Jump to content

Par pitanja o LPG


Recommended Posts

1) da li je servis na 15.000 km fakat _obvezan_ i što ako pređem tu kilometražu, a nisam ga napravio? Koja je granica tolerancije i što spada u taj prvi servis i koju cifru mogu očekivati...? Sad se sjetio tog servisa, provjerim papire kad sam ugradio plin i vidim da je sam prešao već skoro 19.000 km. Mentalna rezervacija mi je bila u glavi zbog činjenice da sam prije plina prelazio tek 7-8.000 km godišnje.

 

2) na poklopcu na boci postoji mala kazaljka na zelenom polju -- što ona znači i u kojoj vrijednosti mora biti? Meni je točno na polovici.

 

3) do kojih okretaja motor ide SAMO na plin? Da li je istina da se povećanjem okretaja plin miješa sa benzinom radi kalorijske vrijednosti ili je to tlapnja?

 

4) generalni savjet za održavanje -- ukoliko imate kakav konstruktivan? :lamo:

Link to comment
Share on other sites

1. nije, ali je preporučljivo :)

što više budeš prelazio tu kilometražu auto će ti ići lošije zbog začepljenog filtera plina, a mogu ti se oštetiti i plinski injektori.

pod prvi servis ti ide čiščenje ili promjena filtera plina ovisno čiji sistem imaš, provjera parametra centraline sa laptopom i na eko testu (ako ga imaju u radioni).

granica tolerancije... hm... rekorder u auto silviju je na prvi servis došao nakon 10x tisuća. žalio se na malo lošiji rad auta :D

 

2. ta kazaljka ti pokazuje količinu plina u boci, spojena je sa onim ledicama na prekidaču. inaće stoji između min i max, ovisno koliko plina imaš u boci :D:D:D

 

3. zavisi kako su ti podesili automatsko prebacivanje. obično se to podesi 500tinjak okretaja manje od prve crvene oznake, ako tu opciju uopće upale. ako želiš da ti na manjem broju okretaja prebacuje na benzin traži da ti to naprave kad odeš na servis.

nikad se ne mješa plin i benzin.

 

4. toči OMV 100 + neki aditiv za čiščenje injektora da ti se benzinski injektori ne zaprljaju previše :D

a za plin... toči - vozi. i ne tjeraj motor u visoke okretaje da ti ne izgore ventili.

Link to comment
Share on other sites

prvi servis je za brc na 30000km i mjenja se samo filter onaj allu i provjera sistema i parametara dali je sve ok.. i izadje cca 300-500kn

 

ta vrijednost je za tlak na ventilu i to je ok, na plin ide do kraja uvijek ako nije u parametrima drukcije npr. do 55oorpm pa da ga prebaci na bengu...plin i benga se ne mjesaju...ako plina nema ili je tlak preslab automatski se prebacuje na bengu ..

 

moj savjet za plin nakon 5 auti doma na plin OBAVEZNO vozit auto na benzin bar na 2-3 tanka 100kn benge potrosit jer plin ako se stalno vozi postopaju se injektori benge i onda vise sranja nego koristi a i ventili oce se poje.. od same voznje na plin jer je suh u odnosu na benzin, i nikad ne terat auto na plin za to uvijek benzin jer nakon 10 000km takve voznje ventili garantirano odlaze i koristit flash lube za tvoj n/a motor puno pomaze pri podmazvanju ventila... eto nadam se da sam malo pomogo

Link to comment
Share on other sites

aj da i ja malo pitam

 

Renault laguna ph1, lovato plin flandža, masina 2.0 8v.

 

Na bengu ide OK, na plin je li-la ali se osjeti dosta razlika prema bengi, i to malo prevec, cak ponekad NECE preko 140km/h i nece i nece, da ga hebes, a nekad oce normalno 180-190.

 

Auto je inace stari vozio pa neznam kad je servis radjen i kako i sta, iako mislim nikad:lol:

 

Nadalje, dok je klima upaljena joooooooooooos slabije ide na plin, koma, a na leru se ponekad zna ugasiti, jednostavno okretaji padnu i ugasi se.

 

Potreban servis plina ili nes drugo? Hvala:thumbsup:

 

Trosi mi od 10l plina pa na gore, ispod 10l nisam uspio spustiti, to je bila otvorena i autoput 60l plina 600km napravio. Ovako gradske po Rijeci s 62l se napravi OKO 450km-500km. Jel to ok ili? Hvala:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

moj savjet za plin nakon 5 auti doma na plin OBAVEZNO vozit auto na benzin bar na 2-3 tanka 100kn benge potrosit jer plin ako se stalno vozi postopaju se injektori benge i onda vise sranja nego koristi a i ventili oce se poje.. od same voznje na plin jer je suh u odnosu na benzin, i nikad ne terat auto na plin za to uvijek benzin jer nakon 10 000km takve voznje ventili garantirano odlaze i koristit flash lube za tvoj n/a motor puno pomaze pri podmazvanju ventila... eto nadam se da sam malo pomogo

 

ventili, odnosno sjedista ventila ce otici kad ih prvi put skuris a ne kumulativno.

