Na taj način je određeno kolika sila je na sjedištu ventila kada

je on zatvoren i kada je otvoren. To su bitni faktori koje bi proizvođač

bregaste morao navesti, ali mi ništa od tih podataka nismo dobili.

 

 

ma ima puno stvari na koje treba pazit kod opruga , al na to bi trebao paziti onaj koji projetktira te opruge i proizvođac, jer nemas sto pretljat po oprugama, mos ih jedino bacit i zamjenit za druge.

 

sve se vidi iz krivulje krutosti opruge, dal dolazi do spajanja pojedinih namotaja kod linearnih opruga jer tu dolazi do naglog porasta krutosti opruge.

dok su recimo progresivne upravo tako rađene da krivulja izgleda stepenasto, debljina zice, promjer opruge , broj "mrtvih" namotaja",

 

al to je sve posao onog ko projektira opruge....

Link to comment
Share on other sites

Jel ti shvacas sta pises ????

Ako vrtis u debelo visokim okretajima nakon što brijeg na bregastoj popušta pritisak sa ventila treba ti nešto max jako da ga povuče nazad jer ce u pritivnom klip lupiti u ventile koji se nebi standardno stignuli uvući......

 

 

na kojim okretajima, na kojem profilu bregaste , s kojom masom ventila i dodatne opreme, treba kolka krutost opruge ...... i to je jedino sto se trazi.

 

 

 

pa naravno da se moze, dapače mora se . Motori nisu radjeni da se raspadaju 500rpm poslje blokade.....

Al konstantno klanje na okretajima koji su daleko od serijskog, ili preko 10 000 vam neće proći ni minutu sa serijskim oprugama ventila i retainerima....

Osnova osnove...

 

 

 

jebiga ti vozis hondu trebao bi znat, stock k20 motor crveno na 8400 , 9k+ pucaju valjcici na klackalicama, nisu opruge ventila al cijeli sustav je jak kolko je jaka najslabija karika.

 

 

Mozda u tvom slučaju je, al u realnost je daleko od toga.

 

 

ovo je barem jedan dio motora u kojem nema pogađanja i nema aproksimacija.

sve se tocno zna , a to sto ljudi neznaju to je njihova stvar

 

 

uzima se ista veličina i stavlja se maksimalno jak i izdrzljiv materijal (titan) koj ice to odraditi i točka..

razlika je šta neki imaju kvalitetniji tj čišći koji može još veće rpm izdržati...

 

 

titanove legure imaju manju cvstocu i manju krutost od celika, izjebes se ko isus da ih obradis jer se materijal lijepi na alat, materijal ne podnosi zarezna dijelovanja( da ona koja napravis tjekom strojne obrade)....

 

al se i dalje koristi jer je na istu krutost 30% laksi od celika i jedno 6 puta skuplji.

 

ne postoji "nekvalitetna " titanova legura jer je tolko skup proces dobivanja da nema pogresaka u izradi, postoji samo legura s boljim i losijim svojstvima, al cak nije ni do toga , nego do losije i bolje obrade.

 

Ja imam JG Engine Dynamics opruge ventila koji su garantirani da drže do 12 000 rpm, + titanski retaineri..

Ovdje se svašta piše, a većina nema veze sa stvarnošću

 

 

DA tebi netko u toj firmi garantira da za neku bregastu(njihovu il od nekog drugog) , s nekim ventilima( tvornickim ili nekim drugim) moze se vrtit do 12k okretaja. al to je netko proracunao, ulozio svog vremena u to , a ne samo nabacio u motor .

Link to comment
Share on other sites

 

Za opruge je najbitnije koliki je potreban pritisak na sjedištu ventila kada je ventil zatvoren/otvoren. Prema tom podatku se biraju opruge, a naravno

da svojim fizičkim svojstvima (dimenzije, "coil bind"...) stanu u određenu glavu.

Taj podatak treba tražiti od proizvođača bregastih.

