Jump to content

Katalizator sa 1.9 TDI na 1.4 TDI


Recommended Posts

moguče...back presure je dost važan kod turbo motora...skidanjem kata on oslabi i turbina se kasnije javi i možda čak slabije druka...tu vozač mora stisnut x količine gasa više kako bi se nadoknadio daj gubitak..stalnim stiskanjem više gasa auto troši više a jedanko ide zbog pada perfomasni iz več navedenog razloga

ja sam imo Uno Turbo bez kata,bez lamde (seriski),otvorio mu auspuh i auto je umro pogotovo na nižim okr i nisam ga mgo dobit ispod 12-13 lit bilo kakve vožnje...kad sam vratio org spuh sve se vratilo u normalu..11 lit max

slično mi je bilo i sa Lanciom 2.0T16v

kad bi nachipo auto onda bi to što nemaš kat imalo smisla uz napomenu da je ostatak auspuha napravjen po nekom P.S.-u

Link to comment
Share on other sites

sve je moguce...samo zasto svi..al bas svi kod turbaka nakon chipanja preporucuju skidanje svih lonaca ili stavljanje protocnog sistema sa vecim promjerom cijevi????poznata stvar je da se turbina lakse razvrti...isto tak da se manje grije i prije ohladi....a backpressure je kod turbaka zanemariva....kod mene sve skinuto,samo str.protocni lonac i nemam te probleme...ok,kod mene je tdi,potrosnja je identicna nakon chipanja....al cist sumnjam da je kod benzinca drugacije

Link to comment
Share on other sites

sve je moguce...samo zasto svi..al bas svi kod turbaka nakon chipanja preporucuju skidanje svih lonaca ili stavljanje protocnog sistema sa vecim promjerom cijevi????poznata stvar je da se turbina lakse razvrti...isto tak da se manje grije i prije ohladi....a backpressure je kod turbaka zanemariva....kod mene sve skinuto,samo str.protocni lonac i nemam te probleme...ok,kod mene je tdi,potrosnja je identicna nakon chipanja....al cist sumnjam da je kod benzinca drugacije

da se smanji temp ispušnih plinova kad se brzo vozi jer hoče stradat turbina tj sajt ležaji na njoj i deformirat se ispušna grana ili puknut....osim toga dobije se više ks (to se odnosi na aute euro3 i euro4 norme...kod euro2 nije tolka opasnost i manje se osjeto dobitak snage sa modificiranjem ispuha)...

u predjelu rada motora na nižim okr se malo izgubi zbog spomenutog back presura ali to je zanemarivo...kad se malička na kraju zavrti i napuše odmah zaboraviš na tumalu nus pojavu:naughty:

Link to comment
Share on other sites

seb....uz duzno postovanje....nemoj da te netko cuje.

 

Backpressure kod turbo motora vazan?!

 

Nema tog auspuha koji daje backpressure kao turbinsko kučište.

 

Nema tog turbaka koji GUBI performance sa OSLOBAĐANJEM ispuha.

 

To je jedina istina. A sve ostalo je lose slozen setup.

Link to comment
Share on other sites

seb....uz duzno postovanje....nemoj da te netko cuje.

 

Backpressure kod turbo motora vazan?!

 

Nema tog auspuha koji daje backpressure kao turbinsko kučište.

 

Nema tog turbaka koji GUBI performance sa OSLOBAĐANJEM ispuha.

 

To je jedina istina. A sve ostalo je lose slozen setup.

Hic i tebi isto uz dužno poštovanje..to sam napravio na 5 svojih auti i sve i jedan je tak odreagiro...jednog trenutno i vozim...dođi stisni gas kod mene i kod bilo koje Alfe sa istim motor koja ima katove...razlika iz čiste nule je na oko vidljiva...u konačnici sam primjetio na Unu turbu a posebice na Lancia-i gdje mi je turbo druko za 0,15 bara manje...na Alfi tu nus pojavu nisam primjetio ali da se turbo kasnije javi to je SIGURNO...da ne spominjem aute koje sam imao u radioni na popravku kojima su se zaštopali katovi pa je odaziv na gas prvi moment bio fascinantan (zašto?) ali več nakon 700-800 okr osjeti se da je auto bio zagušen

ko tvrdi da nije tako u zabludi je...sve što sam napiso govorim iz vlastitog iskustva a ne da sam pročito nešto na forumu

ono što tvrdim da na seriskom autu otvaranjem ispuha se gubi posebice u predjelu niskih okretaja,za visoke otom potom...na nekom normalno tuniranom autu za cestovnu upotrebu se u određenim segmetima n anižim okr malo izgubi a poslje se dobiva...na extremno tuniranim motorima,što je normalno i opče nije interesatno,na niskim okr su mrtvi dok na visokima razvaljuju

ti mi sad reci jedna auto kojem češ skinut katove,povečat cijev ispuha,otvorit mu ispuh ili šta več sve i da če graf snage linearno se povečat u svim segmentima ALI da ne diraš elektorniku...1 auto...a i kad podesiš elektoniku tvrdim da prvi moment če malo auto bit slabiji tj tromiji nego seriski ali ubrzo nakon če bit puno žešći

