Jump to content

LED koji simulira prirodno svijetlo?


Recommended Posts

hello rejseri, stajleri.

 

moram u kamperu slozit neku rasvjetu koja trosi malo struje, so naturally, to mora bit LED svijetlo.

 

ono sto me muci je to sto bijele ledice pustaju jako bijelo (neprirodno) svijetlo, a to u starom autu izgleda ocajno. Postoje li ledice koje bi simulirale svijetlo obicne zarulje ili bi se to mozda moglo postici kombiniranjem zutih ledica? tnx.

Link to comment
Share on other sites

Naravno da postoje, i toliko dobro svijetle da ni ja nisam vjerovao da je to led lampa dok nisam iz bliza pogledao :)

Ali bojim se da takvih lampi nema za 12 volti, uglavnom se radi o power ledovima koji su za 220V

 

i košta 1 žarulja preko 100kn ako želiš jaču od 1W

 

Power LED od 3 W kosta par dolara a rade na 3,6-4,2 V kako koja. Samo joj treba hladenje nekakvo napraviti i napajat ju preko ispravljaca/stabilizatora.

 

Potrazi na ebayu, ima tih ledica vec u kucistima, mislim da i temperatura boje pise, trazi nesto oko 4000 K ili warm white i ima ih vec od 40ak kuna.

Mozes i odavdje naruciti http://www.dealextreme.com/products.dx/category.907

Edited by Lev
Link to comment
Share on other sites

Ja govorim iz prve ruke jer se izmeđuostalog time i bavim i bio na par prezenracija. Normalno da ima kineskih pizdarija za kikiriki ali ja govorim o žarulji koja kod nas u maloprodaji toliko košta. Ako ćemo tako onda za svaki proizvod možeš naći kinesku zamjenu za kikiriki. Zašto u chipoteci prodaju multimetre za 500-1000 kn, kad takav slični košta 2 dolara na ebayu?

Link to comment
Share on other sites

Ja sam uzeo ove:

http://www.spectolux.com/catalog/product_info.php/cPath/1_35/products_id/176

Boja svjetlosti je skoro ko na obicnim zaruljama.

 

http://www.spectolux.com/catalog/index.php/cPath/1_35

 

Ako hoces, mozemo se naci u ZG-u, pa pogledas kako to kod mene na autu izgleda.

Jer, svaka slika vara (ovisi o postavkama fotica). Najbolje je uzivo vidjeti, pa sve znas.

Ako si za, javi se na PM.

Link to comment
Share on other sites

Ja govorim iz prve ruke jer se izmeđuostalog time i bavim i bio na par prezenracija. Normalno da ima kineskih pizdarija za kikiriki ali ja govorim o žarulji koja kod nas u maloprodaji toliko košta. Ako ćemo tako onda za svaki proizvod možeš naći kinesku zamjenu za kikiriki. Zašto u chipoteci prodaju multimetre za 500-1000 kn, kad takav slični košta 2 dolara na ebayu?

Pa da vise zarade. Npr osciloskop koji koristim, je oko 300$ na netu, isti takav u chipoteci preko 6000kn.

Imas tu ohoho vrsta ledica i imas filmice/slike kako svijetle.

http://www.dealextreme.com/

Link to comment
Share on other sites

jel tko narucivo stvari s ove web stranicu u hr?

 

ja, 10ak puta, free shipping, niske cijene, ceka se otprilike 2 tjedna da posalju i jos 2 tjedna da stigne. ako nesto nemogu nabaviti, ili ima kakvih problema vracaju novac ili salju nes drugo.

Link to comment
Share on other sites

Ja govorim iz prve ruke jer se izmeđuostalog time i bavim i bio na par prezenracija. Normalno da ima kineskih pizdarija za kikiriki ali ja govorim o žarulji koja kod nas u maloprodaji toliko košta. Ako ćemo tako onda za svaki proizvod možeš naći kinesku zamjenu za kikiriki. Zašto u chipoteci prodaju multimetre za 500-1000 kn, kad takav slični košta 2 dolara na ebayu?

 

naravno da je ovo kineska pizdarija ali LEDica koja je unutra je identicna ako ne i bolja od one koje je u lampi kojom se ti bavis. cijene se nabrijavaju nenormalno, pogotovo kod nas. Znam kakve su cijene jer si ja gledao da doma to slozim ali odustao. A da ne kazem da ista takva lampa koja se iz kine dobije za 50 kn, identicna kod nas kosta 200+ kn.

Link to comment
Share on other sites

Power LED od 3 W kosta par dolara a rade na 3,6-4,2 V kako koja. Samo joj treba hladenje nekakvo napraviti i napajat ju preko ispravljaca/stabilizatora.