Vjerojatno ne daju svi proizvođači taj podatak, ali onda barem trebaju reći da

uz xy bregaste trebaju ići xyz opruge, instalirane na određenu visinu.

 

 

ja mislim da je najbitnije da je ventil( kapica/klackalica) cijelo vrijeme u dodiru s bregastom znaci da pomak ventila diktira bregasto vratilo a ne inercija ventila.

 

pritisak na sjedistu samo određuje silu (brzinu/akceleraciju) ventila pri zatvaranju odnosno otvaranju , a tu se najcesce događaju lomovi. al nebi reko samo sila na sjedistu nego cijela krivulja krutosti :thumbsup:

 

, jer je isto tako vazno za ocuvanje mehanizma da ventil ne poskakuje preko vrha "spice" bregaste.

Link to comment
Share on other sites

pritisak na sjedistu samo određuje silu (brzinu/akceleraciju) ventila pri zatvaranju odnosno otvaranju , a tu se najcesce događaju lomovi. al nebi reko samo sila na sjedistu nego cijela krivulja krutosti :thumbsup:

 

 

Krivo si me shvatio/krivo sam se izrazio. Podatak se obično daje kao

"seat pressure" i kao "nose pressure", pa sam zato rekao sila na sjedištu.

Na samom sjedištu niti nema pritiska kada je ventil otvoren.

Iz ta dva podatka se dobije i podatak o jačini opruge (kg/cm ili lbs/inch ili

u nekoj drugoj mjeri), ako je riječ o linearnoj opruzi.

 

Ali bez daljnje nepotrebne filozofije, svaki ozbiljan proizvođač mora dati

podatak o potrebnim oprugama. Bilo kao potrebne sile, ili kao neki svoj

kataloški broj, ali onda mora biti rečeno na koju visinu se instaliraju.

 

 

Primjer iz Kent Cams kataloga:

 

Application Power Band Cam Lift(mm) Valve Lift(mm) Duration Timing Full Lift VC (mm) LTDC Required Parts

Race 3000-7000 12.3 11.78 320 Deg 58/82 82/58 102 Deg I / E 0.25 I 4.50mm E 4.16mm CF68 / VS42

 

 

gdje se vidi da je potrebna nekakva opruga VS42,

a podatak za nju je:

 

VS Type VS Installed Height VS Nom Solid Height VS Nominal ID VS Diameter

Double 37mm 21.9mm 17.35mm 30.5mm

 

 

 

 

 

 

 

.

Edited by bvlahov
Link to comment
Share on other sites

Opruge se ne kategoriziraju po broju okretaja. To što na tvom motoru ide

12000 okretaja, na nekom drugom možda neće ići niti 7000.

 

Za opruge je najbitnije koliki je potreban pritisak na sjedištu ventila kada je ventil zatvoren/otvoren. Prema tom podatku se biraju opruge, a naravno

da svojim fizičkim svojstvima (dimenzije, "coil bind"...) stanu u određenu glavu.

Taj podatak treba tražiti od proizvođača bregastih.

Vjerojatno ne daju svi proizvođači taj podatak, ali onda barem trebaju reći da

uz xy bregaste trebaju ići xyz opruge, instalirane na određenu visinu.

 

12000 rpm bez obzira na sohc ili dohc je točno određeno na koliki je vremenski raspon pritiska na oprugicu i točka. Opruge se uzimaju za određeni motor i nisu kompatibilne, nekužim opće tu tvoju konstataciju ????

Očito kad nedaju ima i razloga.. tj drugim riječima bitno je da je upgrade nad postojećim, jer uz agresivne bregaste valvetrain upgrade je MUST DO

 

na kojim okretajima, na kojem profilu bregaste , s kojom masom ventila i dodatne opreme, treba kolka krutost opruge ...... i to je jedino sto se trazi.

 

 

jebiga ti vozis hondu trebao bi znat, stock k20 motor crveno na 8400 , 9k+ pucaju valjcici na klackalicama, nisu opruge ventila al cijeli sustav je jak kolko je jaka najslabija karika.