što se tiče samog A/R-a ili ti veličine turbinskog kučišta da je najbitnije to stoji (u to sam se uvjerio sad slagajuči ovaj motor u Puntu) ali da su popratne nus pojave prilikom otvaranja ispuha koje sam reko i to isto stoji

Edited by Seb
Link to comment
Share on other sites

sta se mog iskustva tice u praksi

 

GOLF MK3 1.9 TD 75ks-skidanjem katalizatora DOBIO na perf i ubrzanju.

GOLF MK4 1.9 TDI 115ks-skidanjem kat-a dobio na perf i ubrzanju

GOLF MK5 2.0 TDI 140ks -isto ko u prethodna dva slucaja

 

sta se tice vece potrosnje mislim da je to kolegi koji ima pola 1.4tdi nije bitna stavka jer mu je isto trosilo mu auto 5L ili 5.2L

 

 

odg na temu

taj kat od tdi 130 ks je veci od tvog i mozes samo popusit na perf sa njim ne dobit.cupaj to govno van ;)

Edited by Mexx
Link to comment
Share on other sites

seb..necu sad nesto tvrdit sto je ili nije....moguce je turbak nesto malo duze treba da druka full kad je skinut kat i stavljen protocni ispuh.al to ce se onda samo kod chipanih osjetit,al kod serijskog skidanje katalizatora i protocnog auspuha osim boljeg hladnjena turbaka nema neke korist...govorim svoje iskustvo...

uostalom svako ima svoja iskustva...ti u radioni,ja kod sebe u garazi :)

lp

Link to comment
Share on other sites

skidanjem kata se iz čiste nule (znači ler gas) turbo sporije zavrtava...znači DO njegovog konačnog max boosta koji je onda je jednak,jači ili manji što god, potrebno je nekoliko desetinki sekunde više...nakon toga radi sve normalno mada,kežem,na Unu turbu i Lanci (znači auto konstrukciski stari 15-20 god)sam imao i dodatne nus pojave po pitanju pada tlaka...na današnjim autima nisam to primjetio

sa remapom se te stvari iz kompeziraju ali se sigurno malo osjete...moje iskustvo je ponajviše sa Fiat grupom..dali neka druga marka auti drukčije regaira,neznam

no previše polemiziramo jer sve što ja pričam to se radi o tako sitnim stvarima da su kak sam reko zanemarive

nisam reko da auto izgubi 5,10,20 Nm momenta ili 5,10,20 ks...pričamo o osječaju kad sjedneš u auto i voziš se normalno...nije više onak tečan i živ iz nule ko sa svim org na sebi...nemojte sad opet sve to preformuliart...osjeti se da auto radi drukčije...u nekom segmentu slabije (nijansa) a onda je sve bolje (kod turbo motora)

Link to comment
Share on other sites

skidanjem kata se iz čiste nule (znači ler gas) turbo sporije zavrtava...znači DO njegovog konačnog max boosta koji je onda je jednak,jači ili manji što god, potrebno je nekoliko desetinki sekunde više...nakon toga radi sve normalno mada,kežem,na Unu turbu i Lanci (znači auto konstrukciski stari 15-20 god)sam imao i dodatne nus pojave po pitanju pada tlaka...na današnjim autima nisam to primjetio

sa remapom se te stvari iz kompeziraju ali se sigurno malo osjete...moje iskustvo je ponajviše sa Fiat grupom..dali neka druga marka auti drukčije regaira,neznam

no previše polemiziramo jer sve što ja pričam to se radi o tako sitnim stvarima da su kak sam reko zanemarive

nisam reko da auto izgubi 5,10,20 Nm momenta ili 5,10,20 ks...pričamo o osječaju kad sjedneš u auto i voziš se normalno...nije više onak tečan i živ iz nule ko sa svim org na sebi...nemojte sad opet sve to preformuliart...osjeti se da auto radi drukčije...u nekom segmentu slabije (nijansa) a onda je sve bolje (kod turbo motora)

 

 

Seb

 

upravo suprotno. Nema tog turbaka koji se ulijeni kad mu otvoris ispuh. Ne postoji. Na stranu moderni dizeli sa vtg turbinama (mada ja sve do jednog imam samo pozitivna iskustva, a vidi se i na dynou!!), ali sa tvojim autima nesto jebeno nije stimalo, POGOTOVO kaj si vidio da imas MANJI tlak?!?!?!?