 

Potrazi na ebayu, ima tih ledica vec u kucistima, mislim da i temperatura boje pise, trazi nesto oko 4000 K ili warm white i ima ih vec od 40ak kuna.

Mozes i odavdje naruciti http://www.dealextreme.com/products.dx/category.907

 

to sve stoji, ali ja u pravilu govorim za "gotove" proizvode bez kemijanja.. znači dođeš u konzum i kažeš dobar dan ja bih LEDicu GU10 1W, teta kaže izvolite 74,99 hvala, doviđenja. upravo sam u procesu ulistanja LEDica u konzume pa mi je još sve svježe :lol:

Link to comment
Share on other sites

jel tko narucivo stvari s ove web stranicu u hr?

 

Ja sam narucio barem 30puta i svi poznanici koje poznam oho puta. I do sad svi zadovoljni. Uzivotu nisam vidio takav suport. Npr posalju ti krivo, ispracaju se i posalju tocno s ems(znaci zadrzis sto ti krivo poslali). Ili ako dode nesto sjebano, bez ikakvog problema posalju novo.

Link to comment
Share on other sites

2 Tihi: Jel si stavljao kakav cooler iza ili samo direkt? ja sam već dosta toga kupovao preko spectoluxa ali me je strah ove od 1W spajat bez hladnjaka!

 

Nisam stavljao nikakav hladnjak.

 

Recimo, one iz chipoteke od 1W dolaze bez ikakvog hladnjaka, samo LEDica i njih mozes maks drzati na kojih 150mA struje.

Dok ove iz spectoluxa dolaze sa hladnjakom (barem ove od 1W), pa mozes ici do 300-tinjak mA.

 

Pa, spojis ju i gledas kako se grije. Ako je previse, onda malo smanjis.

Link to comment
Share on other sites

ovo mi je sad vec egzotika. hladnjaci, power led, koga? :blink:

 

bitno da postoji.

sad bi mozda jos bilo najlakse (i jeftinije) potraziti neku gotovu lampu s takvim ledicama pa ju samo bolje upakirat, vidim da su pojedinacno prilicno skupe.

Link to comment
Share on other sites

ovo mi je sad vec egzotika. hladnjaci, power led, koga? :blink:

 

bitno da postoji.

sad bi mozda jos bilo najlakse (i jeftinije) potraziti neku gotovu lampu s takvim ledicama pa ju samo bolje upakirat, vidim da su pojedinacno prilicno skupe.

 

LEDica se u radu grije. Buduci da ova ima 1W, onda se i grije. Njezina sama povrsina je premala da odvede tolku toplinu, pa se stavlja na hladnjak da on to radi za nju. Nisu tu veliki hladnjaci, to je mala plocica, ili komadic aluminija.

 

 

npr. ovo, http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.44409

 

jel 10tak komada tih dovoljno da osvjetli jednu kabinu auta? treba neki cooler za to? mislim meni prvi glas da se ledice uopce griju. :blink: cemu ovi led driveri sluze?

 

E, vidis, ova na tom linku je sama LEDica. Dok pogledas sliku od iza vidis da ima malo aluminija na sebi. On se prisloni na hladnjak i sve super.

Dok one iz Spectroluxa vec dolaze sa hladnjakom. Dok pogledas malo sliku, skuzis da sama LEDica isto izgleda ko sa ovog linka gore, a da ispod ima jos jednu malo plocicu. To joj je hladnjak.

 

1 takve LEDice svjetli ko faston zarulja od 10W (otprilike, kolko me oko sluzi, mozda malo manje). :)

 

LEDica je jako ovisna o struji koja prolazi kroz nju. LED driver radi upravo to da pusta konstantnu struju kroz nju, bez obzira na ulazni napon (naravno, u nekim granicama).

 

Recimo, konkretno ta LEDica treba 350mA pri kojih 3.4V i to je 1W snage i onda treba hladnjak.

Ali, mozes ju staviti na recimo 150-200mA (onda je oko 0.5W) i onda ne treba hladnjak.

 

Ja sam za rasvejtu unutrasnjosti koristio:

http://www.spectolux.com/catalog/index.php/cPath/1_34

Tamo gdje je bila 5W zarulja, stavio sam 4 komada, tamo gdje je bila 10W zarulja, stavio sam 10 komada.

I, super svjetli.

 

previsoka temperatura i oscilacije napona ih ubijaju.. ;)

 

Da, temperatura ih ubija, tu nema dileme (govorimo o temp iznad kojih 100-tinjak C).

A, oscilacije napona nisu problem sve dok se ne prekoraci maks struja koja smije ici kroz nju.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...