 

 

 

 

ovo je barem jedan dio motora u kojem nema pogađanja i nema aproksimacija.

sve se tocno zna , a to sto ljudi neznaju to je njihova stvar

 

 

 

 

titanove legure imaju manju cvstocu i manju krutost od celika, izjebes se ko isus da ih obradis jer se materijal lijepi na alat, materijal ne podnosi zarezna dijelovanja( da ona koja napravis tjekom strojne obrade)....

 

al se i dalje koristi jer je na istu krutost 30% laksi od celika i jedno 6 puta skuplji.

 

ne postoji "nekvalitetna " titanova legura jer je tolko skup proces dobivanja da nema pogresaka u izradi, postoji samo legura s boljim i losijim svojstvima, al cak nije ni do toga , nego do losije i bolje obrade.

 

 

 

DA tebi netko u toj firmi garantira da za neku bregastu(njihovu il od nekog drugog) , s nekim ventilima( tvornickim ili nekim drugim) moze se vrtit do 12k okretaja. al to je netko proracunao, ulozio svog vremena u to , a ne samo nabacio u motor .

 

 

hondin motor koji ima blokadu na 8500-8700 da se raspada na 9000rpm, titan koji je slabiji od čelika....

 

 

OK enough

 

you win

 

no freaking comment...

 

nema opće svrhe...vjetrenjača opet

Link to comment
Share on other sites

12000 rpm bez obzira na sohc ili dohc je točno određeno na koliki je vremenski raspon pritiska na oprugicu i točka. Opruge se uzimaju za određeni motor i nisu kompatibilne, nekužim opće tu tvoju konstataciju ????

Očito kad nedaju ima i razloga.. tj drugim riječima bitno je da je upgrade nad postojećim, jer uz agresivne bregaste valvetrain upgrade je MUST DO

 

 

Neki daju neki ne. To je podatak koji krajnjem korisniku nije bitan.

A moja konstatacija je da na 12000 rpm-a nije svejedno da li je masa ventila,

šeširića... ukupno 100 ili 200 grama. I opruga koja je dobra za 12000 okretaja

na jednoj bregastoj, nije dobra na drugoj, iako su obje "agresivne".

 

 

Ovako izgleda katalog opruga i nigdje se ne spominju okretaji. Proizvođač

bregastih će ti reći koje opruge su dobre za koju bregastu do kojeg broja

okretaja.

 

2s9w095.jpg

 

Što znači bitno je da je upgrade? Znači bitno da su jače, a koliko nema veze?

Link to comment
Share on other sites

hondin motor koji ima blokadu na 8500-8700 da se raspada na 9000rpm, titan koji je slabiji od čelika....

 

 

OK enough

 

you win

 

no freaking comment...

 

nema opće svrhe...vjetrenjača opet

 

nisam rekao da se raspadne iste sekunde kad dodje do 9k okretaja, nego je bio primjer motora kod kojeg nema "zaliha", da za koristenje na trkama pri cestoj uporabi 9k+ dolazi do pucanja valjcica klackalica. na tako visokim okretajima podignut rad motora za 500 rpm je velik posao.

 

i da ne postoji titanova legura koju mozes kupit koja ima vlacnu cvrstocu preko 900Mpa , dok za celik te cvrstoce odem u strojopromet.

 

ti ocito zivis u nekom svom svijetu, gdje vrijede neki drugi zakoni fizike.

Link to comment
Share on other sites

i opet ste došli na moje tj ne moje nego kako i treba sta sam davno napisao.....

 

naravno da je bolje da je ventil lakši

 

 

O ovome uopće nije ovdje riječ. Mislim da je svima jasno da je bolje da su

svi dijelovi razvoda ventila što lakši.

 

Ovdje je riječ o tome da nije svejedno kakve opruge se stavljaju. Riječi

"agresivne bregaste" i "upgrade-ane opruge" ne znače apsolutno ništa

nekome tko slaže motor.

 

Prejake opruge mogu napraviti jednako puno štete, kao i preslabe.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...