Jump to content

Podešavanje ovjesa


Recommended Posts

Sila je naravno različita (ako si zašao iz linearnog dijela), ali opruga služi za apsorpciju energije udara (ugrubo sila*hod opruge). Preloadom si dobio da će opruga imati kraći hod da apsorbira istu količinu energije - a čemu bi to služilo u praksi?

Link to comment
Share on other sites

meni ta teorija smrdi... :doh:

 

Ma niš ne smrdi. Ak se ne varam linearna opruga znači da za isti delta sile dobiješ istu deltu pomaka tj. kompresiju opruge. Ako si povećao preload nisi baš ništa bitno promijenio u karakteristici opruge dok god si u linearnom području rada opruge.

Link to comment
Share on other sites

UH..... :doh:

 

ak imaš 300 kg po kotaču odnosno opruzi onda se recimo opruga od 100 kg stlači 3cm ak nema preloada.

Ak preloadaš oprugu 1cm onda će se stlačiti 2cm kad spustiš auto....

kad je auto na zemlji nema veze za bump da li je opruga preloadana 1 ili 3 cm, nego samo za rebump jer će se prije doći do maks rebounda... odnosno auto će lakše odvojiti kotače od poda... :cice:

 

šta god radio sa preloadom ne mjenja karakteristiku opruge ako ne prođeš tih 3 cm... (naravno u ovom slučaju).

Edited by Risbo
Link to comment
Share on other sites

UH..... :doh:

 

ak imaš 300 kg po kotaču odnosno opruzi onda se recimo opruga od 100 kg stlači 3cm ak nema preloada.

Ak preloadaš oprugu 1cm onda će se stlačiti 2cm kad spustiš auto....

kad je auto na zemlji nema veze za bump da li je opruga preloadana 1 ili 3 cm, nego samo za rebump jer će se prije doći do maks rebounda... odnosno auto će lakše odvojiti kotače od poda... :cice:

 

šta god radio sa preloadom ne mjenja karakteristiku opruge ako ne prođeš tih 3 cm... (naravno u ovom slučaju).

 

E ovo je vrlo logično... Ali ti sad meni reci kako se preloada opruga na onim kineskim gevindama? :)

 

Našao, hvala.. :)

 

ovjes.jpg

Edited by mr_G
Link to comment
Share on other sites

kad je auto na zemlji nema veze za bump da li je opruga preloadana 1 ili 3 cm, nego samo za rebump jer će se prije doći do maks rebounda...

 

Ovaj dio baš nisam skužio. Zakaj bi preload utjecao na rebump a ne bi utjecao na bump?

Link to comment
Share on other sites

Ma niš ne smrdi. Ak se ne varam linearna opruga znači da za isti delta sile dobiješ istu deltu pomaka tj. kompresiju opruge. Ako si povećao preload nisi baš ništa bitno promijenio u karakteristici opruge dok god si u linearnom području rada opruge.

 

Ne baš, jer manji hod ista sila... Lijepo je risbo napisao, a tako je i fire tvrdio... ;)

 

veći preload jači bump i rebound... I bez amortizera... Amortizer smiruje oscilacije drugog i višeg reda... A opruga radi prvi red...

 

Eto, to je moje amatersko viđenje fizike, jer sam na faksu platio da prođem... :drink:

Link to comment
Share on other sites

Za kovu razmišljanje. Uopće nemaš amortizer. Samo oprugu koja ima štelanje preloada i visine...

 

Hoćeš li moći regulirati tvrdoću udarca na rupama?

 

Kako će se auto ponašati nakon rupe?

 

A sad stavimo amortizer na to sve. Kako se sada auto ponaša nakon rupe?

 

Kova ako si polagao fiziku davno je to bilo, jer ja se točno sjećam simulacije rada ovjesa na matlabu... Na prvoj godini FERa ako se dobro sjećam.. :)

Link to comment
Share on other sites

Za kovu razmišljanje. Uopće nemaš amortizer. Samo oprugu koja ima štelanje preloada i visine...

 

Hoćeš li moći regulirati tvrdoću udarca na rupama?

 

Kako će se auto ponašati nakon rupe?

 

A sad stavimo amortizer na to sve. Kako se sada auto ponaša nakon rupe?

 

Kova ako si polagao fiziku davno je to bilo, jer ja se točno sjećam simulacije rada ovjesa na matlabu... Na prvoj godini FERa ako se dobro sjećam.. :)

 

Nema rasprave dok ne otvoriš novi Lanos topic! :P

 

P.S. sve sam ti napisao u #36 postu, ak ne kužiš - ne kužiš.. :D

Edited by Kova
Link to comment
Share on other sites

nema pretvrde opruge, nego prevelik preload a to nije ni blizu isto

 

auto ne skakuce od low speed podesenja koja su ti dostupna da se s njima igras

 

stoga, kak sam napisao, glup si ko stup

 

Ti si, ..........glup .....ko kurac.:lol::lol::lol:

Svaki drugi komentar u vezi s tobom bi bio .......trosenje rijeci.:rofl:

Link to comment
Share on other sites

Ako hočeš dođi ujutro u 8 odmah do firme...staviti ćemo ga na vage' date=' i probati podesiti bump, rebound što bolje...

 

Samo mi javi danas ako ćeš doći ujutro... 091/3373-966[/quote']

 

bio sam otišo na rally Pula i nisam vidio više poruku...javim ti se:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Ne baš, jer manji hod ista sila... Lijepo je risbo napisao, a tako je i fire tvrdio... ;)

 

veći preload jači bump i rebound... I bez amortizera... Amortizer smiruje oscilacije drugog i višeg reda... A opruga radi prvi red...

 

Eto, to je moje amatersko viđenje fizike, jer sam na faksu platio da prođem... :drink:

 

 

amatersko vidjenje ti je kao fizika, bez $$ nista :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...