 

s obzirom da je to njemu na 4 litre motora redni sestak 200 konja :D

to je nepoderivo

 

 

step , ona kazaljka na boci je kolicina plina u tanku, to crkavaju mali nadrkani motori u voznji s plinom , s tom tvojom starudijom od motora mislim da nebi smio imat problema.

Edited by Marko
Link to comment
Share on other sites

kakvi savjeti za održavanje, peri vozi....

 

23 000 km na plin, apsolutno nikakvog problema.. jedan servis zamjenjeni filteri, cifra 200kn..

na benzin ne vozim (ovo što kažu da treba svaka 2-3 tanka) jer ionak uvijek vozim prvih par km na bengu, pogotovo po zimi (sad skoro odma uključuje plin)

apsolutno nikakvh problema dosad...

Link to comment
Share on other sites

..hmmm.. ja sam mislio da je taj pokazivač za neki tlak u boci.. Jer nisam imao plina unutra, a pokazivalo je 1/2 :-?

 

zna se dogodit da krivo namjeste bocu i plovak pa krivo pokazuje.

 

...i meni zimi vozi 3-4 km na plin dok se ne zagrije.. Ljeti se pali nakon minute u autu..

Znači samo da ne ganjam? A ja ga baš na plin u kickdown tučem :)

 

ma samo gazi , to su motori od 500k kilometara minimum. nepoderivo.

 

ja imam slicno govno od motora u meci 2.3 litra 135 ks :lol:

vec sam 40k kilometara napravio na plinu nikakvih problema

Link to comment
Share on other sites

Ja već napravio 40 000 na plin, dvije izmjene i sve super.. Ugrije se na bengu, prebaci na plin i sve pet.

 

Jedino kad mu baš jebem mater onda prebacim na benzin, a po autoputu se ne vozim preko 4500rpm (nekih 160-170) jer nema nit smisla (potrošnja) nit želim ventile kroz auspuh :D

 

Nego, pitanje, sad prije ljeta tako i tako moram filter promijenit a pošto mi je garancija tako i tako već prošla glupo mi je dat tamo PCZu 300kn za promjenu (2 šelne) s tim da još moram dopeljat auto isključivo u subotu u 8 ujutro, doma na vlak, i onda u 11 opet po njega (tako su me zadnji put naguzili, iako vjerojatno sad ne bi više jer im je gužva..). Ugl, di ja mogu nabavit taj filter pa dat svom mehi da mi to zamijeni? Ne znam sad točno koji je sistem, znam samo da je Tartarini, eventualno mogu poslikat ono kućište filtera jer ne vjerujem da ima 100 dimenzija.

 

Da li se na 40 000 još šta treba mijenjat, na isparivaču nešto ili..?

 

A možda najbolje da odem u PCZ..? :D

Link to comment
Share on other sites

meni ne prebacuje dok se ugrije nego preko 3k rpm-a na plin a nazad na benzu na tipku. A vozim ga svakako, od laganog kruzanja u 5toj, do vrtnje na 6k u svakoj brzini. I jako malo se vozi na bengu tj samo dok upalim i dok nemam plina;)

Link to comment
Share on other sites

Renault laguna ph1, lovato plin flandža, masina 2.0 8v.

 

Na bengu ide OK, na plin je li-la ali se osjeti dosta razlika prema bengi, i to malo prevec, cak ponekad NECE preko 140km/h i nece i nece, da ga hebes, a nekad oce normalno 180-190.

 

 

Ma ide ti super. Taj sistem je smeće i ja sam to počupo van i stavio neš pametno.

Link to comment
Share on other sites

aj da i ja malo pitam

 

Renault laguna ph1, lovato plin flandža, masina 2.0 8v.

 

Na bengu ide OK, na plin je li-la ali se osjeti dosta razlika prema bengi, i to malo prevec, cak ponekad NECE preko 140km/h i nece i nece, da ga hebes, a nekad oce normalno 180-190.

 

Auto je inace stari vozio pa neznam kad je servis radjen i kako i sta, iako mislim nikad:lol:

 

Nadalje, dok je klima upaljena joooooooooooos slabije ide na plin, koma, a na leru se ponekad zna ugasiti, jednostavno okretaji padnu i ugasi se.