 

To je NEMOGUCE, jer se oslobađanjem ispuha IZA turbine SMANJUJE backpressure, te se ona LAKSI I BRZE MOZE ZAVRTITI.

 

To ne tvrdim JA, to je opcepoznata praksa svugdje i kod svakog u svijetu. Cim se oslobodi ispuh, problemi koji nastaju zovu se OVERBOOST, OVERSPEED i slican OVER-SRANJA, jer NEMA dovoljnog otpora da zaustavi turbinu. Da ne spominjem WASTEGATE CREEP, jer masa tih automobila ima problem sa KONTROLOM TLAKA JER SE WASTEGATE NE MOŽE ZATVORITI!!!!!! Slab feder za to sto mi zelimo!!!!

 

Pa ako hoces popis automobila:

 

Toyota Celica Turbo, samo uklanjanje kata, 25HP na dynou.

Lancia Delta Integrale 16V, uklanjanje kata 23HP na dynou.

Sugavi SAAB turbo, bez kata, sve ostalo isto, 20HP na dynou.

Volvo 1.7 Turbo bez kata, 18HP na dynou.

Opel astra turbo bez kata 20HP.......

 

 

I mogao bi ti pisati do navecer.

 

Skidanje kata za posljedicu ima osiromasenje smjese, POVECANJE OKRETNOG MOMENTA na NIZIM OKRETAJIMA, VIŠI BOOST na visokim okretajima!!!!

 

Ako sumnjas, dopeljaj koji god hoces auto kod mene na dyno, ja cu ti to besplatno demonstrirati, pa da se sam uvjeris. BEZ REMAPA!!!!!

 

Pa onda popravi FIata da juri :D

Link to comment
Share on other sites

I meni baš nije jasno ovo kaj Seb tvrdi.....meni je 156 jtd 16v definitivno bolje išla iz niskih kad sam skinuo kat...a i A4 1,8T također ide bolje odmah otpočetka....jedno i drugo chipano,al uvjeren sam da to nema veze....

 

ne kužim baš teoriju kad ima kat prije puni turbina..pa logično je da se turbina lakše zavrti ak ju niš ne štopa,nego kad ju štopa kat.....

Link to comment
Share on other sites

pa ide auto bolje nakon što turbo postigne svoj pik...pogotovo kad je chipan...ja imam složen auto i to bez katova...

jebi ga...neznam kak da vam to opišem...znači period dok motor nabire okretaje, recimo od 750 do 2000 okr...u tom predjelu nabire malo sporije nego kad je kat gore...nakon toga ako je auto seriski meni se dešavalo da je isto bio malo slabiji ali dok kad sam ga nachipo udaro je bolje jer sam probo opet vratit serisku mapu pa je auto išo slabije nego neki sa katovima...negdje prije me nešto jebala moja Alfa pa sam probe radi vratio seriski sw...u istom trenu sam imao serisku istu takvu Alfu u servisu...sjendem u svoju sa otvorenim spuhom i org mapom i ide...sjednem u drugu sa svim gore org, gle 100% auto iz nižih okr do 2t bolje potegene...dalje se to razvodni

no prekinimo više ovo sve jer me počinje živcirat:sly:

znam šta sam probo i kak su auti reagirali

Link to comment
Share on other sites

I meni baš nije jasno ovo kaj Seb tvrdi.....meni je 156 jtd 16v definitivno bolje išla iz niskih kad sam skinuo kat...a i A4 1,8T također ide bolje odmah otpočetka....jedno i drugo chipano,al uvjeren sam da to nema veze....

 

ne kužim baš teoriju kad ima kat prije puni turbina..pa logično je da se turbina lakše zavrti ak ju niš ne štopa,nego kad ju štopa kat.....

 

logično je da se prije zavrti ako dobije potrebnu količinu ispušnih plinova koje če dobit ako je ispuh slabijeg protoka ali naravno za kasnije to onda nije povoljno jer guši auto kad je nachipan pa jer je jači tlak turba i tako dalje...po meni dok je auto seriski još se ne osječa da ga guši jer je tvornički sigurno proračunato da taj kat zadovolji protok no kad se digne tlak onda postaju lagani problemi

ali kak sam reko prestanimo više o tom i skidajte te katove i mećite down-pipe-ove jer i ja sam to radim i to podržavam samo pokušavam objasnit malu nus pojavu koja se dogodi:sly:

Link to comment
Share on other sites

Toyota Celica Turbo, samo uklanjanje kata, 25HP na dynou.

Lancia Delta Integrale 16V, uklanjanje kata 23HP na dynou.

Sugavi SAAB turbo, bez kata, sve ostalo isto, 20HP na dynou.

Volvo 1.7 Turbo bez kata, 18HP na dynou.

Opel astra turbo bez kata 20HP.......

 

 

 

samo skidanjem kata ili + remap ?????:huh:

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...