 

Potreban servis plina ili nes drugo? Hvala:thumbsup:

 

Trosi mi od 10l plina pa na gore, ispod 10l nisam uspio spustiti, to je bila otvorena i autoput 60l plina 600km napravio. Ovako gradske po Rijeci s 62l se napravi OKO 450km-500km. Jel to ok ili? Hvala:thumbsup:

 

imas na isparivacu jedan mali plasticni saraf, malo ga otvoris pa bi onda trebao ic svaki put preko 140

Link to comment
Share on other sites

ja imam plin u autu skoro 70 k km, napravio sam prvi servis na 10 jer je bio u garanciji i drugi na 60, nikakvih problema, auto je na plinu u blokadi svaki dan, ne gledam to plin benzin, kad me napadju neki novci koje neznam kamo bi metnuo onda se vozim na benzin jer mi se da, i to je do sada bilo u 2 godine mozda 3 puta. Dok se ne zagrije saltam na 3k. Nekad kad sam pijan zna vidjet blokadu na mrzlo. Nikad nikakvih problema ni sa motorom ni sa plinom. Flash lube na najjace odvrnut, tocim ga 100 kuna 30k km. Ako ja nemam problema sa svojom voznjom u japancu. Nebus ni ti imao sa svojom u ameru sa displacement to power ratio velicine svemira.

 

Servis napravi, moj drugi ,,veliki'' servis je kostao u auto timu 550 kuna, sa ciscenjem injektora i promjenom svih filtera.

Link to comment
Share on other sites

Ma ide ti super. Taj sistem je smeće i ja sam to počupo van i stavio neš pametno.

 

 

Nit je auto moj, nit sam ja placao plin, nit ugradjivao:lol:

 

tako da neznam, trenutno ga vozim i to sta osjetim na njemu sam i napisao...

 

@marko: hvala:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

@ brklja:

mjenjaš filter na ispativaču ako ga ima (BRC nema, valtec tomasetto ima)

 

@ vlado:

ako ćeš otvarati dotok plina moraš skinuti pregradu sa usisa.

 

@ HDZ47000:

japanski ispušni ventili baš ne vole plin. zato je flash lube must have na njima :D

Edited by gandi
Link to comment
Share on other sites

Prvi servis je u garanciji???

 

Ne nego bi bio izgubio garanciju da nisam isao na servis.

 

 

@ brklja:

mjenjaš filter na ispativaču ako ga ima (BRC nema, valtec tomasetto ima)

 

@ vlado:

ako ćeš otvarati dotok plina moraš skinuti pregradu sa usisa.

 

@ HDZ47000:

japanski ispušni ventili baš ne vole plin. zato je flash lube must have na njima :D

 

Znam a i to me zaboli, ako ode ide nutra 1.8 i gas.

Link to comment
Share on other sites

@gandi: tnx, naručio sam se u četvrtak u 8 ujutro za PCZ, kaže mi tip da se nekakva dva filtera mijenjaju (suhi i mokri ili tako neš mi je rekao) pa je valjda taj na isparivaču jedan od ta dva :)

 

Ugl 400kn je sve to pa mi se neda zajebavat, s tim da mi je na indikatoru počelo pokazivat stalno crveno (nema plina) iako natočim pun tank pa ću ih nahebat da mi i to pogledaju.

 

Hvala ;)

Link to comment
Share on other sites

jep. jedan je na isparivaču, a drugi ti je na cijevi između isparivača i railova.

u taj drugi ti vjerovatno ulazi jedna cijev, a izlaze dvije...

 

EDIT:

negdje ti samo znaju kompresorom ispuhati prašinu sa ovog filtera na isparivaču, ostaviti stare gumice i tako to...

Edited by gandi
Link to comment
Share on other sites

jep. jedan je na isparivaču, a drugi ti je na cijevi između isparivača i railova.

u taj drugi ti vjerovatno ulazi jedna cijev, a izlaze dvije...

 

EDIT:

negdje ti samo znaju kompresorom ispuhati prašinu sa ovog filtera na isparivaču, ostaviti stare gumice i tako to...

 

Hmmm, se da to provjerit kasnije? Npr skinem te dve šelne i otvorim onu kutiju (ne izgleda pre složeno). Iako mi se neda zahebavat s tim, al kad si mi sad bacio mušicu u uho...

 

Jebga valjda neće :no2::drink:

Link to comment
Share on other sites

možeš prije izvaditi uložak od filtera sa isparivača i označiti ga nekako. flomasterom ili kacavidom zagrebati po njemu...

poslikaj isparivač, pošalji sliku i odmah saznaš dali imaš i taj filter ili ne. i kako ćeš ga označiti :D

 

filter prije raila ti može biti izveden na dva načina. da se cijeli valjak mijenja ili da se mijenja samo uložak. malo ga pogledaj, ako na njemu vidiš segerov prsten onda ti se mijenja uložak i gumice (ako su oštečene). kod tog filtera nema pranja uloška jer se prljavština iz plina rastopi i polijepi po njemu.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...